Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja

Designated Survivor – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny (od trzeciego sezonu). Pierwotnie dramat polityczny stacji ABC. Pomysłodawcą serialu jest David Guggenheim. Za jego produkcję odpowiada Genre Films (studio produkcyjne założone przez Simona Kinberga), The Mark Gordon Company (studio produkcyjne założone przez Marka Gordona) oraz ABC Studios (Disney).

GATUNKI : dramat polityczny / thriller polityczny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Pierwszy sezon Designated Survivor liczy 21 odcinków. Był pierwotnie emitowany na kanale ABC od 21 września 2016 roku do 17 maja 2017 roku. Polscy widzowie mieli go okazję oglądać bezpośrednio po amerykańskiej premierze na platformie Netflix, a kolejne odcinki pierwszego sezonu były udostępniane pomiędzy 22 września 2016 roku, a 14 czerwca 2017 roku.

Designated Survivor - NETFLIX

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Thomasie Kirkmanie, pełniącym rolę Sekretarza Stanu w marginalnym resorcie Gabinetu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pewnego dnia Kirkman dowiaduje się, że prezydent przewiduje jego dymisję, która nastąpi po orędziu o stanie państwa wygłaszanym w amerykańskim kongresie.

Podczas wygłaszania orędzia na Kapitolu, służby specjalne zatrzymują Kirkmana i przenoszą go pod nadzorem w chronione miejsce. Służby informują sekretarza stanu, że właśnie doszło do wybuchu na Kapitolu i zawaleniu się całego obiektu. Zgodnie z procedurą domniemywa się, że prezydent oraz wszyscy pozostali członkowie jego administracji zginęli podczas wybuchu, a obowiązki głowy państwa w takim momencie powinien przejąć Designated Survivor – Wyznaczony Ocalały, którym okazał się nieświadomy całej sytuacji Thomas Kirkman.

Thomas Kirkman był dotychczas bardziej ekspertem / profesorem akademickim, niż politykiem. Nawet nie posiadał legitymacji partyjnej, bo z samego założenia miał mieć stanowisko bardziej eksperckie w administracji prezydenta z ramienia Partii Demokratów. Niedoświadczony w polityce i nieprzygotowany do objęcia najwyższego urzędu w kraju, nagle po zamachu bombowym zostaje Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Teraz od podstaw zmuszony jest zbudować własną administrację (rząd) i całe zaplecze personalne Białego Domu. Do tego wszystkiego naród oczekuje od niego szybkiej interwencji w celu zidentyfikowania i pojmania sprawców tego największego pod względem wagi państwowej zamachu terrorystycznego na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Designated Survivor w pierwszych odcinkach pierwszego sezonu mieni nam się bardziej jako serial sensacyjny, a nawet mrożący krew w żyłach thriller. Generalnie jest to jednak dramat polityczny, chociaż zaczyna się nietypowo, bo w konwencji thrillera, od wielkiego BOOM (dosłownie i w przenośni). Akcja pierwszego sezonu Designated Survivor rozgrywa się dwutorowo. Mamy więc sytuację odbudowy administracji politycznej kraju przez Thomasa Kirkmana oraz równolegle otrzymujemy elementy charakterystyczne dla seriali sensacyjnych. Za tą drugą formę odpowiada wątek fabularny agentki FBI Hanny Wells.

Równolegle do toczącej się polityki rekonstrukcji Gabinetu Prezydenta USA, zaczyna toczyć się śledztwo zmierzające do rozpoznania sprawców tragicznego zamachu. W nie najbardziej zaangażowana jest agentka FBI Hannah Wells, która z czasem trafia na trop ogromnej intrygi, która doprowadziła niemal na skraj przepaści całą administrację polityczną państwa. Jak się okazuje, zamach na Kapitolu to dopiero początek, czegoś znacznie większego. Ta mieszanka dramatu politycznego, z thrillerem i serialem sensacyjnym działa bardzo na plus całego widowiska, czyniąc pierwszy sezon Designated Survivor serialem bardzo wciągającym.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ale czym tak dokładnie jest Designated Survivor ?

Podczas orędzia o stanie państwa, jeden z członków Gabinetu przebywa w odosobnieniu. W razie zamachu, którego nikt z Gabinetu nie przeżyje, człowiek ten zostaje prezydentem. Jest to tzw. Designated Survivor – dosłownie – Wyznaczony Ocalały

Takim człowiekiem stał się słabo doświadczony politycznie Thomas Kirkman. Teraz przychodzi mu budować wszystko od podstaw. Nikt mu tego nie ułatwia. Wręcz przeciwnie – wielu ludzi uważa, że kompletnie nie nadaje się on do tej roli. Kirkman musi szybko podejmować ważne dla kraju decyzje. Szczególnie w kwestii sprawców zamachu. Tego oczekuje od niego społeczeństwo. Ale na tym nie koniec. Przed nim cała polityczna gra polegająca na zmontowaniu własnej administracji. Dodatkowo potrzebny jest Szef Personelu Białego Domu, bo po zamachu panuje tam jeden wielki chaos. No i oczywiście szybko potrzebny jest ktoś do kontaktu z mediami, więc Kirkman potrzebuje w miarę sprawnego Rzecznika Białego Domu.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – OD AUTORA

Jak niegdyś wspominałem, moją ulubioną triadą gatunkową są seriale science-fiction, fantasy i horrory (no czwarty z doskoku superhero, ale to taki dorabiany na siłę gatunek). Mam też drugą bardzo lubianą triadę gatunkową, do której sięgam regularnie przy każdej nadarzającej się okazji. Są to dramaty kryminalne (bo można za ich pośrednictwem zbudować ciekawe nie dublujące się oryginalne historie); dramaty prawnicze (to chyba ze względu na moje wykształcenie kierunkowe) i dramaty polityczne. Te ostatnie lubię szczególnie, bo sam pośrednio (czynnie i biernie) zajmuję się polityką. Seriale takie ukazują świetnie wszelkie zakulisowe gry polityczne. Długo czekałem na jakiś wyjątkowy dramat polityczny w stylu „House of Cards„, ale z odmienną otoczką fabularną. I chyba się doczekałem, bo Designated Survivor stworzył własną ciekawą historię, która przynajmniej w pierwszym sezonie potrafi zaciekawić widza, którego kręcą wszelkie dramaty polityczne.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko Designated Survivor też prezentuje się dość dobrze. W rolę Prezydenta Thomasa Kirkmana wciela się Kiefer Sutherland. To znany kanadyjski aktor, syn jeszcze bardziej słynnego od niego aktora Donalda Sutherlanda. Sławę przyniosła mu rola agenta Jacka Bauera w serialu FOX-a „24” (w Polsce emitowanego pod tytułem „24 godziny”). Aktor wystąpił też w wielu rolach na dużym ekranie. Są to między innymi filmy takie jak „Dark City„, czy chociażby „Phone Booth„.

Serialową żonę Kirkmana gra Natascha McElhone. Aktorkę można kojarzyć z wielu głośnych produkcji filmowych, takich jak „The Truman Show„, „Ronin„, czy na przykład „Solaris„, na bazie prozy Stanisława Lema. Serialowo możemy ją kojarzyć z najnowszej produkcji od HULU – „The First„.

Nasza agentka FBI, czyli Hannah Wells, to w rzeczywistości Margaret Denise Quigley, artystycznie działająca pod pseudonimem Maggie Q. Można ją kojarzyć z nowej wersji serialu „Nikita„. Aktorka jest równocześnie aktywistką walczącą o prawa zwierząt, stąd często możemy ją zobaczyć w programach o tej tematyce.

Jej serialowym szefem w agencji FBI jest Jason Atwood. W tej roli wystąpił Malik Yoba, który chyba lub grać policyjne postacie. Wystąpił on między innymi w serialu „New York Undercover„. Znamy go też z innej roli agenta FBI, jako Billa Harkena, w pamiętnej produkcji SyFy „Alphas„. I jeszcze by się kilka jego policyjnych mniejszych ról znalazło.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Teraz czas na personel Białego Domu. Aaron Shore to meksykański aktor Adan Canto. Zaliczył on między innymi rolę mutanta Sunspota w filmie „X-Men: Days of Future Past„. Canto wystąpił też w serialu „The Following„, gdzie wcielił się w postać Paula Torresa. Inni mogą go jeszcze kojarzyć z drobnej roli w serialu „Second Chance„.

Kolejną osobą prezydenta jest Emily Rhodes. W jej postać wcieliła się Italia Ricci. Kanadyjska aktorka zadebiutowała w komedii „American Pie Presents: Beta House„. Serialowo można ją kojarzyć jako April Carver z serialu ABC „Chasing Life„. Występuje też od czasu do czasu jako Silver Banshee w „Supergirl„.

Nowy Rzecznik Białego Domu Seth Wright to natomiast Kal Penn. Możemy go pamiętać z lekarskich praktyk w serialu „House, M.D.” Aktor grał też Clyde’a w serialu HULU „Deadbeat„.

Główną obsadę pierwszego sezonu Designated Survivor domyka postać republikańskiego odpowiednika Wyznaczonego Ocalałego. Przeciwna opcja polityczna też stosuje ten manewr podczas orędzia o stanie państwa. W tym przypadku trafiło na kobietę – kongresmankę – Kimble Hookstraten. W tej roli wystąpiła Virginia Madsen. Niektórzy mogą ją kojarzyć z roli Rebecci Sandstrom w serialu NBC „American Dreams” oraz postaci Marii Sunderland w „Swamp Thing„.

Designated Survivor – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon Designated Survivor jest ciekawą wciągającą produkcją. Na plus zadziałały w nim elementy znane z kina akcji. Momentami przypomina on bardziej serial sensacyjny, niż dramat polityczny. Nie oznacza to jednak, że zaniedbano te elementy. Designated Survivor świetnie ukazuje wszelkie zakulisowe gry polityczne. To ciekawa historia o człowieku, który praktycznie przypadkiem zostaje jednym z najważniejszych ludzi naszego globu. Pierwszy sezon Designated Survivor można polecić zarówno fanom tzw. kina akcji, a także wszystkim miłośnikom wszelkich dramatów politycznych.

Udostępnij w social mediach