DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – RECENZJA

DA VINCI’S DEMONS 2 (pol. Demony Da Vinci 2) – STARZORIGINALS. Drugi sezon amerykańsko-brytyjskiego kostiumowego dramatu przygodowego, rozgrywającego się w realiach historycznych. Twórcą serialu jest David S. Goyer. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – DA VINCI’S DEMONS 1.

GATUNKI : przygodowy / dramat kostiumowy / period drama
KRAJ PRODUKCJI : USA UK

Drugi sezon serialu liczy 10 odcinków. DA VINCI’S DEMONS 2 był nadawany premierowo na kanale premium STARZ od 22 marca 2014 roku do 31 maja 2014 roku.

DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Lucrezia Donati postanawia zabić Giuliano – brata Lorenzo Medyceusza. Ten odkrył prawdę, iż jest ona szpiegiem Państwa Kościelnego. Leonardo chce natomiast opuścić Florencję i wyruszyć za ocean w poszukiwanie Księgi Liści. Jego wierni towarzysze zamierzają z nim wyruszyć. Wcześniej jednak mistrz zauważa na drzewie niespotykanego na tych terenach ptaka. To raróg górski, który pewnie nieprzypadkowo przywędrował tu z obszarów Turcji. Leonardo postanawia podążyć jego śladem i zobaczyć, dokąd poprowadzi go ów ptak. Ten natomiast przyprowadza go do kryjówki Turka. Leonardo ma okazję pokazać mu klucz, dzięki któremu otworzą Niebiańską Kryptę. Następnie w katedrze odnajduje sekstans, który pomoże w jego podróży.

W tym czasie rzeka wyrzuca na brzeg Giuliano. Okazuje się, że mężczyzna jednak żyje. Podczas powrotu do miasta odnajduje go Dragonetti. Ten zmienia front i postanawia bezpiecznie odstawić go do brata. Nie powstrzymuje to jednak planów Girolamo Riario. Ten zamierza uderzyć samą górę, by doprowadzić do upadku Medyceuszy. Planuje otruć Lorenzo podczas mszy świętej, gdy ten będzie przyjmował komunię. W międzyczasie Leonardo informuje Lorenzo o swoim wyjeździe. Medyceusza wkurza ten fakt, gdyż angażując go na stanowisko inżyniera wojennego, bardzo na niego liczył. Zablokował nawet możliwość opuszczenia przez artystę miasta. Ten jednak opłaca lewy transport morski, który pozwoli jemu i jego towarzyszom opuścić Florencję. Przed wyjazdem niespodziewanie odwiedza go Lucrezia, która prosi o wybaczenie. Prosi go również o pozostanie i pomoc w obronie Florencji. Ten jednak nie porzuca własnych planów.

Przed odpłynięciem powstrzymują go jednak kościelne dzwony, dlatego biegnie do katedry. Tam jako pierwszy zjawia się Giuliano, który ratuje brata przed podaniem trutki w komunii świętej. Oznajmia, że Ród Pazzich spiskuje przeciw niemu ze Stolicą Apostolską, by przejąć Florencję. Tym samym dochodzi do konfrontacji, w której Giuliano traci życie, a Vanessa przed śmiercią informuje go, że nosi jego dziecko. Leonardo natomiast ratuje życie Lorenzo.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Florencję ogarnia chaos z powodu ataku wroga. Clarice wraz z dziećmi barykaduje się w pałacu. Leonardo natomiast wyprowadza rannego Lorenzo z pałacu kanałami. Później proponuje mu udawać trupa, aby wziąć ścigających go z zaskoczenia. Następnie strzela w sklepienie przejścia, co powoduje jego zawalenie i odcięcie ich od ścigających. Ci jednak mają dość zabawy w kotka i myszkę. Girolamo Riario wraca do więzionej Lucrezii i zamierza jej wydłubać oko, jeśli nie zdradzi gdzie ucieka Leonardo. Ta pod realną groźbą wyjawia, że do Pizy, na statku Bazyliszek. Girolamo Riario postanawia wyruszyć jego śladem, aby jako pierwszy dotrzeć do Księgi Liści.

Stan zdrowia Lorenzo drastycznie się pogarsza. Dla ratowania jego życia Leonardo da Vinci postanawia przeprowadzić transfuzję ze swojej krwi. Podczas przetaczania krwi artysta doznaje kolejnej wizji. Najpierw ukazuje mu się Lucrezia, a później on sam jako dziecko wchodzi do tajemniczej świątyni. Widzi również dorosłego siebie stojącego przed wyznawcą kultu, odzianego w hełm z czaszki byka.

Transfuzja krwi ratuje życie Lorenzo. Medyceusz może wrócić do Florencji, aby przekonać swój lud do przeciwstawienia się agresorom Rodu Pazzich. To pozwala Leonardo wyruszyć w podróż na Nowy Ląd w poszukiwaniu Księgi Liści. W tym czasie Girolamo Riario dostaje się na Bazyliszka. Postanawia tu poczekać, aż Leonardo wpadnie w jego ręce. Do swoich celów chce wykorzystać również ucznia Leonarda – Nico. Zoroastra i Lucrezię wyrzuca natomiast związanych do wody za burtę, ale tym udaje się wyjść z tego z życiem.

DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2014 roku przygody Leonarda da Vinci wkraczają w drugą fazę. Wiele się bowiem działo na przestrzeni pierwszego i drugiego sezonu tej opowieści. Opowieści wykreowanej przez Davida S. Goyera, który do swoich celów wykorzystał postacie historyczne oraz historyczne tło wydarzeń. Na początku DA VINCI’S DEMONS 2 (pol. Demony Da Vinci 2) tytułowy bohater po wyleczeniu Lorenzo, wyrusza w podróż po upragnioną Księgę Liści. Wskazówki co do celu podróży podsuwają mu wizje. Księga Liści znajduje się gdzieś w Nowym Świecie, a do takiej wyprawy Leonardo potrzebuje żeglarza z krwi i kości. Najmuje więc podróżnika Amerigo Vespucci, który zabiera go do Machu Picchu.

Ten sam cel podróży obiera Girolamo Riario. On również pragnie odnaleźć Księgę Liści. Liczy, że księga okaże się rozgrzeszeniem za jego grzechy z przeszłości. Wiele ma bowiem na sumieniu i nie są to sprawy wyłącznie powiązane z jego poparciem względem człowieka, który zasiadł obecnie na tronie papieskim. DA VINCI’S DEMONS 2 (pol. Demony Da Vinci 2) staje się tym samym bardziej przygodowym serialem. Mamy bowiem przedstawione perypetie Leonarda i jego towarzyszy w Nowym Świecie. Tam artysta trafia w ręce Inków. Oczywiście nie chce na powitanie robić sobie z nich wrogów, ale jego towarzysze są bardziej wyrywni. Tym samym nie kończy się to dla nich pomyślnie. Dzieci Słońca poddają jego oraz jego kompanów specjalnym próbom, co dodaje większej dramaturgii tej produkcji.

Artysta jest jednak przekonany, że Księga Liści znajduje się na wyciągnięcie ręki. Stąd musi przeżyć indiańską niewolę i musi otworzyć Niebiańską Kryptę, do której posiada specjalny klucz. Przy okazji doznaje kolejnej wizji, w której otrzymuje wskazówki kim jest osoba z jego słynnego obrazu Mona Lisa i jaki ma ona związek z jego przeszłością i poszukiwaną Księgą Liści.

DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście nie jest tak, że scenarzyści serialu porzucają Italię, w związku z podróżą tytułowego bohatera. Tu ciągle sporo się dzieje za sprawą kilku postaci istotnych dla fabuły tego serialu. Na większym znaczeniu wzrasta teraz postać Clarice / Klarysy Orsini, która niejako przejmuje stery nad bankiem Medyceuszy. Dostaje ona wsparcie od innego członka Rodu Medyceuszy. We Florencji zjawia się bowiem Karol Medyceusz. To nieślubny syn Kosmy Medyceusza, który rzekomo miał afrykańska matkę. W ten sposób w serialu dostajemy czarnoskórego Korola Medyceusza. Hmm, czarny w średniowieczno-renesansowej Florencji. Ile w tym wszystkim prawdy historycznej ? Widocznie David S. Goyer sugerował się wizerunkiem Karola z obrazu Filippo Lippiego. Tam ewidentnie Karol jest przedstawiony z ciemniejszą, jak na warunki europejskie skórą. To jednak jedyny taki wizerunek tej postaci historycznej, a cała reszta obrazów przedstawia Karola jako typowego florenckiego białasa. Nie mniej jednak w DA VINCI’S DEMONS 2 dostajemy w tej roli czarnoskórego aktora.

Nadal na znaczeniu nie traci postać Lucrezii Donati. Ta angażuje w swój plan demaskacji Sykstusa IV kardynała Lupo Mercuriego. Stawia sobie za cel przekonanie wysokiego rangą duchownego, że ten kto zasiada na tronie papieskim nie jest człowiekiem, za którego się podaje. A ów papież wcale nie zamierza rezygnować z Florencji nawet po nieudanej wstępnej ofensywie Pazzich. Teraz do pomocy w swoim przedsięwzięciu ma księcia Federico da Montefeltro oraz przede wszystkim księcia Alfonso Calabrię.

Wiele wątków zapoczątkowanych w pierwszej odsłonie tej produkcji dopiero teraz nabiera rumieńców. Wspomniana wcześniej Księga Liści staje się dla Leonardo celem nadrzędnym. Tym samym jest on gotowy porzucić tymczasowo swoją ukochaną Florencję i udać się za tą księgą nawet na koniec świata. Stąd jako produkcja przygodowa VINCI’S DEMONS 2 prezentuje się dobrze. Wątki z Italii również mogą się podobać za sprawą nowych postaci oraz spisków charakterystycznych dla Europy tamtych czasów.

DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Skoro mowa o nowych postaciach, to czas rzucić okiem na warstwę aktorską drugiego sezonu tego serialu. W postać księcia Alfonsa wcielił się tu Anglik Kieran Bew. Po drodze mu z takimi walecznymi postaciami, ponieważ zagrał tytułową rolę w serialu „Beowulf” oraz postać Billa O’Hary w serialu „Warrior„.

Ferdynand I, to aktorsko Matthew Marsh. Zagrał on między innymi Jacquesa De Molay’a w serialu „Knightfall” (z polskim tytułem Templariusze). Najwyższy kapłan Inków, to natomiast w rzeczywistości Raoul Max Trujillo. Serialowo to Che 'Taza’ Romero w „Mayans M.C.” oraz Opechancanough w „Jamestown„.

Ippolita Maria Sforza, to aktorsko Jeany Spark. Serialowo to Linda Wallander w „Wallander” oraz Gemmill w „The Interceptor„.

Francesco de’ Pazzi, to aktorsko Anglik Elliot Levey, a w postać wielkiej kapłanki Dzieci Słońca wcieliła się Carolina Guerra. To natomiast kolumbijska modelka. Zagrała ona również Lucy w serialu „Animal Kingdom„.

W postać kardynała Lupo Mercuriego wciela się inny Anglik Nick Dunning. Serialowo to Thomas Boleyn w „The Tudors” oraz Derek Foster w „Medics„.

Występująca już w pierwszym sezonie, ale teraz nabierająca większego znaczenia Klarysa Orsini, to aktorsko Lara Pulver. Serialowo to Karen Stratton w „The Alienist: Angel of Darkness„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Claudine Crane w „True Blood” oraz jako Kate w „The Split„. Epizodycznie wystąpiła również w historii „Electric Dreams – Real Life„.

Carlo de’ Medici, to aktorsko Ray Fearon. Ma on swoje tajemnice, o których widzowie przekonają się dopiero w finale tego sezonu. Na srebrnym ekranie aktor najdłużej gościł w operze mydlanej Coronation Street.

Bayezid, to w rzeczywistości Akin Gazi, a Amerigo Vespucci zagrał w tym serialu Lee Boardman. Serialowo to między innymi Jay Newman w „The Five„.

W postać księcia Federico da Montefeltro wciela się natomiast Vincent Riotta. To brytyjski aktor, ale o sycylijskich korzeniach. Wystąpił on niegdyś w serialu biblijnym „A.D.„.

DA VINCI’S DEMONS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To jeszcze kilka słów tytułem podsumowania. DA VINCI’S DEMONS 2 (pol. Demony Da Vinci 2) to jeszcze bardziej serial przygodowy, niż pierwsza odsłona. Część akcji przenosi się do Nowego Świata. Tam Leonardo da Vinci i jego towarzyszy czeka spotkanie z Dziećmi Słońca. Wizje artysty dotyczące kapitana labiryntu sugerują natomiast widzom, co czeka ich w kolejnym sezonie tej opowieści. Przedsmak tego przynosi finał drugiego sezonu. Ponadto showrunner i scenarzyści serialu nie zapominają o losach bohaterów pozostających w Italii. Tu dużo się dzieje wokół Klarysy Orsini, a także ponownie wokół Lorenzo, czy jako kto woli Wawrzyńca Wspaniałego. Do tego mamy jeszcze odkrywane sekrety i spiski przez kardynała Lupo, jak i również kolejne inicjowane przez Rzym ataki, które mają raz na zawsze pogrążyć Florencję. To i więcej czeka na Was w serialu STARZORIGINALS, który w Polsce dystrybuuje FOX, a co za tym idzie serial jest dostępny na platformie Disney+.

Udostępnij w social mediach