DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – RECENZJA

DOWNTON ABBEY 2 – brytyjski dramat kostiumowy stacji ITV. Drugi sezon historii rodziny zamieszkującej piękną posiadłość w Downton, oraz jej licznej służby. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule Downton Abbey 1.

GATUNKI : dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon DOWNTON ABBEY liczy 8 odcinków + dwuczęściowy świąteczny odcinek specjalny (czyli łącznie 10 odcinków). Był on emitowany premierowo na kanale itv od 18 września 2011 roku do 6 listopada 2011 roku. Odcinek świąteczny został wyemitowany 25 grudnia 2011 roku.

DOWNTON ABBEY 2 - Aktorzy

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Lord Grantham przekazuje wiadomość o wybuchu wojny. Młodzi mężczyźni tacy jak na przykład lokaje z posiadłości DOWNTON ABBEY musieli stawić się na komisji wojskowej, a następnie zostali wcieleni do wojska i wysłani na front. O lepszą pozycję w armii zadbał wystarczająco wcześniej lokaj Thomas Barrow, co uczyniło go jednym z oficerów.

Wojna jednak toczyła się na kontynentalnej części Europy, dlatego w DOWNTON ABBEY trwało zwykłe życie. Z czasem jednak działania wojenne odciskały swoje piętno także na wyspach brytyjskich. Ranni na froncie żołnierze wracali do domów i brakowało rąk do pomocy przy ich opatrywaniu i przywracaniu do zdrowia. Swoją szansę na poczucie się użyteczną dla społeczeństwa wykorzystała najmłodsza z córek Lorda Grantham – Lady Sybil. Wbrew swoim rodzicom oraz babci tradycjonalistce, Lady Sybil zatrudniła się jako sanitariuszka, by nieść pomoc rannym podczas Wielkiej Wojny.

W międzyczasie do posiadłości, na służbę trafiła w miejsce Gwen, także rudowłosa Ethel Parks, która wiecznie uzewnętrzniała swoje niezadowolenie związane z beznadziejną pracą pokojówki. Natomiast lokaj William Mason zakochany w pomocy kuchennej Daisy, koniecznie chciał zaręczyć się z wybranką swojego serca. To stawiało Daisy w niezręcznej sytuacji, bo nie odwzajemniała ona tego samego uczucia, ale pod naciskiem swojej kuchennej szefowej zgodziła się przyjąć oświadczyny. Podobne rozterki uczuciowe miała najstarsza córka Roberta Crawley’a – Lady Mary, która nadal uczuciem darzyła swojego dalekiego kuzyna Matthew Crawley’a. Zmuszona jednak niejako szantażem ujawnienia w prasie skandalu z przeszłości z jej udziałem, godzi się na związek z bogatym wydawcą Sir Richardem Carlisle.

DOWNTON ABBEY 2 - Sanitariuszka

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak w większym zarysie malują się nam perypetie bohaterów DOWNTON ABBEY 2. Mimo wybuchu Wielkiej Wojny (tak pierwotnie nazywano I Wojnę Światową), życie w DOWNTON ABBEY nadal wyglądało niemal identycznie jak przed wojną. Jedyna zauważalna różnica to wracający z wojny ranni. Często potrzebowali oni nie tylko pomocy medycznej, a także żywności, której z powodów wydatków wojennych zaczęło stopniowo brakować.

Generalnie cały drugi sezon kręci się wokół równoległych wydarzeń wojennych. Była to przecież mega istotna wojna, która wywołała ogromne zmiany geo-polityczne i społeczne. Ponadto była jedną z najkrwawszych wojen w historii ludzkości. W tym ostatnim punkcie odcisnęła ona także swoje piętno na bohaterach DOWNTON ABBEY 2, ale z uwagi na charakter recenzji, na ujawnienie szczegółów trzeba poczekać do trzeciej odsłony artykułu dotyczącego tego serialu. W przeciwnym razie naraziłoby to widzów, którzy nie mieli jeszcze nigdy okazji obejrzeć tego serialu, na ujawniające szczegóły fabuły spoilery.

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Drugi sezon, jak i ogólnie cały serial DOWNTON ABBEY dobrze ukazuje zachodzące w tamtych czasach zmiany społeczne. Już rodzące się przed wojną ruchy polityczne w większości przypadków chciały obalić dotychczasowo funkcjonujący europejski ład społeczny. Wojna dla wielu miała być w tej sferze tą kropką nad „i”. Dla starszych osób takich jak kamerdyner Carson czy matka Roberta Crawley’a – Hrabina Violet Crawley, była to sytuacja nie do wyobrażenia. Takie osoby wykluczały możliwość, że cokolwiek może się zmienić, bo całe ich życie przebiegało właśnie w rytm tych zasad i norm społecznych.

Inne zdanie w tym temacie mają młodsze osoby. Najmłodsza z córek Lorda Grantham – Lady Sybil już przed wojną była zafascynowana zmianami jakie mogą nastąpić w królestwie oraz całej Europie. Inspirował ją dodatkowo Tom Branson, Irlandczyk o poglądach rewolucyjnych, który pełnił funkcję szofera w DOWNTON ABBEY. Z czasem Lady Sybil zaczęła go darzyć uczuciem. Obecny ład społeczny narażał ją jednak przy potencjalnym związku z szoferem na gniew rodziny oraz na wydziedziczenie z powodu mezaliansu (no takie popieprzone czasy).

Na wyobraźnie młodych osób dodatkowo działało, że ich dawni koloniści za oceanem zupełnie inaczej obecnie ułożyli sobie system społeczny. To także miało wpływ na myślenie służących. Nowa pokojówka Ethel Parks od samego początku zatrudnienia w DOWNTON ABBEY podkreślała, że mierzy wyżej niż wieczne usługiwanie w bogatym domu hrabstwa. Dla takich właśnie ludzi szersze zmiany społeczne były wręcz pożądane.

DOWNTON ABBEY 2 - Sybil

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

DOWNTON ABBEY 2 wprowadza do serialu nowe postacie, a także daje większe znaczenie postaciom, które miały marginalne znaczenie w pierwszej odsłonie serialu.

Pani Hughes, która pełni w posiadłości funkcję przełożonych pokojówek to w rzeczywistości szkocka aktorka Phyllis Logan. Jest ona najbardziej znana z roli Janie z filmu „Another Time, Another Place„.

Wymieniona wyżej pokojówka Ethel Parks to aktorsko Amy Nuttall. Zagrała ona między innymi w filmie, jak i serialu o tym samym tytule – „Hotel Babylon„. Grała też Hollie Goodridge w serialu BBC „By Any Means„.

DOWNTON ABBEY 2 - Amy Nuttall

Lokaj William Mason (zalotnik pomocy kuchennej Daisy) to aktorsko Thomas Howes. Zagrał on przykładowo w filmie „Anna Karenina„. Natomiast serialowa wybranka jego serca Daisy to w rzeczywistości Sophie McShera. Grała ona dla przykładu Gwynne w dziwnym musicalu „Galavant„.

Lokaj Thomas Barrow to w rzeczywistości Robert James-Collier. Aktor jest najbardziej znany z roli Liama Connora z opery mydlanej „Coronation Street„. Był on za tą rolę wielokrotnie nagradzany. Irlandzki szofer Tom Branson to natomiast Allen Leech. To w istocie irlandzki aktor, który wystąpił ostatnio jako Paul Prenter w filmie „Bohemian Rhapsody„. Niektórzy mogą go także kojarzyć jako Pike’a w „Black Mirror – The National Anthem„.

Jeszcze uzupełniając służbę DOWNTON ABBEY– Pokojowa Lady Grantham – Pani O’Brien to aktorsko Siobhan Finneran. To głównie aktorka teatralna. Poza rolą pokojowej w DOWNTON ABBEY, wystąpiła na srebrnym ekranie w serialu „Happy Valley„. W tym dramacie kryminalnym grała Clare, siostrę głównej bohaterki Catherine Cawood.

Kucharka Beryl Patmore w posiadłości DOWNTON ABBEY to aktorsko Lesley Nicol. To bardziej znana angielska aktorka, która ma na swoim koncie więcej ról filmowych i serialowych. Debiutowała w operze mydlanej „The Practice„. Później szerzej dała się poznać widzom w telewizyjnej brytyjskiej wersji Opowieści z Narnii – „The Lion, the Witch and the Wardrobe„. Poza tym często występuje ona w różnych rolach epizodycznych znanym amerykańskich seriali.

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Matthew Reginald Crawley to aktorsko Dan Stevens. Ten angielski aktor występuje ostatnio w głównej roli w serialu Marvela „Legion„, gdzie wciela się w postać Davida Hallera. Inni widzowie mogą go kojarzyć jako Sir Lancelota w filmie „Night at the Museum: Secret of the Tomb„.

Serialowo zakochana w nim bez pamięci Lavinia Catherine Swire to w rzeczywistości Zoe Boyle. Poza rolą narzeczonej Matthew Crawley’a w DOWNTON ABBEY 2 można ją kojarzyć z postaci Trinity Ashby w „Sons of Anarchy„.

Narzeczony Lady Mary – Sir Richard Carlisle – to Iain Glen. Znany jest on chociażby z roli Joraha Mormonta w kultowym „Game of Thrones„. Ostatnio gra też Jarroda Slade’a w australijskim serialu „Cleverman„.

To jeszcze na koniec prezentacji aktorskiej przy okazji tego sezonu słów kilka o babci Mary, Sybil i Edith. Hrabinę Violet Crawley odgrywa w serialu Maggie Smith. To najbardziej znana aktorka z całej stałej obsady serialu DOWNTON ABBEY. W swojej karierze aktorskiej otrzymała ona wiele nagród, a kilka z jej ról to niezwykłe kreacje, które na zawsze pozostaną w pamięci osób, które szerzej interesują się kinem i produkcjami srebrnego ekranu.

To nie encyklopedia by wymieniać ciurkiem jej znaczące rolę, więc najlepiej krótko informacja dla młodszych widzów – aktorka wcielała się w rolę Minerwy McGonagall w cyklu adaptacji filmowych o Harrym Potterze. Zagrała więc w filmach: „Harry Potter and the Sorcerer’s Stone„, a także „Harry Potter and the Chamber of Secrets” ; i w kolejnym „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” ; następnie „Harry Potter and the Goblet of Fire” ; później „Harry Potter and the Order of the Phoenix” ; i w następnej kolejności „Harry Potter and the Half-Blood Prince” oraz „Harry Potter and the Deathly Hallows. Part II„.

DOWNTON ABBEY 2 - Maggie Smith

DOWNTON ABBEY – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

DOWNTON ABBEY 2 rozgrywa się w tle wydarzeń wojennych. Wydarzenia wojenne mają wpływ na bohaterów serialu. Dochodzi też mocno akcentowany osobisty wątek Johna Bates. Dzięki wyśmienitemu scenariuszowi serial DOWNTON ABBEY nie nudzi się jak wiele innych tego typu dramatów kostiumowych. Nic więc dziwnego, że serial był tak popularny i chętnie oglądany.

Udostępnij w social mediach