Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja

Dawson’s Creek 5 (polski tytuł : Jezioro marzeń 5) – piąty sezon amerykańskiego serialu młodzieżowego przedstawiającego historię Dawsona Leery i grupy jego przyjaciół. Twórcą serialu jest Kevin Williamson. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Dawson’s Creek 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Dawson’s Creek 4.

GATUNKI : teen drama / coming of age / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Piąty sezon serialu znanego w Polsce jako Jezioro marzeń liczy, podobnie jak poprzednie dwa sezony, 23 odcinki. Dawson’s Creek 5 był emitowany premierowo na kanale The WB od 10 października 2001 roku do 15 maja 2002 roku.

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Joey zrywa z Pacey’em po jego słowach, które wypowiedział publicznie na balu maturalnym. Sam Pacey z czasem czuje się winny i choć upatrywał szansę w propozycji dziekana uczelni z Bostonu, że dostanie się na te same studia co Joey, to jednak przyjmuje od niego niespodziewaną propozycję pracy na jego jachcie. W tym czasie również rodzi się dziecko Mitcha i Gail. Od teraz Dawson ma siostrę. Sam natomiast podejmuje próbę podtrzymania związku z Gretchen Witter, ale ta wyjeżdża sama ponownie na uczelnie, zostawiając mu jedynie list pożegnalny.

Rozpoczynają się wakacje. Dawson już na początku wakacji szykuje się do wyjazdu na studia do L.A. Pożegnania są najtrudniejsze, szczególnie z osobami, z którymi przeżyło się tyle dobrych chwil. Dawson ostatni dzień chce poświęcić swojej grupie przyjaciół, a szczególnie Joey. Razem oglądają pierwszy kręcony przez niego film, w którym Joey grała główną rolę. Następnie wraz z Jen i Jackiem wybierają się na miasto.

Kiedy przychodzi czas pożegnania, najtrudniej Dawsonowi wyrazić słowami żal utraty na długi czas Joey. Ta też nie wie jak się zachować podczas wieczoru pożegnalnego, a dodatkowo nieco myślami jest w miejscu, w którym wylądował Pacey. Ten jednak do niej nie dzwoni, ale ku zaskoczeniu Dawsona, dzwoni właśnie do swojego dawnego przyjaciela i oświadcza mu, że jest jedyną osobą w Capaside, z którą się chce pożegnać. Ostatecznie późnym wieczorem Joey ponownie spotyka się z Dawsonem. Tym razem oznajmia mu, że będzie mocno za nim tęsknić i w głębi serca nie chce, by wyjeżdżał. To oczywiście niemożliwe już do zatrzymania, ale para znajduje kolejny raz nić porozumienia między sobą i pożegnanie kończy się wspólnym pocałunkiem.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Trwa rok akademicki. Joey z niecierpliwością czeka w Bostonie na wizytę Dawsona. Napisała nawet pracę literacką inspirowaną ich relacjami, co zauważył nauczyciel akademicki, że musi być ona oparta na prawdziwych wydarzeniach. Okazuje się jednak, że odwiedzin Dawsona nie będzie, bo ten załapał się właśnie na staż w studiu filmowym, na który od dawna czekał. Joey musi sobie dodatkowo radzić z ciężką do życia w jednym pokoju współlokatorką Audrey. Na szczęście ma wsparcie w postaci Jen i Jacka, którzy wraz z babcią przenieśli się również do Bostonu. Przyjaciele przekonują Joey, że jej współlokatorka nie jest wcale zła i wspólnie wyciągają ją na imprezę.

Na imprezie w pierwszej kolejności każdy chłopak podrywa Jen. Ta ma już tego dość i każdego zaczyna traktować z góry. Nawet przypadkowego chłopaka z zespołu, który wcale nie miał intencji zaciągnąć ją do łóżka. Po krótkiej rozmowie Jen uświadamia sobie, że Charlie może być inny niż wszyscy i warto się nim bliżej zainteresować.

Cała impreza nie jest w stylu Joey, ale podczas niej dochodzi do poważnej rozmowy z Audrey. Ta uświadamia dziewczynie, że czas przeciąć pewne węzły z przeszłości. Po rozmowie Joey dzwoni do Dawsona i nagrywa się na automatycznej sekretarce, oświadczając mu, że musi wreszcie zakończyć ten etap swojego życia.

Staż Dawsona też od początku nie wygląda tak idealnie, jak go sobie wyobrażał. Trafił pod skrzydła reżysera, który jest całkowitym przeciwieństwem osoby jaką on chce się stać w tym zawodzie. Ostatecznie wygarnia mu, że nie dość, że źle traktuje swoją ekipę filmową, to jeszcze lekceważąco podchodzi do swojej pracy. To kończy się wylaniem Dawsona ze stażu. Po tym błyskawicznym końcu stażu Dawson postanawia polecieć do Bostonu i odwiedzić Joey. Podczas wizyty Dawson dopiero odsłuchuje nagraną wiadomość. Dochodzi do niego, że jego miłość znowu go odtrąciła, co zaczyna być irytujące, bo ten stale się dla niej poświęca.

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial młodzieżowy ówczesnej stacji The WB doczekał się piątego sezonu. Ten kontynuuje przygody grupy przyjaciół z Capeside, ale już poza Capeside. Nastał bowiem czas studiów. Rówieśnicy wybrali uczelnie, więc opuścili zatokową mieścinę. Tak się złożyło, że 3 na 4 z naszej głównej obsady wybrało uczelnie w pobliskim Bostonie. Dawson z uwagi na swoje zamiłowania do filmowania oczywiście wybrał Los Angeles, bo gdzie mogło go pchnąć, niż do Hollywood. Z jednej strony to spełnienie jego dziecięcych marzeń. Natomiast z drugiej strony rzeczywistość nie wygląda tak różowo, jak to sobie wcześniej wyobrażał. Dawson szybko się o tym przekonuje podczas stażu u zawodowego reżysera. I tu pojawiają się jego pierwsze wątpliwości, czy dobrze wybrał uczelnie. Mętlik w głowie powoduje też świadomość, że grupa pozostałych jego przyjaciół przebywa obecnie w Bostonie. W tym głównie Joey. Dla Dawsona to konkretny argument, by także się tam przenieść, choć ten pomysł bardzo nie podoba się jego ojcu.

A jak jesteśmy przy ojcu Dawsona, to warto się na chwilę przy tym temacie zatrzymać. Generalnie recenzje na stronie Seriale Srebrnego Ekranu są prezentowane bez spoilerów, choć fabularnie dotykają wielu wątków w danym serialu. W tym przypadku nie da się jednak pisać ogólnie o wydarzeniu, które miało wpływ na cały piąty sezon. Dlatego dzisiaj wyjątkowo spoilorowo – w tym jednym temacie.

W początkowych odcinkach Dawson’s Creek 5 umiera ojciec Dawsona. Właściwie ginie w wypadku samochodowym, jeśli mamy być bardziej precyzyjni. Niewątpliwie jest to najważniejsze wydarzenie piątego sezonu i generalnie kluczowe dla całego serialu. Postać Mitcha Leery była istotna w tym serialu, bo generalnie rodzice Dawsona są tu najbardziej akcentowani z całej dojrzałej obsady serialu. Równie lub nawet niekiedy większe znaczenie ma jedynie babcia Jen i wątki budowane wokół tej osoby. Stąd śmierć Mitcha odciska duże piętno na kolejnych wydarzeniach w tym serialu.

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Skąd taka decyzja scenariuszowa, by w Dawson’s Creek 5 uśmiercić powszechnie lubianą postać w tym serialu ? Łatwo się domyślić. Aktor wcielający się w rolę Mitcha chciał z czasem odejść z serialu. John Wesley Shipp oceniając scenariusz stwierdził, że po przeniesieniu akcji do Bostonu, postacie dorosłe (w sensie rodziców Dawsona) zostaną zmarginalizowane. Stąd sam zaproponował drastyczne zmiany w scenariuszu, by uśmiercić jego postać i nadać fabule piątego sezonu inny ton. I z całą pewnością przedstawione wydarzenie miało większy wydźwięk, niż gdyby do końca serialu Mitch pojawiał się jedynie w totalnie epizodycznych fragmentach serialu.

Fakt faktem, John Wesley Shipp miał przy swojej decyzji sporo racji. Dla młodszej obsady nadszedł czas studiów, a to wiązało się z wyjazdem z Capeside. Tam poznają oni nowych znajomych, którzy zostają włączeni praktycznie na stałe do obsady serialu. W pierwszej kolejności poznajemy współlokatorkę Joey – Audrey Liddell. Choć pierwsze wrażenie o niej samej było dla Joey niezbyt pomyślne, to z czasem dziewczyny znajdują wspólny język. W ten sposób nowa bohaterka dołącza do znanej nam wcześniej ekipy i w jakiś drobny sposób zastępuje nam Andie McPhee.

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Oczywiście patrząc na cały Dawson’s Creek 5 nie jest to jakieś sztuczne szukanie zastępstwa dla Andie. Audrey jest całkiem inna charakterem i sposobem bycia, choć podobnie jak Andie szybko znajduje wspólny język z całą ekipą z Capeside. Oczywiście dla Jacka nie zastępuje ona siostry. Ten na własną rękę szuka dopasowania do nowej rzeczywistości. Nowe bostońskie środowisko to szansa na nowy start. Odpięcie łatwi geja, która mu doskwierała w małej miejscowości. Boston to duże miasto, więc jego orientacja seksualna nie robi tu żadnego wrażenia. To się Jackowi bardzo podoba, bo przez nowych kolegów jest traktowany normalnie. Jack za wszelką cenę chcę się więc do nich bardziej zbliżyć wstępując do bractwa studenckiego. To właśnie wokół tego tematu zbudowany jest cały odrębny wątek wokół postaci Jacka McPhee.

W Dawson’s Creek 5 nie zabrakło oczywiście Pacey’a i Jen. Ten pierwszy po morskich wojażach osiada również w Bostonie gdzie znajduje pracę w restauracji u szefa kuchni, który z czasem staje się jego idolem. Jej babcia uzbierała kasę ze sprzedania domu w Capaside, by dziewczyna mogła pójść na studia. Zabawne jest jednak to, że ze sprzedaży domu w drobnej mieścinie stać ją było na opłacenie studiów Jen i kupienie innego domu w dużym Bostonie 🙂 Absurd, na który twórca serialu widocznie nie zwrócił większej uwagi 😉

Wracając do samej Jen. Ta w tym sezonie wykorzystuje kolejne odrzucenie Joey względem Dawsona, by odnowić ich niegdyś dobre relacje. Ponadto na jej drodze pojawia się przystojny muzyk. To student z Bostonu, który ma własną kapelę i razem z nią koncertuje. Miłosne wątki nie ominęły również Joey. Ta odcinając się od przeszłości i od Dawsona szuka własnej drogi dla siebie. Nowe środowisko uczelniane to szansa na poznanie kogoś całkiem nowego. Dziewczyna jednak nieświadoma jest tego, że w jej centrum zainteresowań przypadkowo pojawił się również jej profesor od literatury.

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Nowe środowisko w Dawson’s Creek 5, to siłą rzeczy wrzucenie do serialu całkiem nowych postaci. Pierwszą z nich jest wspomniana w tekście Audrey Liddell. W tej roli wystąpiła Busy Philipps. Jej pierwsza większa przygoda aktorska z serialami miała miejsce w serialu „Freaks and Geeks„, gdzie wcieliła się w postać Kim Kelly. W późniejszych latach zagrała również lekarkę Hope Bobeck w „ER” (pol. Ostry dyżur). Epizodycznie pojawiła się również w trzecim sezonie „How I Met Your Mother” oraz czwartym sezonie „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

Muzykalny student Charlie Todd, to natomiast aktorsko Chad Michael Murray. Aktor wypromował się rok wcześniej na postaci Tristana Dugray’a w „Gilmore Girls„. Serialowo jest on jednak obecnie najbardziej znany z roli Lucasa Scotta w „One Tree Hill” (znanym w Polsce pod idiotycznym tytułem Pogoda na miłość). Obecnie wciela się on w Edgara Evernevera w serialu „Riverdale„.

Profesor David Wilder, to aktorsko Ken Marino. Ostatnio możemy go oglądać w serialu „Black Monday„. Aktor wcielił się również w postać Vinnie Van Lowe we wznowionym po latach serialu „Veronica Mars„. Serialowo to również Joseph Manfredi w „Agent Carter„. Najdłużej na srebrnym ekranie gościł natomiast w serialu „Childrens Hospital„.

Alexandra 'Alex’ Pearl, to w rzeczywistości Sherilyn Fenn. Aktorka najbardziej jest znana z postaci Audrey Horne w „Twin Peaks„. W późniejszych latach to również Anna Nardini w „Gilmore Girls” oraz Donna Cochran w „Ray Donovan„. Ostatnimi czasy mogliśmy ją także zaobserwować w trzecim sezonie serialu „Goliath„.

Szef kuchni i szef Pacey’a Danny Brecher, to aktorsko Ian Kahn. Kelnerkę Karen Torres z tej samej restauracji gra natomiast Lourdes Benedict. To amerykańska aktorka, ale filipińsko-dominikańskiego pochodzenia. Aktorka przewinęła się przez serial „ER” oraz nową wersję „V” (od słowa Visitors). Serialowo to również Carrie Turner z drugiego sezonu „24” (pol. 24 godziny).

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Melanie Shea Thompson powiązana z wątkiem morskich wojaży Pace’a, to aktorsko Jennifer Morrison. W Dawson’s Creek 5 dostała bardzo małą rolę, a na swoje duże pięć minut przyszło jej czekać później wiele lat. Dopiero rolą lekarki Allison Cameron w serialu „House M.D.” dała o sobie przypomnieć ponownie szerszej publice. Następnie zagrała Zoey w szóstym sezonie „How I Met Your Mother„. Najdłużej na srebrnym ekranie zagościła jednak dopiero w serialu ABC „Once Upon a Time„. Ostatnimi czasy to również Cassidy Sharp w popularnym „This Is Us” (pol. Tacy jesteśmy).

Eric z bractwa studenckiego, to w rzeczywistości Ryan Bittle. Zaczynał on obiecująco znaczącymi rolami w serialach młodzieżowych, jak w tym dzisiaj omawianym oraz w „Sweet Valley High„. W późniejszych latach jednak nie dostawał znaczących ról, a jedynie odznaczał się na srebrnym ekranie w operze mydlanej All My Children. Inny student Elliott Sawyer, to natomiast aktorsko Ned Brower.

To jeszcze na koniec podobny do Dawsona pasjonat filmowy Oliver Chirckirk. W tej roli wystąpił Jordan Bridges. Najbardziej jest on znany z postaci Frankie’ego Rizzoli Juniora w serialu „Rizzoli & Isles” (znanym w Polsce pod tytułem Partnerki).

Dawson’s Creek – SEZON 5 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dawson’s Creek 5 (polski tytuł : Jezioro marzeń 5) dużo zmienia w tym serialu z uwagi na przeniesienie większości akcji poza Capaside. Gdyby nie śmierć Mitcha, to nie byłoby zbytnio okazji zaglądać do tej mieściny. To trochę dziwne, bo po narodzinach siostry Dawsona, wydawało się, że ten element będzie lepiej w tym sezonie wykorzystany. Tak się jednak nie stało. Tym samym nie tylko na znaczeniu traci matka Dawsona, ale i przecież również Bessie Potter. Nina Repeta nawet wyleciała z czołówki wymieniającej ją do tej pory w głównej obsadzie.

Poza tym Dawson’s Creek 5 (polski tytuł : Jezioro marzeń 5) to ciągle zawirowania miłosne głównych bohaterów. Tu pod tym względem akurat nic się nie zmienia. Te dotykają każdego z głównej obsady. Jednak stale mają one swój urok i nawet z perspektywy czasu ogląda się to lepiej, niż przy większości współcześnie serwowanych seriali młodzieżowych.

Udostępnij w social mediach