Extant – SEZON 1 – Recenzja

Extant (polski tytuł – Extant: Przetrwanie) – amerykański serial science-fiction stacji CBS. Za jego produkcję odpowiada Amblin Entertainment (studio filmowe założone przez Stevena Spielberga), 22 Plates Productions oraz CBS Television Studios (obecnie ViacomCBS).

GATUNKI : science fiction / mystery
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon Extant był emitowany premierowo na kanale CBS w letniej ramówce od 9 lipca 2014 roku do 17 września 2014 roku. Polscy widzowie, którzy byli w tym czasie abonentami platformy cyfrowej „n”, mieli go okazję obejrzeć w ich usłudze VoD nSeriale od 1 września 2014 roku do 24 listopada 2014 roku. W późniejszym czasie po fuzji prawnej i utworzeniu nc+ serial był emitowany w stacji Canal+ od 9 kwietnia 2015 roku. Następnie serial był legalnie ogólnie dostępny jedynie w usłudze SHOWMAX.

Extant – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Molly Woods, która powraca na Ziemię po 13-miesięcznej samotnej misji na stacji kosmicznej. Z czasem Molly zaczyna uświadamiać sobie, że podczas misji nie była na stacji całkiem sama. Doświadczyła tam zjawisk paranormalnych, które wpłynęły na jej postrzeganie. Tylko jej bystry umysł potrafił oddzielić to co widzi, z tym, z czym naprawdę ma w rzeczywistości do czynienia.

Po powrocie do domu Molly opiekuje się „swoim synem” androidem. Został on skonstruowany przez jej męża Johna Woods. Ethan, bo tak ma na imię ożywiony Pinokio, z uwagi na swą wyjątkowość może być zagrożeniem dla przełożonych Molly. Z czasem astronautka zaczyna podejrzewać, że stała się elementem ich spisku. Molly przypuszcza, że jej szefostwo doskonale wiedziało, z czym będzie ona miała do czynienia podczas kosmicznej misji.

Extant – SEZON 1 – Recenzja – OD AUTORA

Dzisiaj na łamach serwisu Seriale Srebrnego Ekranu prezentuję serial, który ma status zakończony/skasowany, a jego premiera odbyła się 4,5 roku temu. Jest tyle nowości jeszcze do opisania, że trochę bez sensu opisywać zakończone/skasowane seriale sprzed lat, które nie są jakimiś wybitnymi dziełami. Jednak jak w przypadku kanadyjskiego „Darknet„, celowo chciałem zwrócić na ten serial uwagę. W Polsce, ze względu na swoją ograniczoną dostępność, mógł on mimo swoich lat, przejść całkiem niezauważony. Do 31 stycznia 2019 roku był on dostępny legalnie tylko na platformie SHOWMAX. Zgodnie z obietnicą świąteczno-noworoczną w styczniu miałem zaprezentować te produkcje serialowe SHOWMAX, które dostępne były w Polsce głównie lub wyłącznie na tej platformie.

Extant – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial Extant (polski tytuł – Extant: Przetrwanie) nie jest wybitnym science-fiction ze względu na realizację. Posiada całkiem ciekawy pomysł oraz do głównej roli zaangażowano w tym serialu powszechnie znaną aktorkę. Sama realizacja jednak pozostawia sporo do życzenia. Wielu, którzy mieli styczność z tą produkcją i uzewnętrznili swoje odczucia względem Extant w sieci poprzez komentarze, zarzucało serialowi nudę i niedorzeczne zachowanie głównej bohaterki. To fakt, że pierwszy sezon nie porywa szybką akcją. Nie ma co się spodziewać dynamiki pokroju sagi Gwiezdnych Wojen. W dużej mierze, ma na to wpływ wydzielony budżet. Gdy serial dostał zamówienie na kolejny sezon, to przydzielono więcej pieniędzy na tą produkcję i od razu wyglądało to już inaczej. Jednak ten artykuł dotyczy wyłącznie pierwszego sezonu serialu Extant.

Pierwszy sezon Extant rozgrywa się głównie na Ziemi. Jedynie w retrospekcjach mamy odniesienia do tego co się działo podczas kosmicznej misji Molly Woods. W dużej mierze akcja serialu skupia się na postaci Ethana. To humanoidalny android przypominający wyglądem i zachowaniem małego chłopca. Taki był zamysł konstrukcyjny jego „ojca”. Historia więc nieprzypadkowo może być porównywana do Pinokia. Ethan ma ciągle styczność z kusicielami, którzy z pozoru udają jego przyjaciela i opiekuna. Wypisz wymaluj współczesna wersja Pinokia.

Oprócz tematu robotyki mamy do czynienia w serialu z obcą ingerencją. Pierwszy kontakt z niezidentyfikowaną postacią miała Molly podczas pobytu na stacji kosmicznej. Z przebiegu akcji dowiadujemy się, że to coś trafiło razem z nią na naszą planetę. Przez cały pierwszy sezon ten wątek nadaje charakter „mystery” temu serialowi. Widz do końca nie jest przekonany, czy to zaplanowany element spisku, czy raczej czysty przypadek. Odpowiedzi na te wszystkie pytania szuka nasza główna bohaterka.

Extant – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W tej roli amerykańska aktorka Halle Berry. Na początku swojej kariery dała się poznać światu w takich produkcjach filmowych jak „Boomerang” i fabularna wersja „The Flintstones„. W późniejszym czasie Halle Berry wcieliła się Storm w serii filmów o mutantach Marvela. Zagrała w „X-Men„, a następnie „X2„. Jako Ororo Munroe wystąpiła także w „X-Men: The Last Stand” oraz „X-Men: Days of Future Past„. No i jeszcze trzeba powiedzieć, że była dziewczyną Jamesa Bonda w „Die Another Day„. Także trzeba wspomnieć o jej wcieleniu się w postać z komiksów DC – „Catwoman„. Na srebrnym ekranie pojawiała się głównie w niszowych sitcomach.

Jej serialowy syn-android Ethan, to Pierce Gagnon. Dzieciak coraz więcej notuje występów filmowych i serialowych. Ostatnio wystąpił w dokrętce po latach kultowego „Twin Peaks„. Wcielił się też w postać Logana Evansa w „One Tree Hill„, a w filmie „Tomorrowland” zagrał Nate’a Newtona.

Dr. John Woods, czyli serialowy mąż Molly, to w rzeczywistości Goran Višnjić. To amerykański aktor chorwackiego pochodzenia. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z dramatu medycznego „ER” (w Polsce znanego pod tytułem Ostry Dyżur). Ostatnio ten aktor występował jako Garcia Flynn w serialu NBC – „Timeless„.

Extant – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Dyrektor ISEA Alan Sparks to w tym serialu Michael O’Neill. Jego możemy znać z wielu seriali, bo często przewija się przez różne produkcje wcielając się w postacie głównie epizodyczne. Z dłuższych występów możemy wymienić jego rolę Nicka Forda w „Bates Motel„. A epizodycznie zaliczył takie znane produkcje jak „Grey’s Anatomy„, „Fringe„, a także „The X-Files” czy „24” (w Polsce znany jako 24 godziny). Występował także jako Herb Stanton w „Prison Break„.

W dziale robotyki, naukowiec asystentka Johna – Jules – to aktorsko Grace Gummer. Ta amerykańska aktorka gra Dominique DiPierro w thrillerze psychologicznym „Mr. Robot„. Wystąpiła także jako Penny w „American Horror Story: Freak Show„. Zanotowała też występy w popularnym „The Newsroom„.

Właściciel Yasumoto Corporation, Hideki Yasumoto, to japoński aktor Hiroyuki Sanada. To aktor, który występuje w wielu filmach i serialach. W ostatnich latach grał Dr. Hiroshi Hatake w „Helix„. Przewinął się też przez niegdyś najpopularniejszy pod względem oglądalności serial „LOST„. Ze znanych produkcji filmowych z jego udziałem można wymienić „Life” oraz film na bazie komiksów Marvela „The Wolverine„.

Extant – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwsza odsłona Extant (polski tytuł – Extant: Przetrwanie) ma swoje plusy, choć nie porywa rozwojem akcji. Serial miał potencjał na zbudowanie dobrej historii science-fiction. To wszystko może zaciekawić jednak jedynie wielkich pasjonatów gatunku sci-fi. Jednak takich nie trzeba zachęcać, bo pewnie już ten serial widzieli, skoro sięgają po każde wydane serialowe science-fiction. Miłośnikom gatunku, którym Extant umknęło, z uwagi na słabą dostępność serialu w Polsce, można polecić serial do przetestowania.

Udostępnij w social mediach