Ekspansja globalna britbox

Ekspansja globalna britbox. Są już w tej sprawie oficjalne deklaracje. Trochę to trwało, ale tak to jest z Angolami, że im się nigdy z niczym nie spieszy. Od samego początku wspólna inicjatywa BBC oraz ITV miała być dużym projektem międzynarodowym. Z czasem jednak temat jakby umarł i szefostwo britboxa przysłowiowo nabrało wody w usta. W sierpniu 2020 roku poznaliśmy jednak drobne szczegóły globalnej ekspansji tej brytyjskiej usługi VOD. Baa, nie byle jakiej usługi VOD, bo tworzonej przez wielkich graczy branży medialnej, o których chyba każdy interesujący się serialami kiedyś słyszał i coś tam od nich oglądał.

Ekspansja globalna britbox – od pomysłu po realizację

BBC (British Broadcasting Corporation) – publiczny nadawca brytyjski (najstarszy na świecie nadawca narodowy oraz największa ogólnie telewizja świata) oraz ITV (najstarszy i największy komercyjny nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii) pewnego mroźnego poranka 2016 roku ogłosili wspólną inicjatywę nadawczą obejmującą branżę streamingową. Oczywiście każdy z tych nadawców ma swoje serwisy internetowe. To usługi OTT łączące IPTV oraz VOD. Właściciele ITV mają swój ITV Hub przez który brytyjscy widzowie mogą oglądać wszystkie kanały ITV za pośrednictwem łącz internetowych. Nie brakuje tam oczywiście całych serialowych serii dostępnych na żądanie (red. czy na życzenie, jak kto woli). BBC ma natomiast swój popularny BBC iPlayer, którego zasada działania jest wręcz identyczna. Tam widzowie znajdą zarówno ich produkcje oryginalne oraz wiele innych filmów i seriali na obcej licencji.

Z taką bazą to każdy z tych podmiotów mógłby stworzyć własną globalną platformę streamingową. Jednak w tym temacie postanawiają wznieść się poza podziałami i nawiązują współpracę na rzecz jednego wielkiego projektu. BBC oraz ITV zawiązują joint venture (red. podmiot gospodarczy utworzony w określonym celu przez dwie lub więcej stron, na zasadzie współwłasności). Na podobnej zasadzie powstało hulu, ale Disney niczym olbrzymi Pac-Man pozjadał udziały swoich partnerów i dzisiaj samodzielnie kontroluje i zarządza tą platformą. BBC oraz ITV swoją wspólną platformę nazwali BritBox (stylizowane na britbox). Jej uruchomienie miało natomiast miejsce 7 marca 2017 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ekspansja globalna britbox – idea zagranicznej promocji własnych treści

Nadawcom brytyjskim przy starcie platformy przyświecała jedna myśl. To idea zagranicznej promocji własnych treści. Stąd britbox został pierwotnie udostępniony w USA, a nie w UK, jak to ma miejsce w przypadku innych platform, które zaczynają od własnego podwórka. Jak przyjrzymy się temu bliżej, to wcale nie głupi pomysł. W Zjednoczonym Królestwie każdy już zna i korzysta z BBC iPlayer oraz ITV Hub. Jaki sens promować własne materiały video w nowej odsłonie, skoro pierwsza się sprawdza i jest dość popularna lokalnie ? Stąd padł pomysł na uruchomienie usługi na największym rynku medialnym świata, czyli w Stanach Zjednoczonych. (red. Największym infrastrukturalnie, bo na na innych polach już oczywiście Indie i Chiny są większymi rynkami kinematograficznymi i medialnymi).

Z samego założenia britbox miał być usługą ekspansyjną, obejmującą także inne kraje. Ekspansja globalna britbox rozpoczęła się rok później, a usługa została uruchomiona 14 lutego 2018 roku w Kanadzie. Kanada zawsze korzysta niemal w pełni z dobrodziejstw medialnych swojego południowego sąsiada. Nic więc dziwnego, mimo że widownią to mały rynek (red. kraj jest olbrzymi powierzchniowo, ale ludzi tam zbyt wiele nie zamieszkuje), to Kanada staje się drugim krajem, w którym uruchomiono brytyjską platformę streamingową.

Globalnie britbox funkcjonuje jako BritBox LLC. W tym przypadku oba podmioty: BBC oraz ITV mają po 50% udziałów, czyli taka typowa współwłasność. Z czasem jednak padł pomysł na zapoznanie rodzimego rynku z britboxem, by pokazać miejscowej widowni, z czym mają zamiar zawojować świat. 7 listopada 2019 roku uruchomiono oficjalnie serwis na terenie Zjednoczonego Królestwa. Tutaj mamy jednak inną sytuację niż z britboxem w wersji global. Sama usługa przybrała nazwę BritBox SVOD Ltd., w której ITV ma 90% udziałów, a BBC jedynie 10% udziałów w całości projektu. Umowa natomiast zastrzega, że BBC ma możliwość zwiększenia udziału do 25%.

Ekspansja globalna britbox – czas ruszyć w świat

Patrząc na powyższe fakty, możemy odnieść wrażenie, że Ekspansja globalna britbox zatrzymała się na Kanadzie w 2018 roku. Od tego czasu nastąpiła cisza w temacie dalszego rozwoju usługi na pozostałe kraje świata. I to dosłownie cisza, bo nawet interesując się branżą medialną, było ciężko cokolwiek uzyskać w temacie dalszej ekspansji britboxa. W międzyczasie uruchomiono wiele nowych amerykańskich platform streamingowych, które jakby przykryły cieniem ambitny projekt brytyjskich nadawców. W 2018 roku wystartował przecież DC Universe. Później w 2019 roku witaliśmy najpierw Apple TV+, a następnie Disney+. 2020 rok to natomiast uruchomienie specyficznego Quibi, później HBO MAX oraz serwisu Comcastu za pośrednictwem NBCUniversal, czyli platformy Peacock.

Gdzie przy tym wszystkim Ekspansja globalna britbox ? Włodarze platformy jakby zaspali w obliczu amerykańskiej ofensywy. No a przecież Amerykanie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa na polu streamingu. Szykuje się nam globalna ekspansja zreformowanego indyjskiego hotstar, który jest obecnie w rękach Disney’a oraz nowe plany Lionsgate, który nie ma zamiaru poprzestać na lokalnym STARZ (red. przeczytacie o tym artykule „Lionsgate rusza z własną platformą streamingową„). Do tego dochodzi AMC Networks z Acorn TV i SHUDDER. Również strona arabska szykuje dla widzów kolejną niespodziankę. Na koniec musimy także pamiętać o polskiej inicjatywie, o której pierwszy raz wspomnieliśmy w artykule „Polska platforma streamingowa„. Świat więc nie śpi i świat działa na polu streamingu video. BBC i ITV chyba to zrozumieli, bo ostatnimi czasy uchylili rąbek tajemnicy w sprawie dalszego rozwoju platformy britbox.

Ekspansja globalna britbox – plany ekspansji

W pierwszej kolejności britbox nadal pozostanie w obrębie tej samej strefy językowej. Kolejnym podwórkiem ma być bowiem Australia. Schody się zaczną, gdy przyjdzie czas przygotowywać tłumaczenia materiałów video na inne języki niż angielski. BBC i ITV jednak nareszcie idą krok dalej i zapowiadają start platformy w kolejnych 25 krajach. Będą to państwa w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Niestety szefostwo britboxa nie chce ujawnić (red. na czas pisania tego artykułu, tj. 22 sierpnia 2020 roku) nazwy tych państw oraz etapów czasowych globalnego wdrażania tej platformy.

Ważne jest jednak, że po kilku już latach ciszy, mamy oznaki, że britbox będzie się rozszerzał na inne kraje, tak jak to było w pierwotnych planach BBC oraz ITV. 5 grudnia 2019 r. dyrektor grupy ITV ds. subskrypcji wideo na żądanie Reemah Sakaan powiedział w wywiadzie, że usługa britbox w Ameryce Północnej osiągnęła rentowność. Pojawiła się nawet wiadomość, że usługa tam przekroczyła 1 milion użytkowników, co już jest oznaką poważnego jej traktowania przez amerykańskich widzów. To pewnie sprawiło, że Ekspansja globalna britbox zostanie wznowiona. Teraz tylko musimy czekać, aż dotrze ona do kraju nad Wisłą.

Ekspansja globalna britbox – słowo końcowe

Informacja o globalnych planach Brytyjczyków elektryzuje prawdziwych serialomaniaków. Ci wiedzą, że BBC i ITV to coś więcej niż zwykli telewizyjni nadawcy. To marki same w sobie, które przez dekady cechuje wysoka jakość ich produkcji serialowych. Taki serwis jak britbox, to wszystkie te produkcje w jednym miejscu. One nie znikną z oferty platformy dlatego, że skończy się jakaś licencja, jak to ma dotychczas miejsce w ich przypadku na platformach HBO GO oraz Netflix. Właśnie na takie coś warto czekać, dla samej wygody. Natomiast jeśli jesteście fanami brytyjskich seriali, to chyba wręcz idealne dla Was rozwiązanie na swobodny i równocześnie legalny dostęp do wielu brytyjskich seriali.

No to czekamy na powitanie britbox w Polsce. Teraz kiedy Ekspansja globalna britbox znowu staje się faktem, jesteśmy tego bliżej niż dalej. Jeżeli natomiast pojawi się oficjalna data wdrożenia tej usługi w naszym kraju, to oczywiście o tym poinformujemy (red. albo w osobnym artykule, albo w aktualizacji obecnego tekstu).

Udostępnij w social mediach