Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja

Dawson’s Creek 6 (polski tytuł : Jezioro marzeń 6) – ostatni sezon amerykańskiego serialu młodzieżowego, skupiającego się na Dawsonie Leery i grupie jego przyjaciół. Twórcą serialu jest Kevin Williamson. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Dawson’s Creek 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Dawson’s Creek 5.

GATUNKI : teen drama / coming of age / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Szósty sezon serialu znanego w Polsce jako Jezioro marzeń, podobnie jak poprzednie trzy sezony, liczy 23 odcinki. Dawson’s Creek 6 był emitowany premierowo na kanale The WB od 2 października 2002 roku do 14 maja 2003 roku.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu dobiega końca pierwszy rok akademicki grupy przyjaciół z Capeside. Profesor Wilder, ku zaskoczeniu Joey umieszcza jej opowiadanie w nowym Przeglądzie Literackim. Pacey’a w tym czasie czeka ciężka przeprawa w restauracji pod wodzą Alex Pearl. Ta organizuje uroczysty obiad z inwestorami, ale wcześniej ponownie zwalnia członków załogi z błahych przyczyn. To powoduje bunt pracowników, którzy za pomysłem Pacey’a, kompromitują Alex na oczach jej przełożonych. Wybryk kończy się dla Pacey’a utratą pracy oraz prawie życia, gdy zgodził się na szaloną podwózkę u boku Alex. Po tym incydencie Pacey zatrudnia się w straży jachtowej.

Przygotowania do wakacji rozpoczynają także Jack i Jen. Wspólnie planują wypad do Kostaryki. Ich zapał studzi babcia, która oświadcza Jen, że jej rodzice kupili domek letniskowy i zapraszają ją na wspólne wakacje. W tym czasie Dawsonowi udaje się przekonać do współpracy agenta, którego wcześniej omal nie stracił przez wybryk Olivera. Jego kariera filmowca nareszcie może się rozkręcić. Wcześniej jednak postanawia on odwiedzić Capeside.

To także pierwsza wizyta w tej miejscowości Audrey Liddell, która przyjeżdża tu razem z Joey. Sama Joey postanawia jednak zostawić tu koleżankę pod opieką Dawsona, a sama udaje się do więzienia, by odwiedzić swojego ojca. Tam okazuje się, że Mike Potter został zwolniony cztery miesiące temu. Strażnik więzienny po kryjomu daje jednak Joey namiary na jej ojca. Po powrocie do domu Joey dowiaduje się od Dawsona, że ten dostał od producenta filmowego propozycje tworzenia filmu w Los Angeles.

Historia lubi się powtarzać, dlatego Dawson liczy na równie dramatyczne pożegnanie z Joey przed wyjazdem, jak rok temu. Chce je ponownie zakończyć pocałunkiem, szczególnie po koszmarnym śnie, w którym zobaczył ich pięcioletnią rozłąkę. Tym razem jednak Joey nie chce decydować się ten krok, Dawson z inną perspektywą na przyszłość opuszcza więc Capeside i rusza do L.A. u boku koleżanki Audrey.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Ostatecznie na wspólne kostarykańskie wakacje decydują się Jack i Jen. Dziewczyna bowiem odmówiła rodzicom wakacyjnego wspólnego spędzenia czasu. Wszyscy znajomi spotykają się na jednym lotnisku. Zjawia się tam również babcia Jen, która wylatuje do L.A. ze swoją nową miłością. Pojawia się tam również Eric z bractwa studenckiego i to zmienia decyzje Jacka w sprawie wyjazdu. Jack postanawia pomóc koledze, który przechodzi to, co on sam kiedyś przechodził w temacie swojej seksualności. Jen natomiast tym samym decyduje się na spotkanie z rodzicami w Nowym Jorku. W tym czasie Joey namawia Pacey’a do wyjazdu na lotnisko. Chce by ten przeprosił się z Audrey, by mogli wspólnie ze sobą spędzić wakacje. Sama natomiast chce się zobaczyć z Dawsonem. Gdy go znajduje tym razem żegna się z nim w takim stylu, jakim sobie wcześniej życzył Dawson. To tytułowemu bohaterowi daje nadzieję, że dziewczyna będzie na niego czekać po powrocie z Los Angeles.

Mijają wakacje. Rodzice Jen postanowili wziąć rozwód, co dziewczynę bardzo ucieszyło. Mniej zadowolona jest z faktu, że jej babcia zapisała się na te same studia co ona. Jackowi doskwierać zaczyna natomiast właśnie mieszkanie z babcią Jen. Musi się przed nią bowiem kryć z chłopakami. Pacey, by być blisko Audrey proponuje mu wynajem wspólnego mieszkania w Bostonie i równocześnie bierze się za pracę przy sprzedaży akcji. Joey spędzając wakacje w Capeside poznaje natomiast nowego chłopaka, ale rozstaje się z nim przed powrotem na uczelnie. Już w Bostonie dostaje telefon od Dawsona z prośbą o spotkanie. Tym razem przyjazd Dawsona do Bostonu jest całkowitą odwrotnością tego, co go spotkało w temacie Joey rok wcześniej. Teraz para zbliżyła się do siebie tak blisko, jak jeszcze nigdy dotąd. Dawson jednak ukrył przed Joey jedną ważną rzecz. Nie powiedział jej o swojej dziewczynie z L.A. a to jest jak gwóźdź do trumny ich wszelkim relacjom.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już ostatni sezon dramatu młodzieżowego z przełomu wieków, który zaskarbił sobie serca widzów z całego świata. Czas więc dla twórców na dokończenie wątków wokół głównych bohaterów tego serialu. Jednak nie ma tu mowy o drodze na skróty. Jedno trzeba jasno powiedzieć, serial znany w Polsce jako Jezioro marzeń od pierwszego sezonu po finałowy szósty sezon trzyma jeden równy poziom, czego dzisiaj ze świeczką szukać w tego typu produkcjach młodzieżowych. Tym samym Dawson’s Creek 6 jakby nigdy nic kreuje nam wiele nowych wątków, tak jakby serial wcale nie miał zamiaru zmierzać do końca. A warto przy tym zaznaczyć, że jest w pełni świadomie zakończony, a nie skasowany. Jednak to celowy zamysł. Wszak w tamtych czasach zdecydowana większość seriali miała powyżej dwadzieścia odcinków na sezon. Czymś konkretnym trzeba przecież było uraczyć widzów również w finałowym sezonie.

I tak w Dawson’s Creek 6 (polski tytuł : Jezioro marzeń 6) dowiadujemy się o romansie tytułowego bohatera, który podczas pobytu w Los Angeles związał się z aktorką z planu – Natashą. Problem tylko taki, że nie wspomniał o tym Joey, która jest przez to bardzo oburzona. Hmm, trochę dziwne, bo na wstępie do tego sezonu, Joey jako chwilowa narratorka opowiada nam, że sama miała wakacyjny romans w Capeside. Dziewczyna jednak od zawsze stosuje podwójną miarę i tym samym kolejny raz odtrąca swojego najlepszego przyjaciela, który równocześnie od zawsze jest jej bratnią duszą. Jednak trzeba jakoś żyć dalej, bo życie to nie tylko miłosne uniesienia, ale i w tym wieku również szara studencka rzeczywistość. A ta Joey daje się nieźle we znaki z powodu specyficznego i dość wrednego nauczyciela akademickiego Grega Hetsona, do którego Joey trafia na zajęcia z literatury.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Uczelniana rzeczywistość ma w Bostonie jednak i swoje plusy. Na zajęciach nasza bohaterka poznaje Eddie’ego, z którym nawiązuje relacje. Wokół tej postaci budowany jest cały odrębny wątek w tym finałowym sezonie. Bez wchodzenia w szczegóły ich relacje są wyboiste, a Joey widuje się z nim również po zajęciach na uczelni, gdyż razem pracują w tym samym barze. No ale taka jest obecnie jej studencka rzeczywistość, w której z początku nie ma już miejsca na chłopaków z Capeside. Zresztą Dawson i Pacey sami na własne życzenie się wyautowali, dlatego przestają być dla dziewczyny priorytetem. Realny świat dla niej to obecnie Boston i tutejsze problemy. A ich jest sporo, skoro mieszka z dziewczyną, która dość często sięga do kieliszka, szkodząc przy tym najbliższemu otoczeniu. Innym razem musi robić za niańkę córki swojego profesora, którego serdecznie nienawidzi.

No ale dość o Joey, to przecież serial głównie o Dawsonie, bo przecież jego imię pojawia się w oryginalnym tytule tej produkcji. Patrząc jednak przez pryzmat szóstego sezonu można odnieść odmienne wrażenie. Dawson w finałowym sezonie dość mało otrzymuje czasu antenowego w stosunku do swoich serialowych przyjaciół. Trochę to się może wydawać dziwne, ale z drugiej strony ma to sens. Cała paczka mieszka teraz w Bostonie, a Dawson wrócił do Los Angeles, bo dostał szansę na realizację swoich zawodowych marzeń.

Dawson nareszcie profesjonalnie bierze udział w kręceniu filmu. Oczywiście ma on na koncie już pierwsze produkcje. Baa, pomijając dziecinny horror, który kręcił w Capeside, zrealizował przecież film o człowieku, który go dodatkowo inspirował, czyli o niejakim Arthurze „A.I.” Brooksie. Teraz jednak przyszedł czas na wyższe loty. Dawson zostaje bowiem asystentem profesjonalnego reżysera i bierze udział w realnie finansowanej przez producentów produkcji filmowej. A wszystko u boku reżysera Todda Carra, u którego kiedyś z hukiem wyleciał ze stażu, a dziś traktuje go jak swojego mentora.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – ANALIZA – część 3

A co z naszymi pozostałymi głównymi bohaterami tego serialu. Pacey Witter wciąż szuka dla siebie właściwej drogi. Po perypetiach w restauracji nasz bohater bierze się za całkiem inną niż dotychczas robotę. Teraz realizuje się jako makler / broker i doradca finansowy. Pacey za każdym razem chce przy tym udowodnić swojej rodzinie, że nie jest czarną owcą jaką w nim widzą i potrafi samodzielnie odnieść sukces. Dlatego przykłada się do nowej pracy, by udowodnić sobie i innym, że może stać się zawodowo Kimś.

Gorzej przy tym wygląda jego życie uczuciowe, bo to przy boku Audrey nie jest takie jakie sobie wcześniej wyobrażał. Poza tym przerwa z myśleniem o Joey i o swoim błędzie, który pogrążył ich związek nie może trwać wiecznie. Ta myśl o dziewczynie z Capeside, a dziś o dzielnej studentce z Bostonu jest w nim wiecznie żywa, nawet jak próbuje to w sobie skrzętnie ukryć.

W Dawson’s Creek 6 twórcy oczywiście nie zapomnieli o Jen Lindley i przy okazji jej babci. Tu też są budowane odrębne wątki, a co do samej Jen to przez pewien moment bez wchodzenia w szczegóły mamy powtórkę z rozrywki z pierwszego sezonu. Innym razem Jen angażuje się w telefon pomocy organizowany przez przystojnego C.J.

Od drugiego sezonu ważną postacią dla tego serialu stał się również Jack McPhee. Przez kolejne odsłony śledzimy jego perypetie. Oglądamy jego drogę od ujawnienia się jako gej, po jego pierwsze skryte związki, po akceptacje i wyzwolenie w oczach społeczeństwa, w którym się obraca. Tym samym Jack jest najbardziej rozwojową postacią obok Pacey’a i przez pryzmat całego serialu najbardziej zmienia się jego osobowość i podejście do życia. Dla Jacka w tym sezonie to również czas oderwania od Jen i pójścia własną drogą, dlatego wynajmuje osobne mieszkanie na spółkę z Pacey’em u niejakiej perkusistki Emmy Jones.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To ostatni raz czas rzucić okiem na aktorską stronę tej produkcji. Jak nowe postacie prezentują się od strony aktorów, którzy wcielają się w ich role ? Wspomniana wyżej Emma Jones, to w rzeczywistości Megan Gray. Po tym serialu nie zrobiła ona większej kariery. Wcześniej zagrała natomiast drobną rolę w „Buffy the Vampire Slayer„.

Reżyser Todd Carr, to aktorsko Hal Ozsan. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Michaela Cassidy’ego w „Kyle XY„. To również Griffin Sinclair w drugim sezonie marvelowego serialu „Jessica Jones„. Epizodycznie brytyjski aktor pojawił się również w pierwszym sezonie serialu „Lucifer” oraz pierwszym sezonie „Six Feet Under„.

Aktorka Natasha, która zawróciła w głowie tytułowemu bohaterowi, to natomiast aktorsko Bianca Kajlich. Aktorka wcześniej była znana z roli Lisy Grier w „Boston Public„. W ostatnich latach możemy ją śledzić jako Christinę Henry w amazonowym „Bosch” oraz szeryf Mac w wampirzych opowieściach The CW „Legacies„.

Profesor Greg Hetson, to aktorsko Roger Howarth. To gwiazda najdłuższego serialu / opery mydlanej General Hospital. Ponadto mogliśmy go zaobserwować w pierwszym sezonie „The Flash„. Jego córkę Harley gra natomiast Mika Boorem.

Szefa Pacey’a – Richa Rinaldiego gra Dana Ashbrook. Aktor jest znany z postaci Bobby’ego Briggsa w filmie „Twin Peaks: Fire Walk with Me” (pol. Miasteczko Twin Peaks. Ogniu krocz ze mną). Później tą postać zagrał w trzecim sezonie „Twin Peaks„.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Reporterka Sadia Shaw, to irańsko-amerykańska aktorka Sarah Shahi. W przeszłości zagrała ona Jenny w „Alias” (znanym w Polsce jako Agentka o stu twarzach). Później wystąpiła jako Carmen de la Pica Morales w „The L Word” oraz jako Renée Royce w „Chicago Fire„.

Eddie Doling z wątku Joey, to aktorsko Oliver Hudson. Aktor jest najbardziej znany z postaci Adama Rhodesa w „Rules of Engagement” (znanego w Polsce jako Sposób użycia). Ponadto to Jeff Fordham w serialu „Nashville„.

Profesor Matt Freeman z wątku Jacka, to aktorsko Sebastian Spence. To serialowo chociażby Noel „Narcho” Allison w nowej wersji „Battlestar Galactica„. Aktor epizodycznie przewinął się również przez takie kultowe seriale, jak „The X-Files” i „The Outer Limits„.

David, to natomiast w rzeczywistości Greg Rikaart, który poza operą mydlaną Days of Our Lives nie wypłynął bardziej na wielkie aktorskie może.

To już całkiem na koniec C.J. z alarmowego telefonu zaufania. W tej roli wystąpił Jensen Ackles. Obecnie jest on najbardziej znany z postaci Deana Winchestera w „Supernatural” (znanego w Polsce jako Nie z tego świata). Zanim jednak zaczął polować na demony i inne potwory, to wystąpił również w roli Jasona Teague w „Smallville„. Aktorsko zaistniał natomiast przed szerszą publiką w mydlanej operze Days of Our Lives, a następnie w serialu „Dark Angel„.

Dawson’s Creek – SEZON 6 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To już jest koniec serialowych przygód z ekipą przyjaciół z fikcyjnego Capeside. Bez wchodzenia w szczegóły musimy powiedzieć, że Kevin Williamson wraz ze scenarzystami serialu znanego w Polsce jako Jezioro marzeń przygotowali na sam koniec wyjątkowe zakończenie. To nie jest płynne przejście z wątków kontynuowanych w Dawson’s Creek 6 (polski tytuł : Jezioro marzeń 6) w finał całego serialu. Tu następuje oddzielne zakończenie, które serwuje nam równocześnie lekki przeskok czasowy. Bez spoilerowania, bo to trzeba samemu zobaczyć, ale wielu twórców współczesnych dramatów młodzieżowych powinno się uczyć od nich, jak nieschematycznie można zakończyć taki serial, by był dla widzów mniej przewidywalny.

Na koniec warto podkreślić że serial ten trzyma poziom od początku po sam finałowy sezon włącznie. Warto więc po niego sięgnąć dla przypomnienia i/lub porównania, jak dobrze można zrobić seriale młodzieżowe, by nie były typową bezsensowną papką.

Udostępnij w social mediach