DAREDEVIL – Sezon 1 – RECENZJA

DAREDEVIL – amerykański serial superbohaterski, będący częścią franczyzy MCU (Marvel Cinematic Universe). Serial bazuje na komiksach Marvela, a za jego rozwój odpowiada Drew Goddard. Za produkcję pierwszego sezonu odpowiadają DeKnight Productions (studio produkcyjne Stevena S. DeKnighta), Goddard Textiles (studio produkcyjne Drew Goddarda) oraz ABC Studios (Disney) i Marvel Television (Disney).

GATUNKI : superhero / akcja / dramat kryminalny / dramat prawniczy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu DAREDEVIL liczy 13 odcinków. Premierowo został on udostępniony na platformie streamingowej Netflix w dniu 10 kwietnia 2015 roku. Polscy widzowie otrzymali do niego dostęp w 2016 roku, kiedy to Netflix został uruchomiony na polskim rynku.

DAREDEVIL – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial DAREDEVIL opowiada o niewidomym prawniku imieniem Matt Murdock. Stracił on wzrok w dzieciństwie w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Na co dzień Matt prowadzi wraz ze swoim przyjaciel Franklinem „Foggy” Nelsonem kancelarię prawną w Hell’s Kitchen, na Manhattanie w Nowym Jorku. Jego wrażliwość na ludzką krzywdę powoduje, że większość spraw prowadzi pro bono.

Pewnego dnia przyjmuje on zlecenie dotyczące ochrony praw lokatorskich. Sprawa ma głębokie korzenie i sięga do człowieka imieniem Wilson Fisk, który trzęsie przestępczym światem Nowego Jorku. Matt Murdock zmuszony jest prowadzić wojnę dwubiegunowo. W dzień toczy batalie urzędniczo-sądową w sferze prawniczej, natomiast nocami staje bezpośrednio w szranki ze zbirami powiązanymi z Wilsonem Fiskiem. Taką możliwość dają mu wyostrzone zmysły, które osiągnęły nadnaturalną moc, po utracie przez niego wzroku. Ponadto w przeszłości został on wyszkolony w walce, co uczyniło go idealnym wojownikiem ninja. Mimo swojej ułomności, Matt przywdziewa na głowę opaskę, a następnie czerwony kostium i rusza nocami do walki z przestępcami, walcząc jak równy z równym, a nawet wielokrotnie osiągając przewagę, za co zyskuje sobie opinię legendy i przydomek Diabła z Hell’s Kitchen.

DAREDEVIL – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Opis fabuły przypomina typowe widowisko superbohaterskie. Nic nowego i nic nadzwyczajnego. Pozory jednak mylą. Liczy się realizacja, a ta wypadła wspaniale. Serial DAREDEVIL zapoczątkował całą serię seriali marvelowych pierwotnie przygotowanych dla Netflixa. Na fali popularności pierwszej produkcji nakręcono później takie seriale superhero jak: „Jessica Jones„, „Luke Cage„, „Iron Fist„, „The Punisher” i zbiorczy miniserial „The Defenders” (red. zobacz również streszczenie serialu „The Defenders„).

Serial DAREDEVIL nawiązuje do kart komiksu, o przygodach bohatera o takim właśnie przydomku. Bohatera, który początkowo, po pierwsze wyglądał nieco inaczej (inny kostium, o innych barwach) oraz który nie wyróżniał się niczym nadzwyczajnym na tle popularnych wówczas herosów ze świata wykreowanego przez Marvela. Złote lata dla tej postaci przypadły w okresie, kiedy stery nad jego serią komiksową przejął Frank Miller. To on uczynił tą postać wielką. Nadał też nowy ton opowieściom o Daredevilu. Dodał mu głównego antagonistę oraz rozwinął grono postaci drugoplanowych, które miały podkreślić wrażliwość Matta, kiedy nie nosił on na sobie czerwonego kostiumu.

Po jego komiksowym runie, DAREDEVIL zaczął trafiać na ekrany. Na początek pojawiał się w serialach animowanych, a później otrzymał własny film kinowy, z Benem Affleckiem w roli głównej. Po latach ta adaptacja może trochę bawić. Dlatego na prawdziwe odrodzenie postaci na srebrnym ekranie widzowie musieli poczekać do roku 2015. Od tej pory znów możemy gościć we własnych domach Diabła z Hell’s Kitchen. I to tym razem w wielkim stylu.

DAREDEVIL – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial DAREDEVIL wybija się ponadprzeciętność serialowych produkcji Mavela. Disney ładuje ogromne pieniądze w kasowe przeboje kinowe o postaciach z kart komiksów Marvela. Z roku na rok mamy do czynienia z kolejnymi rekordami. Właśnie w tym roku (red. w momencie pisania tego tekstu) padł nowy rekord kasowy w historii kina, który zanotowało „Avengers: Wojna bez granic”. (UPDATE: a „Avengers: Endgame” został najbardziej kasowym filmem wszech czasów). Jednak w tym samym czasie ABC Studios dość oszczędnie wydaje pieniądze na serialowe adaptacje. To się zmieniło gdy do gry weszły dodatkowo pieniądze Netflixa. Serial pierwotnie został zamówiony na tą właśnie platformę, a produkcja Marvela ściągnęła miliony subskrybentów. Osiągnęli to stawiając na jakość. Dzisiaj o serialu możemy mówić, że jest to najlepsza serialowa produkcja, będąca adaptacją komiksów Marvela.

Wszystko jest dograne w najmniejszych szczegółach. Scenariusz, reżyseria, gra aktorska, muzyka. Serial DAREDEVIL posiada jedną z lepszych czołówek serialowych (intro) ostatnich lat. Ciekawa wizualizacja + wpadająca w ucho melodia, którą głupotą jest pomijać (chociaż Netflix daje taką możliwość). Sekwencję początkową stworzyło Elastic, które brało również udział w tworzeniu czołówki do serialu „True Detective”. Do tego dochodzą bardzo dobre sekwencje walki, na co cierpią seriale na bazie komiksów DC (no poza „Arrow„, który w pierwszych dwóch sezonach tym się właśnie wyróżniał).

DAREDEVIL – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Do tytułowej roli w serialu DAREDEVIL zatrudniono Charliego Coxa. To angielski aktor, który dla widzów serialowych może być znany z „Boardwalk Empire„. Tam Cox wcielił się w rolę Owena Sleatera. (red. jak dla mnie, w tytułowej roli sprawdził się on lepiej, niż bardziej od niego znany i utytułowany Ben Affleck. Było to więc dobry krok castingowy).

W serialu DAREDEVIL rola sekretarki kancelarii prawnej – Karen Page, przypadła dla Debory Ann Woll. Amerykańska aktorka była dotychczas znana głównie z serialu o wampirach „True Blood„, gdzie odgrywała postać Jessiki Hamby. Pozostaje mieć nadzieję, że w serialu spotka ją lepszy los, niż ten znany z komiksów. Natomiast Foggiego Nelsona, czyli partnera Matta z kancelarii prawnej, gra Elden Henson. (red. szczerze powiedziawszy nie kojarzę go z żadnej innej roli serialowej, ani filmowej, więc angaż tego aktora był sporym ryzykiem. Jednak „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”). Aktor brakiem konkretnego dorobku nie zaszkodził, a jego rola wypadła całkiem nieźle.

Warto przy grze aktorskiej wspomnieć także o postaci pielęgniarki Claire Temple. W jej rolę wcieliła się Rosario Dawson, a jej postać stała się łącznikiem wszystkich marvelowych seriali stworzonych pierwotnie dla platformy Netflix. Ciekawy zabieg, choć w ten sposób aktorka znacznie częściej od pozostałych odwiedzała plany filmowe.

Głównego antagonistę w serialu DAREDEVIL gra natomiast Vincent D’Onofrio. Aktor ma spory dorobek filmowy, ale w tym przypadku nie ma co się rozczulać nad jego rolami. Trzeba powiedzieć jasno – został świetnie ucharakteryzowany do postaci Wilsona Fiska. Czapki z głów dla ekipy od charakteryzacji !

DAREDEVIL – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial DAREDEVIL to niewątpliwie najlepszy serial Marvela. I mówi to osoba, która obejrzała 100% tych produkcji, więc ma porównanie. Cieszy fakt, że to właśnie ten serial otworzył drogę do realizacji kolejnych projektów serialowych Marvela. Serial potrafi trzymać w napięciu oraz posiada ciekawe zwroty akcji. To produkcja kompletna, na którą warto zwrócić swoją uwagę.

Opowieści serialowe o Diable z Hell’s Kitchen doczekały się trzech sezonów. Tym, którzy wstrzymują się z podjęciem decyzji, czy warto oglądać DAREDEVIL, gorąco można polecić pierwszy sezon. Może właśnie ten serial odmieni ich postrzeganie adaptacji komiksowych.

Udostępnij w social mediach