COUNTERPART – Sezon 1 – RECENZJA

COUNTERPART (pol. Odpowiednik) – STARZORIGINALS – serial oryginalny STARZ. Amerykański thriller science fiction, którego twórcą jest Justin Marks. Za produkcję serialu odpowiada Gilbert Productions (studio produkcyjne założone przez Gary’ego Gilberta), Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina), Gate 34, MRC (dawniej Media Rights Capital – grupa medialna założona przez Modi Wiczyk i Asif Satchu -> Eldridge Industries) oraz Babelsberg Studio (niemieckie studio produkcyjne).

GATUNKI : science fiction / thriller / thriller sci-fi / thriller szpiegowski / technothriller
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu COUNTERPART liczy po 10 odcinków. Pierwszy sezon premierowo był nadawany na kanale premium STARZ od 10 grudnia 2017 roku do 1 kwietnia 2018 roku. Za dystrybucję serialu odpowiada Sony Pictures Television.

COUNTERPART – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o szeregowym pracowniku ONZ, który odkrywa, że w agencji dla której pracuje, istnieje przejście do równoległego wymiaru, a on zostaje wciągnięty w wir wydarzeń związany ze swoim Odpowiednikiem. Howard Silk jest pracownikiem niższego szczebla w berlińskiej agencji ONZ zwanej Biurem Wymiany. Jego praca polega na przekazywaniu zaszyfrowanych dokumentów w obszarze Działu Przekaźników. Po 29 latach pracy Howard stara się o bardziej wartościowy etat w Dziale Strategii, ponieważ dostał cynk, że zwolniło się tam miejsce. Podczas rozmowy z przełożonym dowiaduje się, że stanowisko w tym dziale jest już zajęte. Kiedy Howard chce się dowiedzieć od kiedy jest zajęte, skoro przed chwilą było jeszcze wolne, to Peter Quayle zmienia ton. Wcześniej chwalił Howarda za wzorową pracę, ale teraz wytyka mu nieautoryzowana rozmowę. Howard jedynie podczas wymiany dokumentów zwrócił uwagę na plamę na krawacie rozmówcy. Poza tym od prawie trzydziestu lat nie rozumie czym się tak naprawdę zajmuje.

Narzekanie jednak nic nie zmienia. Później Howard dowiaduje się, że awans dostał jego kumpel Marcel. Podłamany odwiedza żonę w szpitalu, a tam również zjawia się jej brat Eric. Następnego dnia w pracy okazuje się, że jego dostęp został zablokowany. Służby porządkowe biorą go na rozmowę. Tam okazuje się, że doszło do Przejścia. Osoba ta chce rozmawiać wyłącznie z Howardem. Chwilę później Howard widzi przed sobą swój Odpowiednik, który ostrzega, że ktoś zrobi rzeź w tym świecie. Po tej rozmowie Howard żąda wyjaśnień. Jego szef Peter Quayle opowiada mu o niefortunnym otwarciu tunelu do równoległej rzeczywistości. Tam każdy ma swój Odpowiednik w naszym świecie. Biuro natomiast mieści się dokładnie nad Przejściem i tu dokonują wymiany informacji. Odpowiednik natomiast przekazał listę celów, na której jest leżąca w szpitalu nieprzytomna po wypadku Emily – żona Howarda.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W gejowskim klubie dochodzi wieczorem do zabójstwa Marcela. Śmiertelny strzał oddaje kobieta, która wcześniej przeniknęła nieautoryzowanie do tego świata. Po tym wydarzeniu wraca na nowej wizie Odpowiednik Howarda, który opowiada o tej kobiecie o pseudonimie Baldwin. To zabójczyni na zlecenie, która teraz chce sprzątnąć Emily, aby dać mu znak. Jego Emily bowiem już nie żyje. Ponadto w jego świecie trwa obecnie walka o władzę. Przy okazji Howard dowiaduje się, że jego Odpowiednik to istna szycha z tajnej Sekcji Drugiej. On sam ma pomysł na powstrzymanie Baldwin. Zamierza podszyć się pod Howarda i w jego przebraniu odwiedzić żonę w szpitalu. Wcześniej jednak panowie wymieniają się wspomnieniami. Jakiś moment w życiu musiał spowodować, że ich kariery tak mocno się różnią.

Kiedy dochodzi do realizacji zadania, Odpowiednik odwiedza Emily w szpitalu. Niefortunnie zjawia się tam również jej brat, który domaga się podpisania dokumentu wywozu siostry do Anglii na życzenie jej matki. Odpowiednik wchodzi z nim w konfrontację. Chwilę później w szpitalu zjawia się zabójczyni, ale szybko poznaje, że coś jest nie tak. Howard nie powiedział Odpowiednikowi, że zostawia zawsze jeden kwiatek w recepcji u pielęgniarki. Dochodzi do strzelaniny, ale zabójczyni udaje się zbiec ze szpitala. Widziała jednak obecność dwóch Howardów. Wspólna operacja tym samym się przedłuży, ale Howard czując się teraz potrzebny wymusza na Peterze Quayle’u awans, który dawno mu się należał. Odpowiednik natomiast wracając do swojego świata, w Restauracji Moskwa spotyka swoją Emily, która w jego świecie wcale nie umarła.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na polu seriali telewizyjnych przez lata brakowało solidnych technothrillerów. Solidnych, czy niesolidnych, generalnie brakowało produkcji z tego podgatunku. Pod koniec 2017 roku kanał premium STARZ od Lionsgate uzupełnia te braki i to w takim dobrym stylu, że aż miłym dla oka. COUNTERPART (pol. Odpowiednik) to serial rodem z science fiction, który raczy widza tematem równoległych rzeczywistości. Dwóch równoległych światów, które się wzajemnie przenikają. Wszystko przez pewne Przejście, które się mieści pod budynkiem berlińskiej agencji ONZ. Pod koniec lat osiemdziesiątych pojawia się takie Przejście i wtajemniczeni ludzie poznają prawdę, że w drugiej rzeczywistości każdy ma swój Odpowiednik. W toku fabuły serialu dowiadujemy się bliżej czym jest ów Przejście. Czy zostało ono odkryte przypadkowo, jak szczelina w serialu „Dark„, czy może istniało tam zawsze. Czy ów równoległy świat istniał zawsze, czy może został stworzony w wyniku niewytłumaczalnego dla nauki pęknięcia świata i jego rozdwojenia.

Prawdę o pochodzeniu Przejścia i prawdę o równoległych rzeczywistościach znają tylko nieliczni. Cała reszta pracowników tego budynku ONZ pracuje na rzecz prawidłowego funkcjonowania tego Przejścia, nie mając nawet pojęcia czym tak naprawdę się zajmują. Tajniactwo pełną gębą. Szeregowi pracownicy wykonują zadania zgodnie z instrukcją i jedyna zasada jaka im przyświeca, to nie zadawać zbędnych pytań o celowość tych działań. Takim właśnie szeregowym pracownikiem jest główny bohater serialu COUNTERPART (pol. Odpowiednik) Howard Silk. Od 29 lat pracował on w Dziale Przekaźników, gdzie dosłownie przekazywał dokumenty ludziom z drugiej strony, a nawet nie wiedział, że ci ludzie pochodzą z równoległej rzeczywistości. Całe jego życie się jednak zmienia w jednym momencie, gdy po jego stronie pojawia się drugi ON. Howard tym samym w jeden dzień poznaje prawdę o Przejściu, równoległym świecie oraz tym czym się zajmował przez ostatnie prawie trzydzieści lat swojego zawodowego życia.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Mocny początek serialu, nieprawdaż ? Jakbyście się zachowali w momencie takiego nagłego odkrycia ? Howard przez lata był zwykłym popychadłem, który musiał wykonywać powierzoną mu pracę, bez zadawania pytań. Bez drążenia celu i przyczyny. Wszyscy inni z czasem awansowali do bardziej ambitnych zadań, ale nie Howard. Wreszcie mężczyzna nie wytrzymuje i idzie sam poprosić o awans. Tego również nie otrzymuje, ale niedługo po tym, jego świat zaczyna się diametralnie zmieniać. Pojawia się bowiem jego Odpowiednik, czyli drugi Howard z równoległej rzeczywistości. Wymusza on na jego przełożonym, kontakt bezpośredni z miejscowym Howardem. Tym samym pierwszy Howard nareszcie czuje się potrzebny. Skoro tak się sprawy teraz mają, to jego szef Peter Quayle nie może mu teraz odmówić awansu.

Jednak już nie o same stanowiska chodzi. Howard trafia w oko cyklonu wydarzeń, które dotyczą jego i jego małżonki. Tej samej, która obecnie jest w śpiączce po potrąceniu przez samochód i tej samej, którą Howard traktował jak zwykłą urzędniczkę. Stąd mężczyzna nie wie, dlaczego ktoś zamierza zamordować Emily. Jego Odpowiednik twierdzi, że to pewnie znak dla niego samego, bo nie mogą już zabić Emily z jego rzeczywistości, gdyż tam ona już nie żyje. To wszystko okazuje się jednak kłamstwem, bo jeszcze w pierwszym odcinku widzimy, jak drugi Howard spotyka się w restauracji z żywą drugą wersją Emily.

Później w serialu intryga wręcz narasta z odcinka na odcinek. To taki serial szpiegowski przez duże S. Oba światy okazują się stale nielegalnie infiltrowane. ONZ stworzył system kontroli Przejścia i cały mechanizm wydawania wiz. Co z tego, skoro poszczególni ludzie i tak przenikają przez Przejście w niecnych zamiarach. Poza tajniakami do świata pierwszego Howarda przenika zawodowa zabójczyni. Baldwin zostaje wysłana aby zabić Emily. Teraz jednak w tym świecie pojawia się również Odpowiednik Howarda i to on zamierza osobiście zatrzymać tą kobietę.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Szpiegowskie intrygi, zabójcy na zlecenie, a także etapowe poznawanie prawdy przez głównego bohatera. Taki jest pierwszy sezon serialu COUNTERPART (pol. Odpowiednik). Emocji tu nie brakuje, a i bohaterowie są bardzo wyraziści. Duże znaczenie ma też aspekt psychologiczny, choć ciężko ten serial nazwać thrillerem psychologicznym, bo nieco innymi charakteryzuje się cechami ten podgatunek. Pierwszy Howard jednak z czasem poznaje jak wygląda życie drugiego Howarda. Co stracił w swoim życiu, a co zyskał jego Odpowiednik i czego nie potrafił właściwie wykorzystać. Choć Howardowie są identyczni wyglądem, to różnią się bardzo charakterem i generalnie osobowością. Ich życie w pewnym momencie potoczyło się odmiennie. Zawodowo drugi Howard zaszedł wysoko w strukturach ONZ. Nie może więc zrozumieć, dlaczego pierwszy Howard tkwił przez trzy dekady na tym samym stanowisku. Również całkiem inaczej wyglądało życie osobiste, to jest rodzinne obu Howardów. Stąd pierwszy Howard dostaje okazję zobaczyć, jak alternatywnie mogło wyglądać jego własne życie.

Serial COUNTERPART potrafi wciągnąć widza ciekawą fabułą i rozwojem akcji. Co ciekawe, to jego twórca Justin Marks w 2017 roku (red. a raczej rok wcześniej podczas kręcenia serialu) przewidział światową pandemię !! Co prawda w serialu nie spowodował jej żaden z koronawirusów, ale jeden z wirusów grypy. Mamy jednak obrazy rodem z realnej pandemii. Mieszkańcy Berlina chodzą w maskach na twarzach, a dodatkowo obserwujemy akcję szczepień i restrykcje w stosunku do osób, które narażają inne osoby na zarażenie wirusem.

Na koniec jeszcze wypada słów kilka powiedzieć o oprawie muzycznej. Za nią odpowiada zdolny kompozytor Jeff Russo. Jego muzyka skomponowana do czołówki może zachwycać. W niej przeplata się również stale motyw gry GO, gdyż główny bohater często w przeszłości grał w tą grę. Sam Russo komponował również motywy przewodnie do takich seriali, jak: „Star Trek: Discovery„, „Star Trek: Picard„, czy marvelowy „Legion„.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorstwo w tym serialu definiuje aktor z górnej półki, który wciela się w postacie obu Howardów. To J. K. Simmons (właśc. Jonathan Kimble Simmons). Filmowo to między innymi J. Jonah Jameson (red. on był świetnie ucharakteryzowany) w trylogii przygód Spider-Mana (ta z lat 2002–2007, czyli z Tobey Maguire’em w roli głównej). To również Bill w „La La Land„. Serialowo to przede wszystkim świetny drań Vernon Schillinger w kultowej produkcji HBO „Oz„. Ponadto wystąpił jeszcze jako Billy Barber w „Defending Jacob” oraz jako Clyde Pickett we wznowionym po latach serialu „Veronica Mars„. Poza tym często udziela on swojego głosu w licznych animacjach, w tym między innymi wspomnianemu wyżej Jamesonowi.

Peter Quayle, to natomiast aktorsko Anglik Harry Lloyd. To między innymi Viserys Targaryen w blond charakteryzacji w serialu „Game of Thrones„. Serialowo to również Paul Crosley w „Manhattan„, Henry Gibson w serialu „Marcella” oraz Bernard Marx w A Peacock Original „Brave New World„.

Emily Burton-Silk, to aktorsko Olivia Williams. Serialowo to Lavinia Bidlow w „The Nevers” od HBO. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Liza Winter we wspomnianym wyżej „Manhattan„.

Baldwin, to w rzeczywistości włoska aktorka Sara Serraiocco. To między innymi Giulia w filmie „La ragazza del mondo” (pol. Światowa dziewczyna).

Cyrus, to w rzeczywistości Mido Hamada. Wystąpił on jako Shadow Master Obrecht w serialowej adaptacji cyklu książek Isaaca Asimova „Foundation„. To również Daniel Maloof w „Veronica Mars” i Eamonn w „Emerald City„.

Żonę Petera – Clare Quayle, odgrywa natomiast w tym serialu atrakcyjna Nazanin Boniadi. To brytyjska aktorka irańskiego pochodzenia. Serialowo to chociażby Fara Sherazi w „Homeland” oraz Adnan Salif w „Scandal„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Nora w szóstym sezonie „How I Met Your Mother„.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Roland Fancher, to aktorsko Richard Schiff. Serialowo to chociażby Aaron Glassman w „The Good Doctor” oraz Brett Anderson w „Ballers„. Dawniej także Toby Ziegler w „The West Wing„. To również Jon Gottlief w „The Affair” oraz Marty Stein w „Rogue„. W postać Raasha w wcielił się natomiast Marco Khan.

Ian Shaw, to w rzeczywistości Nicholas Pinnock. Serialowo to między innymi Aaron Wallace w „For Life” oraz Frank Sutter w „Fortitude„.

Anna Burton Silk, to aktorsko Sarah Bolger. Serialowo to chociażby Mary Tudor w „The Tudors„. Gretę odegrała tu natomiast Liv Lisa Fries, znana z roli Charlotte Ritter w „Babylon Berlin„.

Marcel, to w rzeczywistości Karim Saleh. Alexander Pope, to natomiast aktorsko Stephen Rea. Serialowo to między innymi Martin Killane w „The Stranger„.

Główną obsadę pierwszego sezonu uzupełnia Aldrich z ONZ. W tej roli wystąpił duński aktor Ulrich Thomsen. Serialowo to chociażby Kai Proctor w „Banshee” oraz Bjørn Rasmussen w „Forhøret„.

COUNTERPART – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial COUNTERPART (pol. Odpowiednik) był po premierze wysoko oceniany przez krytyków. Rzadko zdarza się 100% świeżych pomidorów w ocenach na Rotten Tomatoes. Nagrodę Primetime Creative Arts Emmy Awards zgarnęła również wspomniana w analizie czołówka do serialu. Serial ponadto był nominowany do nagrody Saturn Awards w kategorii Best Science Fiction Television Series, a sam J. K. Simmons był również nominowany za tą rolę do Satellite Awards. Nie zawiedli się na nim również widzowie, którzy zapoznali się z serialem STARZORIGINALS tuż po jego premierze. Sam serial oczywiście uzyskał zielone światło do kontynuacji, a drugi sezon miał swoją premierę 9 grudnia 2018 roku. Jeżeli więc nie mieliście nigdy styczności z tą produkcją, a szukacie solidnego technothrillera, którego często ze świeczką szukać na polu serialowym, to warto zwrócić uwagę na produkcję COUNTERPART (pol. Odpowiednik).

Udostępnij w social mediach