Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja

Downton Abbey 4 – brytyjski dramat kostiumowy stacji ITV. To już czwarty sezon opowieści o mieszkańcach posiadłości w Downton. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule – Downton Abbey 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuję wątki zawarte w artykule – Downton Abbey 3.

GATUNKI : dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK  

Czwarty sezon serialu zachowuje podobną konstrukcje poprzednich dwóch sezonów. Downton Abbey 4 Liczy 8 odcinków + świąteczny odcinek specjalny (czyli łącznie 9 odcinków). Był on emitowany premierowo od 22 września 2013 roku do 10 listopada 2013 roku. Odcinek specjalny kolejny raz był wyemitowany w Boże Narodzenie.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu (oraz odcinku specjalnym) dochodzi do sporego zamieszania na tle obyczajowym. Pokojowy Thomas Barrow zostaje zmanipulowany przez Panią O’Brien, która mu wmawia, że nowy lokaj James jest nim zainteresowany w sensie uczuciowym. W konsekwencji dochodzi do skandalu o próbę molestowania seksualnego, w wyniku której Thomas miałby odejść z pracy bez żadnych referencji. Siłą rzeczy po Downton Abbey roznosi się wieść, że Thomas jest homoseksualistą.

Nieoczekiwanie za Thomasem wstawia się Pan Bates. To jemu Thomas w przeszłości uprzykrzał życie. Bates po powrocie z więzienia miał i tak odzyskać swoją dawną posadę, ale z dobroci serca chcę pomóc Thomasowi, by ten nie został rzucony na pastwę losu. Przy pomocy Lorda Grantham łagodzą całą sytuację, a Thomas nie tylko pozostaje w posiadłości, ale zostaje niemal zrównany pozycją z Carsonem.

Początek nowego sezonu przynosi złe wieści. Minęło pół roku od wyżej wymienionych wydarzeń. Z dnia na dzień z posiadłości znika Pani O’Brien bez słowa pożegnania. Dowiadujemy się także, że pół roku wcześniej zginął mąż Lady Mary – Matthew Crawley. Życie w posiadłości Downton Abbey toczy się jednak dalej. Pod dach posiadłości trafia na pewien czas (wyjazd jej matki do Indii) pod opiekę Lady Rose (jej matka to siostrzenica Hrabiny Violet). To jeszcze nastolatka, choć dorosła, to nie przypomina swoim zachowaniem typowe angielskie arystokratki.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już czwarty sezon tego brytyjskiego dramatu kostiumowego opisującego losy mieszkańców luksusowej posiadłości. Życie przyniosło mieszkańcom Downton nieoczekiwane przykrości. Jeszcze w poprzednim sezonie zmarła najmłodsza córka Roberta Crawley’a – Lady Sybil. To tragiczne wydarzenie nie tylko dla całej rodziny, ale i służby, która znała i ceniła młodą Sybil. Udało się jedynie uratować jej dziecko, a jej mąż Tom został tym samym nie tylko wdowcem, ale i ojcem samotnie wychowującym córkę. Nadał jej imię po matce, aby mu zawsze przypominała jej osobę.

Później dowiadujemy się, że zginął Matthew Crawley. Najbardziej druzgocące było to dla jego matki Isobel Crawley. To wyjątkowa kobieta o niezwykłej wrażliwości. Matthew był jej jedynym dzieckiem, więc ona bardziej odczuła jego stratę, niż Robert, który miał trójkę dzieci. Isobel zaczęła tracić sens życia. Wcześniej pomagała wielu osobom w potrzebie. Zatrudniła wyklętą przez lokalne społeczeństwo Ethel Parks, a następnie pomogła jej przenieść się na służbę do posiadłości, w pobliżu gdzie mieszka jej syn, z którym mogłaby się raz na jakiś czas spotykać. Życzliwi dla Isobel próbują przypomnieć jej, że właśnie przez takie gesty, może ona ponownie poczuć się dobrze, bo choć jej syn nie żyje, to życie toczy się dalej. Dodatkowo chętnie towarzyszy jej lokalny lekarz, który już dawno dostrzegł w tej kobiecie wielki potencjał dobroci.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Śmierć Matthew siłą rzeczy odcisnęła też piętno na jego żonie, czyli Lady Mary. Urodziła ona ich wspólne dziecko, ale cała ta sytuacja sprawiła, że Mary przeistoczyła się w chodzącego trupa (i bynajmniej nie chodzi tu o tych truposzy z „The Walking Dead” i „Fear the Walking Dead” ;P). Nic ją już nie interesowało, choć po śmierci męża stała się udziałowcem posiadłości w Downton. Dopiero z czasem zaczęła dochodzić do siebie, gdy uświadomiła sobie, że władze Królestwa poważnie zaczynają szacować sens utrzymywania takich rezydencji jak DOWNTON ABBEY. Gdy otrzeźwiała zaczęła interesować się tym tematem jak uratować posiadłość, by nie skończyła ona jak pozostałe tego typu rezydencje Królestwa.

Ten wątek dotyczący nieuchronnie zachodzących zmian społecznych, który kolejny raz daje o sobie przypomnieć w serialu Downton Abbey. Tym razem do posiadłości przybywają przedstawiciele ministerstwa, którzy zaczynają szacować opłacalność dla państwa istnienia tego typu posiadłości. W pierwszej kolejności biorą pod uwagę ich pożyteczność dla Królestwa. Oceniają, czy wielkie posiadłości ziemskie skupiają się wyłącznie na nieruchomości, w której zamieszkuje szlachecka rodzina, czy także przykładają one wagę do uprawy ziemi i hodowli zwierząt, które to wpływają na produkcję żywności. W pierwszej kolejności do odstrzału idą takie rezydencje, w których nic się w tej drugiej kwestii nie zmienia. Jeżeli ktoś żyje przeszłością i nie dostrzega zmian społecznych, to nie może liczyć na pomoc państwa. Sama Mary zaczyna powoli i etapowo to pojmować. Do tej pory w swoich poglądach niczym się nie różniła, mimo młodszego wieku, od swojego ojca i babci.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ten wątek ma znowu odzwierciedlenie w historycznych wydarzeniach. Serial Downton Abbey to nie tylko dramat kostiumowy o fikcyjnej rodzinie szlacheckiej i fikcyjnej ich posiadłości. To także, jak to nazywają Amerykanie, historical period drama. Tło wydarzeń dla tego serialu, to właśnie zawsze wydarzenia historyczne. Obok przemian społecznych po Wielkiej Wojnie, w Królestwie dochodzi do wprowadzenia zmian w polityce rolnej. Zaczyna rosnąć na znaczeniu dzierżawa ziem rolnych. Wielcy posiadacze ziemscy mieli wybór, jeśli nie potrafili utrzymać swych włości. Mogli upaść na dno razem z nimi, lub oddać swe ziemie w dzierżawę ludziom tworzącej się klasy średniej (red. właściwie klasa średnie powstała na długo przed tymi wydarzeniami, ale dopiero te zmiany społeczne ukształtowały ją na Wyspach Brytyjskich).

To właśnie takie drobne elementy, jak odzwierciedlenie losów fikcyjnych bohaterów w realiach historycznych sprawiają, że ten serial jest wyjątkowy. To nie tylko ciekawe wątki osobiste głównych bohaterów, ale właśnie także wpływ świata zewnętrznego na ich życie. Trzeba jeszcze koniecznie wspomnieć o czołówce serialu DOWNTON ABBEY. To już czwarta odsłona, a wokół tego tematu cisza. Serial posiada ciekawą klimatyczną muzykę, w formie melodii, która jest akcentowana właśnie głównie podczas intra serialu. Motyw muzyczny na otwarcie poszczególnych odcinków serialu, zatytułowany „Did I Make the Most of Loving You” skomponował szkocki kompozytor John Lunn. Komponował on też muzykę do wielu innych brytyjskich produkcji oraz odpowiadał za oprawę muzyczną w wielu spektaklach operowych.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak tam nasze nowe postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Downton Abbey 4 wprowadza tak jak pozostałe odsłony serii kolejne postacie, które z czasem zaczynają grać większą rolę.

Jeszcze w poprzednim sezonie na znaczeniu wzrosła postać Josepha Molesley. To przedstawiciel służby, który ma w tym serialu swoje zawodowe wzloty i upadki. Jako aktor to Anglik Kevin Doyle. Grywał w wielu produkcjach BBC i ITV. Z ostatniego czasu możemy go kojarzyć jako Johna Wadswortha w dramacie kryminalnym „Happy Valley„. W przeszłości grał też w dość znanym serialu BBC „The Lakes„.

Dr Richard Clarkson to w Downton Abbey 4 szkocki aktor David Robb. W przeszłości występował w kultowym serialu historycznym „I, Claudius„. Obecnie ten aktor gra w brytyjskim thrillerze psychologicznym „Clique„.

Podstępna pokojówka Edna Braithwaite to natomiast MyAnna Buring. To akurat szwedzka aktorka, która zanotowała występy w takich produkcjach jak „Ripper Street” czy „Doctor Who„. Inni mogą ją kojarzyć z sagi o wampirach. Występowała jako Tanya w „The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1” oraz „The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2„.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Redaktor gazety, z którym związała się Lady Edith – Michael Gregson – to w rzeczywistości Charles Edwards. To angielski aktor, który wystąpił między innymi w najnowszej wersji (red. tak często tworzy się filmowe i serialowe wersje tej postaci, że w momencie publikacji, to już może nie być najnowsza) przygód Sherlocka Holmesa – „Sherlock” (red. więc dla jasności – to ta wersja z Benedictem Cumberbatchem).

Teściowa Roberta – Martha Levinson – to aktorsko zdobywczyni Oscara Shirley MacLaine. Aktorka zdobyła w swojej karierze tyle nagród, że ich wymienianie przedłużyłoby znacznie ten artykuł. W związku z tym wystarczy wspomnieć jej oskarową rolę Aurory Greenway w „Terms of Endearment” (polski tytuł: Czułe słówka).

Młoda Lady Rose, która bardziej swoim zachowaniem przypomina współczesne dziewczyny, niż damy z okresu międzywojennego, to aktorsko Lily James. Ta angielska aktorka ostatnio wystąpiła chociażby w filmie „Mamma Mia! Here We Go Again„, musicalu z piosenkami zespołu ABBA. Grała też w amerykańsko-brytyjskiej koprodukcji „Baby Driver„.

Downton Abbey – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Downton Abbey 4 przynosi nam kolejne zmiany personalne. Na starcie z głównej obsady wylatują ważne wcześniej dla serii postacie, takie jak Pani O’Brien i współwłaściciel posiadłości Matthew Crawley. No ale tak to jest z tym serialem, który posiada wiele postaci, pomiędzy którymi dochodzi do wielu roszad. Niektóre z nich dopiero z sezonu na sezon nabierają większego znaczenia. W Downton Abbey 4 kolejny raz mamy też okazję zauważyć, jak poszczególne zmiany społeczne mają wpływ na takie posiadłości jak tytułowa DOWNTON ABBEY.

Udostępnij w social mediach