Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja

Designated Survivor 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny (od trzeciego sezonu, wcześniej tylko dystrybucja). Druga odsłona amerykańskiego dramatu politycznego z elementami akcji, którego twórcą jest David Guggenheim. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Designated Survivor 1.

GATUNKI : dramat polityczny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 22 odcinki. Designated Survivor 2 był emitowany premierowo na kanale ABC od 27 września 2017 roku do 16 maja 2018 roku.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu media ujawniają, że Al-Sakar nie stoi za zamachem terrorystycznym na Capitol. Hannah Wells działająca w terenie jest natomiast coraz bliżej odnalezienia prawdziwego sprawcy zamachu. Jednak w pierwszej kolejności musi się pozbyć furgonetki wypakowanej ładunkami wybuchowymi. Po tej akcji Hannah mobilizuje jednostki FBI do zatrzymania Patricka Lloyda – głównego podejrzanego o spektakularny zamach na Capitol.

W tym czasie Kirkman prosi Aarona Shore’a o zidentyfikowanie zdrajcy w Białym Domu. To ta osoba prawdopodobnie pociąga za sznurki i wyznaczyła go w przeszłości na DS-a. W toku prowadzonego śledztwa to jednak Hannah Wells identyfikuje zdrajcę w Białym Domu. Następnie Tom Kirkman ponownie proponuje posadę Aaronowi, a sam przygotowuje przemowę ujawniającą publicznie cały spisek. Jak się później okazuje zdrajca wykradł też dane dotyczące obronności kraju i pewnie przekazał je Patrickowi Lloydowi.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po roku czasu od tych wydarzeń Capitol został ponownie odbudowany kamień po kamieniu. W Białym Domu natomiast Kirkman, za namową Emily zatrudnia Dyrektora Biura Politycznego. W międzyczasie trwają poszukiwania Patricka Lloyda. Hannah Wells w Amsterdamie jednoczy siły w agentem brytyjskiego wywiadu, który także tropi tego terrorystę. Zbiega się to wszystko z wydarzeniami porwania samolotu. Jak się później okazuje to dopiero przedsmak tego, co czeka Amerykę gdy do stolicy kraju przybywa Lloyd.

Terrorysta zaczyna szantażować Kirkmana, że przeprowadzi zamach gazowy w Waszyngtonie, jeśli nie zostaną spełnione jego żądania. Wśród nich jest orędzie do narodu wygłoszone w ogólnokrajowej telewizji. Tam prezydent zapewni mu bezwarunkowe ułaskawienie. Kirkman nie może się jednak zgodzić na tak niedorzeczne żądania. Decyduje się na kontakt z Patrickiem Lloydem. Negocjacje nie przynoszą jednak zamierzonego efektu. Prezydent po wytropieniu kryjówki Lloyda, zleca atak rakietowy z użyciem drona wojskowego. Po tej akcji nie odnaleziono żadnego gazu, natomiast Lloyd zabezpieczył się na taką ewentualność związaną z polowaniem na jego osobę. Dlatego Ameryka nie może czuć się bezpieczne, ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Designated Survivor 2 powstał jeszcze pod skrzydłami ABC. Mogłoby się wydawać, że będzie kontynuował to co zostało wypracowane w pierwszym sezonie tego serialu. Ten pozostawił po sobie całkiem dobre wrażenie, bo potrafił świetnie połączyć elementy sensacyjne z klasycznymi elementami dramatu politycznego. Drugi sezon stara się robić niby to samo, jednak czar lekko pryska, po zakończeniu wątku przewodniego z pierwszej odsłony Designated Survivor. W tym serialu mamy bowiem do czynienia niejako z przełożeniem finału sezonu na początek kolejnego sezonu. Taką akcję przeprowadzono właśnie wmontowując go w początek Designated Survivor 2. To rzadki przypadek, ale wcale nieodosobniony (mamy chociażby ostatnio podobny przypadek w serialu „Titans„). Pierwsza odsłona bowiem kończy się nie tylko cliffhangerem, ale generalnie brakuje jej finalnego wykończenia wątku z głównym terrorystą, odpowiedzialnym za zamach na Capitol. W ten oto sposób początek nowej odsłony to głównie dokończenie historii z Patrickiem Lloydem.

Sprawa Lloyda budziła w tym serialu największe emocje. Facet nie tylko dokonał największego zamachu w historii Stanów Zjednoczonych, ale w konsekwencji doprowadził do tego, że praktycznie nieznany polityk (bardziej człowiek spoza polityki, który jedynie pełnił jedną funkcję publiczną) został prezydentem kraju. Na przełomie sezonów dowiadujemy się, że trzeba było przeprowadzić odpowiednie manipulacje, by to właśnie Kirkman został DS-em, z którego później będzie można zrobić Prezydenta USA. Kolejno więc działania zdrajcy wewnątrz Białego Domu oraz późniejszy zamach wyniosły Toma Kirkmana na największy urząd w państwie. Ku zaskoczeniu wielu, stał się on lepszym prezydentem od wielu swoich poprzedników. Choć wszyscy wróżyli mu rychły upadek, a opinia publiczna wywierała na nim presję, by ustąpił ze stanowiska, to Kirkman jednak podołał zadaniu, mimo braku doświadczenia politycznego.

Designated Survivor – SEZON 2 -Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście można się przyczepić, że twórcy serialu idealizowali obraz nowego prezydenta i momentami stawał się on mało realny. Jednak jego poszczególne decyzje i równoczesne akcje w terenie Hanny Wells sprawiały, że pierwszą odsłonę oglądało się całkiem lekko, a widowisko serialowe stało generalnie na dobrym poziomie. Tego samego niestety nie można powiedzieć o Designated Survivor 2. Po zakończeniu wątku z Lloydem w przeniesionym finale sezonu znacznie siada tempo serialu. Patrick Lloyd został powstrzymany, więc trzeba było w serialu jakoś zagospodarować szalejącą w terenie Hannę Wells. Jest to jednak bardzo robione na siłę i widać, że sztucznie twórcy serialu chcieli utrzymać konstrukcję serialu zbudowaną w pierwszym sezonie.

Za elementy akcji w tym serialu odpowiadała Hannah Wells. Przyjęto więc zasadę, że to nie może się zmienić, jeśli nadal ten dramat polityczny ma być połączony z serialem akcji. Problem tylko taki, że teraz działania Hanny mają mało ładu i składu. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły Hannah na początku bada ślad przesyłu danych do chmury, których dokonał jeszcze przed śmiercią Patrick Lloyd. Okazuje się, że tą samą sprawą zajmuje się brytyjski wywiad. Podczas akcji wpada więc przypadkowo na Damiana Rennetta. Później zaczynają razem współpracować, a ich znajomość wykracza poza stosunki służbowe. Nie ma już obecnie jednego konkretnego wroga, więc i akcje w terenie są realizowane od przypadku do przypadku. Często przy tym widać, że są właśnie wymyślane na siłę.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

A jak wyglądają elementy dramatu politycznego w Designated Survivor 2 ? Ich jest rzeczywiście sporo. Serial jednak w drugim sezonie staje się bardziej proceduralny. Trochę to dziwnie się ogląda. W przeciwieństwie do kryminałów, gdzie jest to na porządku dziennym. Jednak w dramatach politycznych takie mocne skakanie po różnych niezwiązanych ze sobą tematach może wielu widzom nie przypaść do gustu. A tematyka w Designated Survivor 2 jest szeroka jak wodospad Niagara. No a jak to bywa w serialach proceduralnych, zdarzają się lepsze tematycznie odcinki, jak i znacznie gorsze.

Z jednej strony mamy ciekawy odcinek z problemem epidemiologicznym, który można było lepiej pociągnąć i znacznie rozbudować, ale oczywiście kończy się na formie jednego epizodu. Innym razem jest od samego początku mało rozwojowy odcinek o zagrożonej załodze amerykańskiego okrętu, który ucierpiał w morskim zderzeniu w Zatoce Perskiej. Kolejnym razem serial znowu idealizuje Prezydenta Kirkmana robiąc z niego ojca narodu, który rozwiązuje drobne sprawy swoich obywateli. Dostajemy więc odcinek jak prezydent odpowiada na listy obywateli. Coś w stylu Putina, który co roku za pośrednictwem mediów odpowiada na wszelkie pytania obywateli. Tylko w serialu scenarzyści poszli krok dalej i Prezydent Kirkman nie tylko odpowiada obietnicami na listy, ale zobowiązuje swój personel do całkowitego załatwienia poszczególnych zgłaszanych spraw.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Idealnego prezydenta w Designated Survivor 2 oglądamy niestety częściej. Nie obeszło się bez pompatycznego epizodu wizyty Prezydenta Kirkmana w Afganistanie. Oczywiście możemy tu jeszcze dorzucić kilka innych wątków, ale nie temu służy recenzja, by streszczać cały sezon serialu. Najzabawniejsza jest jednak wciąż postawa Kirkmana. Minął rok czasu odkąd objął on najwyższy urząd w państwie, a jednak stale zaskakują go decyzję na szczeblach politycznych. Wciąż przy takich sytuacjach powtarza, że „to niemożliwe” (w sensie nie do pomyślenia).

Twórcy jednak wiedzieli, że na samym prezydencie nie pociągnie się tego serialu. Stąd w Designated Survivor 2 wprowadzono nowe postacie. Pierwszą z nich w stałej obsadzie jest powołany na stanowisko Szefa Biura Politycznego – Lyor Boone. Drugą postacią, które na stałe wpisuje się w obsadę tego sezonu jest Radca Prawny w Białym Domu – Kendra Daynes.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te nowe postacie w Designated Survivor 2 wyglądają od strony aktorskiej ? Kendra, to w rzeczywistości Zoe McLellan. Amerykańska aktorka jest chyba najbardziej znana z roli Jennifer Coates w serialu „JAG” (znanym w Polsce jako JAG – Wojskowe Biuro Śledcze). Zagrała również główną rolę w serialu „NCIS: New Orleans„. Ponadto niektórzy mogą ją kojarzyć z filmu fantasy „Dungeons & Dragons„. W drobnych serialowych rolach przewinęła się jeszcze przez „Star Trek: Voyager„, „Suits„, czy chociażby „Law & Order: Special Victims Unit„.

Lyor Boone, to natomiast aktorsko Kanadyjczyk Paulo Costanzo. Gdy był młodszy to grał jedną z głównych ról w spin-offie Przyjaciół. Wcielił się w rolę Michaela Tribbianiego w serialu „Joey„. W ostatnich latach przypadła mu też rola Sheda Garvy’ego w space-operze „The Expanse„.

Nowy dyrektor FBI John Forstell, to aktorsko Reed Diamond. W przeszłości grywał on już z Sutherlandem w serialu „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Ostatnio natomiast występuje w serialu AMC „The Terror” oraz jako Albert Stanton w „The Purge„. Serialowo możemy go też kojarzyć z produkcji Marvela „Agents of S.H.I.E.L.D.” oraz „Revolution„. Aktorsko to również Harold Balinger w „Wayward Pines” oraz przede wszystkim Mike Kellerman w „Homicide: Life on the Street” (polski tytuł : Wydział zabójstw Baltimore).

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Doktor Andrea Frost, to aktorsko Kim Raver. Ona też w przeszłości grywała z Sutherlandem w serialu „24” i „24: Live Another Day„. Tam wcielała się w postać Audrey Raines. Ponadto tą amerykańską aktorkę znamy z roli Teddy Altman w „Grey’s Anatomy„. Ostatnio to również Dr Bergstein w serialu „Ray Donovan„.

Agent MI6 Damian Rennett, to w rzeczywistości Ben Lawson. Australijczyk aktorsko wypromował się na rodzimych operach mydlanych. Później zagrał trenera Ricka w drugim sezonie „13 Reasons Why„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez takie seriale, jak „iZombie„, „Grimm„, czy „The Good Place„.

To jeszcze postacie, które pojawiły się wcześniej w serialu, ale dopiero z czasem nabrały większego znaczenia. Patrick Lloyd, to aktorsko Terry Serpico. Serialowo to między innymi Teal Beck w „Yellowstone” i Hopper z pierwszego sezonu „Sneaky Pete„. Epizodycznie natomiast pojawił się w pierwszym sezonie klasyku HBO – „Oz” oraz pierwszym sezonie serialu CBS All Access „Star Trek: Discovery„.

Harris Cochrane, to aktorsko Kevin McNally. Anglik zagrał między innymi Horacego Bryanta w „Downton Abbey„. Jest także znany z popularnej pirackiej sagi Piraci Karaibów. Jako Gibbs wystąpił w „Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl„, „Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest„, „Pirates of the Caribbean: At World’s End„, czy „Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides” i „Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales„.

Cornelius Moss, czyli były Prezydent Stanów Zjednoczonych, ściągnięty z emerytury przez Kirkmana, to aktorsko Geoff Pierson. Dla serialomaniaków to przede wszystkim Tom Matthews w serialu „Dexter„. To również Prezydent John Keeler w „24” (jak widać Kiefer Sutherland ściągnął za sobą więcej aktorów z tego serialu). Ponadto niektórzy mogą go jeszcze kojarzyć z serialu „Castle” oraz „Boardwalk Empire„.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Jeszcze dzieci prezydenta. Mała Penny Kirkman to obecnie już dziecięca gwiazda Mckenna Grace. Ostatnio na wielkim ekranie wcieliła się w młodszą wersję Carol Danvers w „Captain Marvel” oraz Judy Warren w horrorze „Annabelle Comes Home„. Serialowo promowała się w Disney XD. Później zagrała Paige w serialu CBS „Young Sheldon„. Obecnie złowił ją Netflix. Tu już zagrała małą Theodore Crain w „The Haunting of Hill House” oraz młodszą Sabrine Spellman w „Chilling Adventures of Sabrina„.

Leo Kirkman, to natomiast w rzeczywistości Tanner Buchanan. Serialowo to Robby Keene z YuoTube Originals „Cobra Kai” oraz Jack Downey w „The Fosters„. Epizodycznie wystąpił natomiast w „Grey’s Anatomy„.

To jeszcze na sam koniec zaufany człowiek prezydenta – Mike Ritter z Secret Service. W tej roli LaMonica Garrett. To były sportowiec, ale ma już kilka ról na srebrnym ekranie. Najdłużej gościł w serialu „Sons of Anarchy„. Obecnie dostał też angaż do roli Anti-Monitora w crossoverze Arrowverse „Crisis on Infinite Earths„.

Designated Survivor – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W dużej mierze w Designated Survivor 2, to właśnie nowe postacie takiej jak Lyor Boone trzymają ten serial. Reszta wygląda gorzej niż w pierwszym sezonie, a to z uwagi na proceduralny charakter drugiej odsłony. Tu nudniejsze odcinki biorę górę nad tymi lepszymi i ciekawszymi w ogólnym zestawieniu. Sam serial jest jednak prowadzony podobnie, więc nie zmieniano jego konstrukcji. Dalej jest do połączenie serialu sensacyjnego z dramatem politycznym. Momentami można to nawet nazwać thrillerem politycznym. Jednak tam gdzie w pierwszej odsłonie mieliśmy do czynienia z szybką i dynamiczną akcją, to tutaj następuje wspomniana w tekście zmiana na minus. Designated Survivor 2 nie wnosi też znaczących zmian fabularnych (poza jednym przypadkiem, ale to trzeba zobaczyć samemu, bo wchodzenie w szczegóły byłoby wielkim spoilerem).

W ten oto sposób wielu pierwotnych widzów odwróciło się od tego serialu. Designated Survivor 2 zaczął stopniowo tracić widownię i ostatecznie stacja ABC podjęła decyzję o kasacji serialu. Serial ten był jednak poza USA dystrybuowany przez Netflix, więc platforma ta postanowiła wpisać sobie go na stałe do swojego portfolio. W ten oto sposób serial po kasacji dostał nowe życie w postaci kolejnego sezonu już pod skrzydłami serwisu Netflix.

Udostępnij w social mediach