CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – RECENZJA

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE (pol. Klątwa Trójkąta Bermudzkiego) – amerykański serial dokumentalny SCI DISCOVERY SCIENCE. Za produkcję serialu odpowiada American Chainsaws (American Chainsaws Entertainment, LLC – amerykańska firma rozrywkowa i studio produkcji dokumentalnych oraz raelity-tv, powstałe na bazie fundacji zbudowanej przez Lumberjack Crew Entertainment, Baltic Tiger Entertainment i West Castle Entertainment.).

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE liczy 8 odcinków. Premierowo był on nadawany na kanale SCI od 9 lutego 2020 roku do 29 marca 2020 roku. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim w usłudze Discovery+ w ramach serwisu player.

[UWAGA: chociaż przy tym serialu kolejność odcinków nie ma większego znaczenia, to polskie mondzioły pomieszały kolejność na playerze. Pierwszym odcinkiem jest epizod badający sprawę słynnego lotu 19. To ten odcinek premierowo został wyemitowany jako pierwszy na kanale SCI.].

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o badaniach tajemnicy Trójkąta Bermudzkiego. Przez stulecia żeglarze i rybacy przepływali przez Trójkąt Bermudzki, jednak o niektórych słuch na zawsze zaginął. Teraz nadszedł czas, aby tą sprawę zbadali eksperci. Czterech ekspertów w osobach kapitana Moe, mechanika Mike’a, byłego oficera marynarki, a obecnie głównego śledczego Chucka i byłego żołnierza oraz nurka ratownika Dave’a, łączą siły, aby odkryć źródło tajemniczych zaginięć.

Wokół Trójkąta Bermudzkiego powstało wiele książek i innych publikacji prasowych. Żadna z nich jednak do końca nie wyjaśnia tajemnicy tego miejsca. Ciągle nie wiemy co dzieje się w Trójkącie Bermudzkim. Czy oddziałują tam rzeczywiście zjawiska paranormalne ? Czy załoga badaczy może czuć się tam bezpieczna ? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć ten serial, który zabiera nas w podróż, by rozwikłać jedną z największych tajemnic na świecie.

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec zimy 2020 roku stacja SCI od Discovery prezentuje swoim widzom serial o jednym z najbardziej interesujących miejsc na naszej planecie. To Trójkąt Bermudzki, który od wieków jest dla ludzkości zagadką. Na obszarze między Bermudami, Puerto Rico i Miami na południu Florydy, rozpościera się obszar zwany właśnie Trójkątem Bermudzkim. To przestrzeń Oceanu Atlantyckiego, na której przez lata znikają całkowicie bez śladu różne okręty i samoloty. I to znikają dosłownie, bo do tej pory badaczom nie udało się znaleźć na dnie oceanu wraków tych statków oraz szczątków tych różnych samolotów. Wielu jednak ludzi próbowało już w przeszłości zgłębić tajemnicę Trójkąta Bermudzkiego. Zawsze jednak każda wysnuta teoria kończy się pewnymi niedomówieniami. To nie pozwala jednoznacznie stwierdzić co było powodem tych wszystkich zaginięć. Teraz w serialu CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE pojawia się kolejna grupa amatorskich badaczy. Czwórka nowych śmiałków spróbuje dla nas rozwikłać zagadkę Trójkąta Bermudzkiego.

No właśnie. Z serialem CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE jest pewien problem. Dokument ten pewnie zaintryguje wszystkich, którzy interesują się Trójkątem Bermudzkim. Jednak jak ktoś się wcześniej interesował tym obszarem, to przedstawione w serialu sprawy nie będą dla niego zaskoczeniem. Wokół Trójkąta Bermudzkiego powstało bowiem wiele książek i innych publikacji. Wspomnieć możemy chociażby „The Bermuda Triangle„, autorstwa Charlesa Berlitza. Również Mike Bara jest autorem między innymi książki „The Triangle: The Truth Behind the World’s Most Enduring Mystery„. Znane książki zgłębiające tajemnice Trójkąta Bermudzkiego napisał także Lawrence David Kusche. To „The Bermuda Triangle Mystery – Solved” i „The Disappearance of Flight 19„. No i u Ericha von Dänikena znajdziemy również fragmenty dotykające tej paranormalnej i kosmicznej aury budowanej wokół tego miejsca. Jeśli nie są nam obce wcześniejsze publikacje, to ten serial nie odkryje przed nami żadnych nowych tajemnic.

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

OK. a co jeśli tylko szczątkowo słyszeliśmy o wydarzeniach z Trójkąta Bermudzkiego ? Wówczas serial dokumentalny CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE może być dla nas bardziej emocjonujący. W nim bowiem grupa czterech śmiałków na własną rękę rozpoczyna śledztwo w sprawie wydarzeń z przeszłości. Ich śledztwo dotyczy wszystkich znanych nam zaginięć w obrębie Trójkąta Bermudzkiego. Tym samym rozpoczynamy od słynnego lotu 19, który zniknął bez śladu nad wodami Atlantyku. Razem z naszą grupą będziemy również badać zaginięcie amerykańskiego okrętu wojennego, by dotrzeć do zaginięcia prywatnej łodzi znanego przedsiębiorcy z Miami.

W serialu CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE nie mamy do czynienia z naukowcami, ale grupą amatorskich badaczy. Nie mniej jednak wspierają się oni w swoim śledztwie opiniami naukowców i innych autorytetów badających wcześniej zagadkę Trójkąta Bermudzkiego. Kapitanem ich łodzi jest Moe. Na mechanika wybrał on Mike’a, który jest tu jedynym inżynierem maszynowni ich „okrętu badawczego”. Bazując na teoriach katastrof wodnych ekipa potrzebowała nurków. To zadanie biorą na siebie Chuck i Dave. Oni niejednokrotnie schodzą na dno oceanu, by zbadać tam wszelkie śmieci pochodzące od człowieka. Tym sposobem szukają wraków zaginionych wcześniej statków oraz szczątków samolotów, które zniknęły bez śladu nad Trójkątem Bermudzkim.

Chuck i Dave znają się od lat. Razem służyli w amerykańskim wojsku. Chuck był wcześniej w marynarce wojennej, a później został zastępcą szeryfa. Tym samym grupa z uwagi na jego doświadczenie, wybiera go na głównego śledczego. On głównie prowadzi rozmowy ze świadkami różnych nietypowych zdarzeń wokół Trójkąta Bermudzkiego. Dodatkowo razem z Dave’em nurkują w wodach oceanu. Dave to świetny nurek, który po karierze wojskowej trudni się tym fachem zawodowo. No i jak na taką amatorską grupę, ta ekipa radzi sobie całkiem nieźle. Panowie na serio wzięli się rozwikłanie zagadki Trójkąta Bermudzkiego. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bo wielu przed nimi już tego próbowało.

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Jak na amatorską grupę nasi badacze mocno angażują się w swój projekt śledczy. Często jest nawet tak, że właśnie pasjonaci robią większe postępy na danym polu niż naukowcy, których pracę i postępy napędzają pieniądze od podatników. Tym samym starania naszej czwórki ogląda się całkiem przyjemnie. Jednak tak jak wspominaliśmy w pierwszych rozdziale analizy, nasza grupa w serialu będzie CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE będzie badać te najgłośniejsze i najbardziej znane zaginięcia statków i samolotów. Sprawy te nie będą zaskoczeniem dla widzów znając kulisy tych wydarzeń. Nie mniej jednak ekipa Moe w swoim śledztwie sięga po różne opinie naukowców. Gdy pojawia się teoria o elektrycznej mgle, swoje kroki kierują do ludzi, którzy zajmują się tym tematem zawodowo. Tak samo jest w przypadku teorii o zaburzeniach organizmu w zetknięciu z wysokim ciśnieniem. Wówczas Moe i Chuck chcą tą teorie sprawdzić na własnej skórze w specjalnym ośrodku badawczym.

Tym samym ich prywatne śledztwa wyglądają bardzo profesjonalnie, jak na amatorską grupę. Całość panowie postanowili sfilmować i dzięki temu powstał serial CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE (pol. Klątwa Trójkąta Bermudzkiego). Ciężko powiedzieć, czy główną ich intencją był hajs za serial dokumentalny, czy rzeczywiście chęć rozwikłania zagadki. Podczas swojej wyprawy narażają przecież swoje życie, więc możemy wnioskować, że to drugie. Tak czy inaczej jako widzowie obserwujemy postępy ich śledztwa. Te jednym razem mogą ugrzążć w martwym punkcie, a innym razem wydają się bliskie rozstrzygnięcia. Możemy więc tym samym docenić ich starania i ewentualnie współczuć gdy ich trud poszedł na marne 😉

CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W serialu CURSE OF THE BERMUDA TRIANGLE (pol. Klątwa Trójkąta Bermudzkiego) nasi śledczy badają każdą osobną sprawę pod każdym możliwym kątem. Wychodzą więc do tematu od strony czysto naukowej, ale nie wykluczają działań nadprzyrodzonych. No a zwolenników paranormalnych zjawisk w obrębie Trójkąta Bermudzkiego jest cała masa. Stąd nasza ekipa musi pozostawiać wolny umysł, ale nie może zbytnio zwieść się w stronę paranormal activity. Tak samo jest w przypadku badania teorii zderzenia statków z jakimś obiektem. Grupa Moe bierze pod uwagę czynnik ludzki, ale nie wyklucza działania USO (ang. Unidentified submerged object). Inaczej bowiem nie da się zbadać zagadki Trójkąta Bermudzkiego.

To jeszcze kilka słów tytułem podsumowania omawianej produkcji. Komu możemy polecić ten serial ? Z całą pewnością bez polecajki sięgną po niego osoby interesujące się tematyką Trójkąta Bermudzkiego. Ci jednak nie znajdą w tym serialu nic nowego. Stąd najlepiej polecić ten serial widzom, którzy tylko szczątkowo słyszeli o wydarzeniach z Trójkąta Bermudzkiego. Dla nich ten serial będzie bardziej ciekawy i bardziej oryginalny. W Polsce możemy go obejrzeć w języku polskim w usłudze Discovery+ w ramach serwisu player.

Udostępnij w social mediach