DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – RECENZJA

DOWNTON ABBEY 5 – brytyjski dramat kostiumowy stacji ITV, rozgrywający się w realiach historycznych. To już piąta odsłona opowieści o mieszkańcach posiadłości w Downton. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule – DOWNTON ABBEY 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuję wątki zawarte w artykule – DOWNTON ABBEY 4.

GATUNKI : dramat kostiumowy period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Piąty sezon serialu zachowuje konstrukcje poprzednich sezonów. DOWNTON ABBEY 5 liczy 8 odcinków + dwuczęściowy świąteczny odcinek specjalny (czyli łącznie 10 odcinków). Był on emitowany premierowo od 21 września 2014 roku do 9 listopada 2014 roku.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Anna przyznaje się Lady Mary, że służący Lorda Gillinghama ją zgwałcił. Jednak prosi Mary, by w tej sprawie nie interweniowała, a najlepiej, by nie zapraszała Lorda i jego służącego do Downton Abbey. W przeciwnym wypadku Pan Bates może skojarzyć pewne fakty i dokonać zemsty, co będzie dla niego zgubne, z uwagi na prawne konsekwencje takiego czynu. Mary nie może jednak po tej informacji spać spokojnie. Spotyka się z Lordem Gillinghamem i prosi go o zwolnienie Pana Greena. Dzień po tej prośbie okazuje się, że służący Lorda Gillinghama zginął potrącony na jezdni w Yorku. Podejrzanie zbiega się to z czasem prawdopodobnej wizyty Pana Batesa w tym mieście.

Isobel Crawley namawia Toma, by czynnie zaangażował się ponownie w politykę. Na jednym ze spotkań politycznych Tom poznaje Sarę Bunting, lokalną nauczycielkę, która okazuje się dobrą partnerką do politycznej debaty. Ivy natomiast dostaje list od Alfreda, w którym piszę, że chciałby ją poślubić i zabrać do Londynu. Ta odmawia, choć ten postanawia ją odwiedzić w Downton. By uniknąć niezręcznej sytuacji Pani Patmore daje Daisy wolne i dziewczyna wyjeżdża na ten czas, by uniknąć spotkania z Alfredem. Podczas pobytu u teścia, Pan Mason namawia jednak dziewczynę do powrotu i przyjacielskiego pożegnania z Alfredem.

Tom na mieście dostrzega Rose flirtującą w miejscu publicznym z czarnoskórym muzykiem. Dzieli się z tą informacją z Lady Mary. Młoda dziewczyna nie zamierza się jednak tłumaczyć przed Mary, a chwilę później oznajmia jej, że właśnie się zaręczyła. Teraz tylko czeka na okazję jak zszokować tą informacją swoją matkę. Mary postanawia spotkać się Panem Rossem, by odwieść go od myśli ożenku, ale ten sam dobrowolnie postanawia zerwać z młodą Rose, dla jej szczęścia i bezpieczeństwa, by nikt nie wytykał ją później palcami.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W odcinku świątecznym przenosimy się głównie z akcją do Londynu. Tam odbywa się oficjalna prezentacja bratanicy Violet Crawley – Rose MacClare. Na tą uroczystość z Ameryki przyjeżdża również teściowa Roberta – Martha Levinson wraz z mężem i ich kamerdynerem. Ten od pierwszych chwil zaczyna mocno interesować się Daisy. Na koniec Slade informuje ją, że jego Pan chętnie zatrudni u siebie angielską kucharkę, więc proponuje Daisy pracę za oceanem. Ta jednak odmawia, ale proponuje w zamian Ivy, która jest bardzo chętna do pracy za oceanem. W tym czasie Lord Merton zaczyna bardziej zalecać się do Isobel Crawley, a nauczycielka Sarah bardziej narzucać się Tomowi, wpraszając się nawet do rodzinnej posiadłości. Ten drugi fakt nie mógł ujść uwadze Barrow’owi, który postanowił o tym poinformować Lorda Grantham.

Nowy sezon przynosi wieści o odsłonięciu w całym kraju pomników ku czci poległych podczas wojny żołnierzy. Zaszczyt odsłonięcia pomnika przypadł Robertowi Crawley’owi, ale ten czuje się nieswojo pełnić takie zaszczyty. Sam nie był ranny na wojnie, a nawet praktycznie na niej nie walczył. Jak się później okazuje delegacja kombatantów miasteczka proponuje Carsonowi stanowisko przewodniczącego specjalnego komitetu.

Lady Edith postanawia umieścić małą Marigold u lokalnej rodziny Tima. Dla niej to okazja, by częściej widywać się z dziewczynką, choć dla nowej przybranej matki dziecka, zaczyna to być bardzo podejrzane. Timothy Drewe jednak domyśla się prawdy o pochodzeniu dziecka, ale postanawia tą informację zachować w tajemnicy, także przed żoną. W posiadłości natomiast nadal bez zmian. Barrow za cel nękania obrał sobie tym razem nową pokojówkę Cory Crawley – Phyllis Baxter. Szantażuje ujawnienie jej historii, jeśli nie wyjawi mu informacji na temat powiązań Pana Batesa ze śmiercią pokojowego Lorda Gillinghama. Pani Baxter nie chce się jednak poddać szantażowi Barrowa i sama opowiada swoją wstydliwą historię Lady Grantham. Tymczasem w posiadłości organizowana jest impreza z okazji jubileuszu 34 lat małżeństwa Cory i Roberta Crawley.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Piąty sezon popularnego na całym świecie dramatu kostiumowego przenosi nas w rok 1924. Minęło już wiele lat od zakończenia Wielkiej Wojny (red. I Wojny Światowej), jednak pamięć o poległych żołnierzach pozostaje ciągle żywa. Z tej okazji w całym kraju stawiane są pomniki ku czci poległych na wojnie bohaterów. Ten wątek ma charakter bardzo emocjonalny, bo wiąże się również z Panią Patmore, która mocno przeżywa fakt pominięcia na pomniku nazwiska jej krewnego.

W DOWNTON ABBEY 5 historycznie dają też znać o sobie echa Rewolucji październikowej. Choć miało to miejsce w dalekiej Rosji, to efekt przewrotu odbija się w zachodnich państwach Europy. Do Downton trafiają arystokratyczni uchodźcy, którzy uciekli przed zemstą proletariatu. Za pośrednictwem Violet Crawley poznajemy Księcia Igora Kuragin oraz Księcia Nikolai Rostova. Znając postawę matki Roberta łatwo się domyślić, że jest to pierwsza osoba, która będzie współczuć obecnego położenia dawnych carskich książąt. Ci po rewolucji, mówiąc kolokwialnie, spadli z wysokiego C. Ich sytuacja majątkowa zmieniła się o 180 stopni. Wraz z dobytkiem stracili także pozycje, a ich dawne tytuły nie są obecnie warte funta kłaków.

Jak już jesteśmy przy tle historycznym, to warto też zauważyć, że władzę w Królestwie przejęli wówczas laburzyści (czyt. lejburzyści). Powoli spełnia się marzenie Toma Bransona, który na wiecach wspierał ich, działających wtedy pod nazwą Labour Representation Comittee. Obecnie już jako Partia Pracy zdobyła ona większość w brytyjskim parlamencie i utworzyła rząd pod kierownictwem Jamesa Ramsay’a MacDonalda. Isobel Crawley wykorzystuje ten fakt, aby namówić Toma do ponownego zaangażowania się w politykę. Ten nigdy nie wyzbył się swoich poglądów, ale przez ostatnie lata utrzymuje pokojowe relacje ze swoim teściem i nie chce wrócić do „starych butów”. Chętnie jednak podyskutowałby o polityce z kimś, kto ma podobne do niego poglądy. I tu trafia się pewna nauczycielka Sarah Bunting. Z czasem staje się ona partnerką do politycznej wymiany zdań, ku uciesze Toma i ku złości Roberta Crawley’a, który nie toleruje ludzi o odmiennym od niego sposobie myślenia.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – ANALIZA – część 2

DOWNTON ABBEY 5 to dramat kostiumowy, a nie serial historyczny, więc nadal mamy wiele wątków niezwiązanych z tłem historycznym. I to właśnie różni go od wyżej wymienionego gatunku serialowego. Tematy historyczne i historyczne wydarzenia są tylko tłem niektórych wydarzeń. Ważnym tłem, jak widać w każdym sezonie, ale nie najważniejszym dla losów fabuły tego serialu. (red. generalnie Amerykanie nazywają takie połączenie gatunków historical period drama).

W DOWNTON ABBEY 5 mamy kontynuację wątku dziecka Lady Edith. Właściwie ten wątek dopiero w tym sezonie nabiera jakiegoś tempa i jest dopiero teraz bardziej rozwijany. Lady Edith postanawia umieścić małą Marigold niemal pod swoim okiem. Lokuje ją u lokalnej podmiejskiej rodziny. Początkowo nie wyjawia sekretu pochodzenia Marigold, ale gospodarz Tim Drewe sam się domyśla, że ów dziecko nie jest tej kobiecie obojętne. Nie dziwią go więc częste wizyty Lady Edith w ich domu i zajmowanie się małą Marigold. Dla jego żony sytuacja ta zaczyna być natomiast bardzo drażniąca. Nie chce, by dziewczynka była jakąś lalką arystokratycznej damulki.

Wątek ten przeplata się przez cały piąty sezon i ma swoje zwieńczenie w odcinku specjalnym. Te jak wiadomo z poprzednich recenzji bardzo różnią się od odcinków specjalnych z innych seriali. W pewnym sensie prezentują one jakieś oddzielne wydarzenie, bez którego by się obeszło w danym sezonie, ale równocześnie domykają one wątki kontynuowane na przestrzeni całego sezonu. Dlatego też odcinki świąteczne trzeba traktować jako integralną część całości serialu. Ich pominięcie spowodowałoby u widza spore luki fabularne, które nie załata w żaden sposób początek kolejnego sezonu. No ale właśnie taki jest ten serial i tak został skonstruowany i nadawany w brytyjskiej telewizji (oraz amerykańskiej PBS po dołączeniu do produkcji WGBH-TV – Public Broadcasting Service).

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W DOWNTON ABBEY 5 mamy też dość humorystyczny wątek z kamerdynerem Violet Crawley – Panem Sprattem. To istny snob, choć to zabawne, że takie postawy można spotkać nie tylko w wyższych sferach. Z czasem dochodzi jego spór z nową pokojową hrabiny – Panią Denker. Ponownie także trochę techniki wkrada się do luksusowej posiadłości. Kiedyś był to telefon, który teraz na stałe wylądował w pokoju Pana Carsona. Obecnie jest to radio. Dzięki niemu wszyscy mogli wysłuchać relacji z wydarzenia z Pałacu Buckingham, nie opuszczając przy tym głównej sali DOWNTON ABBEY.

Również w DOWNTON ABBEY 5 mamy wątki romantyczne. Jeden dotyczy Isobel Crawley. Do niej zaczyna się zalecać najbardziej wpływowa osoba w hrabstwie Lord Merton. Jak sam twierdzi, podczas swojego małżeństwa czuł, że są z żoną niedopasowani. Teraz natomiast poznał kobietę, z które wie, że czułby się szczęśliwy do końca swoich dni. Właściwie nic dziwnego, ze Lord Merton stara się o rękę Isobel Crawley. Kobieta ta posiada wszystkie cechy idealnej żony. Każdy normalny mężczyzna chciałby za żonę taką kobietę (red. podkreślam normalny. Nienormalni szukają zawsze cech przeciwległych).

W piątym sezonie mamy też drugi wątek romantyczny dotyczący Lady Mary (red. baa, jest i trzeci ważny, ale na tym etapie byłby to spoiler). Chociaż w tym przypadku ciężko określić, czego tak naprawdę pragnie córka Lorda Grantham. A o jej rękę starają się zarówno poznani nam wcześniej Charles Blake oraz Lord Tony Gillingham. Znacznie poważniejszy temat dotyczy śledztwa prowadzonego w sprawie zabójstwa służącego tego drugiego zalotnika Lady Mary. Sierżant Willis coraz częściej odwiedza posiadłość, by zebrać zeznania, głównie od Anny i Pana Batesa. Dopiero z czasem bohaterowi Ci uzmysławiają sobie, że to nie przelewki. To sprawa o zabójstwo, a nie kradzież pomidora na wiejskim straganie. Do śledztwa włącza się z czasem Inspektor Vyner ze Scotland Yardu i atmosfera wokół spawy staje bardziej gorąca.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

DOWNTON ABBEY 5 wrzuca nam do fabuły wiele postaci. Jedne siłą rzeczy odgrywają większą rolę, inne mają charakter niemal epizodyczny. Przyjrzymy się więc postaciom od strony aktorskiej. Lady Rosamund Painswick – siostra Lorda Grantham, która już dobrze poznaliśmy w poprzednim sezonie, to aktorsko Samantha Bond. Przed tym serialem aktorka wcieliła się w rolę brytyjskiej królowej w serialu „The Queen„.

Timothy „Tim” Drewe, który przyjął pod swój dach małą Marigold, to aktorsko Andrew Scarborough. Aktor raczej przewija się przez różne seriale w rolach epizodycznych. Pojawił się chociażby w „Rome” od HBO oraz „The Bible” od History channel. Jego żona Margie Drewe, to natomiast aktorsko Emma Lowndes.

Sierżant Willis od policyjnego śledztwa, to aktorsko Howard Ward, którego niektórzy mogą kojarzyć z serialu „Manhunt„. Oficer Scotland Yardu – Inspektor Vyner, to natomiast w rzeczywistości Louis Hilyer. Aktor przewinął się przez wspomniany wcześniej serial „The Bible„.

Pan Mason, czyli teść Daisy, to aktorsko Paul Copley. Jego możemy kojarzyć z postaci Clementa McDonalda w „Torchwood„. Lord Merton, czyli nowy zalotnik Isobel Crawley, to natomiast w rzeczywistości Douglas Reith. Aktor chociażby ostatnio wystąpił w aktorskim „Dumbo„.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Charles Blake – zalotnik Lady Mary, to aktorsko Julian Ovenden. Serialowo to między innymi William De Nogaret w „Knightfall” (znanym w Polsce jako Templariusze).

Susan MacClare, czyli markiza Flintshire – matka Rose, to aktorsko Phoebe Nicholls. Ją mogliśmy ostatnimi czasy oglądać w filmie „Transformers: The Last Knight„. Serialowo to Doktor Allerdyce w „Fortitude„.

Jej mąż (oczywiście serialowy) Hugh „Shrimpie” MacClare, to aktorsko Peter Egan. Jego znamy z roli Martina Hughesa w „Unforgotten„. Co ciekawe, podkładał on swój głos w eksportowej wersji gry Wiedźmin.

Lord Tony Gillingham, to aktorsko Tom Cullen. Walijski aktor zagrał Wulfrica w miniserialu „World Without End„. To również Landry ze wspomnianego wcześniej „Knightfall„. Aktor zagrał też w „Black Mirror – The Entire History of You„.

Mabel Lane Fox, to natomiast w rzeczywistości Catherine Steadman. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Joan Bulmer w serialu „The Tudors” (w Polsce znanym jako Dynastia Tudorów).

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Atticus Aldridge, to aktorsko Matt Barber. Aktor przewinął się kiedyś przez serial „Being Human„. Jego matkę Rachel gra natomiast Penny Downie. To australijska aktorka, którą obecnie możemy oglądać jako Księżną Gloucester w serialu „The Crown„. Ta także Valerie Chandris w „Absentia„.

Ojciec Atticusa – Lord Sinderby, to aktorsko James Faulkner. Anglik wcielił się między innymi w Randylla Tarly w „Game of Thrones„. To również papież Sykstus IV w „Da Vinci’s Demons” (pol. Demony da Vinci). Dawniej to też Herod Agrippa w „I, Claudius„. Zagrał on też w „Paul, Apostle of Christ” oraz „X-Men: First Class„.

Nauczycielka Sarah Bunting, to natomiast w rzeczywistości Daisy Lewis. Aktorka przewinęła się przez takie seriale jak „Doctor Who„, czy „Borgia” (w Polsce znany pod tytułem Prawdziwa historia rodu Borgiów).

To czas na rosyjskich arystokratów. Książę Igor Kuragin, to aktorsko Chorwat Rade Šerbedžija. To znany aktor filmowy i serialowy. Serialowo to między innymi Dmitri Gredenko z „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny) oraz Jákob Marosi w „The Five„, serialu Harlana Cobena.

Książę Nikolai Rostov, to natomiast w rzeczywistości Christopher Rozycki. Brytyjski aktor polskiego pochodzenia zagrał między innymi Kubę Trzcińskiego w „Casualty” (pol. Na sygnale).

Simon Bricker, z wątku obyczajowego Cory, to aktorsko Richard E. Grant. Ostatnio zagrał on w trzecim sezonie netflixowego „A Series of Unfortunate Events„. Wystąpił również w takich produkcjach, jak „Game of Thrones„, „Doctor Who„, czy „Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker„.

Nowa pokojówka Cory – Phyllis Baxter, to aktorsko Raquel Cassidy. Nowa pokojówka Księżnej Violet- Pani Denker, to natomiast w rzeczywistości Sue Johnston. Ją niektórzy mogą znać z roli Glorii Price z mydlanej opery „Coronation Street„.

To na koniec dzisiaj kamerdyner Spratt. To gigant pierwszej wody, w którego się wcielił Jeremy Swift. Ostatnio mogliśmy go oglądać w filmie „Mary Poppins Returns„. Wcześniej wystąpił również w „Jupiter Ascending” (pol. Jupiter: Intronizacja). Serialowo to między innymi Neil Bellows w „Wanderlust„.

DOWNTON ABBEY – Sezon 5 – Recenzja – PODSUMOWANIE

DOWNTON ABBEY 5 to ostatni przed finałem sezon tego obsypanego nagrodami dramatu kostiumowego. Opisane w niniejszym tekście wątki mają w większości przypadków swój finał w odcinku specjalnym. Reszta ma swój ciąg dalszy w finałowym sezonie serii. Co ważne serial wciąż trzyma taki sam poziom jak wszystkie pozostałe odsłony tej produkcji.

I choć jest to serial wielowątkowy, to żaden z wątków nie jest tu robiony na przysłowiowe odwal się. Całość jest starannie rozpisana i widać, że scenariusze w tym serialu w żadnym wypadku nie są pisane na przysłowiowym kolanie.

Udostępnij w social mediach