Dickinson – SEZON 1 – Recenzja

Dickinson – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański biograficzny dramat kostiumowy, zrealizowany w luźnej konwencji, którego twórcą jest Alena Smith. Za produkcję serialu odpowiada Wiip (studio produkcyjne Marka Roybala, Luke’a Rodgersa i Paula Lee), Sugar 23 (studio produkcyjne Michaela Sugara), The Domain Group, Inc. (Brandwood Global), Tuning Fork Productions (producent radiowy i podcastowy) oraz Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina).

GATUNKI : biograficzny / dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Dickinson liczy 10 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione w momencie startu nowej platformy Apple TV+, czyli w dniu 1 listopada 2019 roku.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach Emily Dickinson, początkującej poetki, której matka chce ją koniecznie wydać za mąż. Właśnie szuka dla niej odpowiedniej partii i zaprosiła do domu szanowanego dziennikarza. Jak się okazało Emily zna go osobiście od dawna. Po rozmowie już poza uszami własnej matki, Emily namawia go, by opublikował jej wiersz. Ten się zgadza, bo docenia talent dziewczyny i poza tym jest w niej szczerze zakochany. Młoda poetka obawia się jednak, jak na umieszczone w prasie prawdziwe jej imię i nazwisko zareaguje jej ojciec. Dodatkowo chwilę później dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka Sue, z którą razem 14 lat temu złożyły przysięgę, że obie zostaną pisarkami, wychodzi za mąż za jej brata.

Podczas rodzinnej kolacji Emily decyduje się powiedzieć rodzinie, że jej wiersz został oddany do druku. Ta informacja przelała czarę goryczy, bo do tej pory sprzyjający jej ojciec uznał czyn córki za skandaliczny i nałożył na nią karę, za próbę niszczenia dorobku jego rodu. W nocy jednak rusza go sumienie i idzie do pokoju córki prosić ją o obietnice, że nigdy go nie opuści. Ta zgadza się na to, w zamian za prośbę zatrudnienia w posiadłości pokojówki, która wyręczy ją z wszelkich domowych obowiązków. Podczas snu natomiast Emily Dickinson udaje się jak co noc w podróż mistyczną karetą, a jej towarzyszem podróży jest śmierć we własnej osobie.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

APPLE TV+ na jeden z pierwszych swoich seriali udostępnionych w całości, wybiera opowieść biograficzną o amerykańskiej poetce Emily Dickinson. Nie jest to jednak standardowy serial biograficzny. Baa, nawet koło takiego nie stał. To historia o autentycznej postaci, ale ukazana w bardzo oryginalny sposób. W tym przypadku mamy swoisty mix gatunkowy. Wydarzenia mają miejsce w przeszłości, ale po specyficznej formie przekazu nie można tego nazwać serialem historycznym. To bardziej biograficzny dramat kostiumowy, przeplatający elementy humoru i dramaturgii. Z uwagi na to drugie można by mówić o komediodramacie, ale serial w swej formie przy tym wszystkim serwuje nam jeszcze elementy fantasy lub nawet elementy charakterystyczne dla dramatów psychologicznych. Te właśnie niby-fantasy, to tylko projekcje w głowie tytułowej bohaterki. To wszystko sprawia, że pierwszy serial platformy APPLE TV+ to z całą pewnością twór niebanalny.

Oczywiście momentami mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią, więc niektórym może się wydać ten serial nawet czasami mówiąc kolokwialnie głupkowaty. Nic tu jednak nie jest dziełem przypadku i wygląda na to, że taki właśnie efekt chciała osiągnąć Alena Smith. Dodatkowym elementem jest specyficzne uwspółcześnienie tego serialu. Nie chodzi tu oczywiście o styl w jakim na przykład przedstawia się dzisiaj szekspirowskie dramaty. To raczej jedynie kwestia stosowania języka i zachowań bohaterów. Z całą pewnością nie tak zachowywały się pierwowzory postaci w XIX wieku. Jednak takie ich uwspółcześnienie sprawia, że bardzo lekko przechodzi się przez ten serial. Staje się on bardziej przystępny dla widza praktycznie w każdym wieku.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dickinson ma więcej takich specyficznych elementów. Jednym z nich jest ścieżka dźwiękowa. Tu twórcy serwują nam soundtrack porównywalny chociażby z „The Umbrella Academy„. I zawsze mamy do czynienia z muzyką współczesną. No skoro bohaterowie zachowują się jak postacie z naszych czasów, to i bawią się w rytm muzyki również z naszej epoki.

No a co z tym niby-fantasy ? W Dickinson wszystkie te projekcje pochodzą z głowy głównej bohaterki. Raz kiedy jest na haju to tańczy z wielką pszczołą, a innym razem gdy śpi wyrusza w podróż bajkową karetą. Tam podczas przejażdżki ucina sobie pogawędkę z ucieleśnieniem śmierci. Dla Emily Dickinson śmierć to prawdziwy kompan, a i ona w temacie śmierci ma bardzo luźne podejście. Wszystko dlatego, że nie miała z nią wcześniej bezpośredniej styczności. Co innego inni obywatele Stanów Zjednoczonych. Śmierć w tych czasach zbierała wielkie żniwo. Doświadczyła tego na własnej skórze najlepsza przyjaciółka Emily – Sue Gilbert. Śmierć dotknęła praktycznie całą jej rodzinę. Sama dziewczyna nawet boi się powtarzać błędów swoich przodków, by ją także nie spotkał taki los. No ale Emily Dickinson kpi sobie ze śmierci i często przywołuje ją do siebie, a widzowie mogą zaobserwować jak bohaterka staje oko w oko z cielesną postacią śmierci.

W serialu Dickinson oczywiście nie brakuje tematów poważnych. (No śmierć jest poważna, choć inaczej jest tu odbierana przez tytułową bohaterkę, a inaczej przez jej najbliższe otoczenie). Z uwagi na sytuację społeczną tamtych czasów, w serialu Dickinson zaakcentowano kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest na przykład brak prawa wyborczego kobiet. Generalnie kobiety w tamtym czasie miały całkowicie inne prawa i obowiązki niż mężczyźni. Rolą młodej kobiety było wyjść za mąż oraz wcześniejsze zapoznanie się z umiejętnościami gospodyni domowej. Tak właśnie matka Emily przygotowuje ją do przyszłego życia u boku jakiegoś mężczyzny. Choć może słowo „jakiegoś” nie jest tu do końca na miejscu. Pani Dickinson sama dokładnie przeprowadza selekcję potencjalnych przyszłych mężów swojej córki. Drażni to nie tylko Emily, ale także jej siostrę Lavinie, bo czuje się ona lekko przestawiona na boczny tor.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Duże znaczenie dla losów tytułowej bohaterki miał też status społeczny jej ojca. Z uwagi na ten fakt, nie może on zdzierżyć, że jego córka bierze się uparcie za poezje. To nie jest profesja dla kobiet i Edward Dickinson wie, że takie odstępstwa od normy członka jego rodziny, mogą mu przynieść hańbę i kompromitacje. Pan domu jest jednak przy tym wielkim hipokrytą. Angażując się politycznie obiecuje innym nowe, lepsze standardy, których w życiu prywatnym sam nie stosuje.

W pierwszym sezonie Dickinson mamy też lekko zaakcentowany problem niewolnictwa i stosunek ludzi południa do bratania się w jakikolwiek sposób z czarnoskórymi sługami. Dobrze jest to ukazane w odcinku, w którym przyjaciele Emily szykują się do odgrywania sztuki teatralnej. Innym razem za sprawą irlandzkiej pokojówki poruszany jest tu problem prześladowań na tle religijno-narodowym.

Jak widać uwspółcześnienie zachowań bohaterów nie bagatelizuje przy tym ówczesnych problemów społecznych. A tych można jeszcze wymienić kilka. Jednak wykorzystanie elementów humoru, często rozładowuje napiętą sytuację. To wszystko jednak byłoby bezskuteczne, gdyby nie dobra gra aktorska. A tu nie da się ukryć, postacie wykreowane w serialu potrafią błyszczeć. Zarówno te z pierwszego planu, począwszy od Pani Dickinson, po jej męża, obie córki i jedynego syna, zakochanego bez pamięci w Sue Gilbert, jak i pozostały wachlarz postaci drugoplanowych. To bardzo istotne w odbiorze całości, że ten element w tym serialu nie zawiódł.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Emily Dickinson, to aktorsko Hailee Steinfeld. To również piosenkarka. Amerykanka zagrała ostatnio Charlie Watson w filmie z sagi Transformersów „Bumblebee„. Filmowo to również Emily Junk w serii Pitch Perfect. Aktorka także udzieliła swojego głosu Gwen Stacy w animacji Marvela „Spider-Man: Into the Spider-Verse„.

Serialowy brat Emily Dickinson – Austin, to aktorsko Adrian Enscoe. Aktor nie ma większego dorobku aktorskiego, ale w branży gier video udzielił głosu postaci Jamie’mu Gillisowi w Red Dead Redemption II. W świecie seriali epizodycznie pojawił się na ekranie w pierwszym sezonie „Orange Is the New Black„.

Lavinia Dickinson, to natomiast w rzeczywistości Amerykanka rosyjskiego pochodzenia Anna Baryshnikov. Aktorka była dotychczas najbardziej znana jako Maya z serialu „Superior Donuts„.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Głowę rodziny Dickinson odgrywa w tym serialu Toby Huss. Aktorską karierę rozpoczynał serialem Nickelodeon. Serialowo to przede wszystkim Felix „Stumpy” Dreifuss w kultowym serialu HBO „Carnivàle„. Na ostatnie lata przypada pamiętna jego rola Johna Boswortha w serialu AMC „Halt and Catch Fire„. Serialowo to również Bob Burke w „Colony” oraz J. J. „Tex” McCready w „Glow„.

Jego serialową żonę w serialu Dickinson gra natomiast Amerykanka z polskimi korzeniami Jane Krakowski. Filmowo jest ona znana chociażby z roli Betty w „The Flintstones in Viva Rock Vegas„. Zagrała również w zabawnej komedii „Pixels„. Serialowo to przede wszystkim Elaine Vassal w „Ally McBeal„. To również Jenna Maroney w „30 Rock” oraz Jacqueline White w „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

Ben Newton, to aktorsko Matt Lauria. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Agenta FBI Matthew Pratta w „CSI: Crime Scene Investigation„. To także Ryan Wheeler w „Kingdom” oraz Ryan York w „Parenthood„. Aktor wystąpił również w odcinku „Impulse – Dimension 404” oraz w „Into the Dark„. Obecnie możemy go oglądać w serialu CBS All Access „Tell Me a Story„.

Joseph Lyman, to aktorsko Gus Halper. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Mikey’a Scaramucciego w pierwszym sezonie „Happy!„. Serialowo to również Erik Menendez z „Law & Order True Crime„.

Pokojówka Maggie, to aktorsko Darlene Hunt. Sue Gilbert, to w rzeczywistości Angielka Ella Hunt. Ją mogliśmy obejrzeć w jednym ze wstrząsających epizodów drugiego sezonu „Lore – Elizabeth Bathory: Mirror, Mirror„.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

George Gould, to w rzeczywistości Samuel Farnsworth. Henry David Thoreau, to natomiast w świecie realnym scenarzysta kabaretowego show Saturday Night Live – John Mulaney. Znacznie więcej można powiedzieć o pewnym przyjacielu domu Dickinson. W tej roli wystąpił Robert Picardo. Dla fanów produkcji science-fiction to przede wszystkim hologram doktora w „Star Trek: Voyager„. Aktor zagrał również Richarda Woolsey’a w sadze Gwiezdne Wrota. Wcielił się w tą postać w serialu „Stargate SG-1” oraz „Stargate: Atlantis” i „Stargate Universe„. W drobnych rolach przewinął się natomiast przez takie seriale jak „The Orville„, „The Mentalist„, czy „The Flash„. Epizodycznie pojawił się chociażby w drugim sezonie serialu „Lucifer„.

To jeszcze na zakończenie dwie osoby. Jane Humphrey w serialu Dickinson zagrała Gus Birney, znana z roli Alex Cunningham w serialowej adaptacji Stephena Kinga „The Mist„. Śmierć w osobowej postaci odgrywa natomiast amerykański rapper Wiz Khalifa.

Dickinson – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dickinson bardzo różni się od standardowych seriali biograficznych. Dla tego serialu wychodzi to jednak na plus. Dzięki tej oryginalności powinien być dla wielu widzów bardziej przystępny. Czasami można jednak odnieść wrażenie, że serial lekko trąci taką młodzieżówką rodem z kanałów Disney Channel, czy Nickelodeon. Jednak przymykając oko na kilka takich fragmentów, serial ogląda się dosyć lekko. Problemem może być dla niektórych oglądanie w oryginalnej ścieżce dźwiękowej bez żadnych napisów. Co jakiś czas bowiem na ekranie pojawiają się wersety poezji Emily Dickinson, które są prezentowane w formie pisma odręcznego. Ciężko cokolwiek z nich wyczytać, bo to jakby próbować rozgryźć kogoś z dysgrafią.

Serial Dickinson jest jednym z pierwszych seriali nowej platformy od Apple. Dziesięć odcinków półgodzinnych zamieszczono oczywiście na platformie APPLE TV+ , którą można oglądać z poziomu aplikacji APPLE TV. Na koniec warto zauważyć, że jeszcze przed premierą pierwszego sezonu zamówiono kontynuacje tej produkcji. Niezależnie od wyników oglądalności mogliśmy więc liczyć na ciąg dalszy tej opowieści.

Udostępnij w social mediach