DIMENSION 404 – Sezon 1 – RECENZJA

DIMENSION 404 (pol. Wymiar 404) – A hulu Original – serial oryginalny hulu. Serial science-fiction stworzony w formie antologii w obrębie tylko tego gatunku. Za produkcję serialu odpowiada Lionsgate Digital Studios (Lionsgate) oraz RocketJump (prywatny projekt sieciowy Freddiego Wonga).

GATUNKI : science fiction / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu DIMENSION 404 liczy 6 odcinków. Poszczególne odcinki były premierowo udostępniane na platformie hulu od 4 kwietnia 2017 roku do 25 kwietnia 2017 roku.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – RECENZJA

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

Pierwszy odcinek opowiada o Adamie, który odkrywa szokującą prawdę, że jest tylko jedną z wielu wersji funkcjonujących w wieloświecie (Multiverse). Drugi odcinek to starcie tradycjonalisty ze światem, który ogarnęły nowe technologie. Chloe wybiera się na seans filmowy ze swoim wujkiem Dustym. Film, który mają obejrzeć jest wyświetlany w kinie w technologii 3D. Wujaszek Dusty kwestionuje sens tej technologii i na znak protestu nie ubiera okularów 3D, ale własną nieautoryzowaną wersję okularów zamieniających obraz 3D na 2D. To co widzi podczas seansu zmienia jego postrzeganie rzeczywistości, ponieważ odkrywa nowe zagrożenie jakie niesie nowoczesna technologia.

Trzeci odcinek opowiada o studentce fizyki, która odkrywa, że wszyscy wokół jej otoczenia zapomnieli o istnieniu kultowej kreskówki z czasów jej dzieciństwa. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z chorobami pamięci. Bohaterka wysnuwa tezę, że ktoś zmienia linię czasu.

Czwarty odcinek przenosi nas w czasy automatów do gier. To opowieść o tajemniczym automacie do gry, który pewnego dnia pojawia się w salonie gier. Nałogowy gracz odkrywa, że nowa gra na automacie wpływa na świat zewnętrzny.

Kolejny odcinek to opowieść o żywym komputerze. BOB jest super komputerem szpiegowskim wypełniającym zadania NSA. Pewnego dnia BOB odmawia posłuszeństwa, lecz nie jest to oznaka buntu maszyny, a ma zupełnie inne podłoże. Do zbadania sprawy zaangażowano psychologa wojskowego. Pani oficer zaczyna poznawać problemy i intencje super maszyny. Wszystko to by zapobiec światowej katastrofie.

Ostatni odcinek nawiązuje do e-sportu. Podczas zawodów rywalizujących ze sobą graczy FPS-ów, nie każdy bazuje na własnym refleksie i umiejętnościach. Na przewagę nad rywalami ma wpływ tajemniczy specyfik. To mega dopalacz, który jak się okazuję nie tylko daje przewagę podczas gry.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – INSPIRACJE

Tak w skrócie prezentują się odcinki pierwszego sezonu serialu DIMENSION 404. Serial w swojej koncepcji nawiązuje do hitów poprzedniego wieku, takich jak „The Twilight Zone„, który w Polsce był emitowany pod tytułem Strefa Mroku, czy „The Outer Limits„, znanego w Polsce pod tytułem Po tamtej stronie. Dalej mamy do czynienia z antologią science-fiction, ale zawężono temat do wpływu technologii na ludzi.

Sam tytuł serialu – DIMENSION 404 (pol. Wymiar 404) – nawiązuje do słuchowiska radiowego z lat 50” poprzedniego wieku. Słuchowisko było zatytułowane Dimension X. Zmodyfikowano jedynie nazwę zamieniając X na nr 404. Liczba ta kojarzy nam się z błędem 404 i jest odniesieniem do kodu statusu HTTP oznaczającego błąd z powodu nie znalezienia strony internetowej.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – ANALIZA

Oczywiście odcinki są nierówne poziomem jak to bywa w każdej antologii. Na nieszczęście dla serialu pierwszy odcinek o Adamie jest zdecydowanie najsłabszy, co pewnie zniechęciło wielu widzów do dalszego oglądania serialu. Ludzie często oceniają serial po jednym odcinku, choć to mało profesjonalne. To jest jak ocenianie książki po okładce. Są oczywiście przypadki, że można na zasadzie wróżenia z fusów ocenić całość serialu po jednym odcinku, ale nie jest to możliwe po antologiach, gdzie każdy odcinek zawiera odrębną historię.

Z takich ciekawostek można dodać, że narratorem serii oraz jego czołówki (intro) jest Mark Hamill. A sama czołówka czerpie pełnymi garściami ze wspomnianego wcześniej „The Outer Limits„.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – OD AUTORA

Osobiście z dużym zadowoleniem przyjąłem informację, że HULU planuje serial w stylu „The Outer Limits„. To był serial, który pochłonął mnie w całości. W latach dziewięćdziesiątych czekałem z niecierpliwością na każdy kolejny odcinek tego serialu. Później za pośrednictwem internetu sięgnąłem do korzeni, bo początki serialu miały miejsce w latach 1963-1965. Długo czekałem na podobną produkcję, a po pierwszych wstępnych opisach DIMENSION 404 zwiastował coś właśnie podobnego.

Osobiście wolałbym wznowienie po latach „The Outer Limits„, ale z jakością wznowień bywa różnie. Przykładem jest mój niegdyś ulubiony „The X Files„, a to, co teraz z nim zrobiono po wieloletniej przerwie. Ostatecznie produkcja oryginalna HULU wyszła całkiem nieźle, ale nadal czekam na prawdziwą oryginalną kontynuacje „The Outer Limits„. Może się doczekam.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – O AKTORACH

Jak w każdej antologii przez serial przewija się wielu aktorów. W pierwszym odcinku mamy do czynienia z Adamem, którego odgrywa Robert Buckley. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Majora Lilywhite’a z serialu „iZombie„. Buckley grał też główną rolę w komediodramacie „Lipstick Jungle„, czy serialu ABC – „666 Park Avenue„.

W drugim odcinku wujaszka Dusty’ego odgrywa Patton Oswalt. Aktor między innymi podkładał głos niebieskiemu jednorożcowi w serialu „HAPPY! . Oswalt ostatnio pojawia się w komedii NBC – „A.P. Bio„, gdzie gra postać Ralpha Durbina. Natomiast ze starszych produkcji serialowych z jego udziałem przychodzi na myśl sitcom „The King of Queens” z ramówki CBS.

DIMENSION 404 – Sezon 1 – PODSUMOWANIE

Serial DIMENSION 404, jak każdą inną antologię, nie da się ocenić jednoznacznie. Są odcinki lepsze i gorsze. Mimo, że to science-fiction, to w niektóre odcinki usilnie wstawiono elementy komediowe. Nie wyszło to najlepiej, co jest na minus dla tego serialu. Tematyka odcinków jest jednak dość ciekawa, choć mamy kilka zrealizowanych na jedno kopyto. Dotyczy to tematyki gier, a to z powodu koproducentów serialu bezpośrednio powiązanych z tą branżą.

Do końca nie wiadomo jaki los czeka serial DIMENSION 404 (pol. Wymiar 404). Obecnie są sprzeczne doniesienia na temat kontynuacji tego serialu. Pozostaje więc czekać na informacje oficjalne. Kto nie miał okazji obejrzeć pierwszego sezonu, a z sentymentem wspomina „The Outer Limits„, to omawiany serial powinien go zainteresować.

Udostępnij w social mediach