Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja

Dawson’s Creek 4 (polski tytuł : Jezioro marzeń 4) – czwarty sezon amerykańskiego serialu młodzieżowego nieistniejącej już stacji telewizyjnej The WB. Twórcą serialu jest Kevin Williamson. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Dawson’s Creek 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Dawson’s Creek 3.

GATUNKI : teen drama / coming of age / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu znanego w Polsce jako Jezioro marzeń liczy, podobnie jak poprzedni, 23 odcinki. Dawson’s Creek 4 był emitowany premierowo na kanale The WB od 4 października 2000 roku do 23 maja 2001 roku.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu dochodzi do starcia Dawsona z Pacey’em w ramach regat nad zatoką Capeside. Obydwoje walczą nie tyle o zwycięstwo w regatach, co o względy Joey. Wyścig kończy się nieuczciwym zagraniem Dawsona, co powoduje dyskwalifikacje jego łodzi. Joey jest natomiast wściekła na nich obu, dlatego postanawia z nikim się nie wiązać. Ostatecznie i tak górą wychodzi z tego starcia Dawson, bo Joey akceptuje jego prośbę o dalszą przyjaźń.

Zbliża się wielki bal szkolny. Dawson oczywiście zaprasza Joey, a Jen idzie na bal z Henrym, z którym związała się już na dobre. Jack natomiast próbuje kupić bilet dla siebie i Ethana, ale zostaje przystopowany za to, że jako jedyny chłopak próbuje przyjść na bal z innym chłopakiem. Andie buntuje brata, że to wypowiedzenie wojny ideologiczno-politycznej i namawia przyjaciół na zorganizowanie anty-balu. Zyskuje dzięki temu też partnera na ten bal, a tą osobą jest Pacey.

Bal jednak dla wszystkich kończy się burzliwie. Jen zrywa z Henrym, bo ten planując na wakacje wyjazd z drużyną footballową, myśli tylko o sobie. Jack rozstaje się z Ethanem, bo wychodzi na to, że Ethan wcale nigdy nie był otwarcie gejem i trochę przez to mamił początkującego Jacka. Wspólny taniec Joey z Dawsonem i później z Pacey’em też psuje ponownie relacje Dawsona z Joey. Ten oczywiście liczył na coś więcej niż zwykłą przyjaźń z Joey. Całe te zajście zmusza też Andie do przemyśleń. Ta decyduje się na szczerą rozmowę ze swoim byłym chłopakiem i namawia go, by jednak powalczył o Joey skoro widać, że ją bardzo kocha. Ten jednak po balu woli uciec od problemu i udaje się na samotny wakacyjny rejs (sic!!). Bal jedynie szczęśliwie kończy się dla opiekunów imprezy, bo rodzice Dawsona ponownie schodzą się ze sobą.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W konsekwencji tych wydarzeń Mitch i Gail biorą ponowny ślub. Podczas uroczystości Dawson pierwszy raz przestaje zachowywać się egoistycznie i wbrew swoim uczuciom namawia Joey by poszła do Pacey’a, skoro obecnie darzy go uczuciem. Ta biegnie na przystań i pierwszy raz otwarcie mówi o swoich uczuciach. To jednak nie zatrzymuje Pacey’a przed wypłynięciem w rejs, ale z uwagi na okazaną miłość postanawia zabrać Joey ze sobą. W międzyczasie natomiast babcia Jen namawia wnuczkę, by pojechać za Henrym. Chce, by dziewczyna otwarcie powiedziała co czuje do młodszego licealisty. Jedynie Jack nie może się czuć szczęśliwy, bo przy próbie przeproszenia Ethana okazuje się, że ten wrócił do swojego byłego chłopaka.

Mijają wakacje. Pacey i Joey wracają z szalonego rejsu. Po powrocie do domu Pacey zastaje swoją siostrę, która wróciła do Capeside. Ta proponuje mu wspólne zamieszkanie, bo Doug ma już dość zamieszkiwania pod jednym dachem ze swoim młodszym bratem. W międzyczasie Jen wpada na nowy pomysł. Dziewczyna czuje się winna tego, że to przez nią Dawson dowiedział się o romansie Pacey’a z Joey. Dlatego na zakończenie wakacji chce zorganizować ich wspólne spotkanie. Pacey boi się spotkania Joey z Dawsonem, ale ta ostatecznie udowadnia mu, że jej uczucia na koniec wakacji wcale się nie zmieniły.

Początek nowego roku szkolnego to powrót do szarej rzeczywistości. Pacey dowiaduje się, że grozi mu powtarzanie ostatniej klasy, jeśli nie nadrobi zaległości z poprzedniego semestru. Joey dowiaduje się natomiast, że pod jej nieobecność Bessie wpadła w tarapaty finansowe. Dziewczyna więc idzie do nowej pracy, jako kelnerka w jacht klubie.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Czwarty sezon tego serialu młodzieżowego już na dobre rozkręca wątek związku Pacey’a z Joey. Mimo przeciwności losu i wielkiego niezadowolenia tytułowego bohatera, ta dwójka stała się parą. Na zewnątrz wygląda to na bardzo udany związek, jednak pozory mogą mylić, bo tą dwójkę więcej dzieli niż łączy. Joey ma też całkiem inne podejście do Pacey’a, niż miała je jego poprzednia dziewczyna Andie McPhee. Do tego dochodzi jak zawsze temat Dawsona w tle. To nie może być niezauważone przez Pacey’a, którego drażni, że nigdy nie będzie dla niej najważniejszą osobą.

Związek tej dwójki sprawia, że Dawson musi znaleźć sobie zajęcie, które wypełni jego głowę i przestanie przy nim myśleć o miłości swojego życia. No a tak traktuje on Joey, choć pamiętamy z pierwszego sezonu, że na wstępie nigdy nie myślał o swojej przyjaciółce w ten sposób. Tak się składa, że na początku Dawson’s Creek 4 dochodzi do incydentu ze sztormem w zatoce. Dla ratowania Jen, która wypłynęła z Pacey’em na jego łodzi, Dawson Leery kradnie łódź jednego z gości restauracji – Pana Brooksa. Arthur „A.I.” Brooks jest bardzo niezadowolony z czynu chłopaka, który w swojej bohaterskiej akcji uszkadza jego jacht. Chce początkowo zadośćuczynienia finansowego, ale po reprymendzie babci Jen, która zagroziła mu, że rozprawi się z nim jeśli weźmie choć cent od chłopaka, który uratował życie jej wnuczce, Brooks wymyśla inną karę dla Dawsona. Są to prace remontowe w jego domostwie.

Podczas tych prac domowych Dawson odkrywa przeszłość Pana Brooksa. Był on niegdyś reżyserem. „A.I.” Brooks tworzył w przeszłości filmy, co zainspirowało Dawsona, do wnikliwego poznania historii jego życia. Jakby na to nie patrzeć spotyka on przypadkowo swoją bratnią duszę, dlatego chce wycisnąć z tego tematu jak najwięcej. Jednak sam Brooks jest ciężką charakterem osobą, więc nie będzie to dla Dawsona łatwe zadanie.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W międzyczasie Dawson zacieśnia też więzi z siostrą Pacey’a. Ta rzuciła studia i wróciła do rodzinnego Capaside. Zatrudnia się w restauracji u mamy Dawsona i wspólne spędzanie czasu przybliża tą dwójkę. To skomplikowana znajomość, bo tytułowego bohatera dzieli z Gretchen cztery lata różnicy. Niby nie jest to kosmicznie dużo, ale wiadomo jak podchodzą do tego kobiety, gdy ich potencjalny facet jest o kilka lat od nich młodszy 😉

Przez cały sezon również przewija się temat wyboru uczelni. To ostatni rok w szkole, więc główni bohaterowie myślą poważnie o studiach i składają papiery na różne uczelnie. Joey w tym czasie natomiast zatrudnia się dodatkowo u demonicznej matki nowego ucznia miejscowej szkoły – Drue Valentine’a. Przyjechał on z mamą z Nowego Jorku otworzyć jacht club w Capaside. Nie jest on wcale lepszy od swojej matki i charakterologicznie zastępuje on nam Abby Morgan z początku tego serialu.

Dawson’s Creek 4 mocniej rozwija wątek gejowski Jacka. Tym samym ukazuje jakie problemy z uwagi na swoją odmienność może mieć młody chłopak w małej miejscowości, jaką jest Capeside. Tu nietolerancja daje się mocniej we znaki i Jack ma problemy w swojej pracy trenerskiej oraz innych sferach życia codziennego. W związku z powyższym wraca on do starej metody krycia się z własną seksualnością. Z czasem dochodzi jednak do zderzenia jego postawy z pełną otwartością, którą preferuje świeżo poznany gejowski aktywista Tobey Barret.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Przy okazji nadal rozwija się przyjaźń Jacka z Jen. Jen znajduje wsparcie w koledze, który traktuje ją po przyjacielsku, a nie jak obiekt pożądania. To dla niej idealne rozwiązanie, szczególnie, że wciąż w Capaside szuka osób, wśród których będzie się czuć dobrze. Sama Jen jednak dodatkowo musi walczyć z własną przeszłością. Pomaga jej w tym terapeuta, ale ostateczny krok dziewczyna musi zrobić sama. W tym sezonie dostajemy więc wątek jej podróży do rodzinnego Nowego Jorku i mamy okazję wreszcie poznać (totalnie epizodycznie) ojca Jen.

W Dawson’s Creek 4 (polski tytuł : Jezioro marzeń 4) wiele się więc dzieje wokół Jen oraz Jacka McPhee. Z czasem jednak zauważamy całkowite zmarginalizowanie jego siostry – Andie McPhee. Meredith Monroe, czyli aktorka grająca tą postać postanawia bowiem opuścić obsadę podczas kręcenia czwartego sezonu. Na szybko wymyśla się dla niej absurdalny wyjazd do Włoch, by jakoś wytłumaczyć widzom jej nieobecność w Capaside.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Do dzisiaj dokładnie nie znamy przyczyn rezygnacji Meredith Monroe. Zgodziła się ona jedynie pojawić w tym serialu jeszcze pod koniec tego sezonu oraz na zakończenie całego serialu. Dla samego twórcy produkcji Kevina Williamsona to była również niezrozumiała decyzja, bo tak się wypowiedział dla mediów podczas jej rezygnacji:

„I wasn’t thrilled with the way Andie left the show because I really loved that character when she first came on. And by the time she left, everyone hated her. I didn’t think the audience needed to turn against her the way they did. That’s why I wanted to bring her back for the series finale”.

Tłum. „Nie byłem zadowolony sposobem, w jaki Andie opuściła serial, ponieważ naprawdę pokochałem tą postać, kiedy pojawiła się po raz pierwszy. A kiedy odeszła, wszyscy ją znienawidzili. Nie uważam, że publiczność musiała zwrócić się przeciwko niej w ten sposób, w jaki to zrobili. Dlatego chciałem ją sprowadzić ponownie na finał serialu”.

Paradoksalnie z powodu dwóch wersji serialu (red. DVD i pierwotnej telewizyjnej), w jednej z nich brakuje sceny z Meredith Monroe, gdy ta jako Andie rozmawia z Pacey’em.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czwarty sezon wrzuca kilku nowych bohaterów. Warto też zauważyć, że podczas kręcenia Dawson’s Creek 4 zmarł w wieku 55 lat David Dukes, który grał ojca Andy i Jacka. Tą postać już siłą rzeczy nie ujrzymy w serialu, a to żal, bo scenarzyści mieli już całkiem ciekawy pomysł na przemianę mentalności Josepha McPhee. Jego postać ewidentnie zaczynała zmieniać podejście do seksualności syna, a ich relacje nabierały nowego kształtu.

To oczywiście przykra i niespodziewana sytuacja. Czas jednak przyjrzeć się od strony aktorskiej całkiem nowym postaciom, które wpisują się w fabułę czwartego sezonu. Arthur „A.I.” Brooks, to w rzeczywistości Harve Presnell. Wcześniej grał on Sama Lane’a w serialu „Lois & Clark: The New Adventures of Superman„. Epizodycznie pojawił się również w trzecim sezonie „Star Trek: Voyager” i siódmym sezonie pierwszej wersji serialu „Charmed„.

Epizodycznie w tym sezonie przewinął się również Peter Jurasik. Nie można go pominąć, bo to odtwórca kultowej roli Londo Mollari w serialu „Babylon 5„.

Gretchen Witter, to aktorsko Sasha Alexander. Ostatnio została zaangażowana do wznowionego pod latach, tym razem pod skrzydłami Apple TV+ „Amazing Stories„. Serialowo to między innymi Caitlin Todd w „NCIS: Naval Criminal Investigative Service” oraz Helene Runyon w „Shameless„.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Dyrektor Peskin, to w rzeczywistości Harry Shearer. To głównie dubbingowiec z popularnej animacji „The Simpsons„. Nauczyciel Kasdan, to natomiast aktorsko David Downs.

Drue Valentine, to w rzeczywistości Mark Matkevich. Nie zrobił on po tym serialu zawrotnej kariery, a przez kolejne 10 lat trafiały mu się jedynie rolę epizodyczne. Dlatego z czasem wycofał się aktorstwa i poszedł w kierunku sztuki. Otworzył on własną galerię Axiom Contemporary w Santa Monica.

Jego matkę w tym serialu zagrała natomiast Carolyn Hennesy. To gwiazda najdłuższej w dziejach opery mydlanej General Hospital. Serialowo to również Rosalyn z „True Blood” i jedynie głosem (red. ale dla fana Star Wars to też istotne) Leia Organa w „Star Wars Resistance„. Fizycznie natomiast również miała okazję zagrać w filmie z sagi Gwiezdnych Wojen i był to „Star Wars: The Rise of Skywalker„.

Tobey Barret, to aktorsko David Monahan. Terapeuta Jen – Tom Frost, to natomiast aktorsko Rob Nagle. Aktor pojawia się na ekranie przeważnie w drobnych rolach. W ostatnich latach jest to nowa wersja serialu „Dynasty„, a dawniej było to na przykład „Buffy the Vampire Slayer„.

Dawson’s Creek – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dawson’s Creek 4 (polski tytuł : Jezioro marzeń 4) to stale perypetie miłosne Dawsona Leery, Joey Potter, Pacey’a Wittera oraz Jen Lindley (no i z czasem też Jacka). W tym sezonie dochodzi jeszcze element wyboru przyszłości tych bohaterów. Jak dla każdego licealisty ostatniego roku, to czas dylematów, którą uczelnie wybrać i czy będzie to dobry wybór w perspektywie przyszłego życia. Dla mieszkańców małych miejscowości to dodatkowy dylemat związany ze zmianą miejsca zamieszkania. Wyjazd na studia, to przecież często oderwanie się od rodziny i opuszczenie rodzinnego domu. Polska nie jest jakimś dużym krajem, a jak odległości robią swoje. Co dopiero takie Stany Zjednoczone, gdzie dla niektórych osób wyjazd na studia to może być przeskok na drugi kraniec kontynentu.

W tym sezonie pojawia się jeszcze ważny wątek, ale byłby on sporym spoilerem, więc o tym przy okazji kolejnego artykułu w temacie tego serialu.

Udostępnij w social mediach