Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja

Dead to Me 2 (polski tytuł : Już nie żyjesz 2) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Drugi sezon amerykańskiego serialu dramatycznego, którego twórcą jest Liz Feldman. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – DEAD TO ME 1.

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. Dead to Me 2 był udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 8 maja 2020 roku.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Jen, Judy i Nick weryfikują listę wszystkich właścicieli samochodu Ford Mustang rocznik 1966. Nick przypadkowo natrafia na ślad Judy z listy właścicieli pojazdu. Gdy odwiedza galerię Steve’a i wypytuje o Mustanga zarejestrowanego na Judy, Steve czuje się zmieszany. Nick zaczyna podejrzewać o zabójstwo swoją chwilową dziewczynę. Ponadto Steve czuje się zagrożony całym tym śledztwem i wygarnia to Judy w jej miejscu pracy, gdzie przypadkowo o zabójstwie męża Jen dowiaduje się jej ulubiony kuracjusz Abe Rifkin.

Po tym wszystkim Judy postanawia udać się na komisariat i przyznać się do winy. Jednak gdy dochodzi do rozmowy z prowadzącą śledztwo, Judy zamiast wyznać prawdę wrabia Steve’a w pranie brudnych pieniędzy. Zapytana, czy ma na to dowody, zaprowadza śledczą do swojego garażu, gdzie wskazuje jej ukrytą dokumentację firmową Steve’a. Sumienie jednak ciągle gryzie Judy. Poza tym jej sekret poznał pan Rifkin. Gdy Judy wraca wieczorem do Jen widzi ją załamaną. Wcześniej syn jej wygarnął, że to przez nią ojciec zginął pamiętnej nocy. Jen obwinia się za śmierć Teda, a wtedy Judy wyznaje jej prawdę o potrąceniu jej męża samochodem.

To całkowicie zmienia postać rzeczy. Jen przesiąka pragnieniem wymierzenia sprawiedliwości. Chwilę później Judy dowiaduje się, że Abe Rifkin zmarł we śnie. Na jego pogrzebie Judy słyszy, że istotne jest w życiu zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy. Kobieta podejmuje więc próbę pojednania się z Jen. Ta jednak nie chce ją już widzieć na oczy. Dodatkowo Jen uczy się obsługi rewolweru i uzbraja swój dom w system alarmowy. Wieczorem pod jej dom przyjeżdża Steve, który narzeka, że Judy zniszczyła mu życie. Przypadkowo wyznaje jej, że siedział w tym samochodzie, w którym Judy potrąciła Teda. Dla kobiety Steve staje się kolejnym wrogiem, a cała sytuacja posuwa Jen do zabicia swojego rozmówcy, który ląduje martwy w basenie.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po tym wydarzeniu Judy przestaje być już obiektem zemsty, a stanowi pomoc w zatuszowaniu zabójstwa Steve’a. Nie oznacza to jednak, że znów kobiety staną się przyjaciółkami, a Jen ponownie przyjmie Judy pod swój dach. To pechowa sytuacja dla Judy, bo obecnie nie ma dla niej nawet miejsca w Domu Seniora, gdyż wszystkie pokoje są tam zajęte. Z czasem jednak Jen pod pretekstem pozostawionej spinki do włosów zaprasza ponownie do siebie Judy. Teraz Jen czuje się winna, że zabiła miłość jej życia, dlatego pozwala Judy zostać u siebie. Niespodziewanie jednak do jej domu dzwoni ktoś wyglądający identycznie jak ostatnia ofiara Jennifer.

Chwilę później okazuje się, że niespodziewany gość to brat bliźniak Steve’a. Szuka on właśnie swojego brata i słyszał, że FBI przetrząsa jego mieszkanie oraz firmowe biuro. Judy przyznaje się, że cała ta sprawa z FBI to również jej wina, bo niedawno wrobiła Steve’a w aferę prania brudnych pieniędzy. Dodatkowo podejrzeń w sprawie Judy nabiera detektyw Perez i to nie tylko dlatego, że kobieta wcześniej przyznała się do śmiertelnego potrącenia Teda. Dla śledczej podejrzane się wydaje ponowne zbliżenie przyjaciółek. Jeszcze dzień wcześniej Jen była u niej z krzykiem oskarżając Judy a zabójstwo swojego męża, a teraz nagle kobiety są ponownie w dobrej komitywie.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon tej zabójczej opowieści wzbudził sympatię widzów. Kiedy pod koniec pierwszej odsłony Jen poznaje prawdę, że zamieszkała pod jednym dachem z zabójczynią swojego męża i ta przez cały czas manipulowała jej osobą, wydawało się, że żądza zemsty Jen weźmie górę. Chwilę później przed jej domem pojawia się Steve, którego słowa doprowadzają Jen do szału. Ta wyładowując swoją złość staje się morderczynią. Chwilę później uświadamia sobie co właśnie zrobiła. Zabiła miłość życia Judy Hale, więc teraz to ona musi ukryć przed nią prawdę o całym nocnym zajściu, po którym Steve martwy wylądował w przydomowym basenie. Tym samym w Dead to Me 2 role się odwracają i tym razem Jen stosuje manipulacje względem Judy. Dodatkowo po całym zajściu sprawa Teda idzie w niepamięć, a Jen wykorzystuje Judy do ukrycia ciała Steve’a i zatuszowania całego zabójstwa.

Tym samym formuła serialu zostaje zachowana. W Dead to Me 2 (polski tytuł : Już nie żyjesz 2) dostajemy mniej więcej to samo co w pierwszym sezonie, ale z odwróconymi rolami. W normalnych okolicznościach taka sytuacja byłaby dla każdego widza oburzająca. Serial jednak nadal świetnie się sprawdza jadąc dokładnie na tej samej formule. Dodatkowo w pewnym sensie wprowadza nowego bohatera (Bena), ale odgrywanego przez tego samego aktora, który wcielał się w postać Steve’a. Tym samym dostajemy manewr z bratem bliźniakiem, który staje się istotnym elementem fabularnym drugiej odsłony. Główny wątek Dead to Me 2 kręci się bowiem wokół zaginięcia Steve’a. Dla gry pozorów Jen i Judy odgrywają przed resztą świata swoje role. Te mają odwrócić od nich uwagę śledczych. A to jak wiadomo nie będzie łatwe zadanie, szczególnie gdy znamy charakter Judy. Kobieta często mówi więcej oraz robi więcej niż powinna, ściągając tym samym na siebie podejrzenia.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ponownie Dead to Me 2 (polski tytuł : Już nie żyjesz 2) zawiera wiele zwrotów akcji. Ukrywanie zabójstwa nie jest zresztą łatwe. Szczególnie gdy kobiety mają teraz dodatkowo na głowie brata Steve’a. Ten próbuje zebrać informacje, gdzie mógł zniknąć jego brat i co go do tego skłoniło. Jen tym samym musi się szybko zastanowić jak pozbyć się ciała Steve’a, którego wstępnie umieściła w zamrażarce. Najchętniej rozpuściłaby jego ciało w jakimś kwasie, ale nie może tego zrobić ze względu na Judy. Kobieta nie może pogodzić się ze śmiercią miłości swojego życia. Generalnie nie byli oni już ze sobą, a ostatnie wysłane wiadomości Stave’a, zwiastowały nawet chęć zemsty za to, że Judy narobiła problemów prawnych swojemu dawnemu narzeczonemu.

Tak czy inaczej temat ukrycia ciała przewija się nam przez większość tego sezonu. Jednak ciało to nie jedyny ślad Steve’a, który może powiązać Jen z zabójstwem. Mężczyzna pamiętnej nocy przyjechał do niej samochodem, więc pojazd też trzeba jakoś ukryć, by nie narobił jej kłopotów. A to jak łatwo się domyślić też nie będzie łatwym zadaniem.

Pojawienie się teraz Bena dodatkowo nie ułatwia życia Jen. Szczególnie gdy ta wbrew sobie wchodzi w głębsze relacje z bratem swojej niedawnej ofiary. Poza tym wszystkim sprawę często komplikuje swoim działaniem sama Judy. Kobieta ściąga na siebie podejrzenia, dlatego szybko ląduje na celowniku śledczej Perez. Judy powinna się trzymać od niej z daleka, ale los nieraz przypadkowo rzuca ją w pobliże pani detektyw. Ponadto Judy próbuje wypełnić pustkę po stracie Steve’a oraz swojego ulubionego seniora Abe, który zmarł w domu opieki. Na jego miejsce przybywa inna starsza pani, przywieziona tu przez córkę Michelle. Z nią Judy znajduje nić porozumienia, a ich wspólne relacje budują nam oddzielny wątek poboczny.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas przyjrzeć się jak nowe postacie wyglądają od strony aktorskiej. Bena, jak i Steve’a gra w tym serialu omawiany wcześniej James Marsden. W postać ich matki Eileen Wood wciela się natomiast Frances Conroy. Ostatnimi czasy to Penny Fleck w filmie „Joker„, a serialowo Martha Lacy w „Castle Rock” oraz Nathalie Raven w „The Mist„. W przeszłości była ona znana z roli Ruth Fisher w „Six Feet Under” oraz zagrała matkę Barney’a w „How I Met Your Mother„. Aktorka ponadto wystąpiła w „American Horror Story: Murder House„, następnie w „American Horror Story: Asylum” i „American Horror Story: Coven„. Później wystąpiła w „American Horror Story: Freak Show” oraz w mniejszych rolach w „American Horror Story: Roanoke” i „American Horror Story: Cult„. Ostatnio natomiast powróciła do serialu w „American Horror Story: Apocalypse„.

Karen, czyli sąsiadka Jen, to aktorsko Suzy Nakamura. Aktorkę ostatnimi czasy mogliśmy obejrzeć w roli Iris Kimury w komediowym „Avenue 5„. Najdłużej na srebrnym ekranie gościła w serialu „Dr. Ken„. Epizodycznie wystąpiła natomiast w drugim sezonie „Castle” oraz szóstym sezonie „How I Met Your Mother„.

Jej męża Jeffa, gra w tym serialu Marc Evan Jackson. Serialowo to między innymi Kevin Cozner w „Brooklyn Nine-Nine” i świetny demoniczny Shawn w „The Good Place„. W przeszłości zagrał też Trevora Nelssona w kultowym już „Parks and Recreation„.

Wspomniana z wątku Judy – Michele, to natomiast w rzeczywistości Natalie Morales. Aktorka w przeszłości występowała jako Lucy w komediowej satyrze urzędniczo-politycznej „Parks and Recreation„. Później zagrała Claire Lacoste w „The Grinder” (polski tytuł : Prawomocny). W ostatnich latach wcieliła się natomiast w postać Anny Garcia w komedii grozy „Santa Clarita Diet„.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Szef policji Howard Hastings, to aktorsko Jere Burns. Serialowo to między innymi Wynn Duffy w „Justified” (pol. Justified: Bez przebaczenia). Ponadto możemy go kojarzyć z postaci Ansona Fullertona w „Burn Notice” (polski tytuł : Tożsamość szpiega) oraz Jake’a Abernathy w „Bates Motel„. To również Frank Alfano w „Good Morning, Miami” i Jack Farrell w komediowym „Something So Right„. W drobnej roli przewinął się również przez trzeci sezon „Breaking Bad” oraz drugi sezon „From Dusk Till Dawn: The Series” (pol. Od zmierzchu do świtu).

Makabryczna mała Shandy, to w rzeczywistości Adora Soleil Bricher. Wystąpiła ona między innymi w filmie „Emma„. Heidi, to natomiast aktorsko Chelsea Spack.

Matkę Judy zagrała w tym serialu Katey Sagal. W przeszłości to przede wszystkim Peggy Bundy w „Married with Children” (z polskim tytułem Świat według Bundych). Później aktorka często dubbingowała w różnych animacjach, jak chociażby w „Futurama„. Fizycznie wystąpiła też jako Gemma Teller Morrow w „Sons of Anarchy” oraz jako Louise w „The Conners„, czyli pośredniej kontynuacji komediowej „Roseanne„.

Matkę Michelle – Flo Gutierrez, zagrała w tym sezonie Renee Victor. Serialowo to między innymi Lupita w „Weeds” oraz Florina Lopez w „ER” (pol. Ostry dyżur).

Kayley, to w rzeczywistości Haley Sims. Natomiast dziewczyna Charliego – Parker, to aktorsko Sadie Stanley. Do tej pory jest ona najbardziej znana z aktorskiej wersji „Kim Possible„. Serialowo występuje ostatnio również jako Brea Bee w „The Goldbergs„.

Dead to Me – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To dziwne, że serial fabularnie robiony na jedno kopyto nadal potrafi sprawiać przyjemność podczas oglądania. Dead to Me 2 to praktycznie podobna historia opakowana w innego koloru pudełko. Ta sama formuła o dziwo wciąż się sprawdza w tym serialu. Ciężko powiedzieć, czy w przypadku kontynuacji trzeci raz wypali ten sam pomysł. Jednakże drugi sezon, mimo że podobny w swojej formie do pierwszego, może się powszechnie podobać. Nawet manewr z bratem bliźniakiem, choć prymitywny niczym z taniej opery mydlanej, to jednak wychodzi całościowo na plus. Ciekawie w tym sezonie rozwijana jest też postać śledczej Perez, która chcąc nie chcąc ciągle trafia na uprzykrzającą jej życie Judy. Właściwie też stale trafia na Jen, bo przecież ta na na początku oskarżała ją regularnie o nieróbstwo w sprawie jej męża Teda.

Drugi sezon kolejny raz kończy się emocjonującym cliffhangerem. Ten zwiastuje nam kolejny zwrot akcji, więc pozostaje tylko czekać na ciąg dalszy i premierę trzeciego sezonu.

Udostępnij w social mediach