DEADLY CLASS – Sezon 1 – RECENZJA

DEADLY CLASS – amerykański serial oryginalny stacji Syfy, bazujący na serii komiksowej pod tym samym tytułem, wydanej przez wydawnictwo Image Comics. Jej autorami są Rick Remender oraz Wesley Craig. Za produkcję tego kryminalnego dramatu akcji odpowiada Gozie AGBO (Huayi Brothers Media), Getaway Productions (rodzinne studio produkcyjne Braci Russo), Giant Generator (prywatna firma Ricka Remendera), 2 Miles Entertainment Inc. (studio produkcyjne Milesa Oriona Feldsotta), Universal Cable Productions (NBCUniversal -> Comcast) oraz Sony Pictures Television (Sony).

GATUNKI : dramat kryminalny / akcja / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu DEADLY CLASS liczy 10 odcinków. Był on emitowany na kanale Syfy od 30 grudnia 2018 roku do 20 marca 2019 roku.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozpoczyna się w San Francisco w 1987 roku. Bezdomny nastolatek Marcus tuła się samotnie po mieście, skazany na wieczną ucieczkę przed policją i zbirami, którzy chętnie mu dokopią. Pewnej nocy natrafia na człowieka, który daje mu propozycję odmiany swoje życia. Mistrz Lin proponuje mu przystąpić do jego szkoły – elitarnej akademii zabójców. Tam Marcus ma się nauczyć wszystkich przydatnych umiejętności, które pozwolą mu przeżyć w okrutnym świecie oraz zrobią z niego profesjonalnego zabójcę.

Marcus z początku odrzuca propozycję, bo nie ma ochoty na żadną szkołę. Targają nim myśli samobójcze i jest nawet gotowy do samobójczego skoku z wieży. Od tej myśli odwodzi go jedna z uczennic akademii Saya Kuroki. Marcus postanawia spróbować nowego etapu w swoim życiu i przystępuje do King’s Dominion. Tam poznaje innych uczniów i szybko uczy się przystosować do warunków panujących w akademii. Uczy się nie tylko panujących tu zwyczajów, ale i poznaje także różne sztuki walki. Na swoje nieszczęście trafia na starcie na samo dno hierarchii szkoły.

Na zajęciach z Mistrzem Lin, Marcus i inni uczniowie DEADLY CLASS dostają pierwsze poważne zadanie domowe. Mają znaleźć i zabić osobę, która zasługuje jedynie na śmierć. To szokujące zadanie dla Marcusa, ale obecnie to nie jedyny jego problem. Wyzwanie rzucił mu Chico, za fakt przystawiania się do jego dziewczyny Marii. Marcus nie zamierza jednak czekać na pierwszy cios. Widząc Marię z podbitym okiem, postanawia zaatakować Chico jako pierwszy.

Walkę przerywa im Mistrz Lin. Miała ona jednak wielu swoich obserwatorów. Wśród nich był Willie Lewis. Ten obiecuje Marcusowi pomoc w odrobieniu zadania domowego. Sam jednak przy tym okazał się mało przydatny, a Marcus wykonał całą brudną robotę. Chwilę później dowiaduje się, że Maria celowo sprowokowała go do walki z Chico, by ten pozbył się jej chłopaka. Marcus mając tego wszystkiego po dziurki w nosie ma chęć opuścić zwariowaną szkołę. Podejmuje jednak decyzję zostania w tej specyficznej akademii, skoro szybko dostosował się do nowej rzeczywistości. Nic innego mu nie pozostaje, a może rzeczywiście dziwna szkoła zabójców odmieni jego życie.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2018 roku zapewne każdemu miłośnikowi komiksów Image Comics uradowało się serce, a później oczy, gdy miała miejsce premiera adaptacji komiksu tego wydawnictwa. Oczywiście zgodnie z polityką wydawnictwa, wszelkie prawa autorskie pozostają przy twórcach. Jednak nie da się ukryć, że DEADLY CLASS jest wypuszczane nakładem Image Comics. Z jednej strony premiera ekranizacji tego komiksu cieszyła, z drugiej strony bardziej rozgarniętym serialomaniakom zaświeciła się lampka ostrzegawcza… to serial na zamówienie Syfy. Doświadczenie uczy, że z tą stacją telewizyjną różnie bywa i ma ona w swoim zwyczaju kasować (o ironio!) swoje najbardziej udane produkcje. Z poziomem też różnie bywa. Z reguły na przemian dostajemy lepsze produkcje przedzielane serialami nie najwyższych lotów. A jak wypadło DEADLY CLASS ?

Całkiem, całkiem znośnie. Już od pierwszego odcinka widzowie mogli się nastawić na ciekawe widowisko. Od samego początku czuć klimat komiksu Ricka Remendera. Pewnie dlatego, że osobiście dba on o rozwój produkcji. Towarzyszy mu przy tym Miles Orion Feldsott, który pewnie dorzuca do pieca swoje trzy grosze. Tym samym czasami fabuła odbiega od tego, co znamy z kart komiksu (red. no ale znajdźcie mi mega wierną adaptację jakiegoś komiksu, to stawiam flachę !). Postacie w serialu są też ciekawie dopasowane. Dorzucono nawet czas akcji z lat osiemdziesiątych, choć gdyby nie fragment z Reganem, to by się człowiek nie domyślił, że mamy końcówkę lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Koniec końców finalnie dostaliśmy mniej więcej to, czego oczekiwaliśmy po adaptacji tego komiksu.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

To krótki rzut okiem na komiks. DEADLY CLASS jest wydawany nakładem Image Comics od stycznia 2014 roku. Obecnie można go nabyć zarówno w wersji zeszytowej, jak i w wydaniach zbiorczych. Jeśli chodzi o to drugie, to pojawiły się tomy w miękkiej oprawie (trade paperbacks) zbierające zawartość 5-6 zeszytów oraz większe wydania Deluxe Hardcovers (w twardych okładkach). To też charakterystyczne dla wydawanych komiksów Image Comics. Komiksy w Polsce można nabyć w sklepie ATOM Comics. (Baa, jest też teraz wydanie pierwszego tomu z alternatywną okładką serialową). Więcej o samym komiksie można poczytać na specjalistycznym blogu Krzysztofa Tymczyńskiego – Image Comics Journal.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wracajmy jednak do serialu. Tu dostajemy ciekawie wykreowane postacie odpowiadające w większej części swoim komiksowym pierwowzorom. Niektóre są oczywiście bardzo spłycone, ale tak to bywa przy różnych adaptacjach. Wiele z nich można szybko polubić, mimo że wywodzą się z brutalnej szkoły zabójców. Jeszcze brutalniejsi od nich są ich nauczyciele. Tu pierwsze skrzypce gra Mistrz Lin, choć z czasem fabuła rzuca nam inne światło na jego pozycję w hierarchii akademii.

Fabularnie widzowie od samego początku podążają głównie za Marcusem. Śledzimy jego początkową uliczną tułaczkę, następnie przystąpienie w szeregi King’s Dominion oraz jego próbę dostosowania się do nowej otaczającej go rzeczywistości. Tam poznaje swoich rówieśników wywodzących się z różnych kręgów, głównie szarej strefy. To głównie dzieciaki mafiozów i innych drobnych gangsterów, ale i potomstwo agentów CIA oraz innych grup zawodowych, które chcą przygotować swoje dzieci do brutalnego życia w brutalnym świecie. W tej szkole Marcus znajduje nowych przyjaciół i nowe sympatie. Czasami te relacje pakują go w jeszcze większe kłopoty niż te, z którymi miał do czynienia jako wolny atom żyjący na ulicy. To wszystko jednak buduje napięcie, a bliżej poznając Marcusa, chętnie mu kibicujemy.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

DEADLY CLASS to jednak nie tylko postać Marcusa. Pozostali bohaterowie także robią dobrą robotę w tym serialu i potrafią równie łatwo wzbudzić sympatię widza. Jedną z takich osób jest punkowiec Billy Bennett. Poznajemy nawet bliżej jego sytuację rodzinną, a ta sprawia, że jeszcze bardziej chcemy dopingować akademickiego zgrywusa. Wcale nie gorsze są też dziewczyny uczęszczające do tej specyficznej szkoły. Saya, Maria, Petra i Brandy Lynn to również świetnie wykreowane postacie. Do tego zmienne jak na kobitki przystało.

Wcale nie gorzej wyglądają tu czarne charaktery. Szczególnie bukiet plusów dla postaci Chestera „Fuckface” Wilsona. Nie dość, że aktor grający tą postać został świetnie ucharakteryzowany, to w dodatku praktycznie idealnie wpisuje się w obraz swojego komiksowego odpowiednika.

Pierwszy sezon DEADLY CLASS liczy dziesięć odcinków. Mniej więcej przez cały sezon serial trzyma jeden stały poziom. Nie ma tu zbytniej huśtawki poziomów znanej nam z wielu innych ekranizacji komiksowych (red. patrz na surowym tonem pisaną recenzję „Supergirl„). Jedynie do czego można się przyczepić to chyba odcinek z wyjazdem do Las Vegas. Nie każdemu pewnie podobały się schizy narkotykowe Marcusa (red. mi to przypominało Jacka i Placka, choć wiem, że w komiksach też były takie podobne wizualizacje jego haju). Chociaż z drugiej strony i tak wyglądało to znacznie lepiej, niż chociażby w drugim sezonie „Mr. Robot„.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze pozostaje rzut okiem na postacie od strony aktorskiej. Marcus to aktorsko Benjamin Wadsworth. Aktor do czasu DEADLY CLASS grywał głównie role epizodyczne. Wystąpił między innymi w „Teen Wolf” (polski tytuł : Teen Wolf: Nastoletni wilkołak).

Willie Lewis, to aktorsko Luke Tennie. O nim także niewiele możemy powiedzieć. Zagrał on wcześniej epizodycznie w „Snowfall„, a poza tym nie ma on większego dorobku aktorskiego.

Saya Kuroki, to natomiast w rzeczywistości Lana Condor. O tej amerykańskiej aktorce wietnamskiego pochodzenia można powiedzieć znacznie więcej. Wcieliła się ona chociażby ostatnio w postać Koyomi K. w ekranizacji Mangi „Alita: Battle Angel„. Filmowo to również Jubilee w „X-Men: Apocalypse„.

Chester „Fuckface” Wilson, to w rzeczywistości Tom Stevens. Serialowo to Jason Higgins z „Wayward Pines” oraz Stevie w „Beyond„. Epizodycznie przewinął się przez pierwszy sezon „Arrow” oraz serial „The Order„.

Billy Bennett, to aktorsko Kanadyjczyk Liam James. Aktora niektórzy mogą kojarzyć z roli Jacka Lindena w „The Killing” (znanym w Polsce jako Dochodzenie). Epizodycznie przewinął się przez „Fringe” (pol. Fringe: Na granicy światów).

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Viktor, to aktorsko Sean Depner. Jego możemy kojarzyć z roli Jonasa w ’The Order„. Chico, to natomiast w rzeczywistości meksykański aktor Michel Duval. Aktor chociażby został zaangażowany do drugiego sezonu serialu „Diablero„.

Serialowy ojciec Chica, który kilka razy pojawia się na ekranie, to nikt inny jak znany puerto ricański aktor David Zayas. Aktorsko to przede wszystkim Angel Batista w kultowym serialu „Dexter„. To również Enrique Morales w hitowym serialu HBO – „Oz„. No i skoro jesteśmy przy adaptacji komiksowej to nie sposób pominąć jego inną postać z kart komiksu, a mianowicie Sala Maroni w serialu „Gotham„.

Maria Salazar, to aktorko wenezuelska aktorka María Gabriela de Faría Chacón. Aktorka dotychczas grała wyłącznie w rodzimych produkcjach. Petra to natomiast w rzeczywistości kanadyjska aktorka Taylor Hickson. Serialowo znamy ją jako Brianne Copeland w „Aftermath„. Przewinęła się także na ekranie w filmie „Deadpool„.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Najbardziej znany z głównej obsady DEADLY CLASS jest odtwórca roli Mistrza Lina. W tej roli angielski aktor chińskiego pochodzenia (z Hong Kongu) Benedict Wong. W ostatnich latach wciela się on w postać Wonga (red. Wong gra Wonga – kumacie ?) w MCU. Zagrał tą postać w filmach Marvela „Doctor Strange„, „Avengers: Infinity War” i „Avengers: Endgame„. To również Lomax z „Annihilation” i Bruce Ng w „The Martian„. Serialowo to przede wszystkim Kublai Khan w „Marco Polo„. Ostatnio też udzielał on swojego głosu w innym serialu Netflixa „The Dark Crystal: Age of Resistance„. Epizodycznie wystąpił on między innymi w „Electric Dreams – Impossible Planet„.

Mistrzyni Gao, to natomiast w rzeczywistości Olivia Cheng. Ją także znamy z serialu „Marco Polo„. Tam wcieliła się w postać Mei Lin. Serialowo to również Leviathan z „Supernatural” oraz Linda Park z „The Flash” oraz „Arrow„.

To jeszcze na koniec Brandy Lynn. W tej roli Siobhan Williams. Ją możemy kojarzyć z postaci Naomi Hatch w „Hell on Wheels” oraz jako Ginger w „Level Up„. Epizodycznie wystąpiła natomiast w takich serialach, jak „Wynonna Earp„, czy „Van Helsing„.

DEADLY CLASS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon DEADLY CLASS z całą pewności spełnił oczekiwania fanów komiksu. W większej części pokrywa się on fabularnie z komiksem publikowanym pod tym samym tytułem. Ciekawe postacie potrafią też wciągnąć w serial widzów, którzy nigdy nie mieli nawet styczności z pierwowzorem. Do tego aktorska mieszanka młodości z doświadczeniem ciekawie wkomponowuje się w całość pierwszej odsłony tego serialu.

Pierwszej i niestety ostatniej, bo z uwagi na niską oglądalność stacja Syfy w swoim stylu dobiła serial cancellem. 24 czerwca 2019 roku ogłoszono, że definitywnie nie powstanie drugi sezon tej komiksowej adaptacji. Jednakże w dzisiejszych czasach, trzeba jeszcze odczekać rok od zakończenia emisji serialu, aby można było mówić rzeczywiście o definitywnym końcu.

Jeżeli coś się zmieni w sprawie ewentualnej kontynuacji serialu DEADLY CLASS, to oczywiście Was o tym poinformujemy.

Udostępnij w social mediach