CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – player original – polski serial kryminalny serwisu player. Serial należy do cyklu CHYŁKA, opartego na powieściach Remigiusza Mroza, opowiadającego o prawniczce Joannie Chyłce. Za rozwój serialu odpowiada Łukasz Palkowski. Za produkcję serialu odpowiada Aktiv Media (polska spółka produkcyjna – AKTIV MEDIA SP Z O O) oraz TVN (obecnie Discovery, Inc.).

GATUNKI : kryminał / mystery
KRAJ PRODUKCJI : Polska

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE liczy 7 odcinków. Serial był pierwotnie udostępniany widzom od 26 grudnia 2018 roku do 23 stycznia 2019 roku w serwisie player+. Następnie był nadawany na kanale TVN od 30 marca 2019 roku do 4 maja 2019 roku.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na sprawie zaginięcia Nikoli Szlezyngier. Renomowana i skuteczna warszawska adwokat Joanna Chyłka prowadzi właśnie sprawę Piotra Langera, w której doprowadza do uniewinnienia swojego klienta. Po powrocie do kancelarii Chyłka natrafia na Kordiana Oryńskiego, który okazuje się jej nowym aplikantem. W tym czasie media informują a zaginięciu trzyletniej Nikoli Szlezyngier, córki zamożnego biznesmena. Joanna Chyłka dostaje też w tej sprawie telefon od swojej dawnej znajomej, która okazuje się matką zaginionego dziecka. Z uwagi na dawne zażyłości Chyłka bierze tą sprawę i wyrusza wraz ze swoim aplikantem na Podlasie. Na starcie wie, że nie będzie to temat poszukiwania dziecka, ale bardziej sprawa obrony ich rodziców, którzy w tego typu sprawach są pierwszymi podejrzanymi w sprawie rzekomego zaginięcia.

Gdy przyjeżdżają na miejsce ojcu dziecka nie podoba się takie stawianie sprawy, że na bank będzie on posądzony o zabójstwo swojego dziecka. Chyłka przekonuje go jednak, że to powszechna praktyka, bo społeczeństwo nie da się kolejny raz nabrać na taki numer, po głośnej sprawie Madzi z Sosnowca. Jednak małżeństwo Szlezyngier ma szczęście, bo trafia w dobre ręce profesjonalnego obrońcy. Tym samym Chyłka bierze się za rozpoznanie jak wyglądają sprawy poszukiwań. Niejaki miejscowy Antoni Ekiel informuje ją, że na pewno Nikola nie została utopiona w pobliskim jeziorze, bo jej ciało by już dawno wypłynęło na wierzch. Kordian dostaje zlecenie prześwietlenia tego całego Ekiela i okazuje się, że był on w przeszłości karany. W tym czasie natomiast policja dokonuje aresztowania małżeństwa Szlezyngier.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2018 roku serwis player prezentuje widzom swój własny serial oryginalny. Tym samym usługa staje się bliższa czasom współczesnym, czyli zaczyna posiadać w swojej ofercie rodzimy serial fabularny na wyłączność. Oczywiście wcześniej pojawiały się różne programy z dostępnością wyłącznie na player, ale tym razem mówimy o takiej bardziej dorosłej ewolucji serwisu. Fakt faktem właściciele serwisu udostępnili później też ten serial w telewizji, jednak w internecie pozostaje nadal wyłącznie w płatnej wersji usługi player+.

Na tapetę została wybrana ekranizacja prozy obecnie najpopularniejszego polskiego pisarza Remigiusza Mroza. No i mimo że za produkcję odpowiada TVN, to serial już od pierwszych odcinków prezentuje znacznie wyższy poziom niż ten, którym ta stacja nas raczyła przez ostatnie dwie dekady. Nie da się zacząć artykułu bez złośliwości, ale jak widać jak chcieli to potrafili. Zniechęceni TVN-owskim badziewiem widzowie z początku nie spodziewali się niczego wielkiego, stąd duże zaskoczenie sprawia im CHYŁKA – ZAGINIĘCIE.

Ktoś oczywiście powie, że to nic trudnego skoro na tapetę wzięli dobry i sprawdzony pierwowzór. Jednak adaptacje zawsze rządzą się swoimi prawami. Poza tym nigdy nie mamy gwarancji, że serial na podstawie dobrego pierwowzoru będzie równie udany. Gdyby takie gwarancje były, to każdy brałby się wyłącznie za ekranizacje znanych książek i komiksów. Dlatego musimy w tym przypadku skłonić czoło w stronę TVN, że dla swojego płatnego bądź co bądź serwisu player+ stworzyli naprawdę dobry serial. To równocześnie uczciwe posunięcie, bo widz chociaż wie, że nie wyrzucił tych pieniędzy w błoto. I choć później serial został uwolniony w darmowej i ogólnie dostępnej telewizji, to jednak wielu serialowych widzów obecnie nie ogląda TV. Stąd jeśli szukamy dobrego serialu TVN, to znajdziecie go zawsze w usłudze player+, bo dla niej CHYŁKA – ZAGINIĘCIE stała się produkcją player original.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – ANALIZA – część 2

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE jest pierwszym serialem z cyklu o mecenas Joannie Chyłce. Podobnie jak przy chociażby „American Horror Story„, czy „Channel Zero” każda odsłona jest opatrzona osobnym tytułem. Cykl pierwotnie ma liczyć trzy takie opowieści, a każda opiera się na oddzielnej powieści Remigiusza Mroza. W omawianym CHYŁKA – ZAGINIĘCIE tematem przewodnim jest właśnie zaginięcie małej dziewczynki Nikoli Szlezyngier. Mecenas Chyłka bierze tą sprawę z uwagi na dawną znajomość z matką dziecka. Wbrew obawom właścicieli kancelarii Żelazny & McVay, Joanna Chyłka podejmuje się wyzwania, które może się okazać pierwszą porażką w jej karierze adwokackiej. Do tej pory pani mecenas idzie jak burza i ma stuprocentową skuteczność we wszystkich sprawach sądowych. Cała sprawa zaginięcia Nikoli Szlezyngier niesie za sobą duże ryzyko, więc partnerzy kancelarii mają spore obawy, czy warto wchodzić w coś tak niepewnego.

Joanna Chyłka robi to jednak nie dla siebie, a dla małego dziecka swojej dawnej znajomej. Tak się składa, że przed podjęciem sprawy pod jej skrzydła trafia nowy aplikant Kordian Oryński. Dla Chyłki to piąte koło u wozu, bo ostatnie czego teraz pragnie to patronowanie jakiemuś młodemu aplikantowi. No ale chłopak może się na coś przydać, więc Chyłka uznaje, że powinien być stale blisko sprawy. Na wstępie mecenas ochrzciła go imieniem Zordon, bo taki ma kaprys nazywania młodego Kordiana. Razem ruszają na Podlasie zbadać sprawę zaginięcia Nikoli Szlezyngier, która jak dobrze wiedzą szybko zmieni się w sprawę obrony Państwa Szlezyngier przed zarzutami zabójstwa. To często zjawisko, że rodzice zgłaszają zaginięcie syna lub córki, by zmylić śledczych przed prawdziwym powodem zniknięcia swojego dziecka. Tym najczęściej jest nieumyślne spowodowanie śmierci, a najgłośniejszą taką w Polsce sprawą w ostatnich latach była sprawa wspomnianej w serialu Madzi z Sosnowca.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – ANALIZA – część 3

Sam serial obfituje w częste zwroty akcji. Poza pierwszym przewidzianym przez samą mecenas zatrzymaniem małżeństwa Szlezyngier, kolejne wydarzenia potrafią być zaskakujące. Widz długi czas nie wie, czy rzeczywiście za całą sprawą kryje się intryga rodziców dziecka. Sprawy często przybierają niespodziewany obrót, a sama Joanna Chyłka i jej aplikant Kordian Oryński poza typową obroną procesową małżeństwa Szlezyngier, wcielają się w rolę detektywów podążających za śladami na jakie stale natrafiają. Zresztą nie mogło być inaczej, bo CHYŁKA – ZAGINIĘCIE to kryminał, a nie dramat prawniczy. Cała oprawa sądowa jest tu tylko prezentowana marginalnie w związku z profesją głównej bohaterki. Akcja serialu jednak w dużej mierze toczy się poza salą sądową. Fabularnie serial natomiast przybiera formę kryminału detektywistycznego, a naszymi głównymi śledczymi są tu tytułowa CHYŁKA oraz Kordian Oryński zwany przez nią Zordonem.

Serial poza wykreowanym śledztwem prezentuje nam również kilka pobocznych i okolicznych wątków fabularnych. Dotyczą one głównie wzajemnych relacji między bohaterami produkcji. To równie istotne w kryminałach, aby sam serial nie był jedynie suchym śledztwem. Każdy serial kryminalny powinien bowiem dodatkowo ukazywać również żywych ludzi, z ich emocjami i prezentacją ich osobowości. I tego nie brakuje w produkcji serwisu player.

Poza dobrym scenariuszem i ciekawą realizacją na pochwałę zasługuje w tej produkcji również gra aktorska. Bez tego serial CHYŁKA – ZAGINIĘCIE nie miałby dużej szansy na powodzenie. Ile to już razy aktorzy potrafili położyć dobrze zapowiadający się serial. Tu na szczęście odtwórcy głównych ról dają przysłowiową radę, a do serialu zaangażowano kilka znanych z branży nazwisk. Czas więc przyjrzeć się z bliska stronie aktorskiej tej serialowej produkcji.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W tytułową rolę Joanny Chyłki w tym serialu wciela się Magdalena Cielecka. Aktorka jest znana z produkcji dużego ekranu takich jak „Amok„, „Pokuszenie„, czy „Zakochani„. Na srebrnym ekranie mogliśmy ją zaobserwować w roli Katarzyny Molendy w „Belfer” oraz Konstancji w „Belle Epoque„. Serialowo to również Ewa Grodecka w „Pakt” od HBO oraz Ada Lewińska w produkcji TVP „Czas honoru„.

Aplikant Kordian Oryński, to aktorsko Filip Pławiak. Serialowo to między innymi świetny Oleg Zubov w „Nielegalni” oraz Szymon Bielik we wspomnianym wyżej „Pakt„. Epizodycznie przewinął się również przez polski serial Netflixa „1983„.

Adwokat Adam Kosmowski, to natomiast w rzeczywistości Piotr Stramowski. W ostatnich latach wcielił się on w postać Roberta w serialu Canal+ „Żmijowisko„. Serialowo to również Jakub Szeląg w produkcji AXN „Ultraviolet” oraz Michał „Żywy” Marecki w „Kobiety mafii„. Ponadto mogliśmy go oglądać w innym serialu Patryka Vegi „Botoks” oraz serialu TVN – „Na noże„.

Dziewczynka Nikola, to w rzeczywistości Milana Glinka. Mama Nikoli – Angelika Szlezyngier, to w rzeczywistości Katarzyna Warnke. Aktorka też gości często w produkcjach Patryka Vegi. Zagrała we wspomnianych wyżej serialach „Botoks” oraz „Kobiety mafii„. Ponadto wielu widzów polskich seriali może ją kojarzyć z roli Izy Wanat w produkcji „Lekarze„.

Ojca Nikoli – Dawida Szlezyngiera gra Michał Żurawski. W ostatnich latach to przede wszystkim tytułowy Kruk w „Kruk. Szepty słychać po zmroku„. Poza tym to Piotr Marczak w „Druga szansa” oraz Tomek Molak w „Ultraviolet„. Ostatnio to również Jacek Starzyński w „Kod genetyczny„.

Informatyk z kancelarii Żelazny & McVay – Kormak, to w rzeczywistości brat wspomnianego wyżej Michała – Piotr Żurawski. Ostatnimi czasy jest on znany ze świetnej roli Wiśniaka w produkcji HBO „Wataha„. Z dużego ekranu wielu może go kojarzyć również z „Gotowi na wszystko. Exterminator„.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Harry McVay, to aktorsko Jacek Koman. Ostatnimi czasy to między innymi Stanisław w serialu Canal+ „Mały zgon„. Aktor ponadto jest znany z wielu zagranicznych produkcji. Zagrał chociażby Gregoriego Stolina w „Tidelands„. Wystąpił również „Moulin Rouge!” oraz w drobnej roli w serialu „Top of the Lake” (z polskim tytułem Tajemnice Laketop).

Jego partner z kancelarii Artur Żelazny, to aktorsko Szymon Bobrowski. Serialowo to między innymi Bronek z „Krew z krwi” oraz Władysław 'Skalpel’ Różycki w „Odwróceni„.

Antoni Ekiel, to aktorsko Mirosław Baka. W przeszłości był on najbardziej znany z filmu „Krótki film o zabijaniu” z serii Dekalog. Na srebrnym ekranie najdłużej gościł w produkcji „Fala zbrodni„.

Sierżant Jacek Satanowski, to aktorsko Maciej Mikołajczyk. Ostatnimi czasy to głównie Bartek Winiarski w „Echo serca„. To również Piotr 'Rambo’ Wójcik w serialu HBO „Wataha„.

Wito, to aktorsko Mirosław Haniszewski. Serialowo to między innymi Ryszard Kowalczyk w „Belfer” oraz Mirosław Płoszaj w „Mały zgon„. Ponadto epizodycznie przewinął się przez „Żmijowisko” oraz pierwszy sezon serialu „Wataha„.

Sakrat Tatarnikow, to aktorsko Andrei Zhuravsky. Siostrę tytułowej bohaterki gra w tym serialu natomiast Olga Bołądź. Aktorsko to przede wszystkim Aleksandra Lach „Białko” w filmie i serialu „Służby specjalne„. Ostatnio to również sierżant Aneta Batko „Żyleta” w serialu „Motyw” i Jagna z trzeciego sezonu „Wataha„.

To jeszcze na koniec prokurator Zbigniew Aronowicz. W tej roli wystąpił Piotr Głowacki. Jest on znany w wielu drugoplanowych ról wielkiego ekranu. To między innymi Marcel Galiński w „Planeta Singli„, „Planeta Singli 2” oraz „Planeta Singli 3„. To również Marian Zembala w „Bogowie” oraz Szwaja we „Wkręceni„. Serialowo wystąpił w produkcji Netflixa „W głębi lasu” oraz produkcji Canal+ „Belfer„.

CHYŁKA – ZAGINIĘCIE – Recenzja – PODSUMOWANIE

Właściwie serial ma wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał. W Polsce kręci się masę kryminałów, bo są to tanie w kosztach produkcje, na które może sobie pozwolić praktycznie każda istniejąca w naszym kraju ogólnokrajowa stacja telewizyjna. Procentowo są to jednak jakościowo produkcje niskich lotów i daleko im do wybitnych skandynawskich, czy brytyjskich kryminałów. Od takie serialiki nie wymagające zbyt wielkiego wysiłku intelektualnego. Oliwy do ognia dolewają jeszcze kryminalne paradokumenty. I tym samym fani kryminałów pewnie już dawno na polskich serialach kryminalnych postawili krzyżyk.

Oczywiście ratunkiem okazały się produkcje nadawców zagranicznych, którzy pod swoimi skrzydłami zaczęli robić polskie seriale kryminalne. Jednak przy odrobinie chęci i wysiłku jak widać może to zrobić również ktoś z rodzimego podwórka (red. choć oczywiście wiemy, że obecnie właścicielem TVN jest amerykańska firma, ale struktura firmy pozostaje jak najbardziej polska).

Jeżeli ominął Was serial CHYŁKA – ZAGINIĘCIE nadawany w telewizji TVN, to warto poświęcić mu trochę uwagi w obecnie płatnej wersji serwisu internetowego player. Siedem odcinków emocjonującego polskiego kryminału czeka na Was stale w serwisie player.

Udostępnij w social mediach