Co to jest serial oryginalny ?

Co to jest serial oryginalny ?

Skąd taki pomysł na dzisiejszy artykuł ? No właśnie ostatnio na stronie Seriale Srebrnego Ekranu było trochę zawirowania w temacie oryginalności, stąd pomysł na przypomnienie wielu widzom, w czym tkwi magia, a czasami problem w określeniu – serial oryginalny.

Co to jest serial oryginalny ? Czy warto pochylić się nad tym zwrotem ?

Z jednej strony wydaje mi się, że pod koniec 2019 roku nie trzeba nikomu tłumaczyć, co oznacza określenie serial oryginalny, który tak ochoczo przyjęły platformy streamingowe, a za ich modą poszły i stacje telewizyjne serwujące seriale. Z drugiej strony uczę się nie zakładać niczego z góry. Do niedawna wydawało mi się, że w 2019 roku mało kto ogląda seriale z platform streamingowych, czy innych drobnych serwisów VOD przez przeglądarkę internetową. Od wielu lat w polskich domach goszczą przecież telewizory typu smart, gdzie mamy z reguły aplikacje najważniejszych serwisów SVOD. Jeśli systemy w tych grających pudłach są przestarzałe i naszych ulubionych aplikacji nie da się zaktualizować, to z pomocą ruszają przystawki do telewizorów. A tych jest coraz więcej, począwszy od najtańszych no-name’ów, po najdroższe opatrzone logiem nadgryzionego jabłka.

Jeśli tego nie chcemy, to są jeszcze dostępne urządzenia przesyłowe typu Google Chromecast oraz funkcje klonowania obrazu z naszych smartphonów. Poza tym popularne współczesne konsole to również świetne centrum multimedialne. Ludzie jednak masowo korzystają z platform streamingowych za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Zauważyłem to dopiero przebywając na grupach tematycznych na Facebooku. Tak jakby przez 20 lat nic się w Polsce pod tym względem nie zmieniło. A jeszcze rok temu myślałem, że jedynie przez przeglądarkę to ludziska w Polsce sięgają po treści pirackie. Niespodzianka ! Nie doceniłem polskiego społeczeństwa 🙂

Co to jest serial oryginalny ? Definicja

W związku z powyższym nie zakładam, że określenie „serial oryginalny” jest wszystkim jasne. A z uwagi na fakt, że serwis Seriale Srebrnego Ekranu w ten sposób TAGuje prezentowane recenzje, to wypada dokładnie wyjaśnić to zjawisko.

Co to jest serial oryginalny ? To inaczej serial autorski danego nadawcy. Są jednak wyjątki, o których później. Generalnie seriale prawdziwie autorskie są serialami oryginalnymi danej platformy. I na stronie Seriale Srebrnego Ekranu tylko takie produkcje oznaczone są jako serial oryginalny. W praktyce jednak Amerykanie bardzo szeroko rozumują to określenie. Jeśli dana platforma jest jedynym lub większościowym dystrybutorem danego serialu poza jego źródłem oryginalnym, to też oznacza go jako serial oryginalny. To samo dotyczy wyłączności dystrybucyjnej na danym obszarze. W ten sposób wiele osób niestety myli te pojęcia (bo same platformy sieją im zamęt w głowie). Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu natomiast serial oryginalny to niemal zawsze serial autorski. Skąd słowo „niemal”. O tym za chwile wyjaśnię na pewnych przykładach.

Co to jest serial oryginalny ? Jak ten zwrot jest stosowany ?

Zacznijmy od Netflixa, bo od niego wszystko się zaczęło z tą modą na serial oryginalny. Wcześniej te określenie też istniało, ale nie było w ten sposób akcentowane, jak to uczynił NETFLIX. Widzimy przy wielu ich serialach napis A NETFLIX ORIGINAL SERIES. Często jednak pojawia się on przy serialach autorskich innych stacji telewizyjnych, takich jak chociażby ABC, The CW, NBC, itd. Te amerykańskie kanały nie mają polskich sekcji. Jeżeli więc ich produkcje pierwszy raz w Polsce są udostępnione widzom na Netflixie, to dostają z marszu także oznaczenie A NETFLIX ORIGINAL SERIES.

I klops, bo tak jak wspomniałem wielu nieobeznanych widzów to wszystko miesza i nie wie później, z czym to się je i z czym to się pije. Na ratunek przychodzi ta stronka 😉 Seriale Srebrnego Ekranu oznaczają w ten sposób jedynie autentyczne seriale autorskie Netflixa oraz realnie przejęte przez NETFLIX do dalszej produkcji (np. po kasacji serialu, jak chociażby w przypadku „Designated Survivor„). Żadnych tam dystrybuowanych serialików z etykietą oryginalsów !

Jest jednak pewien wyjątek -> patrz kanadyjski serial „Between„. Serial pierwotnie był emitowany na ich rodzimym kanale City. Jednak poza Kanadą serial nigdy nie był dostępny, a Netflix biorąc go pod swoje skrzydła, rzeczywiście jest jego jedynym dystrybutorem poza rodzimym państwem. No ale jak to, zapytacie. To przecież nie jest ich serial prawdziwie oryginalny. Zgoda. Jednak platforma robi w tym przypadku za jedynego patrona produkcji, stąd można wstawić tu tą etykietę. Jeśli kiedyś serial wyląduje w jakieś innej telewizji, to i jego tutaj spotka korekta. Podobna sytuacja jest u konkurencji. Amazon jako serial oryginalny oznacza produkcję „Tokyo Girl„. To też nie jest ich serial autorski, ale poza Japonią serial dotychczas nie był nadawany w żadnej telewizji, ani na innej platformie streamingowej. Jeżeli nic się w temacie nie zmieni, to przy recenzji dostanie on etykietę AMAZON ORIGINAL.

Co to jest serial oryginalny ? Oznaczenia bywają istotne

No a w kwestii AMAZON ORIGINAL to ostatnio w serwisie Seriale Srebrnego Ekranu było pod tym względem zatrzęsienie. Partner serwisu zasugerował swego czasu, by ich produkcje oznaczać PRIME ORIGINAL. Wtedy właśnie dodałem takie etykiety do każdej recenzji ich oryginalnych produkcji. W przypadku Netflixa wtedy zrobiłem podobnie, choć tam nikt niczego nie narzucał, ale dodałem ich oznaczenia, aby na stronce było wszystko jednolicie. Ostatnio też dodaje oznaczenia nowego gracza streamingowego, czyli etykietę An Apple Original. Jeszcze do HBO by się przydało, ale w Polsce stosują oni w oryginalnych produkcjach jedynie tablice z dużym napisem HBO. Poza Polską można jednak spotkać oznaczenia HBO HOME OF THE ORIGINALS, albo HBO ASIA Originals, czy HBO LATIN AMERICA Originals. Baa, Canal+ też teraz to stosuje przy każdej swojej oryginalnej produkcji, a w Polsce również player poszedł za tą modą.

Wracając jednak do myśli przewodniej, czyli zatrzęsienia związanego z etykietą Amazonu. Nagle włodarzom platformy Amazon Prime Video się odwidziało i zrezygnowali z etykiety PRIME ORIGINAL, zastępując ją właśnie określeniem AMAZON ORIGINAL. Nawet starsze produkcje, gdzie na plakatach promocyjnych dostałem od nich (red. tak zdjęcia i wszystkie materiały Amazona dostaje bezpośrednio od firmy) promo z napisem PRIME ORIGINAL, teraz bezpośrednio na platformie widnieją w zmienionej już etykiecie AMAZON ORIGINAL. No cóż, taki kaprys, ale kto bogatemu zabroni. Poświęciłem więc jeden dzień na zmianę wszystkich opublikowanych recenzji seriali oryginalnych Amazon Prime Video, by zamienić zwrot PRIME ORIGINAL na AMAZON ORIGINAL. Jak się znowu odwidzi, to pozostanie tylko zacytować klasyczkę „sorry, taki mamy klimat” i ponownie trzeba będzie wszystko pozmieniać 🙂

Co to jest serial oryginalny ? Zastosowanie oznaczeń w praktyce

Te operacje robiłem na dniach, stąd naszła mnie myśl, by poświęcić zagadnieniu „serial oryginalny” osobny artykuł. Bo jakże to ważne i istotne tutaj jak widać 😉 Stali czytelnicy i przypadkowi maruderzy jak zobaczą ten artykuł, to będzie dla nich jasne, co na stronie Seriale Srebrnego Ekranu rozumiemy pod pojęciem serial oryginalny. Już nikt nie zapyta – Co to jest serial oryginalny ? Tutaj oryginalny to zawsze czysto oryginalny, a nie doczepka w ramach dystrybucji.

Co to jest serial oryginalny ? Słowo końcowe

Koniec filozofowania. Co to jest serial oryginalny ? Zwrot ten jest już jasny jak słońce. Dzisiejszy artykuł tylko dodatkowo wyjaśnia konsekwencje stosowanej tutaj nazwy serial oryginalny. I to by było na tyle. Zapraszam na kolejne recenzje produkcji oryginalnych wielu stacji telewizyjnych i serwisów SVOD 😉

Udostępnij w social mediach