EXTANT – Sezon 2 – RECENZJA

EXTANT 2 (polski tytuł – Extant: Przetrwanie 2) – amerykański serial science-fiction stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Extant 1.

GATUNKI : science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 13 odcinków. EXTANT 2 był emitowany premierowo na kanale CBS w letniej ramówce od 1 lipca 2015 roku do 9 września 2015 roku.

EXTANT 2 - CBS

EXTANT – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu dowiadujemy się, że udawany przyjaciel androida Ethana zamontował w nim bombę. Eksplozję miała wywołać ręczna detonacja. Ethan w przypadku, gdy jego ojciec-konstruktor, chciałby go wyłączyć, miał użyć specjalnego telefonu. W rzeczywistości to był detonator, jednak Dr. John Woods potrafił przekonać Ethana do zaniechania tej czynności i zapobiegł tragedii.

Uratowany Ethan świadomy, że jest obecnie chodzącą bombą postanowił wykorzystać tą sytuację. Pomógł swojej matce wydostać się ze stacji kosmicznej, która miała ulec eksplozji i zatrzymał obcą istotę poświęcając tym samym swoje fizyczne istnienie. W ostatnich kadrach pierwszego sezonu okazuje się jednak, że Ethan dokonał czegoś na wzór auto-backupu swojego kodu programu, co pozwoliło mu przetrwać.

 

Obca istota jednak także przetrwała. Molly Woods podświadomie chce ją chronić, bo traktuje ją jako swoje dziecko. Nie przypomina ono jednak, poza wyglądem zewnętrznym, ludzkiego dziecka. Po pierwsze jej ciąża z nim trwała błyskawicznie, a po drugie, taki sam szybki wzrost można zauważyć tej istoty już po jej urodzeniu. Dla władz istota ta stanowi zagrożenie, bo ściągnęła na Ziemie swoich pobratymców. Rząd postanawia przyspieszyć produkcję androidów, takich jak Ethan, które posłużą w celach wojskowych. Obce istoty potrafią przejąć psychicznie kontrolę nad ludźmi, ale wobec androidów ta umiejętność staje się bezskuteczna.

EXTANT – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA

EXTANT 2 (polski tytuł – Extant: Przetrwanie 2) prezentuje się lepiej niż jego pierwsza odsłona. Twórcy postawili w drugim sezonie na znacznie żywiołową akcję. Tym razem mocno zaakcentowano robotykę i już nie mamy tylko do czynienia z Ethanem, który robił za androidowego Pinokia, ale całą armią podobnych mu androidów. Także nasza tajemnicza istota z gwiazd ma teraz u boku swoich kompanów. Już od pierwszych odcinków EXTANT 2 sugeruje to nam starcie na linii androidy – obcy. Tym razem widzowie nie mogli narzekać na nudę, którą co tu dużo mówić, powiewało w pierwszym sezonie tego serialu.

EXTANT 2 - Molly Woods

Drugi sezon wprowadził także kilka nowych postaci do tej produkcji. Jedną z nich jest James Daniel „JD” Richter. To on zaczyna pomagać Molly w wyjaśnieniu sprawy śmierci jej męża. Tak śmierci, bo w pierwszych sekwencjach EXTANT 2 widzimy jak Dr. John Woods zostaje uwięziony wewnątrz własnego pojazdu, a następnie zostaje zabity. Kolejną nową postacią jest Generał Tobias Shepherd, którego z Molly łączy wspólna przeszłość. Większe znaczenie zyskuje także postać naukowca Charliego. To on odpowiada za prace nad projektem serii androidów, które będą miały wykorzystanie militarne.

EXTANT – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Wprowadzone w EXTANT 2 nowe postacie podniosły poziomem aktorskim ten serial. Generał Tobias Shepherd to w tym serialu David Morrissey. To znany i doceniany angielski aktor, scenarzysta i producent. Występuje w filmach, serialach, na deskach teatru, a także tworzy własne audycje radiowe. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z postaci Gubernatora w postapokaliptycznym horrorze „The Walking Dead„. Wystąpił on też między innymi jako Jackson Lake w świątecznym odcinku specjalnym „Doctor Who„. Ostatnio pojawiał się jako Aulus Plautius w serialu „Britannia„.

EXTANT 2 - David Morrissey

Wspomniany w tekście naukowiec Charlie, czyli Charles Arthurs, to aktorsko Tyler Hilton. Jego możemy kojarzyć z serialu „One Tree Hill„, gdzie odgrywał jedną z głównych ról. Epizodycznie przewinął się też przez takie seriale jak „Castle” oraz „Pitch„.

Android bojowy Lucy, to natomiast Kiersey Clemons. Ją możemy kojarzyć z roli Bianci w serialu Amazon Studios – „Transparent„.

JD Richter to w drugiej odsłonie tego serialu Jeffrey Dean Morgan. Tego amerykańskiego aktora większość widzów obecnie kojarzy z roli Negana w „The Walking Dead„. Zagrał także Agenta Russella w filmie „Rampage” (w Polsce znanym pod tytułem Rampage: Dzika furia). W przeszłości występował on też jako ojciec braci Winchesterów w serialu „Supernatural„. Później mogliśmy go oglądać jako Denny’ego Duquette w „Grey’s Anatomy„. Wcielił się też w postać komiksowego bohatera Comedianta, w filmowej adaptacji wielkiego dzieła Alana Moore’a „Watchmen„.

EXTANT 2 - Jeffrey Dean Morgan

EXTANT – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pomimo że EXTANT 2 (polski tytuł – Extant: Przetrwanie 2) lepiej prezentuje się niż pierwsza odsłona tego serialu, to nie uchroniło tej produkcji przed kasacją. Jednak to naturalne zjawisko. Jeśli pierwszy sezon nie spełnił oczekiwań widzów, to większość z nich nie sięgnęła po drugą jego odsłonę. I małe znaczenie miał fakt, że drugi sezon stał na wyższym poziomie.

9 września 2015 roku stacja CBS ogłosiła kasację serialu, nie czekając na wyniki oglądalności z pasma powtórkowego. Czy w związku z tym warto obejrzeć drugi sezon, jeśli wiemy, że nigdy nie powstanie jego kontynuacja ? EXTANT 2 właściwie domyka główny wątek, który przeplata się przez ten sezon. Ostatnie sceny drugiego sezonu otwierały furtkę do kontynuacji, ale całość nie została tak bezsensownie urwana, jak to ma miejsce, przy wielu nagle skasowanych serialach.

Udostępnij w social mediach