Doctor Stranger – RECENZJA

Doctor Stranger (kor. 닥터 이방인 / Doctor Yibangin) – południowokoreański dramat medyczny akcji stacji SBS, z elementami romansu. Za produkcję serialu odpowiada Aura Media oraz SBS (publiczny nadawca telewizyjny i radiowy Seoul Broadcasting System).

GATUNKI : dramat medyczny / akcja / romans / k-drama
KRAJ PRODUKCJI : Korea Południowa

Doctor Stranger liczy 20 odcinków. Serial był nadawany premierowo na kanale SBS od 5 maja 2014 roku do 9 lipca 2014 roku.

Doctor Stranger – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY

Serial opowiada o losach lekarza Park Hoona. W 1994 roku po profesora Park Cheola zgłosili się ludzie z Komisji Obrony Narodowej Zgromadzenia Narodowego. Informują go, że jest niezbędny ze ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Przewiduje się niebawem wznowienie działań wojennych z północnym sąsiadem. Nastąpi to po amerykańskim ataku, za który KRLD będzie chciało wziąć odwet na Korei Południowej. Podobno tylko doświadczony lekarz Park Cheol może powstrzymać koszmar wojenny. Musiałby udać się na Północ i przeprowadzić operację na sercu Kim Ir Sena. Jeżeli wódz narodu umrze, to wywołany w kraju chaos da Amerykanom szansę na atak, co będzie tragiczne w skutkach dla obu Korei. To trudna decyzja nie tylko w wymiarze politycznym, bo Park Cheol musi opuścić swojego małego syna Park Hoona i zrezygnować z procesu o błąd w sztuce przeciwko szpitalowi Myung Woo.

Podczas operacji okazuje się, że Koreańczycy z Północy ściągnęli tu jego syna jako przymusową mobilizację. Operacja jednak się udaje, a zagrożenie wznowieniem wojny zostaje zażegnane. Park Hoon w ten dzień natomiast zrozumiał, że prawdziwymi bohaterami są lekarze, tacy jak jego ojciec. Tego zdania nie podziela Jang Seok-joo, który nakazuje rozstrzelanie ojca Hoona. Korea Północna jednak ratuje go przed egzekucją w ramach podziękowania za udaną operację, nadając mu tym samym obywatelstwo KRLD.

Wiele lat później dorosły Park Hoon oświadcza się miejscowej Song Jae-hee, którą poznał w dzieciństwie. Specjalizuje się również medycznie i równolegle z ojcem pomaga diagnostycznie wiejskiej społeczności. Pewnego wieczoru zostaje zaproszony na kolację do rodziców Song Jae-hee. Gdy przychodzi na miejsce dowiaduje się, że rodzina została aresztowana przez wewnętrzny aparat opresji. Hoon się nie poddaje i postanawia odzyskać Jae-hee. Następnego dnia przyjeżdżają po niego żołnierze i zabierają go do specjalnego ośrodka badawczego. Tam dają mu szansę na rozwój i okazję zostać w przyszłości naczelnym lekarzem Wielkiego Wodza.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Pięć lat później Park Hoon staje cenionym kardiochirurgiem. Nigdy jednak nie zrezygnował ze znalezienia Song Jae-hee. Pewnego dnia do tajnego ośrodka przywożą na operację więźniów z obozu pracy. Są nimi narzeczona Hoona oraz jej ojciec. Park Hoon staje przed ciężkim wyborem podczas operacji pokazowej organizowanej dla zagranicznych lekarzy. By ratować życie jednej osoby musi poświęcić drugą. Decyduje się ratować Jae-hee mimo zdecydowanie gorszych rokowań. Operacja udaje się po mistrzowsku, a delegacja zagraniczna jest zachwycona umiejętnościami Park Hoona. Tym samym delegaci obiecują finansowe wsparcie na rzecz opieki medycznej w KRLD. Warunek jest jednak taki, że muszą wypożyczyć Hoona na pewien czas do Budapesztu.

Młody lekarz nie chce się zgodzić na wyjazd, bo nie może zostawić nieprzytomnej Song Jae-hee. Ojciec namawia Hoona, że to szansa na jego ucieczkę z kraju. W delegacji był bowiem jego dawny znajomy, który załatwił mu możliwość zabrania ze sobą do Budapesztu pannę Song. Tam przy odpowiednim sprzęcie wybudzą dziewczynę ze śpiączki. Hoon martwi się jednak o dalszy los ojca. Park Cheol postanawia poświęcić swoje życie, by syn wyzbył się tego dylematu. Tym samym zostaje zastrzelony na oczach syna za wtargnięcie na teren tajnego ośrodka medyczno-badawczego.

Po tym wydarzeniu Hoon wylatuje do Budapesztu, gdzie ma na niego oko agent północnokoreańskiego wywiadu Cha Jin-soo. Park Hoon wykorzystuje okazję do ewakuacji z Jae-hee, ale ta zostaje postrzelona na moście podczas ucieczki. Hoon natomiast ląduje w Korei Południowej, gdzie prowadzi prywatną klinikę. Jego umiejętności dostrzega profesor Moon Hyung-Wook i chce go mieć w szpitalu uniwersyteckim Myung Woo. Tam Hoon dostrzega lekarkę, która wygląda dokładnie jak jego Song Jae-hee, dlatego lekarz wierzy, że narzeczona nie zginęła w Budapeszcie. W szpitalu natomiast przychodzi mu rywalizować z wybitnym chirurgiem Han Jae-Joonem. Celem będzie operacja serca człowieka, który w przeszłości wydał wyrok na jego ojca.

Doctor Stranger – Recenzja – ANALIZA – część 1

Opis wprowadzający nieco przydługi i obejmuje fabularnie dwa pierwsze odcinki tego dwudziestoodcinkowego serialu. Takie szczegółowe wprowadzanie jest jednak w tym przypadku wymagane dla oddania istoty problemu, który ma wpływ na dalszy rozwój fabuły tej południowokoreańskiej produkcji. Dosłownie każdy element opisu wprowadzającego ma znaczenie fabularne, więc warto zwrócić na niego szczególną uwagę.

Serial Doctor Stranger to już niemal klasyka k-dram, a jego premiera miała miejsce w 2014 roku. Co takiego wyjątkowego ma ten serial ? Już po opisie wprowadzającym dostajemy kilka sygnałów, że nie jest to jakiś banalny koreański romans, tylko historia budowana na całkiem ciekawym i dramatycznym fundamencie. Wszystko zaczyna się gdy tytułowy bohater był jeszcze małym chłopcem. Jego ojciec został niejako przymuszony do ryzykownej misji medycznej u północnego sąsiada. Ostatecznie ta dwójka ugrzęzła w KRLD na kolejne lata swojego życia. Gdy tam dorosły już Park Hoon próbuje ułożyć sobie życie u boku uroczej Song Jae-hee, dziewczyna wraz z rodzicami zostaje aresztowana i trafia do lokalnego obozu pracy. Po latach przypadek ponownie łączy lekarza z młodą Jae-hee. To daje mu okazję do wyleczenia dziewczyny oraz wyzwolenia ją z rąk jej oprawców.

Jak się okazuje to nie takie proste zadanie i mimo wysiłku Hoona dziewczyna „ginie” na jego oczach w Budapeszcie. Hoon starający się o azyl ostatecznie trafia do Korei Południowej, ale ląduje tam w więzieniu. Gdy wychodzi na wolność dowiaduje się, że Song Jae-hee jednak żyje. Z jednej strony ma sygnały o tym, że dziewczyna ponownie wróciła do koreańskiego obozu koncentracyjnego. W szpitalu do którego trafia zupełnie przypadkowo, dostrzega natomiast lekarkę łudząco podobną do Song Jae-hee. I to właśnie otwiera jeden z głównych wątków fabularnych serialu Doctor Stranger. Teraz nasz bohater zbierający pieniądze na uwolnienie z obozu Jae-hee, równocześnie próbuje ustalić, czy lekarka Han Seung-Hee nie jest właśnie jego ukochaną.

Doctor Stranger – Recenzja – ANALIZA – część 2

Nasz główny bohater serialu Doctor Stranger to wybitny kardiochirurg. Jest synem świetnego lekarza, a dodatkowo swoje umiejętności szlifował w specjalnym ośrodku badawczo-medycznym w KRLD. Tam najlepszy z najlepszych miał zostać naczelnym lekarzem Wielkiego Wodza. Po tym jak trafił do Korei Południowej jego umiejętności nie mogły się marnować. Szybko zauważa je niejaki Moon Hyung-Wook ze szpitala uniwersyteckiego Myung Woo. Zawieszony w lekarskiej praktyce Hyung-Wook chce za sprawą Park Hoona wygramolić się z bagna w jakim się znalazł. Nie może on pozwolić, by ktoś z takimi umiejętnościami marnował się na pomaganiu w napełnianiu baniaków na wodę, które dostarcza do szpitala jego znajoma Lee Chang-Yi.

Doctor Stranger to przede wszystkim dramat medyczny, stąd nie może być inaczej, by nasz główny bohater nie pracowałby jako lekarz. Tak się jednak składa, że w szpitalu do którego trafia pracuje jeden wyjątkowy chirurg, który uchodzi tam za lokalną gwiazdę. Tym lekarzem jest Han Jae-Joon. Jego umiejętności również zachwycają wszystkich, a młody lekarz szybko zyskuje uznanie nawet samego prezesa szpitala – pana Oh Joon-Gyu. Ten widzi w młodym lekarzu swojego następcę oraz przyszłego zięcia, bo Jae-Joon dodatkowo spotyka się z jego córką, nomen omen też lekarką Oh Soo-Hyun.

Jako dramat medyczny Doctor Stranger sprawdza się bardzo dobrze. Twórcy serialu zadbali o emocjonujące zabiegi chirurgiczne, które są tu elementem rywalizacji dwóch wybitnych chirurgów oraz ich zespołów. Warto właśnie przy tym podkreślić, że sam serial od strony medycznej nie skupia się wyłącznie na naszych gwiazdorskich chirurgach. Również w pewnym sensie kładzie nacisk na pozostały personel szpitala, który jest częścią zespołu medycznego albo jednego, albo drugiego rywalizującego kardiochirurga.

Doctor Stranger – Recenzja – ANALIZA – część 3

Doctor Stranger łączy też elementy typowe dla seriali sensacyjnych / dramatów akcji. To takie charakterystyczne dla dalekowschodniej dramy, że łączy ona w sobie elementy różnych gatunków. Często nawet wręcz nie pasujących do siebie z punktu widzenia zachodniego widza. W tym przypadku mamy tą sensacyjną dynamikę. Nie jest ona wszechobecna, ale jest mocno akcentowana na początku serialu oraz w okolicach jego finału. Ma ona oczywiście podłoże polityczne, które świetnie komponuje się w tym serialu. Ta cała otoczka polityczna nadaje narrację dla serialu. Już od samego początku mamy zawirowania i koneksje polityczne strony południowej z wrogim przecież sąsiadem, jakim jest KRLD. Wszystko za sprawą premiera republiki Jang Seok-Joo, który w przeszłości oczyścił sobie polityczne przedpole, usuwając ojca naszego głównego bohatera.

Ciekawie wyglądają te polityczne gierki, choć musimy mieć świadomość, że dużo w tym serialu fikcji filmowej. Te polityczne gry są nie tylko tłem wydarzeń, ale stanowią integralną część fabuły serialu Doctor Stranger. Z jednej strony mamy przecież premiera Janga, który w przeszłości jedynie szkodził Park Hoonowi i jego bliskim, a teraz ma być jego lekarzem przy planowanej operacji na sercu. Bez wchodzenia w szczegóły fabularne, taka operacja jest rzeczywiście wagi państwowej. Tym samym nie może ją przeprowadzić pierwszy lepszy szpital oraz pierwszy lepszy chirurg. W szpitalu uniwersyteckim Myung Woo, jego prezes Oh Joon-Gyu organizuje nawet rywalizację iście sportową. Ta ma wyłonić rzeczywiście najlepszego lekarza, który będzie operował jedną z najważniejszych osób w państwie.

Z drugiej strony mamy jeszcze KRLD i jej macki u południowego sąsiada. Pomijając tajemnicze powiązania premiera Jang Seok-Joo, KRLD lubi samodzielnie kontrolować sytuację również na obcym terenie. Zresztą Koreańczycy to jeden naród, więc agentom wywiadu nie jest ciężko wtopić się w tłum nawet na terytorium wroga. Z takim właśnie wiernym agentem mamy do czynienia już od samego początku serialu i jest nim Cha Jin-Soo.

Doctor Stranger – Recenzja – ANALIZA – część 4

Serial Doctor Stranger w małym stopniu łączy też ze sobą elementy romansu. Wszystko oczywiście za sprawą Song Jae-hee, która jest miłością życia dla naszego głównego bohatera. W samym szpitalu Myung Woo też siłą rzeczy może się obudzić uczucie od strony innych lekarek kierowane w stronę Park Hoona. Jednak popatrzmy na to szczerze całościowo. Jaki serial medyczny nie ma w sobie w ogóle elementów romantycznych ? To przecież wspólna cecha nie tylko dla azjatyckich seriali.

Najważniejsze jest jednak dla tej produkcji to podłoże czysto medyczne. Koreańczycy z Południa już nie raz udowadniali, że robią świetne seriale medyczne, a na stronie Seriale Srebrnego Ekranu prędzej czy później pojawią się recenzje tych wszystkich wyjątkowych produkcji, bo warto na nie zwrócić uwagę. Ciekawie są w tym serialu pokazane same operacje. Wiemy, że ciężko jest dobrze zaprezentować ten element w typowych serialach medycznych. Twórcy tego typu produkcji zazwyczaj bardziej skupiają się na całej otoczce i relacjach międzyludzkich, niż na samych elementach zabiegów chirurgicznych. W Doctor Stranger mamy natomiast równowagę między tymi elementami. Wszystko by pokazać świetne umiejętności medyczne Park Hoona oraz jego lokalnego rywala Han Jae-Joona.

Jak to bywa w dalekowschodnich serialach twórcy nie zapominają również o odpowiedniej oprawie muzycznej dla tego serialu. Pewnie każdy znajdzie tu jakieś piosenki, które wpadną mu w ucho. Soundtrack jak niemal zawsze w k-dramach prezentują się tu dobrze. Na wysokim poziomie stoi również gra aktorska. Poza drobnymi przypadkami, nie możemy mieć zbytnich zastrzeżeń do odtwórców głównych oraz drugoplanowych ról w serialu Doctor Stranger. No a trzeba podkreślić, że serial w swoich 20 odcinkach prezentuje nam całkiem pokaźną ilościową ekipę postaci, które aktorsko zasilają ten serial produkcji SBS.

Doctor Stranger – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas rzucić okiem na warstwę aktorską. W roli głównej w tym serialu występuje Lee Jong-Suk. Jego wielu widzów zaznajomionych z koreańskimi serialami może kojarzyć z roli Cha Eun-Ho w serialu „Romance is a Bonus Book / Romaenseuneun Byulchaekboorok„. To również Jung Jae-Chan w „While You Were Sleeping / Dangshini Jamdeun Saie„. Ponadto zagrał w roli głównej w serialu „Pinocchio / Pinokio„.

Jego ojca Park Cheola zagrał w tej produkcji Kim Sang-Jung znany z serialu „The Banker / Deo Baengkeo„. Matkę Lee Mi-Sook zagrała natomiast Lee Il-Hwa. Serialowo to chociażby Jang Yoo-Sun w „Good Manager / Kimgwajang” oraz Kong Eun-Young w „Her Private Life / Geunyeoui Sasaenghwal„.

Jego główny konkurent na medycznym polu Han Jae-Joon, to aktorsko Park Hae-Jin. Serialowo to między innymi Kim Sul-Woo w koprodukcji netflixowej „Man to Man / Maen too Maen” oraz Kang San-Hyeok w serialu ” Forest„. To również Lee Jung-Moon w serialu „Bad Guys / Nappeun Nyeoseokdeul„.

Ukochaną Hoona, gra w tym serialu Jin Se-Yeon. Aktorkę możemy oglądać chociażby w serialu „Born Again„. Aktorsko to również Ok-Nyeo w „The Flower in Prison / Okjoonghwa” i Shin So-Young w serialu „Item / Aitem„.

Prezesa szpitala gra w tym serialu Jeon Kuk-Hwan. Serialowo to między innymi Ri Chung-Ryeol w „Crash Landing on You / Sarangui Boolshichak” oraz Yeo Bong w ” Our Gab-Soon / Woori Gabsooni„. Epizodycznie wystąpił też w kultowym „White Nights / Boolyasung„.

Jego serialowego syna Oh Sang-Jina, gra w tym serialu Kang Tae-Hwan. Córkę Oh Soo-Hyun odgrywa natomiast Kang So-Ra. Serialowo to między innymi Baek Joon w „Revolutionary Love / Byunhyukui Sarang” oraz Lee Eun-Zo w „My Lawyer, Mr. Joe / Dongnebyunhosa Jodeulho„. Ponadto wcielała się w postać An Young-Yi w „Misaeng: Incomplete Life / Misaeng” oraz postać Na Do-Hee w „Ugly Alert / Motnani Joouibo„.

Doctor Stranger – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Moon Hyung-Wook, to aktorsko Choi Jung-Woo. Skupiając się na samych serialach, to chociażby dentysta Cha w „The Invincible Lady Cha / Boolgoolui Chayeosa„.

Doktor Keum Bong-Hyun, to w rzeczywistości Hwang Dong-Joo. Serialowo to między innymi Ha Seung-Mok ze wspominanego wcześniej „Item / Aitem„. Aktor zagrał też w „Marry Me Now? / Gachi Salraeyo” ze wspomnianym wyżej Choi Jung-Woo. Dziewczynę doktora Keuma – Eun Min-Se, gra natomiast w tym serialu Han Eun-Sun.

Pielęgniarka Min Soo-Ji, to aktorsko Uhm Soo-Jung. Serialowo to Yang Gyung-Hee w „My Secret Hotel / Mai Sikeurit Hotel„. Doktor Yang, to natomiast aktorsko Kim Sang-Ho. To znany aktor filmowy, ale możemy go kojarzyć również z kilku seriali. Zagrał on chociażby Oh Gwang-Ho w „Lookout / Pasooggoon” oraz Choi Il-Suba w „D-Day„.

Rozwożąca baniaki na wodę Lee Chang-Yi, to natomiast aktorsko Yoon Bo-Ra. Z serialami medycznymi jej po drodze, bo ostatnimi czasy wystąpiła w drugim sezonie „Dr. Romantic„. To również Hui-Na w serialu „Chocolate„.

Szef służb bezpieczeństwa premiera Koreańskiej Republiki – Kim Tae-Sool, to natomiast aktorsko Jung In-Gi. To znany koreański aktor. Ograniczając się do samych seriali możemy wymienić jego występy w „The Fiery Priest / Yeolhyeolsaje” oraz serialu „Doctor John / Uisa Yohan„.

Premiera Jang Seok-Joo zagrał w tej produkcji Cheon Ho-Jin. Występował on we wspominanym już wcześniej „Ugly Alert / Motnani Joouibo„. To również Lee Seong-Gye w „The Roots of Throne / Yookryongi Nareusha” znanym również pod tytułem Six Flying Dragons.

Prezydenta kraju Hang Chan-Sunga zagrał tu natomiast Kim Yong-Geon. Serialowo to chociażby Oh Dong-Pal w wymienianym już dzisiaj „The Invincible Lady Cha / Boolgoolui Chayeosa„.

Doctor Stranger – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Agent północnokoreańskiego wywiadu Cha Jin-Soo, to w rzeczywistości Park Hae-Joon. Serialowo to między innymi Moo-Baek w „Arthdal Chronicles / Aseudal Yeondaegi„.

Podrywający wszystkie laski w szpitalu (i poza szpitalem zresztą też) rezydent Kim Chi-Gyu, to aktorsko Lee Jae-Won. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Lee Byung-Hoona w serialu „VIP„. To również Philip Ahn w „Kill It” oraz Nam Woo-Jin w „Heart Surgeons / Hyoongboowegwa: Simjangeul Hoomchin Uisadeul„.

Pielęgniarkę na recepcji gra Jung Hye-In. Serialowo to chociażby Song Mi-Na w „Rugal„.

Główną obsadę serialu Doctor Stranger domyka dyrektor szpitala Myung Woo – Choi Byeong-Cheol. W tej roli wystąpił Nam Myung-Ryul. Serialowo to chociażby Park Jin-Ho we wspominanym w tej recenzji „The Banker / Deo Baengkeo” oraz Yang Tae-Yang w produkcji tvN „Hospital Playlist / Seulkirowoon Uisasaenghwal„.

Doctor Stranger – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nie da się ukryć, że serial Doctor Stranger to prawdziwa perełka koreańskich seriali medycznych i ogólnie seriali medycznych z całego świata. Może niektóre elementy akcji są nieco przerysowane i naciągane, ale jako dramat medyczny Doctor Stranger sprawdza się bardzo dobrze. Zresztą południowokoreańskie seriale medyczne stoją na wysokim poziomie już od wielu lat. Jeśli ktoś traktuje siebie jako serialomaniaka, a nie miał jeszcze okazji oglądać koreańskich seriali medycznych, to ma przed sobą wiele do nadrobienia.

Poza tym i od strony fabularnej i od strony scenariuszowej ciężko cokolwiek zarzucić tej produkcji. Jeżeli ktoś natomiast unikał do tej pory tej produkcji ze względu na oznaczenie Romansu, bo przeżarły mu się koreańskie romanse, to trzeba podkreślić, że akurat w tej produkcji ma on jedynie charakter symboliczny.

I jeszcze na koniec mało profesjonalna opinia jak na kogoś po wykształceniu kierunkowym. Jednak patrząc na sam serial z takiego męskiego punktu widzenia, to musimy przyznać, że w serialu tym zaangażowano wyjątkowo śliczne koreańskie dziewczyny 😉

Tym samym Doctor Stranger jest od lat w elicie południowokoreańskich seriali medycznych. To dodatkowo serial wielowątkowy i jeden z takich seriali, w których się żałuje, że większość seriali koreańskich jest jednosezonowych i serial nie doczekał się kontynuacji. Właściwie jest to zamknięta historia, ale z uwagi na bohaterów, chętnie obejrzałoby się ich dalsze przygody.

Udostępnij w social mediach