CHYŁKA – KASACJA – Recenzja

CHYŁKA – KASACJA – player original – polski serial kryminalny serwisu player. Serial należy do cyklu CHYŁKA, opartego na powieściach Remigiusza Mroza, opowiadającego o prawniczce Joannie Chyłce. Za rozwój serialu odpowiada Łukasz Palkowski. Informacje o producentach serialu oraz opis pierwszej historii można przeczytać w artykule dotyczącym początku serii CHYŁKA – ZAGINIĘCIE.

GATUNKI : kryminał / mystery
KRAJ PRODUKCJI : Polska

CHYŁKA – KASACJA liczy 6 odcinków. Serial był pierwotnie udostępniany widzom od 15 listopada 2019 roku do 13 grudnia 2019 roku w serwisie player. Następnie miał być nadawany na na kanale TVN w ramówce wiosennej 2020 roku, ale z powodu pandemii COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2, premiera została odroczona.  Serial pojawił się w ramówce jesiennej TVN.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na sprawie obrony syna znanego biznesmena Piotra Langera. Piotr Langer junior został zatrzymany przez policję w związku z podejrzeniem o brutalne zamordowanie dwóch osób w swoim mieszkaniu. Jego ojciec koniecznie chciał, by do tej sprawy została zaangażowana Joanna Chyłka, zwolniona niedawno z kancelarii Żelazny & McVay za złamanie tajemnicy adwokackiej (red. scenę tą zaprezentowano po zakończeniu pierwszej historii). Kiedy Chyłka spotyka się ze swoim klientem, ten nawet nie chce z nią rozmawiać. Przy kolejnej wizycie razem z Kordianem, Langer nadal nie chce rozmawiać o całym zajściu, ale również nie chce przyznać się do stawianych zarzutów. Gdy Kordian zostaje z nim na chwilę sam na sam, próbuje z niego wyciągnąć jakieś informacje, ale ten finalnie rzuca się na swojego rozmówcę.

Po tym wydarzeniu Kordian sprawia wrażenie wstrząśniętego. Powód jest jednak inny. Aplikant przyznaje się swojej patronce, że Żelazny dał mu podwyżkę pod warunkiem donoszenia na mecenas. Ponadto Żelazny oświadcza później Chyłce, że nie chce smrodu w związku z tą sprawą, więc ma ją rozegrać tak, że Langer pójdzie siedzieć, a sprawa ma być przegrana bez większego rozgłosu.

Oryński dostaje natomiast zadanie wyciągnąć jakieś informacje od sąsiadki Langera. W tym czasie w areszcie na Piotra Langera zostają nasłani goście od sprania go na kwaśne jabłko. Dzień później odwiedza go człowiek zamieszany w przemyt amfetaminy. Odwiedzający oświadcza, że wysyła go szef, który chce się upewnić, że Langer zrobi to, co jemu każą. Zatrzymany informuje, że dokładnie właśnie to robi, a jego obecne położenie jest na to doskonałym dowodem. Swoim obrońcom natomiast nadal nie ma nic do powiedzenia. Przed procesem nie ma zamiaru przyznać się do winy, ale wyklucza też możliwość zakwalifikowania go jako niepoczytalnego. Tym samym Chyłka szykuje się na krótką piłkę ze strony sądu i zasądzenie dożywotniego pozbawienia wolności dla Piotra Langera juniora.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po ciepło przyjętym serialu CHYŁKA – ZAGINIĘCIE, stacja TVN dla serwisu player.pl realizuje kolejną odsłonę przygód pani mecenas Joanny Chyłki. CHYŁKA – KASACJA choć opatrzona oddzielnym tytułem jest też traktowana jako sezon drugi serialu CHYŁKA. Bardziej to jednak niezależny cykl, bo CHYŁKA – KASACJA poza lekkimi powiązaniami fabularnymi, związanymi bardziej z relacjami między postaciami, skupia się na całkiem nowej sprawie i opisuje całkiem nowe wydarzenia. Tym razem fabuła serialu bazuje na bestsellerowej powieści Kasacja, autorstwa Remigiusza Mroza. To była powieść rozpoczynająca cykl o mecenas Chyłce, więc przy realizacji serialu już wiemy, że twórcy filmowi odwrócili nieco kolejność. Jednak adaptacje rządzą się własnymi prawami, a dla serialomaniaków najważniejsze jest aby serwowany serial trzymał wysoki poziom, nawet jeśli różni się od danego pierwowzoru.

Czy tak było i tym razem ? Czy CHYŁKA – KASACJA jako serial staje na wysokości zadania ? Powieść stanowiąca pierwowzór jest bardziej thrillerem, a serial stale utrzymuje konwencję kryminału, choć elementów thrillerowych mu nie brakuje. Spłycone elementy sądowe wykluczają go też z kategorii dramatów sądowych, ale to akurat w przypadku tej produkcji nie jest żadnym minusem. Z uwagi na odwróconą kolejność między wydawaniem książek, a realizacją serialu, oczywiście inaczej wyglądają już relacje między bohaterami. Nie jest już tajemnicą, że przy okazji śledztwa w sprawie małej Nikoli Szlezyngier rodzi się pewne uczucie między głównymi bohaterami. Dla młodego Kordiana, zwanego przez swoją patronkę Zordonem, uczucie to jest prawdziwe. Dla starszej i doświadczonej kobiety, to bardziej jednak zabawa, która w każdej chwili może zostać przez nią przerwana.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja – ANALIZA – część 2

Relacje między bohaterami mają momentami wręcz kluczowe znaczenie. Zarówno te na stopie zawodowej, jak i te w środowisku rodzinnym. W pierwszym przypadku wszak Joanna Chyłka zostaje wcześniej wyrzucona z kancelarii Żelazny & McVay. Artur Żelazny zostaje niejako przyciśnięty do ściany przez swojego najważniejszego finansowo klienta, by zatrudnić ją teraz ponownie. Robi to wbrew sobie, ale ma zamiar dosłownie patrzyć Chyłce na ręce. Jak dowiadujemy się z pierwszego odcinka jego informatorem ma być Kordian Oryński, który tylko dzięki temu dostał podwyżkę. Początkujący aplikant skorzystał z okazji (choć gryzie go sumienie), bo dzięki temu stać go teraz na zakup mieszkania w centrum Warszawy oraz zakup MacBooka. (red. choć w Polsce z uwagi na brak działu marketingowego firmy, nikt nie płaci za lokowanie tego produktu. Dlatego wszystkie nadgryzione jabłka w kancelarii są zaklejone, a produkcja serialowa szeroko korzysta z lokowania produktów tych firm, które wykładają większą kasę na rozwój tego serialu).

Relacje rodzinne mają tu też niebagatelne znaczenie. O rodzinie Kordiana praktycznie nic nie wiemy. Pewne jest jedynie to, że jest on młodym, bezdzietnym kawalerem. W przypadku naszej tytułowej bohaterki wiemy z pierwszej odsłony, że Joanna Chyłka nie utrzymuje kontaktu z ojcem i dla niej on praktycznie nie istnieje. Jednak utrzymuje dobre relacje z siostrą Magdą oraz jej małą córką. Szczególnie dla tej drugiej stara się być dobrą ciocią. Za sprawą Piotra Langera ciągnie się jednak nieprzyjemny smród. Z uwagi na niebezpieczną sprawę w jaką się wplątała, pani mecenas musi mieć teraz na uwadze bezpieczeństwo tej dwójki. Przy tylu ważnych tematach na głowie nasza bohaterka potrzebuje luźnej i spokojnej odskoczni od szarej rzeczywistości. Taką może być dla niej jej stary znajomy, policjant Szczerbiński.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja – ANALIZA – część 3

Tematem przewodnim serialowej produkcji CHYŁKA – KASACJA jest jednak sprawa Piotra Langera juniora. Na pierwszy rzut oka wygląda to na beznadziejny przypadek. Wszystkie dowody wskazują, że podłożony jej klient dokonał brutalnego mordu na dwóch osobach. W takiej sytuacji sprawa wydaje się z góry przegrana, a jedyne o co można powalczyć, to złagodzenie wymiaru kary. Zbrodnia zabójstwa popełniona ze szczególnym okrucieństwem sugeruje, że Langerowi wymiar sprawiedliwości zafunduje dożywotnią odsiadkę. Mimo że Chyłka otrzymuje instrukcje, by przegrać tą sprawę bez większego rozgłosu, to jednak takie postępowanie nie jest w jej stylu. Pani mecenas nigdy wcześniej nie przegrała żadnej batalii sądowej, dlatego stara się znaleźć sposób, by jej klienta nie dotknęła kara dożywotniego pozbawienia wolności. W pierwszej kolejności próbuje się w tej sprawie dogadać z oskarżycielem publicznym Karolem Rejchertem.

Głównym problemem w całej tej sprawie jest to, że klient Joanny Chyłki wcale nie podejmuje z nią żadnej współpracy. Piotr Langer sprawia wrażenie totalnego psychola, a jego tik z częstym migotaniem powiek, ma nam tylko potwierdzać te wrażenie. Oskarżony nic nie chce powiedzieć na temat zajścia w swoim mieszkaniu, gdzie znaleziono zmasakrowane ciała dwóch osób. Odmawia również uznania go za niepoczytalnego i nie chce tego typu linii obrony. Bez woli współpracy sprawa będzie przegrana zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

Wie o tym doskonale doświadczona adwokat. Po takich ruchach proceduralnych pozostanie w obiegu jedynie tytułowa kasacja, a jak powszechnie wiadomo wymaga ona spełnienia odpowiednich warunków. CHYŁKA – KASACJA nie idzie jednak drogą dramatu prawniczego. Sprawa Langera łączy się z kryminalnym procederem, który z czasem ingeruje w aktywność zawodową naszych głównych bohaterów. Tym samym otrzymujemy emocjonującą historię pełną zwrotów akcji. Czasami akcja może zmrozić krew w żyłach jak klasyczny thriller, a innym razem serwuje nam otoczkę niczym z gangsterskich dramatów. Całość jednak opakowano w bardzo zagadkową historię, którą Amerykanie w serialach oznaczają wspólnym określeniem Mystery.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja – O AKTORACH

W temacie aktorskim większość postaci poznaliśmy już przy okazji pierwszej odsłony cyklu. W CHYŁKA – KASACJA pojawiają się jednak również całkiem nowe postacie. Jedną z nich jest komisarz Szczerbiński. W tej roli występuje Ireneusz Czop. W przeszłości miał on okazję zagrać Rakowieckiego w filmie „Jack Strong„. Serialowo wystąpił w produkcji oryginalnej Showmaxu „Rojst” oraz wcielił się w postać Marka Bielika w serialu Canal+ „Nielegalni„.

Lekarz Maciej Roske, to aktorsko Cezary Łukaszewicz. Ostatnimi czasy wcielił się również w postać Wojciecha Blaszaka w innej produkcji oryginalnej serwisu player+, a mianowicie serialu „Szadź„. Serialowo to również Janusz Barański, z retrospekcji w serialu „Pułapka„.

Gorzym, to natomiast w rzeczywistości Tomasz Schuchardt. Aktor miał okazję ostatnimi czasy zagrać w filmie „Psy 3: W imię zasad„. Serialowo to między innymi Marcin Konieczny w produkcji „Nielegalni„.

Agnieszka Powirska, to aktorsko Milena Suszyńska. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „Druga szansa„. Monia z kancelarii Żelazny & McVay, to natomiast w rzeczywistości Katarzyna Hołtra.

Prokurator Karol Rejchert, to aktorsko Marcin Bosak. Serialowo to przede wszystkim Mateusz z politycznego „Ekipa” oraz Wojtek Górski z „Londyńczycy„. Bardziej współcześnie zaliczył drobną rolę w serialu Netflixa „1983” oraz wcielił się w postać Szymona Wasiluka w „Kruk. Szepty słychać po zmroku„.

Siwowłosy, to natomiast w rzeczywistości Olgierd Łukaszewicz. To aktor wielu produkcji filmowych, gdzie wcielał się chociażby w postać Andrzeja Gellera w serii Dekalog. Serialowo to między innymi Książę Eustachy Sapieha z produkcji historycznej „Marszałek Piłsudski„.

Piotra Langera juniora gra Jakub Gierszał. To między innymi Dyzio z filmie Agnieszki Holland „Pokot„.

To już całkiem na koniec jego serialowy ojciec. W tej roli wystąpił Artur Żmijewski. W ostatnich latach jest on najbardziej znany z tytułowej roli w serialu „Ojciec Mateusz„. Wcześniej był głównie kojarzony z postaci doktora Jakub Burskiego w polskiej telenoweli Na dobre i na złe. Serialowo to również Paweł Sikora w „Odwróceni„.

CHYŁKA – KASACJA – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nowa opowieść CHYŁKA – KASACJA to kolejny raz dobrze zrealizowany i trzymający wyższy poziom polski serial kryminalny. Tych lepszych kryminałów ciągle w naszym kraju jest jak na lekarstwo, choć filmowcy przecież tak często w Polsce sięgają po ten gatunek. Sam serial szczątkowo łączy także kilka innych gatunków serialowych. Cała fabuła ubrana jest natomiast w specjalną tajemniczą aurę, która finalnie serwuje widzom zaskakujące (red. choć dziwne równocześnie) zakończenie.

Udostępnij w social mediach