DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – RECENZJA

DOWNTON ABBEY 6 – szósty sezon brytyjskiego dramatu kostiumowego stacji ITV rozgrywającego się w realiach historycznych, którego twórcą jest Julian Fellowes. Szósty i równocześnie finałowy sezon serialu opowiadającego o losach mieszkańców posiadłości Downton Abbey. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule DOWNTON ABBEY 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuje wątki zawarte w artykule DOWNTON ABBEY 5.

GATUNKI : dramat kostiumowy period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Finałowy sezon serialu zachowuje konstrukcje poprzednich sezonów. DOWNTON ABBEY 6 liczy więc 8 odcinków + dwuczęściowy świąteczny odcinek specjalny (czyli łącznie 10 odcinków). Był on emitowany premierowo od 20 września 2015 roku do 8 listopada 2015 roku (i w święta odcinek specjalny).

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Lady Edith przekonuje ojca, że przygarnie do ich domu małą dziewczynkę. Marigold, która jest jej córką, ale o której wiedzą wyłącznie ciotka Rosamunda, babcia oraz ostatnio jej mama Cora. Z czasem jednak i Robert dostrzega pewne podobieństwa Marigold do dawnego ukochanego swojej córki.

Na uroczystej kolacji Isobel Crawley oznajmia także wszystkim, że zamierza wyjść za mąż za Lorda Mertona. Po tych słowach spada na nią fala krytyki od strony jej syna, grubiańskiego Larry’ego Grey’a. Zbiegło się to także w czasie z oświadczynami Atticusa Aldridge’a względem Lady Rose. Następnie wszyscy udają się do Londynu, gdzie jest organizowane przyjęcie przedślubne z udziałem rodziców narzeczeństwa. Następnego dnia Lady Rose dostaje tajemnicze zdjęcia swojego narzeczonego z prostytutką, zrobione po jego wieczorze kawalerskim. Wszystko to okazuje się ustawką przygotowaną przez jej matkę, która nie chce dopuścić do ślubu tych dwojga. Ostatecznie jednak do niego dochodzi i para zawiera związek małżeński. To co dla jednych kończy się szczęśliwie, dla innych kreuje powód do zmartwień. Śledztwo w sprawie zabójstwa Pana Greena zatacza większe kręgi, a Inspektor Vyner ze Scotland Yardu dokonuje aresztowania Anny Bates.

Mija trochę czasu od tych wydarzeń, a młoda para wraca z miesiąca miodowego z Wenecji. W związku z tym Crawley’owie zostają zaproszeni do Brancaster – rodzinnego zamku Lorda Sinderby. Tam wspólnie udają się na polowanie na kuropatwy. Podczas Świąt Bożego Narodzenia finalizuje się w pewnym sensie sprawa małżeństwa Bates. W tym samym czasie Isobel Crawley rozstaje się też z Lordem Mertonem. Wszystko dlatego, że nie chce stać się kością niezgody między nim, a jego synami, którzy są jej nieprzychylni. Natomiast Pan Carlson oświadcza się Pani Hughes i chce, by razem poprowadzili zakupiony przez niego pensjonat. Tom Branson wraz z córką postanawiają natomiast na jakiś czas wyjechać z Downton.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Jest rok 1925. Pani Hughes zastanawia się, czy dobrze zrobiła przyjmując oświadczyny Carlsona. Nie wie jak w jej wieku wyglądałoby małżeństwo od strony seksualnej. Prosi więc Panią Patmore o wybadanie terenu, czy Panu Carlsonowi, również w zaawansowanym wieku, zależy jeszcze na tej sferze małżeństwa. W międzyczasie wokół posiadłości zaczyna się kręcić tajemnicza kobieta, która stale obserwuje Lady Mary. Kiedy dochodzi do ich kontaktu, przedstawia się jako pokojówka hotelowa, która zna jej sekrety związane z romansem z Lordem Gillinghamem. Szantażuje tym samym Mary, że jeżeli nie dostanie od niej 1 000 funtów, to wszyscy się o tym dowiedzą, za pośrednictwem prasy. Robert Crawley zaczyna natomiast powątpiewać w potrzebę utrzymywania tak licznej służby w obecnych czasach. Dzieli się swoimi wątpliwościami z matką informując ją o koniecznych zmianach w posiadłości, ponieważ koszty utrzymania są obecnie trzy razy większe niż przed Wielką Wojną.

Ząb czasu rzeczywiście daje znać o sobie. Lordowska rodzina wybiera się do hrabiowskiej posiadłości, której właściciele wyprzedają na aukcji swój majątek. Ostrzegają tym samym Roberta, by uczył się na ich błędach i rozumiał zachodzące zmiany, zanim będzie za późno i widmo bankructwa będzie pukało do jego drzwi. Równocześnie u tych samych ludzi prowadził gospodarstwo rolne teść Daisy. Ich bankructwo oznacza dla niego koniec dzierżawy. Gdyby problemów było mało, to na ścieżce wojennej w sprawie reorganizacji miejscowego szpitala znalazły się hrabina Violet oraz po drugiej stronie Cora i Isobel. Trafiają się jednak i dobre wieści, bo w międzyczasie do posiadłości przybywa sierżant Willis z dobrą nowiną. Znaleziono wiarygodnego świadka, co ostatecznie kończy podejrzenia w stosunku do Anny Bates i od tej pory małżeństwo Bates zostaje oczyszczone z wszelkich zarzutów.

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już finałowy sezon jednego z najlepszych (red. jeśli nie najlepszego) serialowych dramatów kostiumowych. W szóstym sezonie skupiono się wyłącznie na podomykaniu wątków dotyczących rodziny i innych mieszkańców ekskluzywnej posiadłości w Downton. Jest rok 1925, który w tle nie przynosi żadnych ważnych wydarzeń historycznych. Widoczne są jedynie postępujące zmiany społeczne, które wymuszają zmianę sposobu życia wyższych sfer. Już wcześniej oglądaliśmy pierwsze znaki tych zmian. Bohaterowie serialu odczuwają je na własnej skórze. To tylko kwestia czasu, aż takie posiadłości jak Downton Abbey stracą rację bytu. To znak czasu i mimo że wielu osobom to nie w smak, to nic i nikt tego nie powstrzyma.

Robert Crawley tym razem poważnie traktuje konieczność przeprowadzenia reorganizacji posiadłości. Zgodził się nawet na tzw. dom otwarty, czyli okoliczne płatne wycieczki po jego posiadłości. Koszty utrzymania posiadłości bowiem wzrosły od czasów sprzed Wielkiej Wojny, aż trzykrotnie. Stąd konieczna jest redukcja etatów oraz odpowiednie nimi zarządzanie. Nie każda pokojówka musi na stałe mieszkać w posiadłości, więc pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w tym zakresie. Oczywiście dotknęło to osoby bezimienne w tym serialu, których sylwetek nawet nie poznaliśmy, a wiemy tylko, że stanowiły one część większej załogi. Downton Abbey to ogromna posiadłość, w której zatrudnionych jest więcej osób niż te, wokół których są zbudowane odrębne wątki w poszczególnych sezonach tego serialu.

Jednak reorganizacja reorganizacją, ale Andy, który pomagał na ślubie Lady Rose otrzymał mimo wszystko zatrudnienie w posiadłości i mógł przenieść się tu na stałe z Londynu. Czarne chmury jednak zebrały się nad Thomasem Barrow, które w ramach redukcji etatów znalazł się jako pierwszy do odstrzału. Ma jednak czas na znalezienie nowej pracy, choć sam Thomas wie, że nigdzie nie będzie mu tak dobrze jak w Downton Abbey.

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 2

To nie jest tak, że w DOWNTON ABBEY 6 cała służba czekała, aż dosięgnie ją ząb czasu. Poszczególne osoby na przestrzeni finałowego sezonu wykorzystują swoje szanse jakie rzuca im los. Pamiętamy z poprzedniej odsłony, że Daisy wzięła się za naukę, by nie zostać całe życie w kuchni. (red. pamiętajmy, że akcja sezonu dzieje się prawie 100 lat temu i wtedy w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów, praca przy garach była czymś uwłaczającym). W nauce pomaga jej Pan Molesley, który wie, że zmarnował swoje życie, więc nie chce by inne młode osoby, takie jak Daisy poszły w jego śladu. Sam przy tej pomocy Daisy też zaczyna korzystać, bo na naukę nigdy nie jest za późno, co nie uchodzi uwadze miejscowemu nauczycielowi.

DOWNTON ABBEY 6 od samego początku miał być finałem całej historii. Z szóstego sezonu zrobiono więc sentymentalny przekrój całości serialu. Ostatecznie to nie tylko dążenie do zamknięcia wszelkich wątków pobocznych. To oczywiście ważne, jeśli serial ma być zakończony, jednak zadbano także o inne detale z przeszłych sezonów. Tom Branson w końcowych scenach poprzedniego sezonu wyjechał za ocean. Teraz jednak wraca by być częścią finału, bo przecież jest to postać, która jest z nami od samego początku serialu. W DOWNTON ABBEY 6 mamy też sentymentalny powrót Gwen Dawson. Pokojówka z pierwszego sezonu przybywa w gości razem z mężem. Teraz podobnie jak niegdyś Tom Branson przeskoczyła ona poprzez związek małżeński do wyższych sfer. Obecnie nazywa się Harding. Lekki spoiler, ale cała sytuacja jest trochę śmieszna, bo nikt z Państwa Crawley nawet jej nie rozpoznał.

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 3

DOWNTON ABBEY 6 to oczywiście również przygotowania do ślubu (i sam ślub – to jasne) kamerdynera Carsona z Panią Hughes. Z wątków romantycznych mamy również ciąg dalszy historii Isobel Crawley z Lordem Mertonem. Finał poprzedniego sezonu zwiastował, że to już koniec ich romansu, ale sytuacja na froncie zmienia się za sprawą podstępnych działań partnerki życiowej Larry’ego Grey’a. Na ścieżkę wojenną wkracza też dzielna Violet Crawley. Idzie o szpital, czy ma on być nadal zarządzany lokalnie, czy ma podlegać pod York. Kolejny raz Violet pokazuje jak barwną dla tego serialu jest postacią i jak ważny jest jej występ nie tylko w DOWNTON ABBEY 6, ale w całym tym serialu.

Wróćmy jeszcze do wątków romantycznych. To już finał serialu, więc twórcy chcieli zadbać, by zarówno dla Lady Mary, jak i Lady Edith historie miłosne zakończyły się happy endem. Na drodze Mary po rozstaniu z Tonnym Gillinghamem stanął rajdowiec Henry Talbot. Edith w DOWNTON ABBEY 6 musi natomiast zająć się bezpośrednio wydawnictwem w Londynie, którego niejako odziedziczyła po Michaelu Gregsonie. Tam poznaje Bertiego, który z czasem okazuje się ważną w państwie personą. To budzi zazdrość Mary, która nigdy poważnie nie traktowała swojej siostry. Wręcz wiecznie jej dokuczała. W DOWNTON ABBEY 6 jest złośliwości względem Edith osiągają apogeum, co przynosi olbrzymie szkody i krzywdy. Jednak na wszystko przychodzi refleksja… skoro serial ma się kończyć happy endem 😉

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To już ostatni raz rzut okiem na nowe postacie, które pojawiły się w finałowym DOWNTON ABBEY 6. Szantażystka Bevan, to aktorsko Nichola Burley. Aktorka jest znana z roli Donny w serialu Channel 4 „Goldplated„.

Lady Maud Bagshaw, to aktorsko Imelda Staunton, najbardziej znana z filmu „Into the Woods„. Aktorka jest także znana fanom przygód młodego czarodzieja, bo występowała jako Dolores Umbridge w filmach o Harrym Potterze.

Henry Talbot, który okazał się kierowcą rajdowym, to aktorsko Matthew Goode. Serialowo to między innymi Finn Polmar w „The Good Wife„. Zagrał również doktora Williama Wallera w miniserialu „Roots„. Narzeczona Larry’ego Grey’a – Amelia Cruikshank, to natomiast w rzeczywistości Phoebe Sparrow.

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Herbert „Bertie” Pelham, czyli zalotnik Lady Edith, to aktorsko Harry Hadden-Paton. Aktora możemy kojarzyć z roli Martina Charterisa w „The Crown” oraz z postaci Gastona z „Versailles” (znanego w Polsce jako Wersal. Prawo krwi).

Jego serialowa matka – Mirada Pelham, to aktorsko Patricia Hodge. Wdowa Prudence Shackleton, to natomiast aktorsko Harriet Walter. Ostatnio ją mogliśmy oglądać jako Margaret Beaufort w „The Spanish Princess„. To także Clemmie Churchill w „The Crown„. Aktorsko to również Natalie Chandler w brytyjskiej wersji „Law & Order: UK” oraz Lady Caroline Collingwood w serialu „Succession„. No i z racji fanowskiego obowiązku warto też wspomnieć o jej drobnej roli w „Star Wars: Episode VII – The Force Awakens„.

Nauczyciel miejscowej szkoły Pan Dawes, to aktorsko Patrick Brennan. Aktor ostatnio przewinął się epizodycznie przez serial „Carnival Row„.

To na sam koniec lokaj Andy, a właściwie Andrew Parker. To w rzeczywistości Michael Fox (red. zbieżność imion i nazwisk z innym znanym aktorem zupełnie przypadkowa). Nie zrobił on jeszcze większej kariery aktorskiej, ale zagrał drobną rolę w filmie „Dunkirk„.

DOWNTON ABBEY – Sezon 6 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To już koniec serialu Downton Abbey. Tak jak poprzednie sezony, tak i DOWNTON ABBEY 6 nie zniża poziomu. To jest jedna z tych zalet co czyni go wyjątkowym, bo do samego końca trzyma właśnie równy, wysoki poziom. I to pod względem fabularnym, jak i aktorskim.

Cały serial jest od samego początku wielowątkowy. To wyróżnia go na tle innych dramatów kostiumowych, które albo kręcą się wyłącznie wokół głównego wątku, albo tworzą wątki poboczne, które są widzowi całkiem obojętne. Właściwie to zmora wielu seriali i nie tylko za gatunku dramatów kostiumowych. Wielowątkowość gubi wiele seriali, bo tworzone w dużej ilości wątki poboczne są często takie, że widz jakby spędził ten czas na patrzeniu się w ścianę zamiast w ekran, to niewiele by na tym stracił. W DOWNTON ABBEY jest inaczej. Od samego początku wszystkie wątki są budowane tak, że potrafią zaciekawić widza i żaden nawet najdrobniejszy wątek poboczny nie powinien być nikomu obojętny. To czyni ten serial wyjątkowym. Dlatego żal, że to ostatni sezon, ale teraz jak komuś mało Downton Abbey, to pozostaje zaprosić na film, który miał premierę w 2019 roku.

Udostępnij w social mediach