ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – RECENZJA

ELECTRIC DREAMS – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykańsko-brytyjski serial dystopijny, zrealizowany w formie antologii, w całości w konwencji science-fiction. Za produkcję serialu odpowiada Amazon Studios (Amazon), Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina), Rooney McP Productions, Channel 4 (brytyjska stacja telewizyjna należąca do grupy Channel Four Television Corporation), Electric Shepherd Productions (rodzinna firma założona przez Philipa K. Dicka), Tall Ship Productions (studio produkcyjne założone przez Maril Davis), Left Bank Pictures (Sony), Moon Shot Entertainment (studio produkcyjne założone przez Bryana Cranstona) oraz Sony Pictures Television (Sony).

GATUNKI : science fiction / dystopian fiction / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA UK

Pierwszy sezon ELECTRIC DREAMS liczy 10 odcinków. Pierwotnie był emitowany na kanale Channel 4 od 17 września 2017 roku do 19 marca 2018 roku. Poza Zjednoczonym Królestwem widzowie mogli go obejrzeć na platformie firmy Amazon, a dokładnie Amazon Prime Video.

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – RECENZJA

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

ELECTRIC DREAMS – REAL LIFE

Odcinek ukazuje wpływ VR (wirtualnej rzeczywistości) na umysł człowieka. Bohaterem pierwszego odcinka jest policjantka z przyszłości, która korzysta z zasobów technologicznych, by wcielić się w postać techno developera żyjącego w czasach przeszłych. Używając VR korzysta ona z jego umiejętności i doświadczenia. Wraz z wielokrotnością korzystania z zespolenia jaźni, nasza bohaterka traci poczucie pewności, który świat jest dla niej realny.

ELECTRIC DREAMS – AUTOFAC

Fabuła tego epizodu przenosi nas w mroczną przyszłość. Planeta Ziemia została niemal doszczętnie zniszczona w wyniku międzykontynentalnej wojny nuklearnej. Wiele lat po wojnie zaczęły powstawać małe ludzkie osady, które próbują odbudować świat małymi krokami. Na ich przeszkodzie stoi produkcja zautomatyzowanej „fabryki od wszystkiego”. Dostarczane przez fabrykę Autofac produkty, mają niby wspomagać osady, ale wg mieszkańców ich masowa produkcja zużywa zasoby planety. Mieszkańcy jednej z osad zaczynają się buntować przeciwko zautomatyzowanej fabryce, nie znając jej prawdziwych intencji.

ELECTRIC DREAMS – HUMAN IS

Akcja tego odcinka rozgrywa się daleko w przyszłości. Poznajemy w nim starsze małżeństwo wysoko postawionych urzędników / wojskowych, którzy szykują się do ważnej misji pozyskania substancji do detoksykacji atmosfery Ziemi. Pułkownik Silas Herrick, wbrew swojej żonie, samodzielnie postanawia poprowadzić misję na planecie Rexor IV. Tam jego grupa zostaje zaatakowana przez tubylczych Rexorian. Koordynatorzy tracą łączność z grupą zwiadowczą, co sugeruje śmierć członków ekspedycji. Jednak niedługo po tym wydarzeniu Silas wraca do bazy i swojej żony. Vera Herrick zauważa, że jej mąż nie tylko cudem przeżył, ale wrócił jakoś dziwnie odmieniony. Nie chce on opowiadać o incydencie na Rexor IV, ale stał się dla niej bardziej miły, ciepły i uprzejmy, co nie zdarzało mu się w ostatnich latach ich długiego małżeństwa.

ELECTRIC DREAMS – CRAZY DIAMOND

Ed Morris jest znudzony monotonią swojego życia. Codzienna praca nie daje mu satysfakcji. Na domiar złego, miejsce w którym zamieszkuje wraz z żoną ulega degradacji i potrzebna jest przeprowadzka. Ed jednak wie, że kolejna przeprowadzka nic nie zmieni w jego życiu. Marzy mu się opuszczenie tego miejsca i podróż morska, która zabierze go w nowe lepsze miejsce do życia i nowego startu. Pewnego dnia poznaje kobietę, która prosi go o przysługę. Przysługa może uratować jej życie, a Edowi przynieść zyski, które pozwolą mu zrealizować jego marzenia.

ELECTRIC DREAMS – THE HOOD MAKER

Epizod przenosi nas na terytorium państwa totalitarnego przyszłości, które paradoksalnie nosi nazwę Wolnej Unii. Część społeczeństwa zwana Teeps-ami jest notorycznie dyskryminowana i odizolowana żyje w odrębnych gettach. Władza do ich tropienia wykorzystuje osobników ze zdolnościami telepatycznymi. Jedną z nich jest młoda kobieta imieniem Honor, która wraz ze swoim koordynatorem rusza tropem osoby, która jest dystrybutorem kapturów odpornych na telepatię.

ELECTRIC DREAMS – SAFE AND SOUND

Akcja tego epizodu zabiera nas w dystopijną przyszłość. Stany Zjednoczone są podzielone na zaawansowane technologicznie miasta, które za cel nadrzędny stawiają sobie bezpieczeństwo oraz tzw. Bańki, czyli strefy odrzucające ingerencje technologii w ich życie. Mieszkańcy tych drugich traktowani są zawsze jak potencjalni terroryści. Pewnego dnia przedstawicielka tzw. Baniek przenosi się z córką do techno-city, by negocjować lepsze warunki i bardziej partnerską współpracę obu społeczeństw. Jej córka Foster Lee stara się dostosować do licealnej rzeczywistości technologicznego miasta. Niemal każdy z licealistów posiada urządzenie integrujące Dex. Foster też chciałaby takie urządzenie, ale na to potrzeba zgody rodziców, co w jej przypadku jest całkowicie niemożliwe do uzyskania. Ucieka się więc do mniej legalnego manewru, by pozyskać Dexa. Wraz z jego otrzymaniem zaczyna korzystać z niezwykle uczynnej pomocy technicznej.

ELECTRIC DREAMS – THE FATHER THING

Odcinek opowiada o chłopcu z wielkim zamiłowaniem do baseballu. Mały Charlie często trenuje razem z ojcem i wybiera się z nim na wspólne biwaki. Podczas jednego takiego wypadu zauważają deszcz meteorytów. Po powrocie do domu Charlie zauważa coś nietypowego. Ma to związek z jego ojcem.

ELECTRIC DREAMS – IMPOSSIBLE PLANET

Odcinek przenosi nas w bardzo odległą przyszłość. Norton i Andrews są przewodnikami turystycznymi. Zabierają grupy wycieczkowe na pokazy kosmiczne na gwiezdnym statku wycieczkowym Astralne Marzenia. Podróżni oglądają przez okna statku wszelkie zjawiska astralne. Pewnego dnia do ich gabinetu puka starsza kobieta z nietypową propozycją. 342-letnia Irma chce na koniec życia odbyć podróż na Ziemię. Prześladuje ją sen o jej dziadkach, którzy pływają wspólnie w rzece w miejscu zwanym Carolina. Chciałaby na koniec swojego żywota doświadczyć tego, co widzi często w snach. Proponuje przewodnikom turystycznym walizkę pełną złota, która ustawiłaby życiowo dwójkę mężczyzn, bo jest to wielokrotność ich rocznych pensji. Problem jest tylko taki, że Ziemia już od dawna nie istnieje.

ELECTRIC DREAMS – THE COMMUTER

Odcinek tym razem rozgrywa się w czasach współczesnych. Opowiada o pracowniku kolei na stacji Woking (UK). Do kasy biletowej podchodzi młoda kobieta, która prosi o bilet do Macon Heights. Starszy pracownik kolei Ed oświadcza, że nie ma takiej stacji na linii, na której przyjeżdża pociąg. Linda upiera się, że codziennie dojeżdża do Macon Heights. Chwile później kobieta znika.

Sytuacja powtarza się jeszcze dwukrotnie w kolejnych dniach. Zaintrygowany Ed sam postanawia sprawdzić, czy Macon Heights jest tylko wymysłem kobiety, czy rzeczywiście miasteczko to istnieje. Wsiada do pociągu i odlicza czas 28 minut. Tyle mniej więcej potrzeba czasu, by dotrzeć z Woking do Macon Heights. Gdy stoper zbliża się do końca czasu, Ed zauważa, że jeden z pasażerów podnosi się, otwiera drzwi i wyskakuje z jadącego pociągu. Ed próbuje go zatrzymać. Chwilę później robi to samo. Jak się okazuje, więcej pasażerów wyskoczyło z pociągu i następnie podążają do mieniące się w oddali małego miasteczka.

ELECTRIC DREAMS – KILL ALL OTHERS

Odcinek, jak większość pozostałych, przenosi nas w przyszłość. Akcja jednak rozgrywa się na Ziemi. W Ameryce Północnej istnieje jedno duże państwo MEXUSCAN. Obecnie jesteśmy świadkami wyborów władzy, jednak ciężko tu mówić o wyborach skoro jest tylko jedna kandydatka. Tego samego zdania jest Philbert Noyce. Nadzorca zautomatyzowanej fabryki uważa, że to koniec demokracji, skoro obywatelom nie pozostawia się wyboru. W ogólnokrajowych mediach kandydatka przekonuje, że wszyscy obywatele są zadowoleni z władzy, dlatego nikt przeciw niej nie kandyduje. W wywiadzie ukradkiem pada stwierdzenie „Zabić wszystkich innych”. Praktycznie nikt tego nie wyłapał, jednak nie Philbert Noyce. Philbert zauważa po jej słowach wrogie nastawienie do ludzi, którzy kwestionują obecny ład. Czy o zabicie właśnie tych wszystkich innych chodziło kandydatce ?

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1- Recenzja – ANALIZA

Wszystkie odcinki serialu ELECTRIC DREAMS bazują na krótkich opowiadaniach mistrza dystopii Philipa K. Dicka. Autor sfilmowanych już powieści „Blade Runner” i „The Man in the High Castle” przenosi nas tym razem w bajeczną podróż w czasie i przestrzeni. Każdy odcinek to oddzielna historia science-fiction. Jedne mają charakter typowo dystopijny, inne prawie wcale. Niektóre historie pokrywają się tytułem z opowiadaniami Philipa K. Dicka. Przy niektórych zmieniono tytuły, ale historia pozostaje mniej więcej ta sama. Dodatkowo ciekawostką jest, że pierwotnie na kanale Channel 4 odcinki serialu były emitowane w innej kolejności. Na łamach Seriale Srebrnego Ekranu przestawiona jest kolejność epizodów z platformy Amazon Prime Video. Właściwie to kolejność jest bez znaczenia, bo to antologia, więc każdy kolejny odcinek przedstawia odrębną całość.

Oczywiście jak w każdej antologii odcinek odcinkowi nierówny. Wszystko zależy od historii, którą w nim przedstawiono. Jednak trzeba stwierdzić, że zdecydowana większość epizodów stoi na wysokim poziomie. Statystycznie wygląda to znacznie lepiej, niż w podobnej antologii, która niegdyś była prezentowana na łamach serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. Mowa oczywiście o „Dimension 404„.

Serial ELECTRIC DREAMS posiada też ciekawą czołówkę (intro). Zachowano styl z podobnych antologii science-fiction, takich jak chociażby wspomniane powyżej „Dimension 404„, czy „The Outer Limits„. Dla sprawnego oka w barwnej czołówce można wyłapać nawiązania do poszczególnych odcinków serii.

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Jeśli miałbym subiektywnie ocenić jakość przedstawionych historii, to uważam, że zdecydowanie najlepszym odcinkiem jest SAFE AND SOUND. Historia młodej licealistki najbardziej trafiła w moje gusta. Najgorzej oceniam epizod CRAZY DIAMOND. Jego nawet zbytnio nie ratuje występ znanego aktora Stevena Buscemi. Niektóre epizody potrzebują też, mówiąc kolokwialnie, czasu na rozkręcenie się. Takim odcinkiem jest HUMAN IS, który zaczyna się nieco nudnawo, ale przedstawia w gruncie rzeczy ciekawą historię. Generalnie jak dla mnie, który wiecznie poszukuje coś podobnego do „The Outer Limits„, ELECTRIC DREAMS jest serialem bardzo udanym. A co Wy sądzicie o przedstawionych historiach z opowiadań Philipa K. Dicka ?

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko ELECTRIC DREAMS wypada też bardzo dobrze. Zaangażowano kilka znanych aktorów, którzy przewijają się przez poszczególne odcinki pierwszego sezonu. Nie sposób ich oczywiście wszystkich wymienić, bo jak w każdej antologii, każdy epizod ma własną obsadę. Nie ma tu potrzeby dublowania encyklopedycznych serwisów filmowych / serialowych. Do pełnej obsady odsyłam do serwisu IMDb.

Można jednak wymienić kilka znaczących postaci. Wspomniany w tekście Steve Buscemi wcielił się w rolę Eda w odcinku CRAZY DIAMOND. Aktor jest znany z wielu ról filmowych i serialowych. Grał między innymi w filmowej wersji „Fargo„. Możemy go pamiętać z „Ghost World„, za który był wielokrotnie nagradzany. Wcielił się też w niebezpiecznego przestępcę w „Con Air„, a innym razem ratował świat, jak w filmie „Armageddon„. Serialowo możemy go kojarzyć z takich kultowych seriali jak „The Sopranos„, czy „Boardwalk Empire„.

W odcinku HUMAN IS oficera Silasa Herricka gra Bryan Cranston. Aktor znany przede wszystkim z największego hitu serialowego XXI wieku „Breaking Bad„. Tam wcielił się on oczywiście w rolę Waltera White’a. Możemy go także oglądać w innym serialu Amazon PrimeSneaky Pete„. Tam wcielił się on oczywiście w rolę Waltera White’a. W tym samym odcinku gra też Liam Cunningham jako General Olin. Ten irlandzki aktor wystąpił w wielu rolach filmowych i serialowych. Ostatnimi czasy możemy go kojarzyć jako Davosa Seawortha w „Game of Thrones„.

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

W odcinku KILL ALL OTHERS naszego sfrustrowanego Philberta Noyce’a gra Mel Rodriguez. Aktor jest znany z roli Todda Rodrigueza w „The Last Man on Earth„. Grał też Patsy De La Serda w serialu HBO „Getting On„.

No i nie można nie wspomnieć o ognistej Rachelle Lefevre 🙂 Aktorka pojawiła się w odcinku REAL LIFE. Lefevre jest znana z roli Julii Shumway w „Under the Dome„. Inni mogą ją kojarzyć jako Dr. Ryan Clark w dramacie medycznym ABC – „Off the Map„.

A jak jesteśmy już przy rudowłosych, to w epizodzie SAFE AND SOUND licealistkę Foster Lee gra amerykańska aktorka i modelka Annalise Basso. Znamy ją głównie z horroru „Ouija: Origin of Evil„. Jej matkę w tym odcinku gra natomiast Maura Tierney znana między innymi z serialu „The Affair„. Aktorka na dłużej na srebrnym ekranie zagościła w serialu „ER” jako dr Abby Lockhart.

ELECTRIC DREAMS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W telegraficznym skrócie. ELECTRIC DREAMS jest dobrze zrealizowaną antologią science-fiction. Zdecydowana większość odcinków może zaciekawić widza. Połowa z nich powinna trafić w gusta nawet tych najbardziej wybrednych widzów. Pozostaje więc czekać z niecierpliwością na kontynuację serialu i całkiem nowe historie. A do tego czasu można podziwiać pierwszy sezon ELECTRIC DREAMS.

Udostępnij w social mediach