Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja

Dawson’s Creek (polski tytuł : Jezioro marzeń) – amerykański dramat młodzieżowy, którego twórcą jest Kevin Williamson. Za produkcję serialu odpowiada Columbia TriStar Television (obecnie Sony) i po jej przejęciu jako Sony Pictures Television (Sony) oraz Outerbanks Entertainment (studio produkcyjne Kevina Williamsona).

GATUNKI : teen drama / coming of age / romans
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Dawson’s Creek liczy 13 odcinków. Był on nadawany premierowo na nieistniejącym już kanale telewizyjnym The WB od 20 stycznia 1998 roku do 19 maja 1998 roku. W Polsce premierowo widzowie mogli go obejrzeć na kanale Polsat.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie przyjaciół zamieszkujących małą fikcyjną amerykańską miejscowość Capeside. W wieku 15 lat dwójka z nich podejmuje poważną rozmowę odnośnie nocowania u siebie. Od dziesięciu lat Joey Potter nocuje u swojego przyjaciela Dawsona Leery. Teraz gdy są już nastolatkami taka sytuacja może budzić dwuznaczność. Dawson jednak nie widzi w tym nic złego, bo traktuje Joey wyłącznie jako swoją przyjaciółkę. Ta jednak z czasem zaczęła darzyć swojego przyjaciela z dzieciństwa uczuciem, choć sama się do tego nie przyznaje.

Sytuacja się zaognia, gdy do ich miejscowości przyjeżdża nowojorska dziewczyna Jen Lindley. Ta odwiedza swoją babcie, by jej pomóc w opiece przy chorym dziadku (taka jest oficjalna wstępna wersja Jennifer). Ten jest obecnie w ciężkim stanie zdrowotnym, bo zapadł w śpiączkę po pęknięciu aorty. Jen szybko wpada w oko Dawsonowi, a to budzi zazdrość u Joey. Przyjaciele tym samym ponownie muszą przeprowadzić poważną rozmowę, by nowa sytuacja z Jen nie zniszczyła ich przyjaźni.

Odmienną, choć jakże podobną sytuację ma przyjaciel Dawsona – Pacey Witter. Ten zabujał się w dużo starszej od siebie kobiecie, która pewnego dnia pojawiła się w wypożyczalni kaset video. Tej samej, w której Pacey pracuje razem z Dawsonem, by dorobić do kieszonkowego. Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego okazało się, że ta kobieta jest jego nową nauczycielką. Pacey nie daje jednak za wygraną i prowokuje sytuacje, by Tamara bardziej zainteresowała się jego osobą.

Perypetie miłosne nastolatków z Capeside to jedno, ale romanse dotyczą także starszych osób. Pewnego wieczoru Joey zauważa, że matka Dawsona ma romans z kolegą z pracy. Tą informację jednak postanawia zostawić dla siebie, bo nie chce, by rozpadło się małżeństwo jej najlepszego kolegi. Sama bowiem nie ma takiego komfortu wychowywać się w pełnej i szczęśliwej rodzinie. Dlatego Joey postanawia rozwiązać tą sprawę tak, by przy okazji nie ucierpiał na tym jej przyjaciel Dawson.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – OD AUTORA

Dzisiaj na stronie Seriale Srebrnego Ekranu klasyka seriali młodzieżowych. Koniecznie jednak trzeba zauważyć, że dzisiejsze teen dramy bardzo różnią się od tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze ponad dwadzieścia lat temu. Jednak nie ma co się dziwić, bo i dzisiejsza młodzież jest inna. Przez ten czas ewoluowała (choć często nie w tą stronę, w którą życzyliby sobie ich rodzice ;P).

Dzięki platformie Netflix, a wcześniej Amazon Prime Video możemy raz jeszcze (lub pierwszy raz) zanurzyć się w perypetie miłosne nastolatków z Capeside z końca XX wieku. Tylko komu współcześnie można polecić ten serial ? Starszym widzom, jako sentymentalną podróż w czasie, a i współczesnej młodzieży dla czystego porównania, jak wyglądały niegdyś amerykańskie seriale młodzieżowe.

No to zaczynamy – przed nami sześć sezonów młodzieżowego Dawson’s Creek, który dla wielu polskich widzów został zapamiętany jako Jezioro marzeń.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dawson’s Creek już w pierwszym sezonie porusza kilka wątków, które bezpośrednio dotyczą głównych bohaterów. Pierwszy z nich dotyczy zachwiania wzajemnych relacji między Dawsonem i Joey. Wszystko za sprawą pojawienia się w ich mieścinie Jen, która szybko wpada w oko Dawsonowi. Tą wysyła z Nowego Jorku ojciec, by przez pewien czas zamieszkała pod jednym dachem ze swoimi dziadkami. Dla Jen to duże zderzenie z niewygodną dla niej rzeczywistością. Dziewczyna bardzo bowiem różni się od swojej babci i już na starcie wie, że ciężko jej będzie się z nią dogadać. Różni ją z babcią nie tylko charakter oraz kolosalna różnica pokoleniowa, ale i także wyznawany światopogląd. Jednak skoro los ją rzucił do Capeside, to musi się z czasem przyzwyczaić i dostosować do nowej codziennej rzeczywistości.

Cała ta sytuacja z Jen budzi zazdrość u Joey. Ta w życiu nie ma lekko. Jej mama umarła, a ojciec trafił do więzienia. Wychowuje ją praktycznie jej starsza siostra, która mieszka pod jednym dachem ze swoim czarnoskórym chłopakiem. [a takie mieszane rasowo pary, to w małej miejscowości temat do plotek i obgadywania]. Joey robi wszystko by wyrwać się z Capeside, a jedyną drogą do tego są dobre stopnie w szkole i szansa na uzyskanie stypendium.

Teraz jeszcze dochodzi kwestia jej uczuć do Dawsona. Z jednej strony Joey zaprzecza własnym uczuciom i twierdzi, że Dawson jest jedynie jej przyjacielem. Z drugiej jednak strony przez te wszystkie lata dojrzała i dziś już inaczej patrzy na swojego przyjaciela niż za czasów dzieciństwa. Josephine może i by chciała przekuć ich przyjaźń w coś więcej, ale nowojorska dziewczyna nagle krzyżuje jej plany. Z czasem Joey stoi przed decyzją. Czy zachować przyjaźń z Dawsonem i trzymać się na dystans od jego starań o Jen ? Czy zaryzykować ich dobrymi relacjami, ale jednak przeszkodzić nowojorskiej dziewczynie w złowieniu na wędkę Dawsona.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon Dawson’s Creek serwuje nam jeszcze inne wątki. Więcej tego mamy w pierwszej połowie premierowego sezonu. Kolejny dotyczy Pacey’a, który zakochał się we własnej nauczycielce. Ta choć niechętnie z uwagi na własne bezpieczeństwo, ale dopuszcza do siebie zaloty Pacey’a. Oczywiście taki związek nie może wyjść na światło dzienne. To może być nie tylko koniec kariery zawodowej Tamary, ale nauczycielka może mieć przez to problemy natury prawnej.

W tle jest jeszcze odkryta tajemnica Joey. Ta dotyczy romansu mamy Dawsona z jej kolegą z pracy. I to Joey gryzie się z myślami, jak tą całą sytuację rozegrać, by nie ucierpiał przy tym jej najlepszy przyjaciel.

Śledząc perypetie paczki przyjaciół poznajemy także nie tylko ich romanse, ale i różne pasje i wspólne zainteresowania. Już w premierowym sezonie Dawson’s Creek dowiadujemy się, że nasz główny bohater marzy o zostaniu reżyserem filmowym. Jego idolem jest Steven Spielberg i to na nim wzoruje się Dawson. Cały jego pokój jest nawet wystrojony dekoracjami związanymi z twórczością tego wybitnego reżysera, a obecnie producenta filmowego.

Już przy okazji recenzji pierwszego sezonu, warto zwrócić uwagę na czołówkę serialu. Piosenka z czołówki różni się w zależności od wersji serialu. W pierwotnej wersji telewizyjnej serialu Dawson’s Creek mamy do czynienia z utworem „I Don’t Want to Wait„. Motyw otwarcia wykonuje Paula Cole. W wersji puszczanej poza USA mamy natomiast utwór „Run Like Mad„. Wykonuje go Jann Arden. Serial z tą drugą wersją mamy właśnie na wydaniach DVD oraz w serwisie Netflix (chodziło o prawa licencyjne do utworu). Oczywiście to kwestia gustu, ale wersja nie-amerykańska prezentuje się znacznie lepiej i mówiąc kolokwialnie, bardziej wpada w ucho 😉

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas przyjrzeć się postaciom serialu Dawson’s Creek, jak wyglądają one od strony aktorskiej. Tytułowy bohater Dawson Leery, to aktorsko James Van Der Beek. Ta rola była jego pierwszą poważną rolą, choć do czasu Jeziora marzeń miał już kilka filmów na swoim koncie. W kolejnych latach zagrał byłego kanadyjskiego chłopaka Robin w serialu „How I Met Your Mother„. Wcielił się również w Adama Reese w „One Tree Hill„. Aktorsko to także doktor Joe Briggs w „Mercy” oraz Elijah Mundo w „CSI: Cyber„.

Mama Dawsona – Gail Leery, to aktorsko Mary-Margaret Humes. To aktorka, której przypadają głównie role epizodyczne. Zagrała między innymi w „CSI: Crime Scene Investigation„, „Grey’s Anatomy„, czy „Criminal Minds„.

Serialowy ojciec Dawsona – Mitch Leery, to natomiast aktorsko John Wesley Shipp. Aktor jest znany przede wszystkim z postaci Flasha. Zagrał w pierwszym serialu o tej komiksowej postaci „The Flash” (tym z 1990 roku). Aktorsko to również Lucky Williams z „Sisters” oraz Mr. Lahey w „Teen Wolf„. Ostatnio natomiast ponownie powrócił do roli Barry’ego Allena, choć początkowo odgrywał wyłącznie ojca tego bohatera w nowej wersji „The Flash” (tej nadawanej od 2014 roku).

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Joey Potter, to w rzeczywistości Katie Holmes. Zaangażowana do tego serialu Holmes była już wschodzącą gwiazdą. Zagrała Leigh Ann Watson w filmie „Teaching Mrs. Tingle„. Później wcieliła się w Rachel Dawes w „Batman Begins” oraz Erin Sadelstein w „Jack and Jill„. Serialowo to Paige Finney z „Ray Donovan” oraz Jackie Kennedy w „The Kennedys„. Epizodycznie wystąpiła też w „How I Met Your Mother„.

Jej serialowa siostra Bessie Potter, to aktorsko Nina Repeta. Jej chłopak Bodie Wells to natomiast w rzeczywistości amerykański aktor nigeryjskiego pochodzenia Obi Ndefo. Jemu epizodycznie zdarzały się występy w kultowych serialach science-fiction. Przewinął się przez „Stargate SG-1„, „Star Trek: Deep Space Nine„, czy „Star Trek: Voyager„.

Jen Lindley, to natomiast aktorsko Michelle Williams. Przed serialem Dawson’s Creek zagrała April Porter w filmie „Lessie„. Zagrała też młodą Sil w filmie „Species„. Ostatnio wciela się w Anne Weying w filmie „Venom„.

Babcia Jen – Evelyn Ryan, to aktorsko Mary Beth Peil. Ją znamy z ostatnich lat przede wszystkim jako Jackie Florrick w „The Good Wife„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez takie seriale, jak „Fringe„, „Law & Order„, czy „Law & Order: Special Victims Unit„.

Najlepszy kolega tytułowego bohatera – Pacey Witter, to aktorsko Joshua Jackson. O żadnym z głównym bohaterów nie można powiedzieć, że Dawson’s Creek otworzył im drogę do kariery, bo każdy z nich występował już wcześniej na małym i dużym ekranie. Jednak dla Jacksona była to niejako trampolina do wybicia się poza role epizodyczne. W późniejszych latach zagrał on Petera Bishopa w „Fringe„. Ostatnio był też gwiazdą serialu „The Affair„, gdzie wcielał się w postać Cole’a Lockharta. W drobnych rolach serialowych możemy go też kojarzyć z „Unbreakable Kimmy Schmidt„, czy w dalszej przeszłości z antologii „The Outer Limits„.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Brat Pacey’a – policjant Doug Witter, to w tym serialu w rzeczywistości Dylan Neal. Jego ostatnio możemy kojarzyć z roli Boba Adamsa w „Fifty Shades of Grey„, „Fifty Shades Darker” oraz „Fifty Shades Freed„. Serialowo to profesor Ivo w „Arrow„. Fani popularnej w Polsce opery mydlanej pewnie kojarzą go też z roli Dylana Shawa w The Bold and the Beautiful (polski tytuł : Moda na sukces).

To jeszcze na koniec dzisiaj nauczycielka Tamara Jacobs. W tej roli wystąpiła Leann Hunley. Ją mogą kojarzyć fani starszej wersji Dynastii. Tam zagrała Danę Waring Carrington. Miała też mała rólkę w familijnym „7th Heaven„. W późniejszych latach przewija się natomiast przez takie seriale, jak „Gilmore Girls„, czy „Law & Order: Special Victims Unit„.

Dawson’s Creek – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Perypetie miłosne nastolatków z Capeside rozłożono na sześć sezonów Dawson’s Creek. Przez ten czas naszych bohaterów czeka wiele zwrotów akcji (ale o tym już w kolejnych artykułach na temat tego serialu). Serial był chętnie oglądany zarówno premierowo na nieistniejącym już kanale The WB, jak i po latach na wydaniach DVD, czy zagranicznych telewizjach (jak w Polsce na Polsacie). Obecnie mamy mamy możliwość zanurzyć się w ich przygody dzięki licencji zakupionej przez Netflix. Oczywiście trzeba pamiętać, że serial jest starszy. Nie ma co liczyć na Full HD, ani tym bardziej na 4k. Także wyświetlanie obrazu jest w formacie 4:3, bo nikt tego nie zremasterował, no ale takie uroki starszych produkcji.

UPDATE: W tekście jest o alternatywnej ścieżce dźwiękowej. Netflix jednak po czasie wprowadził pierwotną piosenkę do czołówki serialu, w wykonaniu Pauli Cole, w związku z zawartą nową umową licencyjną. Stąd jeżeli ktoś teraz ogląda ten serial na platformie Netflix, to ma utwór intra „I Don’t Want to Wait”.

Udostępnij w social mediach