DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – RECENZJA

DOWNTON ABBEY 3 – brytyjski dramat kostiumowy stacji ITV – trzecia odsłona historii rodziny zamieszkującej posiadłość w Downton, oraz jej licznej służby. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule DOWNTON ABBEY 1. Niniejszy tekst w swym opisie fabuły kontynuuję wątki zawarte w artykule DOWNTON ABBEY 2.

GATUNKI : dramat kostiumowy period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Trzeci sezon serialu zachowuje konstrukcje poprzedniego sezonu, tj. liczy 8 odcinków + dwuczęściowy świąteczny odcinek specjalny (czyli łącznie 10 odcinków). DOWNTON ABBEY 3 był emitowany premierowo na kanale itv od 16 września 2012 roku do 4 listopada 2012 roku. Odcinek specjalny był wyemitowany w Boże Narodzenie.

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu dowiadujemy się, że wojna dobiegła końca. Równocześnie jednak życie osobiste niektórych mieszkańców i byłych mieszkańców DOWNTON ABBEY legło w gruzach. Pan Bates trafia do więzienia, a jego skazanie poprzedziło oskarżenie o zabójstwo swojej żony, z którą już dawno przestał utrzymywać kontakt. Dla Anny to wielka rozpacz, ale decyduje się ona wziąć z nim ślub, a chwilę później przy pomocy Lorda Grantham, stara się o wykazanie przed sądem, że Bates jest w rzeczywistości niewinny.

Początek DOWNTON ABBEY 3 przenosi nas w rok 1920. Najmłodsza córka Lorda Grantham wbrew swojemu ojcu wzięła ślub z irlandzkim szoferem, który dla rodziny Roberta Crawley’a jest groźnym rewolucjonistą. W międzyczasie do posiadłości DOWNTON ABBEY przyjeżdża amerykańska teściowa Roberta Crawley’a. Dla niej obecna Anglia to zacofana w swym tradycjonalizmie kraina. Daje tym poglądom upust za każdym krokiem grając na nerwach Robertowi i jego matce.

Po śmierci Laviny nic nie stoi na przeszkodzie, by Mary mogła poślubić swoją dawną miłość. Dochodzi więc do zawarcia związku małżeńskiego, pomiędzy córką Roberta, a jej dalszym kuzynem Matthew Reginaldem Crawley’em (precyzyjnie: jego matka jest kuzynką babci Mary). W konsekwencji tych wydarzeń ostatnia niezamężna córka Roberta, Lady Edith desperacko próbuje zmienić swój stan cywilny. Próbuje zbliżyć się do przyjaciela Roberta – Sir Anthony’ego Strallana.

W samej posiadłości też dochodzi do zmian. Ktoś musi zastąpić na stanowisku pokojowego Lorda, Pana Batesa. Awans otrzymuje lokaj Thomas Barrow, który ma za sobą długą drogę wzlotów i upadków. W DOWNTON ABBEY zostają zatrudnieni także nowi lokaje oraz nowa podkuchenna. Czasy się jednak zmieniają, a samym tytułem szlacheckim i pochodzeniem nie utrzyma się już tak dużej posiadłości z tak liczną służbą. Dlatego też Robert Crawley zaczyna mieć problemy finansowe, które początkowo tłumaczy chybionymi inwestycjami. Jednak czy na pewno nie mają one związku z kiepskim zarządzaniem DOWNTON ABBEY ?

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W nowym sezonie tego dramatu kostiumowego coraz bardziej dają się we znaki arystokratom przemiany społeczne. Takie posiadłości jak DOWNTON ABBEY nie utrzymają się już finansowo tak jak dotychczas to miało miejsce. Goszcząca w posiadłości teściowa Roberta próbuje mu to właśnie uzmysłowić. Jednak tacy ludzie jak Earl of Grantham Robert Crawley i Lady Grantham całe życie byli przyzwyczajeni do luksusu, więc nawet nie myślą o tym, że posiadłość może finansowo upaść. Podobne myślenie prezentuje kamerdyner Carson, bo ciężko znaleźć większego tradycjonalistę.

Młodsze osoby takie jak Matthew Crawley wiedzą, że jednak trzeba poczynić poważne kroki, jeśli DOWNTON ABBEY miałoby przetrwać. Młodzi w większości (no poza jego nową żoną Mary) mają zupełnie inne podejście do zachodzących zmian. Ze starszego pokolenia jedynie podobne poglądy prezentuje matka Matthew – Isobel Crawley. Ona całkowicie inaczej spogląda na współczesny świat. Ma też inną wrażliwość społeczną niż jej kuzynka hrabina Violet.

Nigdy nie miała ona problemu z integrowaniem się z klasą niższą. Może to ze względu na jej charakter, a może też ze względu na jej przeszłość. Wywodzi się ona z klasy średniej (w Wielkiej Brytanii to nie chodziło o kupców, urzędników, przedsiębiorców itp. tylko bardziej o uboższą szlachtę bez wielkich posiadłości ziemskich). Z czasem zaczęła pomagać ludziom z niższych sfer w naprawieniu swojego życia i wyjściu na tzw. prostą. Mocno w tym sezonie jest właśnie podkreślona jej relacja z dawną służąca DOWNTON ABBEY – Ethel Parks, która wychowuje dziecko zmarłego żołnierza, pochodzącego ze szlacheckiej rodziny.

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Nowa odsłona serialu pierwszy raz mocniej skupia się na środkowej wiekowo córce Robert Crawley’a. Już wcześniej poznaliśmy Lady Edith jako osobę bardzo wrażliwą i uczuciową. Teraz tylko DOWNTON ABBEY 3 utwierdza nas w przekonaniu, że rzeczywiście jest ona taką osobą. Do tego wszystkiego dochodzi tragiczny wątek Anny, która związała się węzłem małżeńskim z osadzonym Johnem Bates.

Nie sposób też przejść obojętnie wobec wątku konfliktu rodzinnego jaki wywołał ślub Lady Sybil z irlandzkim szoferem. To, że to człowiek z niższych sfer to jedno, a dodatkowo jest on irlandzkim rewolucjonistą. Jak uczy historia, Irlandia po I Wojnie Światowej, a dokładnie w 1919 roku ogłosiła niepodległość i niezależność od Królestwa. Wielka Brytania nie uznała tych działań, co spowodowało wybuch walk narodowo-wyzwoleńczych (news dla miłośników doktryn i ruchów współczesnego terroryzmu – powstała wtedy IRA). To właśnie zięć Crawley’a jest przez dziedziców DOWNTON ABBEY postrzegany jako wróg ich rodaków, bo to jego kompani walczą i wycinają Anglików na irlandzkiej ziemi.

W DOWNTON ABBEY 3 kolejny raz dochodzi do zmian personalnych. Pan Bates siedzi za kratkami, dawny lokaj William Mason zmarł z powodu ran wojennych, a pokojówka Ethel została wyrzucona za swoje zachowanie. Potrzebni są nowi ludzie, jeśli DOWNTON ABBEY ma działać tak jak należy. Na stanowisku lokaja zatrudnił się Alfred – siostrzeniec Pani O’Brien. Pojawia się także nowa podkuchenna Ivy, która swoją urodą wyróżniała się w kuchni DOWNTON ABBEY. Z czasem Carson zatrudnia także młodego i przystojnego Jamesa.

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jak jesteśmy przy nowych postaciach, to jak one się prezentują od strony aktorskiej ? James Kent , który lubi o sobie mówić „Jimmy” to aktorsko Ed Speleers. Najbardziej znany jest z filmu fantasy „Eragon„. Serialowo możemy go kojarzyć z roli Stephena Bonneta w oryginalnej produkcji STARZ – „Outlander„. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że za swoją rolę w DOWNTON ABBEY 3 został odznaczony różnymi nagrodami filmowymi.

Lokaj Alfred Nugent to w rzeczywistości Matt Milne. To angielski aktor, który wybił się na roli Andrew Eastona w filmie Stevane’a Spielberga „War Horse„. Po DOWNTON ABBEY jednak zaczął grać w niszowych produkcjach i chyba pogrzebał swoją karierę aktorską.

Nowa pomoc kuchenna Ivy Stuart to natomiast Cara Theobold. Niektórzy mogą ją kojarzyć z innego brytyjskiego serialu „The Syndicate„, gdzie występowała tam jako Sarah. Aktorka ta gra obecnie w brytyjskim „Manhunt„. Z takich ciekawostek można dodać, że podkłada ona swój głos w sieciowych grach Blizzard Entertainment: Overwatch i Heroes of the Storm.

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Wracając do wyższych sfer. Isobel Crawley to w tym serialu Penelope Wilton. Aktorka jest znana przede wszystkim Who-maniakom, bo występowało jako Harriet Jones w serialu „Doctor Who„. To również Anne z „After Life„.

Lady Sybil to natomiast w rzeczywistości Jessica Brown Findlay. Debiutowała ona na ekranie rolą epizodyczną, kiedy wcieliła się w postać kontrolującej umysły Rachel w serialu „Misfits„. Kilka lat później wystąpiła jako Abi Khan w historii „Black Mirror – Fifteen Million Merits„.

Tak jak było wspomniane w powyższym tekście, w DOWNTON ABBEY 3 więcej się dzieje wokół postaci Lady Edith. Aktorsko Edith to Laura Carmichael. Poza tym serialem można ją kojarzyć jako Maddy Stevenson w serialu „Marcella„. Ta angielska aktorka często też występuje na deskach teatru.

Jej serialowa matka Cora Crawley to natomiast aktorsko Elizabeth McGovern. W DOWNTON ABBEY gra Amerykankę i w rzeczywistości jest amerykańską aktorką. Występuje ona w wielu drobnych rolach filmowych i serialowych. Można ją chociażby kojarzyć z adaptacji komiksowej „Kick-Ass„, jak i z poważniejszego filmu „The Commuter„. Serialowo dotychczas przewija się bardziej epizodycznie.

DOWNTON ABBEY – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Cały sezon DOWNTON ABBEY 3 rozgrywa się historycznie w 1920 roku. Dlatego tłem wydarzeń są zajścia w Irlandii (początkowo zwanej Irlandią Południową). Sceny z tego sezonu często także przenoszą nas poza Downton, bo zaglądamy co się dzieje z Panem Bates, który został osadzony w zakładzie karnym. Nowe postacie ze służby DOWNTON ABBEY, kolejny raz natomiast stanowią pewien koloryt towarzyszący od początku temu brytyjskiemu serialowi.

Należy jeszcze nadmienić, że odcinek specjalny w tym sezonie, jak i w pozostałych sezonach tego serialu, stanowi ścisłą kontynuację fabuły. Różnią się więc te odcinki specjalne od typowych dla innych seriali odcinków świątecznych, które zazwyczaj nic nie wnoszą nowego do fabuły.

Udostępnij w social mediach