Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja

Dawson’s Creek 3 (polski tytuł : Jezioro marzeń 3) – trzecia odsłona amerykańskiego serialu młodzieżowego, opowiadającego o perypetiach miłosnych Dawsona Leery i grupy jego przyjaciół. Twórcą serialu jest Kevin Williamson. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Dawson’s Creek 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Dawson’s Creek 2.

GATUNKI : teen drama / coming of age / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu znanego w Polsce jako Jezioro marzeń liczy 23 odcinki. Dawson’s Creek 3 był emitowany premierowo na kanale The WB od 29 września 1999 roku do 24 maja 2000 roku.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Andie McPhee zaczyna mieć podobne problemy psychiczne, co jej matka. Te nawróciły, bo Andie już w przeszłości widywała na jawie swojego zmarłego brata Tima. Jej drugi brat bardzo martwi się o nią i nawet przemógł się, by zadzwonić po pomoc do ich ojca. Ten po przyjeździe zadecydował zabrać Andie do swojego miasta na leczenie. Mimo interwencji Pacey’a, decyzja ich ojca jest nieodwołalna. Pogodzony z losem Pacey zabiera Andie na ostatnią randkę przed jej wyjazdem.

Ostatecznie Andie wyjeżdża z matką i ojcem, natomiast Jack McPhee zostaje sam w Capeside. Wie, że ciężko byłoby mu żyć pod jednym dachem z ojcem, który nie potrafił zaakceptować faktu, że jego syn jest gejem. Równocześnie Jack namawia Jen na kontakt z jej rodzicami w Nowym Jorku. Ta po sporze z babcią wyleciała z hukiem z jej domu. Teraz mieszka tymczasowo u Pani Leery. Kiedy Jen zadzwoniła do rodziców, to jej matka nie unosiła się radością, a ojciec nadal miał za złe jej występki z przeszłości. Zrozpaczona Jen chciała nawet wyjechać z Capeside i poszukać dla siebie swojego nowego miejsca do życia. Od tej decyzji odwiódł ją Jack i zaproponował jej zamieszkanie pod jednym dachem, skoro obecnie ma we władaniu cały duży dom w Capeside. Z czasem jednak Jen decyduje się na pojednanie z babcią i powrót do jej domu.

Związek Dawsona i Joey ponownie zaczął się dobrze układać, po całej sprawie z Jackiem i wyjściem na jaw jego preferencji. Gorzej jednak wygląda sytuacja rodzinna Dawsona. Gail Leery postanowiła przyjąć ofertę pracy w Filadelfii. Matka Dawsona wie, że nie może wiecznie czekać, aż jej mąż zmieni zdanie w sprawie rozwodu. Informuje więc Mitcha o swoim wyjeździe i namawia go na powrót do domu i opiekę nad Dawsonem.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Inaczej niż zwykle wygląda natomiast obecne życie Joey. Ta teraz spędza dużo czasu ze swoim ojcem, który opuścił już więzienie. Mike Potter pomaga nawet rozbudować rodzinny bar. Pewnego dnia jednak Dawson przypadkowo zobaczył, że Pan Potter ukrywa narkotyki na zapleczu baru. Postanowił skonfrontować to z ojcem Joey, zanim przekaże te informacje swojej dziewczynie. Sytuacja jednak jest bardziej skomplikowana niż to wygląda na pierwszy rzut oka. W pewnym momencie dochodzi do pożaru wewnątrz baru, a Mike Potter w tym czasie próbuje na szybko pozbyć się dostarczonych mu narkotyków. Kiedy sprawę bada policja, do akcji wkracza Dawson. To wszystko nie podoba się Joey, bo ta zaufała swojemu ojcu i nie chce wierzyć w insynuacje Dawsona. Wszystko to prowadzi do ich ponownego zerwania. Ostatecznie Joey sama idzie na układ z policją, który doprowadza do aresztowania Mike’a Pottera.

Minęły wakacje. Jen przez ten czas zamieszkuje u babci i tym razem ich relacje wyglądają wyjątkowo pokojowo. Dobry wpływ na Jennifer ma Jack McPhee, który zamieszkał razem z nimi, a z którym dziewczyna mocno się zżyła koleżeńsko. Przypadkowo też Jen zostaje szefową drużyny cheerleaderek, choć pierwotnie chciała tylko dogryźć jej liderce. Przez wakacje natomiast Dawson i Joey nie spotkali się ani razu. Wracając z wakacji od mamy z Filadelfii, Dawson poznaje też tajemniczą blondynkę, która dziwnie zainteresowała się licealistą z Capeside. Jak się później okazało, Eve jest striptizerką w miejscowym klubie nocnym. Pacey namawia przyjaciela, by ten nie zmarnował takiej szansy i zaprosił dziewczynę na przejażdżkę łodzią Mitcha Leery’ego.

Wojaże kończą się rozbiciem łodzi o przystań, a straty oszacowano na trzy tysiące dolarów. Dla pokrycia kosztów naprawy, Pacey obmyśla plan zamiany domu Dawsona w Night Club. W ten sposób koleżanki Eve zarobiłyby wymaganą kwotę na renowację przystani. O dziwo na imprezie pojawia się Joey, która próbuje przeprosić Dawsona za całą akcję z jej ojcem. Dawson nie potrafi nie wybaczyć Joey, ale równocześnie oświadcza, że teraz nie jest dobry czas na powrót ich związku. Sam jednak do końca nie wie, czy jego uczucia względem Joey się zmieniły, czy może wszystko przez wpływ jaki ma na niego kusicielka Eve.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Trochę przydługi opis wstępny, ale wiele się działo na przełomie obu sezonów. Dawson’s Creek 3 (polski tytuł : Jezioro marzeń 3) rozpoczyna się elementem niczym z wiecznej opery mydlanej. Właściwie w tym serialu zawsze w tle lub na pierwszym miejscu są relacje tytułowego bohatera z Joey Potter. Teraz jednak Dawson na początku zachowuje się inaczej w stosunku do Joey. Tym razem to nie on zabiega o powrót do Joey, a dziewczyna sama stara się naprawić błędy sprzed wakacji i przywrócić ich związek na dawne tory. Dawson stopuje jednak przyjaciółkę, a całość ta otwiera nowy wątek w ich dziwnych relacjach.

Oliwy do ognia dolewa jeszcze wizyta w miasteczku niejakiej Eve. Z jednej strony Dawson odprawia z kwitkiem Joey, ale z drugiej strony jakoś nie łatwo mu się zaangażować w nowy związek z inną dziewczyną. Baa, w stosunku do Joey nawet próbuje ukryć, że cokolwiek go łączy z tajemniczą Eve. Ta pojawia się w Capeside, w rzeczywiście tajemniczych okolicznościach i na początku nie znamy powodów jej pobytu.

Generalnie wątek z Eve na początku Dawson’s Creek 3 jest, mówiąc kolokwialnie, ni z gruchy, ni z pietruchy. Do Capeside przyjeżdża młoda kobieta, na oko wiele starsza od Dawsona, która od razu leci na nowo poznanego chłopaka. Ten widzi ją następnie zatrudnioną w night clubie, a później łyka opowieść, że jest ona uczennicą jego szkoły. Oczywiście tytułowy Dawson nie jest w tym serialu największym bystrzakiem, ale z drugiej strony scenarzyści zrobili teraz z niego kompletnego idiotę. Poza tym cały wątek, który lekko zaznaczę, ma bardziej charakter epizodu, jest tu robiony praktycznie na siłę i jakoś nie pasuje do całości serialu.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Z zasady serial trzyma równy poziom, ale jak widać scenarzystów momentami ponosi, stąd taka wrzutka z tajemniczą Eve. Warto zaznaczyć, że do tego serialu zaangażowano wielu scenarzystów, którzy się zmieniają w poszczególnych odcinkach. Część scenariuszy przygotował dziś dobrze nam znany Greg Berlanti. Dla niego serial Dawson’s Creek jest pierwszą produkcją, w którą zaangażował się jako początkujący producent i scenarzysta. Dzisiaj Berlanti jest głównie znany z licznych adaptacji serialowych komiksów DC. To twórca serialowego Arrowverse, które rozrosło się do niebotycznych rozmiarów oraz producent zaangażowany w późniejsze produkcje od platformy DC Universe. W omawianym serialu młodzieżowym Greg Berlanti stawiał natomiast pierwsze kroki jako producent wykonawczy, a i czasami dorzucał własne epizody, serwując od siebie garść scenariuszy.

A scenariuszowo Dawson’s Creek 3, serwuje nam różne drobne historie, które momentami spychają telenowelowaty wątek główny na dalszy plan. W jednym odcinku zbudowanym na bazie zadanej uczniom pracy domowej, grupa przyjaciół udaje się na pobliską Capaside wyspę, zwaną Wyspą Czarownic. Tam oczywiście Dawson sięga po kamerę i dostajemy w ten sposób odcinek inspirowany na popularnym wówczas filmie „The Blair Witch Project„. Innym razem otrzymujemy dość ckliwy odcinek o rodzinnym świętowaniu Święta Dziękczynienia. Wiemy powszechnie jak za oceanem ważne jest dla wszystkich to święto, dlatego twórcy chcieli, by i ten odcinek miał również specjalny wydźwięk i swój magiczny charakter.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Dawson’s Creek 3 to oczywiście nie tylko perypetie miłosne Dawsona i Joey. W poprzednim sezonie Jen dostała własny wątek budowany na jej dziwnej przyjaźni z demoniczną Abby Morgan. Teraz nadszedł czas na pokazanie metamorfozy Jen Lindley. Minął już spory czas odkąd rodzice wysłali ją z Nowego Jorku do babci w Capeside. W przeciągu trzech sezonów widzowie zauważają zmianę jaka zachodzi u Jennifer. Teraz na jej drodze staje nowy chłopak. Henry jest szkolnym pierwszakiem, ale widok Jen trafia w niego niczym strzała amora. Łatwo sobie dalej wyobrazić jakie to będzie miało znaczenie dla doświadczonej Jen, która raczej nie szuka przygód z żółtodziobem. Jednak właśnie z czasem na bazie tego wątku będzie lepiej zauważalna dla wszystkich przemiana Jennifer. Zmiana jej sposobu myślenia oraz postępowania.

Również Pacey Witter dostaje w tym sezonie specyficzny wątek poboczny. Pacey od samego początku jest szkolnym nonkonformistą. To sprawia, że często ma szkolne problemy, które kończą się dla niego zawieszeniem w prawach ucznia. Często jednak nie tylko walczy on o swoje racje, ale staje i w obronie innych. W poprzednim sezonie miał problemy, gdy chciał pomóc Jackowi. Dla szkoły to bez znaczenia, bo dyrekcja nie uznawała takiej buntowniczej postawy jednego z głównych bohaterów tego serialu. Teraz natomiast to się trochę zmieniło. Tym razem za sprawą nowego dyrektora sięgnięto po inny rodzaj kary i Pacey został przypisany do opieki nad małym niesfornym dzieciakiem. Pod jego skrzydła trafia Buzz Thompson, a Pacey jest zmuszony robić za jego opiekunkę (no OK – opiekuna ;P).

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Warto jeszcze zaznaczyć, że mniej więcej od połowy sezonu w Dawson’s Creek 3 zachodzą pewne istotne zmiany. Wszystko jest związane z wyjazdem grupy przyjaciół do college’u. To taka przymiarka pod kątem ich dalszej edukacyjnej przyszłości po zakończeniu Capeside High. Ten wyjazd dorzuca nam kilka nowych postaci, które na pewien czas wpisują się w fabułę Dawson’s Creek 3. Jedną z nich jest Nikki Green – córka nowego dyrektora szkoły w Capeside, wokół którego swoją drogą też zbudowano w tym sezonie ciekawy wątek. Zabawne jest to, że aktorka, która gra Nikki z college’u, dziesięć lat później gra licealistkę w innym serialu młodzieżowym (patrz -> O AKTORACH – część 2).

Kumacie absurd tej sytuacji ?? Oczywiście jasna sprawa, że w serialach młodzieżowych zatrudniani są dorośli aktorzy, którzy jedynie udają nastolatków. Angażuje się takich, którzy wyglądem najlepiej pasują pod ten wiek. Jednak patrząc w metryki, często ta sytuacja jest doprowadzona do granic absurdu. Rodzeństwo McPhee, które pojawiło się w poprzednim sezonie składa się na przykład z najstarszych aktorów głównej obsady młodzieżowej tego serialu. Najstarszą w całej ekipie jest grająca Andie – Meredith Monroe. W momencie pojawienia się w serialu była ona już pod trzydziestkę. Chociaż fakt faktem aktorka bardzo młodo wygląda i jeszcze dużo robi jej uczesanie. Jedynie w odcinku dotyczącym wystawienia szkolnej sztuki w Dawson’s Creek 3, kiedy Andie całkowicie zmienia fryzurę, można bliżej zauważyć, że jednak jest ona starsza od całej reszty.

Tylko lekko młodszy od grającej Andie aktorki jest jej serialowy brat Jack. Kerr Smith w momencie pojawienia się w serialu miał 27 lat. Zdarzają się jednak na tym polu czasami wyjątki. Nowy w Dawson’s Creek 3 pierwszak Henry, to rzeczywiście nastolatek. Co prawda już pełnoletni, ale jednak nastolatek.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No to jeszcze krótki rzut okiem na nowe postacie. Henry Parker to aktorsko Michael Pitt. Serialowo to w późniejszych latach James 'Jimmy’ Darmody w „Boardwalk Empire„. Z drobnych ról to również Mason Verger w „Hannibal„.

Ethan, którego Jack poznał podczas wyjazdu z Capaside, to aktorsko Adam Kaufman. Amerykanin jest najbardziej znany serialowo z roli Charliego Keysa w „Taken” (polski tytuł – Wybrancy obcych). Serialowo to również Brian Donovan w „Without a Trace„. W drobnych rolach zagrał chociażby w czwartym sezonie „iZombie” oraz w pierwszym sezonie „Mad Men”.

Eve Whitman, to natomiast w rzeczywistości Brittany Daniel. Aktorka jest najbardziej znana z innego serialu młodzieżowego „Sweet Valley High„. Tam grała Jessicę Wakefield razem ze swoją bliźniaczą siostrą. To również serialowa Sophia w „That ’80s Show„. Epizodycznie wystąpiła natomiast w „That ’70s Show„.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Nikki Green, to natomiast w rzeczywistości Bianca Lawson. Ona dziesięć lat później zagrała Maye w innym serialu młodzieżowym „Pretty Little Liars„. Serialowo to także Emily Bennett z „The Vampire Diaries” oraz Marin Morrell z „Teen Wolf„. Ponadto aktorkę możemy kojarzyć z „Witches of East End” i z „Buffy the Vampire Slayer„. Ostatnimi czasy grała natomiast Talie Freeman w „Rogue„.

Jej serialowy ojciec, czyli dyrektor liceum w Capeside – Howard Green, to aktorsko Obba Babatundé. Amerykanin nigeryjskiego pochodzenia ma spory dorobek aktorski. Występował on między innymi jako Daniel Harrelson Senior w „S.W.A.T.”. To również Dean Fairbanks w „Dear White People„. Epizodycznie przewinął się chociażby przez „Boston Legal„, „The Outer Limits„, czy „The Fresh Prince of Bel-Air” (znanym w Polsce jako Bajer z Bel-Air).

Buzz Thompson, którym opiekuje się Pacey, to aktorsko Jonathan Lipnicki. Dzieciak jest znany z filmów o małej myszce. Zagrał tam postać George’a Little w „Stuart Little” i „Stuart Little 2„. W dorosłym życiu natomiast większej kariery nie zrobił.

Helen Lindley, to aktorsko Mel Harris, która zagrała między innymi Ome Desale w „Stargate SG-1„. William 'Will’ Krudski to natomiast w rzeczywistości Rodney Scott. Aktor zagrał tą samą postać w serialu „Young Americans„.

To jeszcze na sam koniec A.J. Moller. W tej roli wystąpił Kanadyjczyk Robin Dunne. Aktor jest najbardziej znany z roli Willa Zimmermana w serialu „Sanctuary„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez takie seriale, jak „CSI: Miami„, czy „The Adventures of Sinbad„.

Dawson’s Creek – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dawson’s Creek 3 to w dużej mierze ciąg dalszy perypetii miłosnych tytułowego bohatera. Wszystko zawsze kręci się wokół Joey, a nasz bohater nie lubi jeśli jakieś inne osoby kręcą się wokół jego przyjaciółki i równocześnie jego bratniej duszy. Jeśli tacy się pojawiają, to rodzi wtedy konflikty, a Dawson przynajmniej w tej kwestii jest nieustępliwy. Jednak Dawson’s Creek 3 (polski tytuł : Jezioro marzeń 3) to także wiele pobocznych historii. Mamy na przykład kryzys tożsamości głównego bohatera. Większość z nich się kręci jednak wokół nowych postaci, które wchodzą w interakcje z członkami głównej obsady tego serialu. Są też odcinki, które równie dobrze można byłoby oznaczyć odcinkami specjalnymi. Mają one jakiś wpływ na bohaterów, ale nie wnoszą nic do rozwoju fabuły. Co nie oznacza oczywiście, że są one słabe, bo poza wątkiem z Eve, Dawson’s Creek 3 raczej nie ma jakiś spadków poziomu.

Jeszcze warto zauważyć niecodzienną sytuację, że w Dawson’s Creek 3 od połowy sezonu zmienia się czołówka serialu. Taki manewr stosuje się raczej na początku kolejnego sezonu. Tym razem mamy drobną korektę w środku sezonu, choć oprawa muzyczna (w wersji DVD i tej na platformie Netflix) pozostaje bez zmian.

Udostępnij w social mediach