Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja

Den Som Dræber 2 [tytuł rozszerzony : Den Som Dræber – Fanget af Mørket 2; tytuł międzynarodowy : Blinded: Those Who Kill ; polski tytuł : Pod osłoną mroku 2]. A viaplay ORIGINAL – viaplay serial oryginalny. Drugi sezon duńskiego thrillera kryminalnego, stanowiącego reboot serialu pod tym samym tytułem, według pomysłu Elsebeth Egholm. Twórczynią nowej wersji serialu jest Ina Bruhn. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Den Som Dræber (2019).

GATUNKI : thriller / thriller kryminalny / suspense / kryminał / kryminał skandynawski
KRAJ PRODUKCJI : Dania

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. Den Som Dræber 2 był premierowo udostępniany widzom platformy viaplay od 28 marca 2021 roku do 9 maja 2021 roku.

Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu pochwycona przez policję Stine Velin, po szczerej rozmowie z Louise Bergstein, wskazuje przystań, w której Anders przetrzymuje Emmę. W rzeczywistości daje sobie jedynie szansę na ucieczkę. Następnie kobieta udaje się we właściwe miejsce, z którego Emma próbuje się wydostać. Widząc to Stine postanawia zastrzelić Andersa, a dziewczynę zabrać do domu rodzinnego. Chce, aby Emma zobaczyła na własne oczy jak rozprawia się ona z własną rodziną, która ją w przeszłości zdradziła. Rodzice nie chcieli bowiem uwierzyć, że jej starszy brat ją zgwałcił, a w dodatku wysłali ją do szkoły z internatem. Teraz przyszedł czas zemsty.

Louise domyśla się kolejnego ruchu Stine. Jan Michelsen podąża więc szybko do domu rodziców Stine. Tam kobieta ostatni raz domaga się wyjawienia prawdy. Kiedy jej brat Mikkel Velin kolejny raz zaprzecza wydarzeniem z przeszłości, to ta oddaje do niego śmiercionośny strzał. Następnie zmusza rodziców do przyznania się, kto zadecydował o jej banicji. Następnie strzela ojcu w plecy, a matkę zostawia sobie na główne danie. Chwilę później na miejscu zjawia się Jan. Stine daje mu wybór podstawienia się za Emmę. Tej jednak ostatecznie nie chce wypuścić, dlatego Jan chroni nastolatkę własnym ciałem. Zostaje postrzelony, ale obezwładnia Stine. Horror Emmy dobiega końca, a dziewczyna zostaje odwieziona do szpitala. Tam ma okazję zobaczyć się z rodzicami i odnowić relację z nimi po swojej wyprowadzce z domu i uprowadzeniu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Przed Louise Bergstein nowa sprawa. Pięć lat temu 18-letni syn Alice Ejbye zginął z rąk seryjnego mordercy, który wcześniej go torturował. Teraz Alice prosi swoją dawną znajomą o pomoc. Zabójcy bowiem nigdy nie udało się pochwycić, a policja ugrzęzła w swoim śledztwie. Kobieta ma nadzieję, że Louise znajdzie coś, co przeoczyli śledczy. Pragnie bowiem jeszcze przed śmiercią, by sprawa zabójstwa syna została finalnie rozwiązana. Czas ją jednak nagli, gdyż ma raka mózgu.

Louise po tej rozmowie udaje się do prowadzącej śledztwo Kariny Hørup. Od razu szuka powiązania zabójstwa syna Alice ze śmiercią drugiej ofiary, jaką był Esben Quist. Policja również podejrzewa jednego sprawcę, bo jeszcze było podobne trzecie zabójstwo Kaspera Larsena. Później jeszcze Louise dowiaduje się o tajemniczym włamaniu do domu Alice, które może mieć związek z mordercą. W tym samym czasie natomiast, ale w innym miejscu, Peter Vinge dowiaduje się, że jego żona dostając awans w pracy, równocześnie postanawia się z nim rozstać. To budzi jego skrywaną frustrację. Peter kolejnego wieczoru zostawiając syna w domu, wraca do dawnej profesji. Wyrusza do domu swojej nowej potencjalnej ofiary. Zawsze bowiem na celownik bierze mężczyzn, którzy osiągnęli już w życiu pewien sukces.

Taki właśnie też profil rodzinnej osoby, nieprzypadkowo dobierającej ofiary, wskazuje śledczym Louise Bergstein, choć wskazuje ona na dobór wyłącznie młodych mężczyzn. Karina Hørup dziękuje jej za pomoc w śledztwie, ale również namawia Louise do stałej współpracy w roli konsultantki. Tej samej nocy Peter natomiast wraca do gry i porywa tym razem dużo starszego żołnierza w jego własnym domu. Następnie pozoruje polowanie, ale nie wszystko idzie po jego myśli, choć kolejny raz zabija swoją ofiarę.

Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami Den Som Dræber 2, co znaczy dosłownie: Ci, którzy zabijają. W Polsce ten serial możemy spotkać pod tytułem Pod osłoną mroku. Drugi sezon to właściwie całkiem nowa historia, a dokładnie nowa sprawa kryminalna. Jedyne co łączy oba sezony to postać młodej profilerki kryminalnej Louise Bergstein. Tym samym finałowe rozstrzygnięcia z pierwszego sezonu nie mają wpływu na drugą opowieść. Jednak w bonusie otrzymujecie również podsumowanie finałowych odcinków Den Som Dræber 1 ;).

Psycholog prowadząca terapie zbiorowe ponownie zostaje oderwana od swoich obowiązków. Tym razem odwiedza Fionię, bo gdzieś w okolicach Odense mają miejsce brutalne morderstwa. Louise przybywa tu na zaproszenie dawnej znajomej Alice Ejbye. To była długoletnia przyjaciółka jej matki, ale w ostatnich latach Louise nie miała z nią kontaktu. Teraz w to miejsce ściąga ją telefon tej kobiety z prośbą o pomoc. Dokładnie o pomoc w rozwikłaniu niewyjaśnionej zagadki zabójstwa jej syna. Te miało miejsce pięć lat temu, ale policji nie udało się pochwycić sprawcy mordu. Mało tego. Policja nawet nie jest blisko identyfikacji osoby, która dokonała zabójstwa. Problem jest tym większy, że prawdopodobnie ta sama osoba zabiła trzech innych mężczyzn, na co wskazuje podobny styl działania. Syn Ejbye proszącej o pomoc padł więc ofiarą seryjnego mordercy. Alice musi wręcz dowiedzieć się kto jest zabójcą.

Louise Bergstein w Den Som Dræber 2 bierze się za pomoc policji w ustaleniu sprawcy zabójstw. Po części potwierdza wcześniejsze ustalenia lokalnych śledczych, że mają do czynienia z jedną osobą i zapewne jest to mężczyzna. Dodatkowo odkrywa, że zabójca każdorazowo zbiera trofea po zamordowanych osobach. Przed ich zabójstwem włamuje się bowiem do ich mieszkań. To oznacza, że doskonale znał swoje przyszłe ofiary i nie były to przypadkowe osoby. Prowadząca postępowanie Karina Hørup zauważa potencjał we współpracy policji z profilerką Louise Bergstein. Namawia więc ją, aby ta oficjalnie została ich konsultantką w tym śledztwie.

Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial oczywiście w drugim sezonie nie zmienia swojej formy. Nadal jest to przede wszystkim thriller kryminalny. Dla widza nie jest w tym śledztwie niespodzianką, kto stoi za licznymi morderstwami. Poznają oni Petera Vinge oraz jego rodzinę. Już w pierwszym odcinku widzowie wiedzą, że posiada on małego syna Johannesa. Jego żona natomiast, która od dawna z nimi nie mieszka, bo pracuje w Singapurze, zapowiedziała mu oficjalny rozwód. Wiemy również, że Peter Vinge pracuje w tartaku, choć jak pokazują kolejne odcinki, jego praca nie ma związku z pierwotnym wykształceniem. Ponadto wiemy, że Peter lubi trzymać formę i często biega. To z całą pewnością pomaga mu w obezwładnianiu młodych mężczyzn, których następnie torturuje i zabija. Wszystko więc zgodnie z tytułem serialu, bo Peter Vinge jest jednym z tych, którzy zabijają.

W drugim sezonie mamy więc ciekawszy czarny charakter względem pierwszej odsłony. Jego motywacja nie jest pewna, ale z całą pewnością policja ma do czynienia z inteligentnym mordercą. Ten bowiem świetnie zaciera ślady po swojej działalności i ci od pięciu lat stoją w miejscu w swoim śledztwie. Ponadto jest to również człowiek prowadzący równolegle normalne życie. Tym trudniej zidentyfikować sprawcę, który oficjalnie wcale się nie ukrywa. On jedynie stosuje sztuczki, które nie pozwalają śledczym zbliżyć się na jego trop.

W Den Som Dræber 2 mamy więc wyrazistego mordercę, a odtwórca tej postaci udźwignął ciężar swojej roli. Równie nieźle wypadają nowi policyjni śledczy, z postacią Kariny Hørup na czele. Ponownie serialowi nie brakuje dramatyzmu. Szczególnie ciekawe jest jak Peter Vinge reaguje na każdy krok utrudniający mu miejscową zbrodniczą działalność. Oczywiście w serialu nie brakuje utartych schematów, znanych z innych thrillerów kryminalnych, gdzie sprawca morderstw przybliża się w jakiś sposób do prowadzących śledztwo. Tu jednak nie ma to charakteru otwartego, a buduje to nam ciekawą zagrywkę psychologiczną, która dotyka samą Louise Bergstein.

Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

Czas rzucić okiem na aktorów odgrywających główne role w drugim sezonie. Wszak poza Louise Bergstein poznajemy tu zupełnie nowe postacie, stąd mamy całkiem nowych aktorów w tej odsłonie.

Karina Hørup, to aktorsko Helle Fagralid. Zagrała ona wcześniej Beate Seitsø w serialu „Gidseltagningen” (pol. Zakładnicy z metra) oraz Ingrid Juel w „1864„. To również Maja Zeuthen w „Forbrydelsen” (znanym bardziej jako The Killing).

Śledczy Torben Vissinge, to natomiast w rzeczywistości Kasper Leisner. Zagrał on Sebastiana w serialu „The Chestnut Man” (pol. Kasztanowy ludzik) oraz Ebbe Møllera we wspomnianym wyżej „Gidseltagningen„. To również Steen w „Bedrag” oraz Lærer Søren w serialu „Klassen„.

Czarny charakter Peter Vinge, to aktorsko Tobias Santelmann. W serialu jest on Norwegiem i w rzeczywistości również. Serialowo to chociażby Olav Haraldsson w serialu HBO Nordic „Beforeigners„. To również Henrik Kranz w „Exit” oraz Ragnar w „The Last Kingdom„. Ponadto możemy go kojarzyć z roli Yanna Halla w pierwszym sezonie serialu „Marcella” oraz postaci Erika Nilsena w produkcji „Frikjent / Acquitted„.

Właściciel tartaku Leif Halborg, to aktorsko Henrik Prip. Serialowo to między innymi Isager w „Limbo„. Illonę Larsen zagrała tu natomiast Rosalinde Mynster.

Kolejny śledczy Søren Dedenroth, to w rzeczywistości Jens Andersen. Serialowo to Hans Nielsen w komediowym „Partiets mand„.

Zlecająca Louise całą sprawę Alice Ejbye, to aktorsko Solbjørg Højfeldt. Aktorka zagrała w przeszłości w „Forbrydelsen„. Ponadto wystąpiła jako Nete w serialu „Herrens veje” (pol. Jeźdźcy burzy).

Już prawie była żona mordercy Masja Zelinsky, to aktorsko Josephine Park. Zagrała ona Cecilie w serialu „Efterforskningen„.

To jeszcze na koniec uzupełniający główną obsadę ich syn Johannes. W tej roli wystąpił Louis Næss-Schmidt. Serialowo to Gustav Hartung we wspomnianym wyżej „The Chestnut Man„.

Den Som Dræber – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Den Som Dræber 2 [tytuł rozszerzony : Den Som Dræber – Fanget af Mørket 2; tytuł międzynarodowy : Blinded: Those Who Kill ; a polski tytuł : Pod osłoną mroku 2] trzyma poziom z pierwszej odsłony. Historia tym razem skupia się na jednym sprawcy zbrodni i bardziej akcentuje jego życie osobiste. Widzowie widzą postępowanie seryjnego mordercy, ale praktycznie do ostatniego odcinka nie znają powodów jego zabójstw. W wyniku prowadzonego śledztwa dopiero Louise Bergstein ustala co spowodowało, że Peter Vinge posuwa się do takich czynów.

Ponadto Den Som Dræber 2 na przestrzeni całego sezonu często trzyma widza w napięciu, więc nadal wpisuje się w suspensowy charakter. Tym razem jednak nie chodzi o napięcie, czy porwana ofiara zginie z jego ręki czy nie. Nie mamy bowiem do czynienia z typowym porywaczem, a raczej klasycznym zabójcą, więc emocje widza przerzucone są na inne elementy tej historii. Ponownie historii ciekawej, ale zupełnie innej od tej z pierwszej odsłony.

Omawiany serial kolejny raz pokazuje, że skandynawskie kryminały prezentują o wiele lepszy poziom, niż chociażby tego typu produkcje z polskiego podwórka. Rozpisane postacie mają sens i nie tracą z tego fabularnego sensu ani cala do końca przedstawionej historii. Nikt tu też na siłę nie chce czymś sztucznie wywołanym szokować widza. Wiemy natomiast jak często trafiają się takie potworki polskim producentom serialowym. Sam serial został również doceniony przez lokalnych krytyków. Ci mają przecież większy obraz całości prezentowanych u nich produkcji kryminalnych z bardzo szerokiej gamy rodzajowej i podgatunkowej. Omawiana produkcja była więc nominowana do nagrody z ramienia Danish Film Academy. Cieszy więc fakt, że nowa wersja Den Som Dræber od viaplay ma dłuższy żywot i doczekała się więcej niż jednego sezonu. Serial natomiast jest rozchwytywany przez różnych nadawców telewizyjnych i streamingowych. Trafił chociażby na Acorn TV (red. więcej o samej usłudze przeczytacie w artykule „Acorn TV – platforma streamingowa AMC„).

Udostępnij w social mediach