CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – RECENZJA

CLOAK & DAGGER – marvelowy serial superbohaterski, który jest częścią franczyzy Marvel Cinematic Universe (MCU). Bazuje on na komiksie wydanym przez Marvel Comics pod tym samym tytułem. Za produkcję serialu odpowiada ABC Signature Studios (Disney), Freeform (Disney) oraz Marvel Television (Disney).

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon CLOAK & DAGGER liczy 10 odcinków i był premierowo emitowany na kanale Freeform od 7 czerwca 2018 roku do 2 sierpnia 2018 roku.

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o parze nastoletnich superbohaterów. Tandy Bowen i Tyrone Johnson odkrywają w nastoletnim wieku, że posiadają niezwykłe umiejętności. To może odmienić całkowicie ich życie, które wg nich nie wyglądało najciekawiej. Tandy Bowen, która ma dość problemów z własną matką, postanowiła iść własną drogą. Ucieka się często do oszustw oraz kradzieży i postępuje na co dzień całkowicie inaczej, niż została wychowana. Tyrone Johnson także żyje pod presją własnych rodziców, którzy dyscyplinują go i nakierunkowują, by w przyszłości osiągnął on życiowy sukces. Tyron chętnie wyrwałby się z domu, ale potrzebuje jakiejś odskoczni, która pomoże mu zmienić jego życie. Taką szansę daje mu przykładowo gra w koszykówkę, jak dla większości Afroamerykanów. Z tym jednak też ma pod górę.

Drogi tej dwójki krzyżują się w momencie, gdy Tandy kradnie Tyrone’owi portfel. Ten postanawia ścigać złodziejkę, ale przy jej zatrzymaniu dochodzi do dziwnego zjawiska. Ich wspólny dotyk wywołuje zespolenie ich ukrytych mocy.

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial CLOAK & DAGGER bazuje na komiksach wydawnictwa Marvel Comics. Parę tych superbohaterów stworzyli wspólnie scenarzysta Bill Mantlo oraz rysownik Ed Hannigan. Tyrone „Ty” Johnson (Cloak – w komiksie nazywany także Demon of Darkness) i Tandy Bowen (Dagger) pierwszy raz pojawili się w komiksie Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #64. Komiks został opublikowany w marcu 1982 roku. W 1983 roku ta dwójka superbohaterów otrzymała własną serie komiksową. Od tamtego czasu bohaterowie występowali także gościnnie w innych seriach komiksowych Marvela, w tym w komiksie Runaways, który doczekał się także własnego serialu.

Pewnie nie jednego miłośnika komiksów zaskoczyła wiadomość, że jest tworzony serial na bazie komiksów CLOAK & DAGGER. Nie są to bowiem herosi pierwszoligowi. Baa, ciężko ich nawet nazwać superbohaterami drugiego kołnierza. Logicznie rzecz biorąc, wiele innych bardziej popularnych postaci Marvela jeszcze nigdy nie trafiło na ekrany kin czy telewizorów. Jednak Disney zaskakuje i tworzy serial z ich udziałem. Pierwsza myśl ? Aaa przecież jest już przeniesiony na srebrny ekran „RUNAWAYS„. Z uwagi na fakt, że postacie z obu komiksów się przeplatały przez te serie, to można się było spodziewać planów na serialowy crossover. I patrząc na opublikowane zdjęcia aktorów z obu seriali, dzisiaj wydaje się to jeszcze bardziej prawdopodobne, niż przed premierą pierwszego sezonu CLOAK & DAGGER.

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak czy inaczej pod skrzydłami Freeform powstał serial CLOAK & DAGGER. Freeform serialowo prezentuje nierówny poziom, ale od zawsze specjalizuje się w serialach fantasy oraz serialach o ludziach z tajemniczymi mocami. Wydaje się więc, że dwójka marvelowych herosów trafiła do stacji, której widownia jest właśnie nastawiona na tego typu seriale. I pewnie dla samego serialu to było zbawienne. W przypadku wyświetlania go na kanale ABC, serial zanotowałby kasacje od razu po pierwszym sezonie.

Czy było aż tak źle ? Raczej nie do końca, ale serial nie należy do serialowej marvelowej elity. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z drugim sezonem będzie to wyglądało lepiej. Co więc poszło nie tak jak powinno ? Akcja całego pierwszego sezonu jest tak rozwleczona, że tym wycinkiem fabularnym jakim nas raczy showrunner produkcji Joe Pokaski, można zagospodarować 4, max. 5 odcinków, a nie 10. Tempo akcji jest wręcz tragiczne, jak na serial superhero. (red, ja pamiętam jak ludzie komentowali serial netflixowy „Luke Cage„, że akcja wieje nudą. Chyba żart – przy tym „Luke Cage” to istna błyskawica).

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zarzutów może być znacznie więcej, niż tylko do tempa akcji. Bohaterowie z kart komiksu CLOAK & DAGGER mają dość ciekawe moce. Tyrone posiada zdolność tworzenia przejścia do mrocznego wymiaru, istniejącego poza ludzkim postrzeganiem. Dodatkowo potrafi on wykorzystać te przejście do teleportowania się w różne odległe miejsca. Tandy Bowen, zwana w komiksach także jako Lady Light, potrafi tworzyć psioniczne świetlne sztylety, stąd przydomek Dagger. Razem dzięki swoim mocom wzajemnie się uzupełniają, a ich współpraca przypomina symbiozę.

Takie zdolności można było w serialu znacznie lepiej uwidocznić. Można było liczyć, że spece od efektów specjalnych wykorzystają potencjał postaci. Wyszło to ostatecznie dość blado. No ale ktoś powie – przecież to serial – ograniczenia budżetowe. Mega efekty specjalne to tylko w kasowych kinowych filmach MCU. This is bullshit !! To już nie te czasy – dzisiaj na niektóre seriale idzie więcej kasy, niż na większość filmów kinowych razem wziętych (patrz: Netflix).

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak to wszystko wygląda od strony aktorskiej ? No trochę lepiej, ale obsada też nie jest z najwyższej półki. W rolę Tandy Bowen wcieliła się Olivia Holt. Ta jeszcze młoda dziewczyna ma na koncie wiele ról filmowych i serialowych, bo pochodzi z tzw. kręgu gwiazdek Disney’a. W przeszłości grała ona główną rolę, jako Lindy Watson w komediowym serialu Disney Channel „I Didn’t Do It„. Gdy była jeszcze mniejsza grała Kim w „Kickin’ It„, emitowanym na Disney XD. Filmowo można ją kojarzyć z komedii romantycznej „Class Rank„, gdzie zagrała Veronicę Krauss.

Olivia Holt poza aktorstwem także śpiewa. Really ? A która z tych gwiazdek Disney’a nie śpiewa, chciałoby się zapytać 🙂 Ale wracając do jej roli DAGGER. Trzeba uczciwie powiedzieć, że została za nią doceniona. Otrzymała nagrodę Choice Summer TV Star (taka niszowa nagroda, ale zawsze nagroda).

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Matkę Tandy gra w serialu Andrea Roth. Ta kanadyjska aktorka jest znana z roli Diany Powers w serialu „RoboCop” (wtrącenie: ale ten serial miał super soundtrack). Ostatnio mogliśmy ją oglądać jako Noelle Davis w serialu „13 Reasons Why„. Aktorka grała też Dr. Juliet Bryce w „Ascension„. Natomiast najdłużej na telewizyjnym ekranie Andrea Roth pojawiała się jako Janet Gavin w komedio-dramacie „Rescue Me„.

Tyrone Johnson to natomiast Aubrey Joseph. On może się poszczycić znacznie mniejszym dorobkiem aktorskim (i twórczym) niż jego tytułowa partnerka. Zagrał on przykładowo Dwighta Goodena Stone w dramacie kryminalnym „The Night Of„. Epizodycznie wystąpił też w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„. No i to by było na tyle, jeśli chodzi o jakieś jego rolę godne zapamiętania. Chociaż aktor jest jeszcze młody, więc kariera stoi przed nim otworem.

Na wzmiankę zasługuje także Emma Lahana. Ta nowozelandzka aktorka wcieliła się w serialu CLOAK & DAGGER w panią detektyw Brigid O’Reilly. Aktorka często pokazuje się w rożnych serialach. Grała Jennifer Mason w serialu „Haven„, czy Kirę Ford w dziecięcym „Power Rangers S.P.D.” (Żółta Power Ranger). Epizodycznie pojawiła się także w popularnym dark fantasy „Supernatural” oraz serialu także stacji Freeform „Kyle XY” (kiedyś ten kanał nazywał się ABC Family, więc może to być mylące).

CLOAK & DAGGER – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Ciężko uznać CLOAK & DAGGER za serial porywający. Z uwagi na potencjał postaci, można mieć nadzieję, że showrunnerzy lepiej poprowadzą kontynuację tego serialu. 20 lipca 2018 roku poinformowano, że został zamówiony drugi sezon serialu (UPTADE: już jesteśmy po premierze drugiego sezonu).

Nie było co liczyć, że będzie to produkcja na miarę netflixowego „Daredevil„, bo serial Netflix Original stoi na znacznie wyższym (dla wielu niedoścignionym) poziomie. Należy jednak pamiętać, że bohaterowie serialu, czyli CLOAK & DAGGER dysponują na tyle ciekawymi umiejętnościami, że tylko wyobraźnia twórców blokuje im zrealizowanie z ich udziałem naprawdę wyśmienitego serialu. Finalnie trzeba się jednak zadowolić tym co powstało w ramach stacji Freeform.

Udostępnij w social mediach