FALLING WATER – Recenzja

FALLING WATER – amerykański serial telewizyjny wyprodukowany dla stacji USA Network przez Universal Cable Productions (NBCUniversal -> Comcast) i Valhalla Entertainment (studio filmowe Gale Anne Hurd).

GATUNKI : supernatural fiction / science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Zarówno pierwszy, jak i drugi sezon FALLING WATER liczą po 10 odcinków. Pierwszy sezon był pierwotnie emitowany na kanale USA Network od 13 października 2016 roku do 22 grudnia 2016 roku. Emisja drugiego sezonu miała miejsce pomiędzy 6 stycznia 2018 roku, a 10 marca 2018 roku.

FALLING WATER – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial FALLING WATER skupia się na tematyce snu. Opowiada o ludziach, którzy śnią części tego samego snu. Początkowo się nie znają. W jedną grupę zbiera ich islandzki przedsiębiorca Bill Boerg, zafascynowany ich możliwościami, chce sprawić, by wspólnie koordynowali oni poczynania wewnątrz snu. Gdy poznają się bliżej zaczynają koordynować swoje sny, które w połączeniu razem stanowią jedną wizję. Pozwala ona zapobiec wydarzeniem, które mogą być tragiczne w skutkach.

Największy potencjał kontrolowania snu ma młoda fotograf Tess. To w niej Bill Boerg upatruje sukces całego projektu. Tess jednak żyje w przeświadczeniu, że jej pamięć została wymazana. Uważa, że była w ciąży i urodziła dziecko, ale wszelkie ślady po tym wydarzeniu zostały wytarte z jej pamięci. Dzięki snom może dojść do całej prawdy.

Innym członkiem grupy jest Burton. Zawodowo pełni on funkcję szefa ochrony w renomowanej firmie. W swoich snach widzi ciągle tą samą kobietę, której nigdy nie poznał osobiście na jawie. Jednak sny sugerują mu, że łączy go coś z tajemniczą kobietą.

Ostatnim członkiem grupy jest Taka, nowojorski policjant, który na co dzień opiekuje się niezdolną do samodzielnej egzystencji matką. Poprzez sny dociera on do tajemniczej grupy, którą początkowo identyfikuje jako sektę. Wątpliwości budzi w nim działanie tej grupy, ale widzi w niej nadzieję pomocy swojej matce.

FALLING WATER – Recenzja – ANALIZA

Serial FALLING WATER początkowo był wskazywany jako horror. Oglądając pierwszy sezon, szybko przekonywujemy się, że z horrorem to nie ma on nic wspólnego. Jedynym elementem horrorowym w pierwszym sezonie, to pojawiający się w snach ludzie bez twarzy… taa bardzo straszne. Później wszelkie filmowe serwisy informacyjne zmieniły oznaczenie na fantasy. Jednak fantasy to też nie jest, choć pewne elementy można byłoby pod ten gatunek podciągnąć. Możliwość komunikacji ludzi poprzez sen, a także wspólna koordynacja działań w ramach snu, wzmacniana specjalnymi urządzeniami, bardziej sugeruje, że to produkcja rodem z science-fiction.

Serial tematycznie miał spory potencjał. Tematyka dość ciekawa, wokół której można było zbudować dobrą historię. Tak się jednak nie stało. Fabuła serialu jest bardzo denna, a akcja całej opowieści przysłowiowo wieje nudą. Paradoksalnie jest to serial o śnie/spaniu, ale chyba nie to mieli w zamiarze twórcy serialu, by widzowie przy nim zasypiali. Przyznam się szczerze, że z rekordową ilością razy zasnąłem podczas oglądania poszczególnych odcinków pierwszego sezonu FALLING WATER. Faktem jest, że seriale oglądam głównie nocami, bo wtedy mam na nie czas, jednak to w tym przypadku nie późna pora powodowała moją senność. Serial po prostu nuży widza, a to bardzo źle świadczy o FALLING WATER.

Do tego wszystkiego marna fabuła, a można było tematycznie zbudować coś ciekawego i wciągającego widza w wir fabularny. Tu niektóre wątki jakby nie miały znaczenia dla losów fabuły. W jakiś tam sposób są lekko powiązane i tyle w temacie. Ponadto scenariusz jakby pisany na kolanie. I jak przy tym wszystkim nie zasnąć ?

FALLING WATER – Recenzja – O AKTORACH

Aktorsko FALLING WATER to też jedna wielka porażka. Czasami to wina nie aktorów (bo trafili się tu niektórzy nieźli aktorzy,) tylko ich dziwnych postaci, jakich im przyszło odgrywać.

Główną rolę, czyli postać Tess gra francuska aktorka Lizzie Brocheré. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z serialu „American Horror Story: Asylum„, gdzie wcieliła się w postać Grace Bertrand. Aktorka gra też postać Claudine Masson we francusko-kanadyjskim „Versailles„. Burtona gra natomiast brytyjski aktor David Ajala. Do tej pory trafiały mu się głównie role epizodyczne w angielskich produkcjach, takich jak na przykład „Doctor Who„.

Policjanta Takę gra Will Yun Lee. Amerykański aktor koreańskiego pochodzenia. Ostatnio mogliśmy go oglądać w serialu science-fiction od Netflixa „Altered Carbon„, gdzie odgrywał postać Takeshi Kovacsa. Aktor grał także Sang Mina w „Hawaii Five-0„. Najbardziej jednak jest znany jako detektyw Danny Woo w serii „Witchblade” (zarówno filmie, jak i serialu).

Islandzkiego przedsiębiorcę gra Zak Orth. Amerykański aktor, który ma swoim koncie post-apokaliptyczny serial „Revolution” i kilkanaście innych ról epizodycznych. Jak na dość marny dorobek, to jego postać jakoś najbardziej nie była sztuczna, w porównaniu z wyżej wymienioną ekipą.

Największą parodią aktorską serialu FALLING WATER jest to, że w drugim sezonie zastąpiono kilka postaci drugoplanowych innymi aktorami. To czasami w serialach może się zdarzyć jednostkowo, gdy jakiś aktor wypadnie z różnych przyczyn z obsady, ale taką masówkę jaką zrobili w FALLING WATER, to można znaleźć tylko w najbardziej niszowych operach mydlanych XX wieku. Najśmieszniejsza jest wymiana dzieciaka – to chłopiec ze snów Tess. W pierwszym sezonie jego wizerunek był ciągle utrwalany na rysunkach, które były umieszczane w formie plakatów. Zmiana w tym przypadku aktora, powoduje jedynie śmieszność.

FALLING WATER – Recenzja – OD AUTORA

Tym razem wyjątkowo recenzja obejmuje serial bez rozbicia na sezony. Ten serial jest tak kiepski, że szkoda miejsca i czasu na rozbijanie go na dwa oddzielne sezony.

Ponadto jestem sam zaskoczony, że oglądnąłem drugi sezon. Na taką ilość seriali jakie oglądam, to jeżeli jakiś serial jest bardzo słaby, to porzucam go po pierwszym sezonie. Szkoda mi czasu na miernoty. Mało profesjonalne jest jednak ocenianie serialu po pierwszym odcinku, a jak tak czytam czasami wypowiedzi ludzi z tematycznych grup dyskusyjnych na Facebooku, to się tylko zastanawiam, jak oni mogą o sobie mówić, że są serialomaniakami. Ocenianie serialu po jednym odcinku, to jak ocenianie książki po okładce. Jednak cały sezon potrafi już znacznie więcej powiedzieć o danym serialu. W tym przypadku zrobiłem wyjątek z naiwną nadzieją, że ten serial jednak jakoś diametralnie zmieni się na lepsze. No i drugi sezon FALLING WATER jest rzeczywiście lepszy od pierwszego, ale aż tak dużej zmiany nie zauważamy, aby można było tą historię ciągnąć jeszcze przez kilka następnych sezonów.

FALLING WATER – Recenzja – PODSUMOWANIE

FALLING WATER mógł być ciekawą produkcją serialową. Z naciskiem na słowo „mógł”. Tematyka łączenia się ludzi poprzez sny mogła być znacznie lepiej wykorzystana. Można było zrobić ciekawe pod tym względem science-fiction. Jednak ktoś może powiedzieć, ale przecież ten serial był realizowany dla USA Network. Comcast traktuje ten kanał jako zaplecze dla niskobudżetowych produkcji. Może i tak, ale niskobudżetowe nie musi oznaczać słabe -> patrz „Mr. Robot„.

Tutaj jednak wszystkiego zabrakło, by można było w jakiś sposób zachwycić się tym serialem. Jednak gusta są różne i może komuś się spodobać. Osobiście jednak ostrzegam, że oglądanie na własne ryzyko.

Udostępnij w social mediach