DARK – Sezon 3 – RECENZJA

DARK 3 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Trzeci i równocześnie finałowy sezon niemieckiego thrillera science-fiction, którego twórcami są Baran bo Odar i Jantje Friese. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – DARK 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – DARK 2.

GATUNKI : science fiction / thriller / thriller sci-fi / mystery / suspense
KRAJ PRODUKCJI : Niemcy

Trzeci sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 8 odcinków. Finałowy DARK 3 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 27 czerwca 2020 roku.

DARK – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu prowadzone śledztwo policyjne doprowadza do przeszukania elektrowni atomowej. Gdy o nakazie rewizji dowiaduje się Charlotte Doppler, próbuje zatrzymać Clausena i proces rozbijania betonu, pod którym znajdują się tajemnicze odpady radioaktywne. Ostatecznie jednak dochodzi do otwarcia pojemników, w których jak się okazuje znajdowały się elementy ciemnej materii. Te nagle uwolnione zaczęły tworzyć szczelinę czasową, a Charlotte na własne oczy zobaczyła po drugiej stronie portalu swoją własną dorosłą już córkę Elizabeth.

Równocześnie do tych wydarzeń Jonas zabiera Claudię Tiedemann do roku 2020. Nakazuje jej udać się do bunkra, który jest jedyną ochroną przed nadciągającą Apokalipsą. Ta jednak w pierwszej kolejności kieruje się do domu swojej córki Reginy, bo postanawia uratować jej życie przed zagładą. W bunkrze czekają na nich Doppler z córką Elizabeth, a chwilę później dołącza do nich młodsza wersja Noah.

W tym czasie Jonas udaje się do własnego domu, by zabrać swoją matkę. Tam jej jednak nie zastaje, ponieważ cofnęła się ona wcześniej do roku 1954. W domu natomiast natrafia na Marthę. Nic jej nie musi nawet tłumaczyć, bo Martha wcześniej poznała sekret podróży w czasie oraz rolę jaką odgrywa w niej Jonas. Chłopak chce jednak uratować swoją ukochaną przed Apokalipsą, ale jego plany krzyżuje on sam z przyszłości w postaci Adama, który zjawia się nagle w jego domu. Adam wie co musi nastąpić, by Jonas w przyszłości stał się nim samym. Dlatego właśnie oddaje on strzał z pistoletu, który zabija Marthę. Pogrążony w rozpaczy Jonas nie potrafi nic zaradzić na śmierć Marthy, jednak w końcowej scenie sezonu, nad ciałem jego ukochanej staje ona sama… a raczej jej wersja z innej rzeczywistości. Następnie uruchamia ona specjalne urządzenie, które pozwala im obojgu opuścić to miejsce na sekundy przed Apokalipsą.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po przeniesieniu Jonasa, Martha znika informując go wcześniej, że dzisiejszego dnia pozna jej wersje z przeszłości. Jonas trafia do innej rzeczywistości 4 listopada 2019 roku. W tym świecie również zaginął Erik Obendorf, jednak kilka innych rzeczy wygląda tu całkiem inaczej. Gdy Jonas dociera do swojego domu zauważa, że zamieszkuje go rodzina Marthy Nielsen. Hannah Kahnwald jest natomiast w ciąży z Ulrichem Nielsenem, który opuścił matkę swoich dzieci i który swoją drogą działa na kilka frontów, bo romansuje również w pracy z Charlotte Doppler. Jonasa za to kompletnie nikt tu nie poznaje. Świat ten poza tym ma jeszcze inne różnice. Regina Tiedemann zmarła tu 2 września 2019 roku. Franziska Doppler będąca w związku z Magnusem Nielsenem jest tu niemową, natomiast mała Elisabeth Doppler normalnie potrafi mówić. Jej dziadek w dzień pojawienia się w tym świecie Jonasa, zaczyna natomiast powtarzać tą samą sekwencję słów : „to znów się wydarzy”.

Jonas mając na uwadze pamiętną datę idzie zobaczyć, czy grupa znajomych spotka się w nocy w pobliżu wejścia do kompleksu jaskiń przy elektrowni atomowej. Z ekipą jednak nie ma Mikkela, choć zachodzą tej nocy dziwne zjawiska. Grupa ukrywa się w schronie gdzie pojawia się szczelina czasowa wypluwająca ciało Madsa Nielsena. Chwilę później Jonas natrafia na starszą Marthę, która wyjaśnia mu, że w tej rzeczywistości Mikkel nie zaginął w przeszłości. Stąd on się nigdy nie narodził i nie istnieje w tym świecie. Jednak i ta rzeczywistość ulega rozkładowi. Również ten świat czeka Apokalipsa bez względu na to, czy Jonas miał na niego jakikolwiek wpływ.

W międzyczasie Martha, która przeniosła Jonasa do swojej rzeczywistości czasu przeszłego, cofa się teraz jeszcze dalej w przeszłość w równoległej rzeczywistości, bo do roku 1988. Tam odnajduje dorosłego Jonasa, któremu obiecuje pomóc znaleźć praprzyczynę wszystkich tych zdarzeń mających wpływ na jego i jej rzeczywistość.

DARK – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

OK. to teraz bezpieczna bezspoilerowa (red. bo bez znaczenia ile czasu upłynęło od premiery i każdy w dowolnym czasie i miejscu może dopiero oglądać ten serial) analiza trzeciego sezonu. Równocześnie finałowego sezonu tego niemieckiego serialu platformy Netlfix, który pewnie na wiele lat utkwi w pamięci sporej części widzów. Już finał drugiego sezonu zwiastował widzom, że fabularnie wykraczamy poza zwykłe pętle czasowe, a w kolejnym sezonie będziemy mieli do czynienia również z równoległą rzeczywistością. DARK 3 poza zawiłościami związanymi z podróżami w czasie, serwuje nam teraz podróże do innych światów. Do takiego miejsca na początku finałowego sezonu trafia Jonas Kahnwald za sprawą Marthy Nielsen. Jednak nie tej samej Marthy, która była marginalną postacią pierwszego sezonu i która mocno zyskała na znaczeniu w drugiej odsłonie tego serialu. Międzywymiarowa podróżniczka już na starcie pozostawia wiele pytań, na które widzowie szukają odpowiedzi przez kolejne odcinki tego sezonu.

Wprowadzenie do serialu nowego świata, jako równoległej rzeczywistości dało twórcom serialu wiele nowych możliwości. Właściwie koncept na to mieli oni jeszcze przed powstaniem całego serialu, a nie tylko trzeciego sezonu (red. ale o tym później). W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o dalsze zagospodarowanie fabularne Marthy, która oficjalnie ginie w finale poprzedniego sezonu. Teraz w DARK 3 otrzymujemy alternatywną Marthę z jej własnej przyszłości oraz tą, która jeszcze nic nie wie o podróżach w czasie i przestrzeni. Dodatkowo w drugiej odsłonie fabularnie wyautowany został Ulrich Nielsen, który ugrzązł w przeszłości. Tam został odizolowany w wariatkowie, bez szans na powrót do swojego czasu. Równoległa rzeczywistość przywraca tym samym postać Ulricha na łono czołowych postaci tego serialu. Właściwie aktor grający tą postać stale był aktywny w mediach społecznościowych zdradzając pewne smaczki przed premierą poszczególnych sezonów, więc wątpliwe byłoby, gdyby nagle teraz miał się stać postacią z tzw. drugiego, czy trzeciego kołnierza.

DARK – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Równoległa rzeczywistość pozostawia na długo wiele pytań bez odpowiedzi. Z drugiej strony Jonas od razu na początku DARK 3 dowiaduje się pewnych faktów dotyczących swojej osoby. Okazuje się, że w tym świecie on się nigdy nie narodził, bo jego ojciec jako mały chłopiec nie zaginął w przeszłości i nie dał mu życia osiągając dojrzały wiek. To uzmysławia mu alternatywna Martha tłumacząc, że jego wszelkie działania nie mają większego znaczenia. Apokalipsa i tak nastąpi również w jej świecie, w którym Jonas nigdy nie istniał więc nie mógł niczego zepsuć, ani później naprawić. Dzięki tym wyjaśnieniom właściwie dostajemy już pewne wskazówki fabularne na cały finałowy sezon tego serialu.

Nie oznacza to jednak, że trzeci sezon wykłada od razu karty na stół i teraz będzie nam rzucał odpowiedziami na wszelkie nasze pytania, by rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Tych nie brakuje, a start nowej odsłony podsuwa nam kolejne pytania. Pierwsze – kim są tajemniczy podróżnicy w czasie ? Jedynie co możemy się domyślać na wstępie w sprawie nieznajomych, że jest to jedna i ta sama osoba z różnych płaszczyzn czasowych. Ta trójka nieustannie oddziałuje na wydarzenia mające miejsce w finałowym sezonie. Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, by coś zmienić, a każda przecież drobna zmiana w tym serialu pociąga za sobą konsekwencje. Dopiero w środku sezonu twórcy postanawiają z widzami podzielić się tajemnicą tożsamości człowieka w trzech osobach.

Z czasem w tym serialu niemal każda postać, która odkryła tajemnice szczelin czasowych, chce wykorzystać ich właściwość dla osiągnięcia własnych celów. Niby to bardzo ludzkie, ale postacie te robią przy tym więcej szkód niż pożytku. I tak idąc tym tropem wiemy, że skoki czasowe wykonała Hannah Kahnwald, Ulrich i Katharina Nielsen oraz Bartosz Tiedemann. Ten ostatni w tym sezonie zyskuje nieco więcej czasu antenowego i jako postać staje się kolejnym ważnym elementem na osi czasu.

DARK – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ciekawe w tym wszystkim jest te szastanie zwiększaniem lub zmniejszaniem znaczenia poszczególnych postaci dla fabuły całego serialu. Podobno Baran bo Odar i Jantje Friese mieli od samego początku rozpisany plan na całą historię. Stąd wszystkie postacie mają swoje miejsce w szeregu. Z punktu widzenia odbiorcy niestety niektóre postacie wyglądają jakby zostały odstawione na boczny tor, bo przestały mieć znaczenie dla losów serii. Jednak to przecież nieprawda, szczególnie, że mamy do czynienia ciągle z pętlami czasowymi. Dzieje się jednak tak, bo scenariusze są pisane przed danym sezonem. Jedynie zarys historii jako całości był przygotowany wcześniej przed całym serialem.

I tu nie trzeba być absolwentem kierunku filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach, by zauważyć tą zależność. Pewnie wielu widzów też zwróciło na to uwagę, chociażby na przykładzie marginalizacji ważnego wcześniej Helge Dopplera. Właściwie nie tylko jego. Ta sytuacja powtarza się w stosunku do innych postaci zarysowanych w całej historii. Później natomiast z braku rozwinięcia scenariuszowego potraktowanych przysłowiowo po macoszemu. Możemy tą sytuację porównać do Gwiezdnych Wojen z ery pre-disney’owskiej. George Lucas miał pierwotnie rozpisany zarys całej historii na sagę, ale szczegółowe scenariusze przygotowywane były przed danym epizodem. To bardzo dużo zmienia nie tylko od technicznej strony produkcji takiej trylogii filmowej, czy robionej w tym stylu serializowanej opowieści.

Zaletą DARK 3 jest pełne przywrócenie konwencji thrillerowej. Mogliśmy narzekać przy okazji poprzedniej odsłony (red. ja narzekałem, patrz -> „Recenzja Dark 2„), że serial stracił trochę na tym polu na rzecz typowego science fiction. Teraz pod tym względem możemy już wyczuć klimat pierwszego sezonu. Pamiętajmy jednak, by nie mieszać fabuły z cechami gatunku. Fabularnie oczywiście inaczej odbierało się DARK 1 i tego już nic nie zmieni. Twórcy mieli jedynie za zadanie zbliżyć się do swojego pierwotnego ideału. No bo chyba nikt nie wierzył, że mogą w finale serii go jakościowo przeskoczyć.

DARK – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

W warstwie aktorskiej DARK 3 nie szaleje z masowym wprowadzeniem do serialu nowych postaci. Tym samym mamy jedynie garstkę nowych aktorów w tym i tak mocno przecież rozbudowanym schemacie postaci i ich wzajemnych zależności. To zacznijmy od tajemniczej trójcy. Najstarszy, to aktorsko Hans Diehl, znany z miniserialu „Die Patriarchin„. Najmłodszy, to w rzeczywistości Claude Heinrich, który występował w katastroficznym serialu „8 Tage„. Środkowy wiekiem, to natomiast aktorsko Jakob Diehl. Aktor przewinął się w drobnej roli w serialu „Counterpart” (pol. Odpowiednik).

Benni / Bernadette, to aktorsko Anton Rubtsov. Aktor wystąpił w filmie „Das Dunkle Haus am Rande des Waldes” oraz został zaangażowany do serialu „Deutschland 89„.

Tronte Nielsen, to w rzeczywistości Walter Kreye, który w ostatnich latach pojawił się w serialu „Das Wichtigste im Leben„. Mały Tronte z lat pięćdziesiątych, to natomiast aktorsko Joshio Marlon.

Był Adam, to i musi być Ewa (org. Eva). W tej roli wystąpiła Barbara Nüsse, znana z postaci Almy w miniserialu „Zeit der Geheimnisse„.

Młody Ulrich z lat osiemdziesiątych, to aktorsko Ludger Bökelmann. Stary Ulrich Nielsen zamknięty w wariatkowie, to natomiast aktorsko Winfried Glatzeder. To znany niemiecki aktor filmowy i serialowy. Polscy widzowie mogą go kojarzyć z roli ojca Kuby i Jacka Zawilskich w serialu „Tajemnica Sagali / Das Geheimnis des Sagala„.

Starszy Magnus, to aktorsko Wolfram Koch.  Starsza Franziska Doppler to aktorsko Carina Wiese, znana między innymi z postaci Ingrid Rauch w „Deutschland 86„.

Silja Tiedemann, to aktorsko Lea van Acken, która ostatnio wystąpiła w serialu „Sløborn„. To jeszcze na koniec starszy Bartosz Tiedemann. W tej roli wystąpił Roman Knižka.

DARK – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czy po DARK 3 cały ten niemiecki serial platformy Netflix możemy nazwać serialem wybitnym ? Wyjątkowym, jak najbardziej. Ile emocji on budził oraz jak wielu widzów w różnych mediach społecznościowych pochylało się nad analizą zagadek jakie pozostawiała ta produkcja na przestrzeni ostatnich sezonów. Analizy te prowokowały do wielu spekulacji i rozgrzewały do gorącej polemiki. To już jest niewątpliwy sukces serialu, bo zwykłe średniaki nie wywołują nigdy tylu emocji. Jednak, czy całościowo jest to serial wybitny ? Pierwszy sezon zdecydowanie tak. W drugim sezonie kiedy wielu widzów przekonało się na własnej skórze, w którą stronę zmierza fabuła serialu, to czar lekko prysnął. Serial był nadal bardzo dobry, ale brakowało mu tego uroku z premiery. DARK 3 kontynuuje zawiłości dotyczące podróży w czasie i między wymiarami oraz wszelkich powiązań między bohaterami tego serialu. Jednak dodatkowo przywraca charakter thrillerowy, czego mocno brakowało w drugim sezonie.

Niewątpliwie jest to serial wyjątkowy. Przekombinowany – to fakt. Nie bójmy się użyć tego określenia. I tu nie chodzi o to, czy ktoś miał problemy ze zrozumieniem serialu. Twórcy chcieli wywołać za wszelką cenę tzw. efekt WOW. To samo można było zrobić jednak w innej lżejszej formie. Tylko wtedy oczywiście produkcja nie byłaby tak wielokrotnie złożona jak ta, z którą mamy do czynienia. Niezwykle jednak cieszy zakończenie serialu. Oczywiście niektórym może się ono nie podobać, ale to chyba najlepsze co twórcy mogli wymyślić w obliczu tego wszystkiego, z czym mieliśmy do czynienia na przestrzeni trzech sezonów. [red. osobiście jestem bardzo zadowolony z takiego postawienia sprawy i ukazania faktycznej praprzyczyny tych wszystkich zajść jakie miały miejsce w miejscowości Winden]. Tym samym ten serial na długo pozostanie w naszej pamięci.

Udostępnij w social mediach