Daredevil – SEZON 2 – Recenzja

Daredevil 2 – druga odsłona amerykańskiego serialu Marvela o niewidomym prawniku wcielającym się w postać stróża Hell’s Kitchen. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – DAREDEVIL 1.

GATUNKI : superhero / akcja / dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 13 odcinków. Premiera Daredevil 2 miała miejsce 18 marca 2016 roku, zarówno w Polsce jak i Stanach Zjednoczonych na platformie NETFLIX.

Daredevil 2 - Netflix

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu kancelaria prawna Matta Murdocka oraz Franklina „Foggy’ego” Nelsona doprowadziła do zatrzymania, a w konsekwencji do postawienia zarzutów i prawomocnego skazania Wilsona Fiska. Ręka sprawiedliwości dosięgła tego, który wydawał się dla wielu nieuchwytny. Matt zdał sobie równocześnie sprawę, że poza swoją sekretną aktywnością pod postacią Diabła z Hell’s Kitchen, wiele może zdziałać, pracując legalnie jako prawnik.

Upadek Fiska i jego skazanie nie oznacza jednak końca problemów społeczności Hell’s Kitchen. Pozostałe gangi, które za ery Fiska, stanowiły raczej margines, teraz dochodzą do głosu. Ktoś jednak na własną rękę zaczyna eliminować członków lokalnych gangów. Robi to w sposób brutalny i bez żadnych zahamowań. Prokuratura i lokalne media nazywają tego człowieka Punisherem.

Daredevil 2 - Netflix - Promo

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Daredevil 2 nie zwalnia tempa. Drugi sezon wprowadza w fabułę innego znanego komiksomaniakom bohatera (właśc. antybohatera) komiksowego Marvela – Punishera. Dzięki tej postaci drugi sezon nabiera nowych rumieńców. Wszak jest to postać komiksowa bardzo wątpliwa moralnie i etycznie. Punisher to człowiek, który nie zna żadnych granic w swoim postępowaniu. Zarówno w komiksach, jak i w serialu trup ściele się za nim gęsto. To zbyt wiele, nawet dla człowieka zwanego Diabłem z Hell’s Kitchen. Daredevil podświadomie wie, że Frank Castle, zwany Punisherem walczy dokładnie w tej samej sprawie co on sam, ale jego metody działania są dla Matta całkowicie nie do przyjęcia. Dla Daredevila taki osobnik z czasem zostaje postawiony na równi z innymi przestępcami.

Daredevil 2 - Uwięziony

Niewątpliwe Daredevil 2 jest jeszcze bardziej mroczny. Dzieje się to za sprawą wprowadzenia postaci Punishera, ale także za rozwijanym stopniowo wątkiem organizacji zwanej jako „The Hand”. W serialu pojawia się także Elektra Natchios. Pomiędzy nią a Mattem nawiązał się kiedyś romans. Murdock odkrył też w dużej mierze dzięki niej swoje zdolności. Ich związek rozpadł się jednak w nieprzyjemnych okolicznościach. Teraz po latach Natchios powraca do Nowego Jorku i prosi Matta o pomoc w swojej prywatnej sprawie.

Daredevil 2 - Electra

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – INSPIRACJE

Organizacja The Hand pierwszy raz pojawia się w komiksie Daredevil #174. Numer ten został wydany we wrześniu 1981 roku. Pomysłodawcą organizacji jest sam Frank Miller. Wywodzi się ona z Japonii i w swej filozofii nawiązuje w dużej mierze do samurajów z czasów feudalnej Japonii. Jej członkowie często ubrani są jak ninja i w walce wręcz prezentują styl ninjutsu. Wysoko postawieni członkowie dodatkowo praktykują szeroko rozumiany okultyzm i czarną magię.

Elektra Natchios pierwszy raz pojawiła się komiksie Daredevil #168. Numer został wydany w styczniu 1981 roku. To także run Franka Millera. W komiksach jest przedstawiana jako kobieta w czerwieni, a jej nieodłącznym atrybutem są dwa sztylety. Po debiucie na łamach komiksu Daredevil, Elektra pojawia się w serii solowej Wolverine. Zaliczyła tam swoje występy w numerach #100–106. W czasach bardziej współczesnych Elektrę można spotkać w komiksach z serii Thunderbolts. To grupa, która często zmienia składy, a Elektra występuje tam w jednej z konfiguracji.

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W Daredevil 2 nasz Diabeł z Hell’s Kitchen przywdziewa kostium już bardziej znany wyglądem z kart komiksu. Odpowiednio go także modyfikuje. Właściwie sytuacja go do tego zmusza, gdy trafia na co raz twardszych drani, którzy stanowią większe zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Nie da się jednak ukryć, że właśnie na takie coś czekali fani jego komiksowego pierwowzoru.

Niewątpliwie Daredevil 2 nadal trzyma wysoki poziom w sekwencjach walk wręcz. To w tym serialu dopracowano do perfekcji. W żadnych innych serialach na bazie komiksów superbohaterskich sekwencje walk nie wyglądały tak świetnie. No może poza pierwszym i drugim sezonem serialu „Arrow„, ale później jak pamiętamy, to co było jedyną pozytywną cechą tego serialu, to się z czasem jakoś rozmyło.

Daredevil 2 to jednak nie tylko rewelacyjne sekwencje walk. Na plus całego widowiska wpływa kolejny raz świetny scenariusz. Twórcy serialu nie poszli jednak na łatwiznę. Nie powtarzają tego co raz udało im się wypracować z sukcesem. Tym razem scenariusz skupia się na redefinicji motywacji głównego bohatera. Nie jest to jednak prowadzone w sposób sztuczny i wymuszony. Twórcy serialu wprowadzając bowiem do drugiego sezonu Punishera, stawiają przed widzem dwie różne kategoriami (żeby nie powiedzieć wagowymi) postacie. Różne motywacje, a podobny cel obu postaci powoduje, że twórcy serialu zaczynają balansować problematyką nieostrości pojęć dobra i zła. Daredevil 2 trochę filozoficznie sięga nawet do makiawelizmu. W konsekwencji na przykładzie Punishera, nasz główny bohater zaczyna na nowo analizować swoje własne postępowanie.

Daredevil 2 - Frank Castle

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Scenarzyści w Daredevil 2 nie tylko skupiają się na tytułowym bohaterze oraz wprowadzonych nowych postaciach. W drugiej odsłonie serii nie zaniedbali oni także bohaterów drugoplanowych. Daje się zauważyć metamorfoza Foggy’ego Nelsona. Ostatecznie zrywa on z wizerunkiem ciepłej kluchy. Do tej pory robił bardziej tylko za przyjaciela głównego bohatera. Staje się tym samym osobą, która potrafi mieć swoje własne zdanie. Widoczny rozwój następuje także w postaci Karen Page. Okazuje się, że jako jedyna z głównej obsady zna ona osobiście tajemniczego mściciela, który nawiedził ich dzielnice Manhattanu.

Zdecydowanie największym plusem jest jednak wprowadzenie postaci Punishera. To on skradł serca tysiącom (baa milionom) widzów, ale równocześnie nie zabrał show tytułowemu bohaterowi. Na fali sukcesu, Netflix zamówił solowy serial o tej postaci, choć pierwotnie marvelowe seriale Netflixa nie przewidywały oddzielnych przygód tego bohatera. Jednak w myśl zasady – poszli za ciosem, a to tylko zadziałało na korzyść wszystkich sympatyków serialowych adaptacji komiksów Marvela.

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

A jak od strony aktorskiej wygląda Daredevil 2 ? Frank Castle, czyli nasz Punisher to w rzeczywistości Jon Bernthal. Szerszej publice dał się poznać jako Shane Walsh w serialu „The Walking Dead„. Wcześniej wcielił się w postać Raymonda Gardenera w „Eastwick„. Epizodycznie przewinął się też przez takie serialowe produkcje jak komediowy „How I Met Your Mother„, czy kryminalny „CSI: Miami„.

Stick, czyli dawny mentor Matta, to aktorsko Scott Glenn. Ostatnio mieliśmy go okazję oglądać w serialu „Castle Rock„. Aktor zagrał też Kevina Garvey’a Seniora, czyli ojca głównego bohatera w serialu oryginalnym HBO „The Leftovers„, który jest luźną adaptacją książki Toma Perrotty, wydanej pod tym samym tytułem.

Elektra to natomiast aktorsko Élodie Yung. To francuska aktorka. Aktorka nie ma raczej dużego dorobku w swojej karierze. Wystąpiła między innymi w filmie „District 13: Ultimatum„. Wcielając się w Elektrę miała okazję pojawić się także na ekranie w mini-serialu „The Defenders„.

Daredevil – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Kontynuacja serialu Daredevil spełniła oczekiwania widzów. Serial utrzymał wysoki poziom z pierwszej odsłony, a co najważniejsze nie dublował zaprezentowanych wcześniej schematów. To śmiały krok twórców, ale tylko takie ryzyko może prowadzić do sukcesu. Daredevil 2 udowodnił, że jest ekstraklasą wśród komiksowych adaptacji. Twórcy nie zmarnowali potencjału postaci, a nowo wprowadzone postacie są tylko świetnym dodatkowym supportem dla tytułowego bohatera.

Z pełną świadomością można powiedzieć, że jest to serial godny polecenia. Oby w przyszłości fani Marvela mogli otrzymać podobne produkcje, trzymające tak wysoki poziom.

Udostępnij w social mediach