DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – RECENZJA

DOWNTON ABBEY – brytyjski dramat kostiumowy stacji ITV. Jego twórcą jest Julian Fellowes. Za produkcję serialu odpowiada rodzime studio – ITV Studios oraz Carnival Films (brytyjska wytwórnia filmowa). Później  jako nadawca dołącza także WGBH-TV w postaci Masterpiece dla kanału PBS.

GATUNKI : dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : UK

Pierwszy sezon DOWNTON ABBEY liczy 7 odcinków. Był on oryginalnie emitowany na kanale itv od 26 września 2010 roku do 7 listopada 2010 roku.

Seria (jak oznaczają Brytyjczycy) pierwsza DOWNTON ABBEY rozgrywa się w przededniu Pierwszej Wojny Światowej. Opowiada o losach rodziny właścicieli posiadłości DOWNTON ABBEY oraz jej licznej służby.

DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Właściciel posiadłości oraz Pan Domu – Lord Grantham – ma poważny problem natury sukcesyjnej. Nie posiada on żadnego syna, który w myśl angielskiego prawa dziedziczenia przejąłby po nim piękną posiadłość DOWNTON ABBEY. Majątek mógłby odziedziczyć zięć lorda. Problem tylko taki, że jego córki nie są skore do tradycyjnego ustawiania małżeństw. Dodatkowo jedna z nich – potencjalna do zamążpójścia – Lady Mary ma trudny charakter. Jakby kłopotów było mało, najmłodsza jego córka Lady Sybil interesuje się polityką, co w tych czasach nie przystoi młodej damie. Na domiar złego Sybil sympatyzuje z rosnącym w siłę w Europie ruchem socjalistycznym.

Równolegle śledzimy losy służby posiadłości DOWNTON ABBEY. Głównym kamerdynerem rezydencji jest Pan Carson. To on nadzoruje całą służbę. Dodatkowo Lord Grantham na pokojowego zatrudnił niepełnosprawnego Johna Bates. Nie podoba się to niektórym pozostałym członkom służby, ponieważ utykający Pan Bates nie nadaje się do wypełniania wszystkich obowiązków standardowo ciążących na pokojowych.

W posiadłości pracuje też wiele pokojówek, które zadowolone są, że mogą pracować w tak dużej i okazałej rezydencji. Nie każda jest jednak tak zadowolona. Młoda pokojówka Gwen Dawson marzy o innej pracy. Chciałaby zostać sekretarką i by lepiej przygotować się do nowego zawodu kupuje sobie maszynę do pisania. W jej marzeniu wspiera ją -znana z poglądów równości klas oraz równouprawnienia płci – Lady Sybil.

DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Osobiście nie jestem miłośnikiem dramatów kostiumowych, bo jak dla mnie albo za bardzo przypominają mi one południowoamerykańskie telenovele, albo zazwyczaj po prostu wieją nudą. Zdarzają się jednak wyjątki. DOWNTON ABBEY jest jednym z nich, dlatego postanowiłem zwrócić na niego uwagę na łamach serwisu Seriale Srebrnego Ekranu. A ponieważ jest on łatwo dostępny na platformach streamingowych, to może to zachęci także innych do obejrzenia tej produkcji, która doczekała się również kontynuacji w wersji filmowej.

DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

DOWNTON ABBEY to dramat kostiumowy rozgrywający się w realiach historycznych. Amerykanie coś takiego często nazywają historical period drama. To ciekawa historia przez pryzmat której poznajemy zachodzące w tym okresie przemiany społeczne. Przy realizacji produkcji do współpracy zatrudniono konsultanta historycznego, który dbał o wszelkie historyczne detale. Ważne było oddać klimat przedwojennej Wielkiej Brytanii z zachowaniem w tle wierności szczegółów historycznych z okresu Pierwszej Wojny Światowej.

Klimat to podstawa całego serialu. Akcję osadzono w zamku Highclere, znajdującym się w pobliżu Hampshire. To on robi za tytułową posiadłość DOWNTON ABBEY. Zamek wygląda bardzo okazale i dzięki temu łatwo sobie wyobrazić jak dużą ekipę do obsługi potrzebuje taki obiekt. I rzeczywiście w serialu jest ona duża. Mamy zastęp pokojówek oraz pokojowych, a także dużą kuchnię z główną kucharką (dzisiaj byśmy to nazwali szefową kuchni, ale w tamtych czasach niewiele taka osoba miała wspólnego z szefowaniem) i liczną pomocą kuchenną. Za główną funkcyjną w kuchni „przynieś, pozamiataj” robi tu młoda Daisy Mason. To jej często obrywa się za wszelkie niedociągnięcia.

Dużą zaletą serialu jest właśnie przedstawienie życia służby w DOWNTON ABBEY. Z czasem poznajemy osobowości, charaktery oraz historię każdej postaci, która pełni w domu jakąś funkcję. Postacie są dobrze rozrysowane, co sprawia, że widz szybko się do nich przywiązuje i budzą one jego sympatię lub antypatię.

DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę kamerdynera Carsona, który dowodzi całą ekipą służby, wcielił się Jim Carter. Ten angielski aktor ma na swoim koncie takie filmy jak „Shakespeare in Love” czy „The Madness of King George„. Mimo młodszego wieku, większą karierę robi osoba wcielająca się w rolę pokojówki Gwen Dawson. Jest nią Rose Leslie. Znamy ją jako dziką Ygritte z serialu HBO „Game of Thrones„. Aktorka pojawiała się także w brytyjskim kryminale „Luther„. Ostatnio natomiast gra jedną z głównych ról w serialu CBS „The Good Fight„.

John Bates to w rzeczywistości Brendan Coyle. Niektórzy mogą go kojarzyć z roli Roberta Timminsa w serialu „Lark Rise to Candleford„. Pokojówka Anna Bates to natomiast Joanne Froggatt. Grała ona między innymi Kate w brytyjskiej wersji Robin Hooda z 2009 roku. Aktorka debiutowała w operze mydlanej „Coronation Street„.

Z lordowskiej rodziny trzeba wymienić Lady Mary. Gra nią angielska aktorka Michelle Dockery. Nie obce są jej szlacheckie role, bo odgrywała już księżniczkę Myagkaya w głośnym filmie z 2012 roku – „Anna Karenina„. Serialowo znamy ją jako Alice Fletcher w westernowym serialu Netflixa – „Godless„. Aktorka grała też postać Letty Raines w serialu „Good Behavior„. Natomiast Pana Domu Roberta Crawley’a, czyli Lorda Grantham, gra Hugh Bonneville. Aktor odznaczony był nagrodami Emmy oraz Złotym Globem. Serialowo możemy go kojarzyć z roli Iana Fletchera z serialu BBC „Twenty Twelve„.

DOWNTON ABBEY – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Kostiumowy dramat DOWNTON ABBEY przenosi nas w czasy z okresu Pierwszej Wojny Światowej. To historia, którą łatwo polubić za sprawą ciekawych postaci. Reżyser serialu Brian Percival zadbał o to, by świetnie ukazać widzom życie służby z tamtego okresu historii w odbiciu do nadchodzących dużymi krokami wielkich przemian społecznych. DOWNTON ABBEY to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów seriali kostiumowych, ale także dobry pretekst dla tych, którzy do tej pory trzymali się od tych pozycji z daleka. Na 2019 roku przygotowano film o tym samym tytule, do którego zaangażowano całą pierwotną obsadę serialu.

Udostępnij w social mediach