COUNTERPART – Sezon 2 – RECENZJA

COUNTERPART 2 (pol. Odpowiednik 2) – STARZORIGINALS – serial oryginalny STARZ. Drugi sezon amerykańskiego thrillera science fiction, którego twórcą jest Justin Marks. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – COUNTERPART 1.

GATUNKI : science fiction / thriller / thriller sci-fi / thriller szpiegowski / technothriller
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu liczy po 10 odcinków. COUNTERPART 2 premierowo był nadawany na kanale premium STARZ od 9 grudnia 2018 roku do 17 lutego 2019 roku. Za dystrybucję serialu odpowiada Sony Pictures Television.

COUNTERPART – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu specjalna grupa operacyjna dołącza do Baldwin w równoległej rzeczywistości. Następnie pojawiają się budynku ONZ za wyeliminowane wcześniej przez nią odpowiedniki. Peter Quayle natomiast oszukany przez podmienioną żonę, w obronie przed odkryciem, że jest źródłem przecieku, wsypuje Howarda Silka. Jego Odpowiednik nie zamierza jednak czekać na sidła Aldricha. Pierwszy Howard natomiast podczas operacji Iana Shawa oraz drugiej Emily, dowiaduje się, że człowiek od Pope’a – Kasper, za złudną nadzieję, celowo potrącił samochodem jego żonę.

Peter Quayle wciąż więzi swoją podmienioną żonę, ale przekonuje Aldricha, że Silka musi powstrzymać za wszelką cenę. Clare udaje się jednak wydobyć telefon, którym kontaktuje się z Baldwin. Zleca jej priorytetowe zadanie wyeliminowania Odpowiednika Howarda Silka. Petera natomiast ostrzega, aby nie udawał się do teścia. Podmieńcy z drugiej strony mają bowiem za zadanie zrobić tam rzeź. Peter wpada więc na szalony plan przejażdżki samochodem i spowodowanie ich wspólnego wypadku, aby zapewnić im alibi. Zbiega się to z czasem dobrowolnego oddania się Odpowiednika Silka w ręce Aldricha. Ten od razu oznajmia, że wtyczką jest żona Quayle’a, która ściągnęła tu brygadę zabójców. Ci właśnie rozpoczynają swoją akcję i wybijają pracowników Biura Wymiany, a jednemu z nich udaje się zbiec do granicy Przejścia.

Teść Quayle’a uchodzi z życiem z zamachu. Zabiera rannego po wypadku Petera na spotkanie reprezentantów Kierownictwa Biura Wymiany. Ten potwierdza, że napastnicy przybyli z drugiej strony i była to zemsta, za wywołaną w ich świecie pandemię. Za sugestią Quayle’a Kierownictwo nakazuje pozostawić rannego napastnika w strefie neutralnej Przejścia. Ten jednak tam umiera, a druga strona postanawia zamknąć przejście i zakończyć dyplomację obu światów. Odpowiednik Silka zostaje więc w tym świecie, a pierwszy Howard w równoległej rzeczywistości.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Pierwszy Howard samodzielnie spotyka się z Pope’em i prosi go o pomoc powrotu do własnej rzeczywistości. Ten może to zrobić pod warunkiem, że Howard zacznie dla niego pracować. Silk się jednak nie zgadza, a gdy Pope przyznaje się do wydania rozkazu zabicia jego żony, to ten śmiertelnie go atakuje. Baldwin w tym czasie idzie dokończyć zadanie w szpitalu. Tam przechwytuje ją Odpowiednik, który oznajmia o pułapce, w której obydwoje zginą. Zabójczyni daje się przekonać i po wyjściu ze szpitala eliminuje Aldricha. Odpowiednik natomiast idzie na układ z Quayle’em, że nikomu nie powie o jego żonie, jeśli zapewni on bezpieczeństwo leżącej w szpitalu Emily.

Do ONZ-owskiego Biura Wymiany w Berlinie zostaje zatrudniona była agentka FBI Naya Temple. Ma za zadanie wytropić wszystkich możliwych szpiegów i dywersantów Indigo z równoległej rzeczywistości. Peter Quayle natomiast oficjalnie udaje z Clare stare dobre małżeństwo. Zawodowo niby zdemaskował i usunął Cienia Aldricha oraz ściga Claude’a Lamberta. W rzeczywistości to Clare pomaga mu być nieuchwytnym. Ta bowiem ciągle jako prawdziwy Cień realizuje plan ludzi ze swojej rzeczywistości. Z czasem jednak Peter postanawia przygotować nagranie z przyznaniem się do winy i wyjawieniem prawdy o Clare.

Odpowiednik, który przejął życie Howarda zabiera do domu wybudzoną ze śpiączki Emily. Kobieta ma problemy z mową oraz amnezję, ale lekko kojarzy swojego męża. Howard natomiast chce zbudować z nią nowy związek z odcięciem od jej kłamliwej przeszłości. Clare natomiast również chce wykorzystać amnezję Emily i proponuje Odpowiednikowi Howarda układ sojuszniczy. W tym czasie Pierwszy Howard trafił za kraty w równoległym świecie. Tam poznaje człowieka, która stoi za całym powstaniem Przejścia.

COUNTERPART – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Prawie dokładnie rok po premierze pierwszego sezonu stacja STARZ emituje kontynuację tej opowieści w postaci COUNTERPART 2 (pol. Odpowiednik 2). Wiele się działo na przestrzeni obu sezonów. Mieliśmy tam istne trzęsienie ziemi, na co wskazuje zamieszczony opis wprowadzający. Biuro Wymian w naszym świecie zostaje brutalnie zaatakowane przez podmienionych agentów z równoległej rzeczywistości. Ich praktycznie ściągnęła tutejsza wtyczka, którą jest żona Petera Quayle’a. Jej mąż poznaje prawdę o jej działalności, ale ostatecznie jej nie wydaje władzom Biura. Choć ta zabiła jego Clare i zajęła jej miejsce, to w rzeczywistości oni wspólnie mają ze sobą córkę Spencer. Dla ratowania rodziny Peter woli ukryć prawdę i wrobić w spisek niewinne osoby. Postanawia więc grać w grę dającą im parasol ochronny.

Wiele się również dzieje na przestrzeni obu sezonów wokół postaci dwóch Howardów. Ci utknęli w nie swoich światach. Pierwszy Howard zostaje aresztowany i jego sytuacja wygląda bardzo kiepsko. Odpowiednik natomiast wykorzystuje tą sytuację na swoją korzyść. Postanawia ułożyć sobie podstępem nowe życie z Emily, którą realnie stracił w swojej rzeczywistości, a tu przecież jest jego żoną. Wykorzystuje do tego jej amnezję po wybudzeniu ze śpiączki. Kobieta jednak usilnie stara się przypomnieć sobie, czym zajmowała się przed wypadkiem. Wiele znaków pozostawionych nawet we własnym mieszkaniu sugeruje, że pełniła w przeszłości ważną funkcję. Pytanie tylko zasadnicze – czy grała zawsze w jednej drużynie i do jednej brami. Świat jaki odkrywa przed sobą na nowo jest bowiem pełny szpiegów i różnej maści dywersantów. Coś się kiedyś wydarzyło złego, co spowodowało że oba światy mają ze sobą na pieńku. Emily chce szybko poznać całą prawdę o swojej przeszłości.

COUNTERPART – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Mało Wam było elementów szpiegowskich w pierwszym sezonie ? COUNTERPART 2 jeszcze więcej dorzuca tych elementów do pieca. No a wszystko stale w otoczce science fiction, stąd warto powtórzyć po raz kolejny, że omawiany serial to technothriller pełną gębą. Zarówno etapowy proces przywrócenia pamięci Emily, jak i działania Petera oraz Clare zbliżają widzów do bliższego poznania ludzi, którzy stoją za całą infiltracją i eskalacją przemocy. Wszystkie drogi prowadzą do Claude’a Lamberta. W COUNTERPART 2 ta postać nabiera większego znaczenia. Szczególnie interesujący jest jego sposób działania, gdyż Claude ma całkiem odmienny sposób postrzegania odpowiedników.

Pierwszy sezon miał element aury tajemniczości wokół Przejścia, które spowodowało tą całą tajną wojnę światów. Jednak nie zawsze tak było, o czym dowiaduje się uwięziony w równoległej rzeczywistości Howard Silk. Poznaje on tam człowieka, który przedstawia się jako Yanek – twórca Przejścia. Ten opowiada jemu oraz przy okazji widzom, jak wyglądały początki Przejścia. Po powstaniu Przejścia panowała pełna współpraca. Dopiero jeden element przeszłości uruchomił lawinę różnic, jakie zaczęły dzielić oba światy. Co ciekawe, to w COUNTERPART 2 dostajemy jeden odrębny odcinek opowiadający właśnie o powstaniu Przejścia. W tym epizodzie głównym bohaterem jest młodszy Yanek oraz ludzie, którzy zaczęli stanowić późniejsze Kierownictwo ONZ-owskiego Biura Wymiany w Berlinie.

Z postacią Yanka związana jest również liderka całego ruchu Indigo. Bez wchodzenia w szczegóły (bo ona pojawia się w późniejszych odcinkach drugiego sezonu), to ów Mira właściwie jest taką duchową matką tych wszystkich szpiegów, dywersantów i uśpionych agentów funkcjonujących w naszej rzeczywistości. Wszak ktoś to musiał zorganizować, aby później tacy zindoktrynowani ludzie, jak chociażby Clare, mogli działać i być wierni sprawie równoległego świata. Tą osobą jest ów Mira, która chce zakończyć to, co rozpoczęło się już praktycznie lata temu. Zemsta jest tu słowem kluczem, bo to ona przyświeca tym ludziom, którzy za pandemię grypy u siebie obwiniają nasz świat.

COUNTERPART – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Przy omawianym serialu ciężko o nudę. Tu ciągle coś się dzieje. Nawet jeśli główny bohater serialu Howard Silk nie jest w centrum wydarzeń. W COUNTERPART 2 mamy bowiem wiele wydarzeń wokół Petera Quayle’a i jego żony Clare. Na dalszy plan zostaje odsunięta Baldwin. Przechodzi ona teraz kryzys tożsamości. Ma to też związek z zerwaniem jej dziewczyny, z którą ta liczyła na zmianę swojego życia. Więcej tej postaci dostajemy dopiero w finałowych odcinkach tego sezonu. W drugim świecie Emily Burton natomiast stara się powstrzymać wojnę światów. Nie wie jednak czy ciągle może liczyć na lojalność Iana Shawa. W drugim sezonie co nieco bowiem dowiadujemy się również o tej postaci oraz jego przeszłości.

COUNTERPART 2 kontynuuje więc wątki rozpoczęte w pierwszej odsłonie. Część postaci z pierwszego sezonu ginie lub zostaje odstawiona na boczny tor. Inne zyskują na większym znaczeniu, jak chociażby wspomniany wcześniej Claude Lambert. No i pojawią się nowe postacie związane z prowokowaną wojną, jak i również z całym powstaniem Przejścia. Na początku omawianego sezonu widzowie poznają również Nayę Temple. To była agentka FBI, która dostaje za zadanie wytropienie szpiegów i uśpionych agentów z równoległego świata.

Drugi sezon omawianego serialu praktycznie niczym nie ustępuje pierwszej odsłonie. Powodem jest ciągłość akcji i ścisły splot wcześniejszych wydarzeń mających wpływ na oglądaną przyszłość. Możemy to więc traktować jako jeden nieprzerwany ciąg zdarzeń. Więcej różnic mają bowiem sezony innych seriali dzielonych na sezon A i B, niż omawiany serial, w którym nawet nie odczujemy rozbicia na dwa sezony. No ale taki właśnie jest ten serial STARZORIGINALS. To serial, który porywa widza w niemal każdym swoim elemencie. Science fiction – równoległe światy ogląda się tu bardzo dobrze, bo ich koncepcja jest przemyślana. Thriller – oczywiście, bo akcja przysporzy nam dreszczy. No i do tego dochodzi specyficzny motyw szpiegowski, który fundamentami bije na głowę klasyczne produkcje szpiegowskie.

COUNTERPART – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze słów kilka o warstwie aktorskiej drugiej odsłony serialu. Wspomniana w analizie Naya Temple, to aktorsko Betty Gabriel. Jest ona znana z roli Laney Rucker w filmie „The Purge: Election Year„, czyli słynnej sadze dystopijnych slasherów. Serialowo to Pam Duffy w „Defending Jacob” oraz Sophie Brewer w „Clickbait„.

Spencer (dorosły męski, a nie dziecko w nosidełku), to w rzeczywistości Ken Duken. Zagrał on Andreasa w serialu „Fate: The Winx Saga„. To również Roman Seliger w serialu „Parfum„.

Mira, to natomiast aktorsko Christiane Paul. Niemka zagrała główną rolę w filmie „Im Juli”. Serialowo to agentka Europolu Katrin Jaeger w „FBI: International” oraz Susanne w katastroficznym dramacie „8 Tage„.

Claude Lambert, to aktorsko Guy Burnet. Serialowo to Raymond Kelly w „Hand of God” oraz Colin w jednej historii „Electric Dreams – Real Life„.

Młodszą wersją Yanka zagrał Anglik Samuel Roukin. W przeszłości występował on w serialu „Salem„.

Jego starszą wersję odegrał natomiast w tej produkcji James Cromwell (red. swoją drogą jeden z moich ulubionych aktorów). Wystąpił on chociażby w filmie „Star Trek: First Contact„, jako twórca napędu warp Zefram Cochrane. To również Warden Hal Moores w „The Green Mile” oraz wiejski hodowca Arthur Hoggett w przygodach świnki Babe w filmach „Babe” i „Babe: Pig in the City„. Serialowo to chociażby George Sibley w „Six Feet Under” oraz kardynał Michael Spencer w „The Young Pope„. To również Jacob Wheeler w drugim sezonie „Halt and Catch Fire” oraz Phillip Bauer w szóstym sezonie „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny).

COUNTERPART – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Oba sezony tego serialu ogląda się jak jeden spójny utwór. Justin Marks miał bowiem dla nas historię z góry rozpisaną na dwa sezony. Historię przemyślaną i interesującą nawet dla bardzo wybrednego widza. [red. Taki subiektywny wniosek, bo jeżeli jesteś jeszcze bardziej wybrednym widzem i ten serial Cię nie zainteresował, to żadna sieciowa polecajka już Cię nie przekona.]. No i z uwagi na fakt, że historia miała z góry zaplanowane zakończenie, to jej twórca szykuje nam kompletny finał sezonu oraz finał serialu. Ten miał swoją premierę na kanale premium STARZ 17 lutego 2019 roku. Jednak po zakończeniu wszystkich wątków w finale sezonu pojawia się jedna scena sugerująca, że może powstać kontynuacja serialu. To tylko taka ewentualna furtka. Wielu widzów jednak po premierze finału sezonu otwarcie zaczęło wnosić do twórców produkcji prośby, aby taka kontynuacja powstała. Jasno jednak trzeba powiedzieć, że omawiany serial jest praktycznie kompletny i ma on swoje zwieńczenie.

Czy jest więc szansa na powstanie trzeciego sezonu ? Nie z ramienia STARZ. Dyrektor operacyjny Starz – Jeffrey Hirsch kategorycznie zaprzeczył, że na siłę miałby powstać nowy fabularnie trzeci sezon tej produkcji. Pierwotnie był to bowiem serial limitowany, czyli ze z góry określoną ilością odcinków. Upłynęło już również zbyt wiele czasu od zakończenia produkcji, aby jakiś zewnętrzny nadawca miałby odkupić od STARZ tą produkcję do kontynuacji. Nie jest to jednak serial skasowany, czyli fabularnie urwany. Stąd prośby fanów były raczej z czystej sympatii do serialu, a nie z logiki wymuszenia na producentach zakończenia fabularnego opowieści. No chyba że na serio poważnie potraktowali tą jedną scenę przed napisami końcowymi serialu, jako zapowiedź kontynuacji. Tym samym pamiętajcie, że oba sezony omawianego serialu stanowią zamkniętą całość i jest to dla Was świetny materiał na serialowy maraton, jeśli jeszcze nie znacie tej produkcji.

Udostępnij w social mediach