DARK – Sezon 1- RECENZJA

DARK – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Niemiecki serialowy thriller science-fiction od platformy Netflix. Został stworzony przez niemieckich twórców w osobach: Baran bo Odar i Jantje Friese. Za jego produkcję odpowiada Wiedemann & Berg Television (niemieckie studio produkcyjne: Quirin Berg, Max Wiedemann, David Vogt, Susanne Hildebrand, Kerstin Nommsen).

GATUNKI : thriller / thriller sci-fi / mystery / suspense
KRAJ PRODUKCJI : Niemcy

Pierwszy sezon DARK liczy 10 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione równocześnie na platformie Netflix w dniu 1 grudnia 2017 roku.

DARK – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozpoczyna się w 2019 roku, w fikcyjnej miejscowości Winden w Niemczech, w okolicach wielkiego ośrodka pierwszych elektrowni atomowych. 4 listopada do miasta powraca po leczeniu psychiatrycznym młody Jonas. W czerwcu tego roku, jego ojciec, 43-letni Michael Kahnwald popełnił samobójstwo. Jak to przeważnie bywa przy samobójstwach, pozostawił po sobie list, który przed światem ukryła kobieta imieniem Ines. Samobójstwo ojca mocno wstrząsnęło Jonasem. Teraz jednak po miesiącach terapii, postanawia wrócić do szkoły i normalnego funkcjonowania.

Po przybyciu do Winden, Jonas dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel Bartosz Tiedermann w międzyczasie zaczął się spotykać z Marthą, którą wcześniej Jonas się interesował. Po mieścinie rozniosła się też wieść, że zaginął Erik Obendorf, znany młodzieży jako lokalny diler narkotyków. Sprawą jego zaginięcia zajmuje się ojciec Marthy – policjant Ulrich Nielsen.

Jak to w młodzieżowym światku bywa, po szkole roznosi się informacja, że Erik ukrył gdzieś w lesie zapasy nierozprowadzonej marihuany. W nocy grupa młodzieży wyrusza w okoliczne lasy okalające Winden, w poszukiwaniu narkotykowego skarbu. W pobliżu wejścia do jaskiń z powodu dziwnych dźwięków grupa postanawia się wycofać, jednak jeden z nich imieniem Mikkel znika gdzieś za ich plecami w otchłani jaskiń.

Nazajutrz okazuje się, że mały Mikkel nie wrócił do domu. Policja rozpoczyna poszukiwanie zaginionego ucznia. W pobliżu jaskiń odnaleziono ciało młodego człowieka. Mimo pierwotnego przerażenia okazuje się, że nie jest to ciało Mikkela. Nadal nie wiadomo gdzie podział się Mikkel oraz skąd nagle w pobliżu wejścia do jaskiń pojawiło się ciało jakiegoś chłopca i kto je tam podrzucił.

DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak wstępnie rysuje się nam fabuła tego niemieckiego serialu platformy Netflix. Pierwszy odcinek sugeruje nam już wielką tajemnicę związaną z zaginięciem małego Mikkela. To chłopiec młodszy od wyżej wymienionej paczki Jonasa, Bartosza, czy Marthy. No ale tak to bywa, z młodszymi dziećmi przebywającymi w towarzystwie starszej młodzieży, że próbują oni im za wszelką cenę dorównać i zaimponować. Tak było i tym razem, gdy Mikkel postanowił odłączyć się od grupy, podczas nocnej eskapady.

Pierwszy sezon DARK to thriller w najlepszym wydaniu (UPDATE : jedynie pierwszy sezon, bo drugi to typowe science-fiction). Jego konstrukcja idealnie wręcz oddaje cechy tego gatunku. Twórcy serialu jednak poszli krok dalej. Całość ubrali w konwencje science-fiction. Nie jest to jednak w pierwszym sezonie typowe science-fiction, ale przejawiają się jego elementy. W tym przypadku są to szczeliny w czasie. W serialu DARK mamy więc do czynienia z przechodzeniem przez powstałe zagięcia czasoprzestrzeni. Nieprzypadkowo akcję serialu ulokowano w pobliżu tajemniczego instytutu przy elektrowni atomowej. To bardziej działa na wyobraźnie widza, że powstanie takich właśnie szczelin, może być tam bardziej prawdopodobne, niż gdziekolwiek indziej. W serialu DARK wykorzystano więc motyw podróży w czasie, czyli motyw wręcz charakterystyczny dla produkcji science-fiction.

Nie możemy jednak pierwszy sezon DARK nazywać typowym serialem science-fiction (UPDATE : jedynie pierwszy sezon – drugi sezon to już typowe science-fiction). Pierwsze recenzje serialu sugerowały widzom, że pierwszy niemiecki serial platformy NETFLIX jest serialem science-fiction. Przeplatanie się elementów charakterystycznych dla tego gatunku to jedno, ale konstrukcja całości ma charakter thrillera i po części dramatu kryminalnego. Idąc na kompromis, chyba najlepszym określeniem dla serialu DARK jest thriller science-fiction (choć początkowo podgatunki thrillera w serialach nie wyróżniały oficjalnie sci-fi… ale nie da się ukryć, że na przestrzeni lat stał się to odrębny podgatunek thrillera).

DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jakkolwiek gatunkowo nie nazywać DARK, to trzeba przyznać, że jest to serial wybitny. Z pełną świadomością można go nazwać najlepszą europejską produkcją platformy Netflix. Baa, wielu widzów po premierze pierwszego sezonu ogłosiło DARK najlepszym w historii niemieckim serialem. Zabawne to jednak, gdy takie porównania stosują współcześni widzowie, którzy obejrzeli trzy lub cztery na krzyż seriale niemieckie i oceniają DARK jako zdecydowanie najlepszy niemiecki serial wszech czasów 🙂 Ogłosili to po jednym sezonie – co już jest samo w sobie zabawne. Zawsze jest jednak ten sam problem z tego typu zestawieniami, jeśli są one tworzone przez ludzi współczesnych. Niczego jednak nie ujmując DARK, trzeba docenić ten serial za jego wyjątkowość.

Niemiecki DARK to wciągająca i emocjonująca historia. Dla niektórych zbyt zawiła historia, bo jeśli poczytać o tym serialu w mediach społecznościowych, to wielu widzów wskazuje DARK jako najcięższy do zrozumienia serial ostatnich lat. Czy tak jest w rzeczywistości, czy to tylko kwestia inteligencji tych widzów ? 😉 Konstrukcja podróży w czasie umożliwiła twórcom zbudowanie wokół tej koncepcji schemat paradoksów czasowych. Wydarzenia z 1986 roku oraz wydarzenia z 1953 roku, mają swój wpływ na bieżące przedstawione zdarzenia z 2019 roku. Podjęte decyzje w przeszłości oddziałują na przyszłość, czyli w tym przypadku na naszą teraźniejszość. Może się to wydać niektórym nieco zagmatwane, ale DARK przykłada dużą wagę do detali, więc historia z całą pewnością nie jest pisana na przysłowiowym kolanie. Wszystko ma tu sens, więc może tylko wystarczy serial oglądać bardziej uważnie 😉

DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial, choć jest niemieckim serialem Netflixa, to posiada angielski tytuł, jako oficjalny tytuł międzynarodowy. Stąd w serwisie Seriale Srebrnego Ekranu dzisiaj widnieje po prostu DARK, bo tu wyłącznie są stosowane tytuły oryginalne. W tym przypadku tytuł oryginalny jest akurat po angielsku. Nie ma tu więc żadnego odejścia od obowiązującej w serwisie reguły [red. choć wpisywane w wyszukiwarce wewnętrznej tytuły po polsku amerykańskich seriali sugerują, że użytkownicy mimo dłuższej już  działalności tej strony www, nie spostrzegli tej zasady ;P … noo ale OK. rozumiem – mogą to być czytelnicy po raz pierwszy odwiedzający tą stronę 😉 ].

Nie sposób nie napisać o czołówce serialu. DARK posiada wręcz genialną czołówkę (intro). Idealnie oddaje ona klimat serii oraz posiada niezwykle dźwięczną piosenkę. Muzyczny temat otwierający każdy odcinek nazywa się „Goodbye”. Został on skomponowany przez Apparat (nazwa sceniczna niemieckiego muzyka Saschy Ringa). Za całość oprawy muzycznej serialu odpowiada natomiast australijski kompozytor Ben Frost. Bez dwóch zdań – muzyka i udźwiękowienie + mega czołówka wynoszą serial DARK na wyższy poziom.

DARK – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Jak dla mnie osobiście to kompozycja z czołówki serialu DARK jest obecnie najlepszą piosenką serialową z jaką się osobiście spotkałem (a jak się setki seriali ogląda, to się ma szeroki obraz w tej kwestii). Ta piosenka wręcz prześladowała mnie przez cały rok, począwszy od premiery. Nawet do dzisiaj dźwięczy mi czasami w uszach 🙂 Żaden w ostatnich latach serialowy motyw muzyczny nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak ten z DARK. W przeszłości jedynie muzyka z czołówki „The X-Files” wyryła na mnie podobne piętno, bo miałem ją ponad dekadę ustawioną jako główny dzwonek w telefonie komórkowym (później zmieniłem na tą z Gry o Tron). Jak dla mnie – rewelacja !!

Poza tym sam serial zrobił na mnie duże wrażenie. Dlatego w powyższym tekście nazwałem go serialem wybitnym, a to słowo jest zarezerwowane dla wąskiej grupy seriali. Przeczytałem wcześniej wiele recenzji w jego temacie, ale jakoś żadna nie przypadła mi do gustu, dlatego łatwiej mi było napisać dziś coś całkiem od siebie. Może dlatego te recenzje mi się zbytnio nie podobały, bo robiły jakieś dziwne porównania do innego serialu Netflixa „Stranger Things„. Ja właśnie koniecznie chciałem tego uniknąć, bo nie widzę konkretnego związku. Poza tym stali czytelnicy serwisu Seriale Srebrnego Ekranu znają mój stosunek do „Stranger Things„. A Ci co go nie znają, mogą się z nim zapoznać w artykułach Stranger Things 1 oraz Stranger Things 2. I tyle w tym temacie.

DARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

O pierwszym sezonie DARK można się rozpływać na kilka rozdziałów, ale by nie przedłużać artykułu w nieskończoność, przejdźmy do gry aktorskiej. W tym serialu obsadę stanowi niemiecka grupa aktorów (heh, nie powinno to zaskakiwać, skoro serial jest niemiecki ;P).

Jonas Kahnwald to w serialu DARK Louis Hofmann. W przeszłości wcielił się on w postać Tomka Sawyera w niemieckiej adaptacji przygód tego książkowego bohatera. Zagrał też w europejskiej wojennej koprodukcji „Alone in Berlin„. Serialowo możemy go kojarzyć z niemieckiego serialu Amazona – „You Are Wanted„. Tam wcielił się w rolę Daltona. Po sukcesie DARK został dołączony do obsady w amerykańskiej produkcji „Red Sparrow„.

Serialowy przyjaciel Jonasa – Bartosz Tiedemann – to aktorsko Paul Lux. Bardziej znana aktorsko jest Ines Kahnwald. Niemiecka aktorka Angela Winkler, która wciela się w rolę Ines, grała w przeszłości w takich produkcjach jak postapokaliptycznych jak „Hell„, czy „The Tin Drum„. Młoda Hannah, to natomiast w rzeczywistości Ella Lee.

Mikkel Nielsen to młody niemiecki aktor Daan Lennard Liebrenz jeszcze bez dorobku aktorskiego. Jego ojciec Ulrich Nielsen to natomiast aktorsko Oliver Masucci. Dotychczas najbardziej znany był z roli Adolfa Hitlera w filmie „Look Who’s Back„.

Serialowa żona Ulricha, Katharina Nielsen, to w rzeczywistości Jördis Triebel. To w Niemczech znana i doceniana aktorka sceniczna, telewizyjna i filmowa. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć chociażby z serialu „Babylon Berlin„.

Helge Doppler, to aktorsko Hermann Beyer, znany z roli Georga Lanza w „Die Chefin„. Jego wersję z 1986 roku gra Peter Schneider. Serialowo to między innymi Martin Wallmann w „Rampensau„. Natomiast najmłodszy Helge z 1953 roku, to aktorsko Tom Philipp.

Warto przy okazji aktorów wspomnieć także o roli Charlotte Doppler. W tą postać w DARK wciela się Karoline Eichhorn. Niektórzy mogą ją kojarzyć z serialu ZDF „Der Kriminalist„.

DARK – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon DARK posiada wiele zalet, które powinny skusić nawet największych przeciwników niemieckich seriali. NETFLIX przygotował bowiem serial, który nie tylko jest adresowany dla niemieckiej widowni, ale zgodnie ze specyfiką Netflixa ma trafiać w gusta globalnej publiki.

Udostępnij w social mediach