DARK – Sezon 2 – RECENZJA

DARK 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona niemieckiego serialu platformy Netflix. Serialu, który dosłownie zabiera nas w podróż w czasie, zarówno do przeszłości, jak i przyszłości. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – DARK 1.

GATUNKI : science fiction / thriller / thriller sci-fi / mystery / suspense
KRAJ PRODUKCJI : Niemcy

Drugi sezon serialu liczy 8 odcinków. Wszystkie odcinki DARK 2 zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX równocześnie w dniu 21 czerwca 2019 roku.

DARK – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu szczelina czasowa wyrzuca małego chłopca w roku 2019. Okazuje się, że martwy chłopiec to Mads Nielsen. Równocześnie 66 lat w przeszłości ugrzązł jego brat Ulrich Nielsen, który został pochwycony i oskarżony o zabójstwo miejscowych dzieci. Natomiast 33 lata wstecz okazały się pułapką czasową dla zaginionego Mikkela, który stracił nadzieję na powrót do roku 2019, a którym postanowiła zaopiekować się pielęgniarka Ines Kahnwald.

Z odkryciem prawdy o swoim pochodzeniu oraz o skokach czasowych nie może sobie poradzić Jonas Kahnwald. Ten postanawia pożegnać się z matką i udaje się do kompleksu jaskiń, które okazały się wcześniej zgubą dla małego Mikkela. Szczelina czasowa przenosi go do roku 1986, czyli zgodnie z jego założeniami, roku właściwego z którego może uratować Mikkela. Misja jednak kończy się niepowodzeniem, ponieważ Jonas zostaje uprowadzony przez tajemniczego Noah. Ten zamyka go w tajemniczym dziecięcym pokoju, krzyżując jego plany ingerencji w wydarzenia z 1986 roku. Uwięzionego Jonasa odwiedza natomiast postać, która przyznaje się przed nim, że jest ona nim samym, tyle że z przyszłości. Oświadcza mu tym samym, że nie może go uwolnić, bo to jeszcze bardziej skomplikuje przyszłe wydarzenia, a on sam postanawia wysadzić szczelinę czasową i skończyć ten paradoks czasowy raz na zawsze.

Następnie Jonas z przyszłości realizuje swój plan, który jednak odnosi odwrotny skutek od zamierzonego. Tego właśnie był pewien Noah, który zdradza swój sekret Bartoszowi. W ten sposób szczelina zostaje zamknięta, ale cykl czasowy wcale nie zostaje zniszczony. Nowa szczelina czasowa właśnie ukazała się oczom młodszego Jonasa, który został uwięziony w 1986 roku. Zaskoczony Jonas postanawia dotknąć szczeliny, a ta zabiera go w kolejną podróż w czasie, ale tym razem do odległej przyszłości.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po skoku czasowym Jonas zostaje szybko zatrzymany przez lokalną grupę paramilitarną. Kiedy odkrywa w jakim czasie się właśnie znalazł i co tu się wydarzyło, próbuje odnaleźć szczelinę czasową, by wrócić do przeszłości i uratować swoich bliskich przed nadchodzącą apokalipsą. Ta jak się okazało, znajduje się na terenie zakazanej martwej strefy, mieszczącej się na zgliszczach dawnej elektrowni atomowej. Jego eskapada kończy się jednak aresztowaniem, a miejscowi postanawiają go powiesić za złamanie lokalnych zasad. Przywódczyni grupy ostatecznie jednak daruje mu życie i karę śmierci zamienia na uwięzienie w klatce. Jonas jednak szybko zyskuje lokalną sojuszniczkę, która postanawia go uwolnić. Ta zobowiązuje go, by zabrał ją do martwej strefy gdzie na własne oczy przekonuje się o istnieniu szczeliny czasowej, otoczonej ciemną materią.

DARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak prezentuje finał pierwszego sezonu oraz początek DARK 2. Oczywiście jest to serial wielowątkowy, a opis wstępny praktycznie dotyczy tylko jednego wątku. W tym przypadku jednak jest to zabieg celowy, by nie zdradzać zbyt dużo szczegółów fabularnych z początku nowego sezonu. Nowego sezonu, który w dużej mierze przebudowuje to, co znamy z pierwszej odsłony. Jeśli przy pierwszym sezonie było napisane, że DARK to bardziej thriller niż science-fiction (a tylko posiada elementy science-fiction), to teraz o tym zapomnijcie. To określenie gatunkowe tyczyło się wyłącznie pierwszego sezonu. DARK 2 to science-fiction pełną gębą (choć na stronie określamy też jako THRILLER SCI-FI).

Czy ewolucja się udała ? Można polemizować. Chociaż tak to wygląda jedynie od strony widza, bo twórcy serialu mieli taki plan od samego początku, a ich historia rozpisana jest na trzy sezony. Już w pierwszym sezonie mieliśmy do czynienia z paradoksami czasowymi. Wówczas było to prezentowane jako cykl 33-letni zazębiający się (nakładający się na siebie) w kilku elementach. W DARK 2 bardziej wyłożono karty na stół. Teraz widzowie poznają zamysł twórców, że to nie tylko chodzi o pewien cykl lekko się zazębiający, ale o ewidentną pętle czasową. Baa, pętla czasowa teraz jak widać obejmuje znacznie większy okres czasowy. Wraz z Jonasem przeskakujemy do przyszłości, do roku 2053, oraz znacznie odleglejszej przeszłości, bo do roku 1921.

DARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W DARK 2, 99 lat od bieżących wydarzeń (w serialu w teraźniejszości minął rok od wydarzeń z pierwszego sezonu, więc mamy 2020 rok), poznajemy początki postaci nazywanej w pierwszym sezonie Noah. Teraz widzowie wiedzą znacznie więcej kim jest tajemniczy Noah i jaka jest jego rola w całej tej pętli czasowej. W teraźniejszości natomiast główni bohaterowie pierwszej odsłony zaczynają poznawać prawdę o podróżach w czasie, oraz o ingerencji w bieg wydarzeń. Dotyczy to zarówno matki Jonasa, jak i policjantki Charlotte Doppler, która sama zaczyna kojarzyć pewne fakty. Mało tego, w 1986 roku ówczesny komendant policji Winden – Egon Tiedemann, także po latach zaczyna kojarzyć fakty. Zaczyna on na poważnie brać pod uwagę fakt, że zatrzymany przez niego w 1953 roku mężczyzna (red. Ulrich Nielsen), to nie jest zwykły lokalny przestępca, ale ktoś mający większy wpływ na wydarzenia w tym małym niemieckim miasteczku.

DARK 2 mocno wymieszał także znaczenie poszczególnych postaci w tym serialu. Druga odsłona marginalizuje akcentowanego mocno wcześniej Helge Dopplera. Teraz niemal na pierwszy plan wychodzi Claudia Tiedemann. To matka Reginy, która zaginęła wcześniej bez śladu i nikt nie wiedział o jej dalszym losie. To także córka policjanta, wspomnianego wcześniej Egona Tiedemanna. Jak się okazuje na przestrzeni całego drugiego sezonu, ma ona duży wpływ na fabułę całej serii. Tak samo z postaci całkiem marginalnej, tj. dziewczynki Elisabeth Doppler, uczyniono postać kluczową dla całej pętli czasowej. Natomiast postacie z trzeciego kołnierza, takie jak Magnus Nielsen i Franziska Doppler zostały wpisane w cały przyszły ciąg zdarzeń.

DARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Twórcy DARK 2 przez cały sezon chcieli na widzach wywrzeć taki efekt WoW. W ten sposób drugi sezon dla wielu może się wydać zbyt zagmatwany. Jednak dla uważnego widza, praktycznie wszystkie elementy składają się w pewną spójną całość. Teoria pętli czasowej nie jest przecież niczym nowym, a zabawa w tego typu paradoksy jest dość powszechna zarówno w literaturze, jak i branży filmowej. Jednak widać, że DARK 2 chce sprawić wrażenie, by widzowie spadli z krzeseł i pogubili kapcie. Stąd dorzuca nam do pieca, wciąż nowe paradoksy czasowe.

Wysoki poziom zaskoczenia jednak czasami może być winą samego widza. Bez pastwienia się nad inteligencją widzów, dla wielu pewnie finał czwartego odcinka i ujawnienie tożsamości tajemniczego Adama, było dużym zaskoczeniem. Dla kogoś kto uważnie śledził serial od samego początku (szczególnie drugi sezon) i szybko załapał koncepcje serialu (no ona z punktu widzenia widza /nie twórców/ lekko ewoluowała) nie było to już takie zaskoczenie. Oczywiście w serialu są rzeczy całkowicie nie do przewidzenia, jak na przykład końcowa scena drugiego sezonu. Na takie coś nic wcześniej nie sugerowało, a zapowiada to widzom zabawę z nowymi teoriami science-fiction, na które przyjdzie nam czekać do kolejnego roku i premiery finałowego sezonu.

DARK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Trochę żal, że DARK 2 wyzbył się wielu elementów thrillera. Oczywiście bez przesady – nadal kilka jest, dlatego stale tu będzie ten serial nazywany thrillerem sci-fi. Teraz jednak całość poza tym, że jak było napisane wcześniej jest science-fiction pełną gębą, jest bardziej w konwencji dramatycznej. OK. jest też ciągle zachowana, już może nie tak bardzo jak w pierwszym sezonie, ale jednak, ta otoczka tajemniczości. Te amerykańskie Mystery. W DARK 2 poznajemy szczegóły tajemniczej organizacji Sic Mundus (czy rzeczywiście szczegóły ? Można się nad tym zastanowić). Ciekawym pod tym względem wątkiem jest śledztwo policjanta Clausena. Tajemnica jaką on odkrywa w związku z postacią Aleksandra Tiedemanna może być kolejną trampoliną do większych wydarzeń, ale na szczegóły w tej materii przyjdzie nam pewnie poczekać do finałowego sezonu.

DARK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Nowe postacie w DARK 2 to siłą rzeczy nowi aktorzy, którzy dołączyli do obsady. Wspomniany wyżej śledczy Clausen, to aktorsko Sylvester Groth. Jego możemy znać jako Waltera Schweppenstette w „Deutschland 86„. To także oficer Horst Lagerfeld ze scen przesłuchania w trzecim sezonie „Fargo„. W przeszłości aktor wystąpił także w innym serialu platformy Netflix, a mianowicie „Sense8„.

Mąż Reginy, Aleksander Tiedemann, to aktorsko Peter Benedict. Zaliczył on chociażby małą rolę w filmie „Horse War„. Jego serialowa żona Regina to natomiast aktorsko Deborah Kaufmann. Więcej można powiedzieć o jej matce – Claudii Tiedemann. W tej roli Julika Jenkins, która zagrała Tinę Mutter w filmie „Der Nachtmahr” Jej starsza wersja jest natomiast grana przez Lise Kreuzer.

Policjant Torben Wöller, to w rzeczywistości Leopold Hornung. Młody Noah (ten z 1921 roku), to natomiast aktorsko Max Schimmelpfennig. Przewinął się on przez serial „Counterpart” (pol. Odpowiednik). Jego starsza wersja – księdza, to aktorsko Mark Waschke. Aktor zagrał między innymi Uliego w miniserialu „8 Tage„.

DARK 2 - Noah - Mark Waschke

Martha Nielsen w DARK 2, to w świecie realnym Lisa Vicari. Niemiecka aktorka zagrała Lunę w filmie „Luna” (polski tytuł Zemsta Luny). Egon Tiedemann to natomiast aktorsko (w 1986 roku) Christian Pätzold. Aktor zagrał raz w polskim filmie „Hiszpanka„. Jego młodsza wersja z lat pięćdziesiątych to aktorko Sebastian Hülk.

Magnus Nielsen to aktorsko Moritz Jahn. Natomiast w rolę młodej Franziski Doppler wciela się Gina Stiebitz, którą niektórzy mogą kojarzyć z filmu „Womb” (pol. Łono).

DARK 2 - Gina Stiebitz

DARK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Zegarmistrz Tannhaus, to aktorsko Arnd Klawitter. Prywatnie to partner życiowy odtwórczyni roli Claudii Tiedemann. Razem z nią zagrał w horrorze „Der Nachtmahr„. Dorosły Michael Kahnwald, to aktorsko Sebastian Rudolph. Natomiast dorosła wersja Jonasa to Andreas Pietschmann.

Adam, to aktorsko Dietrich Hollinderbäumer. Aktor przez długie lata jest związany z satyrycznym programem telewizyjnym Heute Show. Serialowo to przykładowo Christian Fröhlich w „Professor T.

Obecnie ważna dla losów fabuły Elisabeth Doppler, to w wersji dziecięcej Carlotta von Falkenhayn znana z serialu „Parfum” (pol. Pachnidło). Jej starsza wersja to natomiast Sandra Borgmann. To znana aktorka niemieckiej widowni. Peter Doppler, to natomiast w rzeczywistości Stephan Kampwirth, którego niektórzy mogą skojarzyć z serialu „Der Kriminalist„. To jeszcze na koniec Hannah Kahnwald. W tej roli Maja Schöne.

DARK 2 - Maja Schöne

DARK – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko jednoznacznie ocenić DARK 2. Dla tych, którzy zachwycali się pierwszym sezonem tego serialu i świetną konwencją thrillerową, drugi sezon może nieco tracić na jakości. Dla reszty widzów, którzy mieli mętlik w głowie po obejrzeniu pierwszej odsłony DARK 2 może albo ten mętlik powiększyć 🙂 🙂 albo poukładać wiele elementów fabuły w spójną całość. Z całą pewnością w drugim sezonie twórcy przemawiają do widzów w sposób bardziej otwarty. Muszą tak przemawiać, by szokować niektórymi paradoksami. Dla tych, którym mało science-fiction w science-fiction (jak cukru w cukrze) to zakończenie sezonu dosypie nam tego wszystkiego jeszcze aż w nadmiarze.

DARK 2 - K. Nielsen

Dla łatwiejszego zrozumienia wszelkich zawiłości tego serialu, przygotowano nawet specjalną stronę internetową z wyjaśnieniami i opisami. Dotyczy ona poszczególnych postaci oraz miejsc i czasu akcji. Strona jest w języku polskim i znajdziecie ją TUTAJ.

DARK 2 - Strona o serialu

Udostępnij w social mediach