FAQ – Część 1

FAQ – dzisiaj zestaw pytań i odpowiedzi, które przez pierwsze pół roku wpływały na skrzynkę serwisu Seriale Srebrnego Ekranu za pośrednictwem formularza kontaktowego.

W dniu dzisiejszym pierwsza część FAQ. W przyszłości jeśli się zbierze kolejna grupa konkretnych pytań, to zostanie ona zbiorczo opublikowana. Ostatecznie będzie można wybrać te najistotniejsze i umieścić je na stałe w osobnej zakładce na stronie.

Na wstępie jednak krótko tematy ogólne, których normalnie nie mam możliwości poruszyć.

PODZIĘKOWANIA

Na początek podziękowania dla Was za to, że jesteście, chętnie odwiedzacie stronę i wielu z Was na nią powraca. To są podziękowania dla każdego bez wyjątku. Wzrost użytkowników jest stały i obiecujący. Niektóre artykuły mają zdecydowanie więcej odsłon niż pozostałe. Czasami to efekt SEO, a czasami efekt większego zainteresowania danym serialem wśród polskiej widowni.

Ze swojej strony dziękuję też za to, że niektórzy z Was udostępniali wybrane art. na swoich profilach w mediach społecznościowych. To jak wiadomo cenne (z różnych względów) dla każdego blogera, czy innego publicysty w sieci. Serdecznie zachęcam do tego i jeśli mogę o to prosić, to namawiam do używania ikon udostępniania w social mediach. Jeżeli komuś podoba się jakaś recenzja, to dzięki takiemu udostępnianiu, może ona dotrzeć do jeszcze większej liczby zainteresowanych tematem osób 😉

REKLAMA

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu wyświetlane są także reklamy. Oficjalnie na dzień dzisiejszy nie ma żadnej umowy ze stałym reklamodawcą na udostępnienie mu powierzchni strony pod reklamę. Jest jedna negocjowana, ale warunki marne. Strona korzysta z Google AdSense, więc jest to forma pośrednicza. Wyświetlane reklamy dostosowują się preferencjami do użytkownika.

Ja ze swojej strony ograniczyłem ten element do minimum, aby nie denerwował czytelników. I nie planuję zmian. Reklamy wyświetlają się jedynie w panelu bocznym w widoku komputerowym i tabletowym (w widoku telefonu – na samym dole).

Stosunek użytkowników do tematu reklam jest sprawą indywidualną. Tutaj oczywiście nie śmiem nikogo o nic prosić. Jeśli ktoś wie, na czym polega zarabianie na Google AdSense (klikanie w reklamy) to tylko on sam zgodnie ze swoim sumieniem może wesprzeć właściciela takiej strony, którą lubi odwiedzać. Należy jednak pamiętać, że często one pozwalają właścicielom stron na utrzymanie takiej witryny, bo w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo 😉 Tak więc (…)

FAQ – Część 1 – WSTĘP :

A teraz docelowy FAQ, czyli jakie padały pytania oraz czego dotyczyły. Oczywiście ich sporo przez pół roku nie wpłynęło – nadal przeważa eliminowany z automatu SPAM 🙂 Na każde jednak udzieliłem odpowiedzi, ale doszedłem do wniosku, że to o co pyta jeden użytkownik, może interesować także całą resztę odwiedzających witrynę. Stąd mój pomysł na osobny artykuł zapowiedziany podczas pisania tekstu OZ 1. To zaczynamy.

1. Czy będą publikowane artykuły z klasyką serialową ?

Początkowo nie miałem zamiaru takich publikować w pierwszym roku działania strony Seriale Srebrnego Ekranu. Osobiście oglądam tyle bieżących produkcji, że mógłbym już kilka setek takich recenzji umieścić. Czas tylko na to nie pozwala. Musiałbym je umieszczać z częstotliwością kilka razy dziennie. Mimo że mam dużą wydajność, to samotnie (uwzględniając taką ich objętość jak dotychczas) nie jest to możliwe (no chyba, że przez całe dnie i noce tylko tą jedną czynnością bym się zajmował ;P). Serwis jest ciągle prowadzony w pojedynkę, jak typowy blog. Jeśli się powiększy redakcja, to wtedy można myśleć o zmianach.

Jednak skoro jest popyt na tego typu teksty, to zmieniłem pierwotny zamysł. Raz na jakiś czas będzie rozpoczęta cyklicznie jakaś serialowa klasyka. Zacząłem od pierwszego pełnometrażowego serialu HBO – „OZ„. Będzie on miał oczywiście swoją kontynuacje w analizie kolejnych sezonów. Jednak w planie są też inne klasyki.

PS. Zastanawiam się tylko, czy je jakoś nie odznaczać/odróżniać. Co o tym myślicie ? Myślałem o jakiś kolorowych pasach, by dodatkowo dodać do tego typu artykułów. Może osobna kategoria (wtedy łatwiej je zaszeregować na podstronie, ale namieszałbym w kwestii wyszukiwania ich gatunkami, więc jestem raczej na NIE, jeśli chodzi o ten pomysł). Jeszcze można kolor ewentualnie tytułu zmienić… hmm… pomyślę, ale poczekam na Wasze sugestie, czy w jakiś sposób je rzeczywiście wyróżnić z tłumu.

2. Dlaczego na stronie (tłum. zakładce) KATEGORIE nie ma listy z odnośnikami ?

Noo słuszna uwaga. Wyjaśnienie. Chciałem by na początek była sama legenda. Później bym ją przeniósł w inne miejsce, a zrobił tam bazę z bezpośrednimi odnośnikami, by ułatwić nawigację. Z czasem mam zamiar dodać dodatkowy widget na panelu bocznym, ale jeśli już będą poruszone wszystkie gatunki seriali i inne artykuły tematyczne z legendy. Na początek to nie miało większego sensu, bo by świeciło pustkami.

3. Czy będą kiedyś jakieś zapowiedzi nowości serialowych, tak jak na innych stronach ?

To pytanie jest powiązane z POCHWAŁĄ (patrz sam dół dzisiejszego art.). Jednak krótka odpowiedź – tak będą. Z czasem mam zamiar rozbudować stronę o nowe zasoby. Docelowo znajdzie się tu więc wszystko co dotyczy seriali (no poza ich streamingiem rzecz jasna, bo nie temu służy ta strona).

4. Czy biorę pod uwagę możliwość gościnnych publikacji wpisów ?

Yhh, w sumie tak. Jestem blogerem z krwi i kości (nie wstydzę się mówić momentami o sobie, że jestem blogerem, choć z całą pewnością w sieci jestem kimś więcej) więc wiem, że taka jest moda. Jedni dają możliwość publikacji innym autorom na swojej stronie. Warunkiem jest jednak dostosowanie się do obranej przeze mnie konstrukcji. Widzicie jak wygląda każda recka i jakie ma rozdziały. Jeśli ktoś chce pisać gościnnie – nie ma sprawy – ale warunkiem jest dostosowanie się do schematu konstrukcji.

PS. Wciąż jednak czekam na chętnych do stałej współpracy. Docelowo Seriale Srebrnego Ekranu mniej ma przypominać blog, a serwis z prawdziwego zdarzenia. Dlatego czym więcej recenzentów, tym lepiej. Sprawy techniczne i administratorskie biorę na siebie – jeśli ktoś się tego obawia.

5. Czy mam jakąś strategię na publikacje poszczególnych recenzji.

Czy mam strategię ? Raczej NIE, ale po części jest to element pewnej taktyki. Skoro wymyśliłem sobie na wstępie, że będę umieszczał na przemian tytuły pisane dużymi drukowanymi literami i później małymi, to już tak zawsze robię. I druga sprawa, jeśli już piszę o serialach z krótkimi tytułami (lub te z długimi), to chcę, by pewien czas tylko takie były umieszczane. Jestem estetą, dlatego lubię, by na panelu bocznym w najnowszych wpisach jakoś przyzwoicie to wyglądało, a nie tak, że każdy tytuł jak z innej parafii ;P

Jeśli autor pytania pytał o konkretne tytuły, które mam zamiar w dany dzień / tydzień / miesiąc publikować, to odpowiedź brzmi – także NIE. Nie mam na to strategii. Pilnuję tylko, by kolejny sezon tego samego serialu nie pojawił się wcześniej niż po 10 kolejnych artykułach. To też ze względu na panel boczny – najnowsze wpisy (w widoku Smartphona on jest pod artykułami).

Czasami to źle, że nie mam bardziej zaplanowanej strategii, co dokładnie pisać w dany dzień, bo cierpić może jakość niektórych wpisów. W jeden dzień mam więcej czasu na pisanie, a w inny mniej. Jednak chyba najbardziej poziomem cierpi artykuł, w którym zmieniłem zamiar tuż przed samym pisaniem. To znaczy, myślę by dzisiaj napisać o „Dark„, a napisałem o „Safe” (podany przykład nieprzypadkowy). Za nierówny poziom mogę więc jedynie przeprosić. To nie brak weny – to kwestia złego wyboru w danej chwili.

FAQ – Część 1 – SPOSTRZEŻENIA

Więcej pytań konkretnych nie było – poza dwoma bardzo prywatnymi 🙂 I jeszcze na koniec takie bardziej spostrzeżenia, niż pytania.

1. Zauważyłam zniwelowanie literówek w artykułach do zera 🙂

Dziękuję, staram się 🙂 Wiem, że w początkowych tekstach to wyglądało blado. Sam zauważyłem po czasie, gdy do nich wracałem, że trafiało się tam sporo literówek. Taa żenada. Ja zawsze czytam na koniec każde pismo (jakiekolwiek) przed publikacją lub wydrukiem. Jednak to takie czytanie, by sprawdzić bardziej składnie. W ostatnich miesiącach wręcz zacząłem to na koniec sylabizować, by wyłapywać potencjalne literówki 🙂 Stąd efekt – mam nadzieję, że rzeczywiście zniwelowałem ten problem do zera.

PS. Jeśli ktoś zauważy w jakimś tekście literówki – proszę dać znać na priv – będę wdzięczny i szybko poprawię 😉 Jeśli ktoś zobaczy błąd rzeczowy – to tak samo (trafiły się trzy wyłapane, ale poprawiłem i chyba nikt nie zwrócił na nie uwagi, albo nie chciał zgłosić).

2. Znalazłem tu wiele seriali, które uwielbiam. Przydałoby się jeszcze (i tu lista tytułów).

OK. Fajnie. W przyszłości pewnie się znajdą i te wymienione przez nadawcę listu. To wszystko kwestia czasu i tego, czy te produkcje sam widziałem. Nie trzeba mi nic sugerować 😉 Jednak powiem szczerze – wpisywane przez Was tytuły w wewnętrznej wyszukiwarce sprawiają, że wiem na jakie recenzje jest popyt.

Dobrze, że część z użytkowników wie, że jest tu wyszukiwarka (a jest w dwóch miejscach na stronie). No nie jest ona tak intuicyjna jak Google 🙂 ale jeśli będziecie poprawnie wpisywać słowa to Wam znajdzie to, czego szukacie. Jednak tytuły wpisujemy oryginalne, bo takimi są opatrzone wszystkie wpisy na tej stronie 😉

POCHWAŁA

I na koniec POCHWAŁA, którą tu dzisiaj wyszczególnię. Dziękuję szczególnie Maciejowi za ciepłe słowa. Nie mam prawa do wklejenia całości jego tekstu, więc go przeredaguję.

Maciej chwali serwis Seriale Srebrnego Ekranu, że jest to strona o serialach inna niż wszystkie, bo na pierwszym planie stawia na recenzje. Maciej zauważył, że wszystkie strony tematyczne dzisiejszego mainstreamu skupiają się na newsach, zapowiedziach, zajawkach, plotkach dotyczących produkcji, spoilerach, itp. Jak twierdzi – nie są to złe strony, ale brakuje im tego co najważniejsze. Recenzje są tam traktowane po macoszemu. A tu jest inaczej. Seriale Srebrnego Ekranu stawiają niemal wyłącznie na recenzje.

I właśnie Maciej trafił w sedno samej idei, która mi przyświecała. Dlatego dzisiaj wyszczególniłem jego słowa Nigdy nie chciałem stać się pospolity i tworzyć coś, czego pełno na naszym rynku branżowym. Stąd taka koncepcja na stronę, która będzie na pierwszym miejscu stawiała recenzje. Nie twierdzę, że tylko na nie. Gdy rozbuduję stronę, to znajdą się tu także inne artykuły, ale recenzje będą moim oczkiem w głowie 😉 Nawet jeśli nad stroną będzie pracowało wiele osób. Tego nie mam zamiaru nigdy zmieniać.

FAQ – Część 1 – PODSUMOWANIE

Na koniec dziękuję za wszystkie ciepłe słowa i lekką interakcję ze stroną Seriale Srebrnego Ekranu. Przypominam, że jest możliwość komentowania każdego artykułu. Za dotychczasowe komentarze dziękuję i zachęcam innych do dyskusji i swoich własnych spostrzeżeń.

Podczas przerwy świątecznej i wpisu z życzeniami świątecznymi apelowałem też do chętnych o współpracę. Pierwszy punkt to planowany w tym roku Fanpage na Facebooku. Do dnia dzisiejszego nie ma jednak chętnych do prowadzenia Fanpage’a. Jeśli ktoś nie chcę prowadzić, to może lekkie wsparcie newsowe, jeśli sam go już założę 😉 ? Prośba jest więc wciąż aktualna.

Mam jednak zgłoszenie do potencjalnej współpracy nad nową stroną poświęconą filmom. Pisałem, że nie planuję szybko takiego projektu, ale go nie wykluczam. Teraz jestem tej myśli bliższy, niż dalszy. Jeśli są chętni na joint venture w tym temacie – to pisać na priv. Wszystko jest do dogadania, a kwestię techniczne biorę na siebie.

I to tyle na dzisiaj. W przyszłości jak będą jakieś konkretne pytania, to zrobię kontynuację tego wpisu. Osobno sobie notuję pytania i udzielone odpowiedzi, aby w przyszłości podzielić się nimi z resztą czytelników. Pozdrawiam i zachęcam do korzystania ze strony Seriale Srebrnego Ekranu.

Udostępnij w social mediach