Chili.com dla serialomaniaków ?

Chili.com dla serialomaniaków ? Chyba każdy, kto ma w Polsce styczność z mediami słyszał o tym serwisie. Serwis Chili wszak nie jest dostępny u nas od wczoraj. Jest to głównie serwis filmowy, jednak posiada w swojej ofercie również seriale. Czy jest odpowiednim miejscem dla serialomaniaków ? Na te i inne pytania postaramy się dzisiaj krótko odpowiedzieć.

Niezależnie jak dużo zostanie powiedziane w temacie tego serwisu, to najlepiej wejść na niego i samemu przekonać się na własnej skórze, z czym to się je i pije. Usługa jest dostępna w języku polskim, więc zapraszamy do przeglądu serwisu -> CHILI.

Chili.com dla serialomaniaków ? Jak to działa ?

CHILI to usługa VOD działająca na innych zasadach niż popularniejsze znacznie w Polsce Netflix, czy HBO GO. Tamtejsze usługi są abonamentowe, stąd określane są zbiorczą nazwą SVOD. W serwisie CHILI za oglądanie wybranych pozycji nie płacimy miesięcznej subskrypcji. Jeżeli chcemy obejrzeć jakiś materiał video to wchodzimy na niego i wybieramy opcję Wypożycz lub opcję Kup.

W przypadku filmów wypożyczając jakiś film mamy 28 dni, aby go obejrzeć i 48 godzin od pierwszego kliknięcia PLAY, aby dokończyć oglądanie. Ceny za wypożyczenie są siłą rzeczy znacznie niższe niż za wykupienie tego samego filmu. Jeżeli ktoś nie ma natury kolekcjonera, to wypożycza sobie film jeden za drugim i po określonym czasie wygasa możliwość jego obejrzenia. Dla typowych kolekcjonerów jest też wspomniana opcja KUP. Kupując dany film, masz go na zawsze i możesz go oglądać tyle razy, ile chcesz.

System ten nie jest niczym nowym. Użytkownicy iTunes znają go od dawien dawna. (red. obecnie konkurencyjny iTunes rozbito na drobne i filmy są teraz z poziomu aplikacji iTunes Movies). Włoski serwis CHILI proponuje coś podobnego, stawiając na różnorodność, by trafić w gusta różnorodnych widzów. Stale do biblioteki serwisu trafiają nowe pozycje. Są to nowości filmowe, jak i klasyki. Jest ich obecnie całkiem sporo, więc kinomaniacy znajdą z całą pewnością coś dla siebie. A gdzie tu w tym wszystkim serialomaniacy ? Pytanie brzmiało – Chili.com dla serialomaniaków ? Czy serwis ten rzeczywiście nadaje się dla widzów typowo serialowych ?

Chili.com dla serialomaniaków ? Jak wygląda oferta serialowa

Wchodzimy na -> CHILI i sprawdzamy ofertę seriali. Tu wygląda sytuacja nieco inaczej. Istnieje jedynie opcja wykupu danego serialu, a właściwie jego sezonu. W tej sytuacji kupujemy sezonami serial na własność i trafia on na zawsze do naszej kolekcji. Oferta ilościowo szału nie robi, ale od samego początku, odkąd Włosi otworzyli się z tym serwisem na polski rynek, mamy możliwość wykupu chociażby American Gods – Sezon 1. To serial oryginalny STARZ. W Polsce w sieci jest dystrybuowany przez Amazon, stąd firma ta objęła go przywilejem oznaczania jako swój original. (red. taka amerykańska moda, ale korzystający stale ze strony Seriale Srebrnego Ekranu, już dzięki prawidłowym oznaczeniom poszczególnych recenzji, potrafią odróżniać seriale prawdziwie autorskie od tych udostępnianych jedynie w ramach dystrybucji). W serwisie CHILI mamy go okazję także nabyć poza Amazon Prime Video i w tym przypadku dołączyć na stałe do naszej kolekcji (red. czyli tak samo jakbyśmy go kupili na płycie DVD).

Skoro Chili.com jako serwis filmowy ma też w swojej ofercie seriale, to nie mogło zabraknąć tych największych hitów. Mamy tu „Breking Bad” oraz jego spin-off „Better Call Saul„. Są również chociażby początkowe sezony „House of Cards„. Ale jak to ? Ktoś zapyta. Przecież Netflix w Polsce nie sprzedaje licencji na swoje seriale. (red. chociaż polityka firmy się zaczyna zmieniać, czego są pierwsze oznaki. Jednak generalnie rzeczywiście nie sprzedaje on swoich seriali tak jak Chinach, gdzie oficjalnie platforma ta nie jest tam dostępna). Pamiętajmy jednak, że początki tego serialu sięgają jeszcze czasów zanim Netflix w Polsce był dostępny. W przeszłości te starsze produkcje i trafiały u nas na płyty DVD i mogły trafić do polskich telewizji. W tym przypadku był to Canal+ Polska, a abonenci ówczesnego nc+ mogli oglądać serial na kanale Ale Kino+. Na Chili natomiast początkowe sezony tego serialu możemy wykupić na własność.

Chili.com dla serialomaniaków ? Seriale, które w Polsce ciężko było w sieci obejrzeć legalnie

Tak. W serwisie są seriale, które w Polsce ciężko było w sieci obejrzeć legalnie. Jednym z nich są Pamiętniki Wampirów. Niestety serial nie jest dostępny w całości, ale jeżeli ktoś ma ochotę go nabyć, to zapraszamy na -> CHILI. (red. W Polsce nie jest on bowiem dostępny na żadnej z platform streamingowych). Podobna sytuacja miała miejsce z Mentalistą. Tak, teraz jest on już dostępny na Amazonie, ale wcześniej poza TV był problem z obejrzeniem legalnie (słowo klucz) tego serialu. Z perełek jest tu również „Outlander”, a jak chcemy się pośmiać to możemy nabyć na własność „The Big Bang Theory„. Wystarczy przejrzeć ofertę serwisu i wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Stąd bez zbędnego gadania zapraszamy do serwisu -> CHILI.

Chili.com dla serialomaniaków ? Pytanie wciąż aktualne

Chili.com dla serialomaniaków ? No właśnie. Pytanie wciąż jest aktualne. Oferta serialowa serwisu patrząc całościowo nie powala na kolana. Pamiętajmy jednak, że CHILI funkcjonuje wg innych zasad niż przykładowy Netflix. Kupując serial mamy go na własność, więc nie martwimy się tym, czy zniknie on z oferty serwisu, czy tam zostanie na kolejny rok. Poza tym to, co tam widzimy, to nie jest zbiór zamknięty. On się powiększa etapowo. Na starcie serwisu w Polsce wyglądało to bardziej biednie. Teraz tego jest więcej i widać, że nowe seriale są stale dodawane do oferty. Jeżeli CHILI będzie dbało o tą serialową przestrzeń w swojej usłudze, to kto wie, może będzie to świetna alternatywa dla platform streamingowych. Oczywiście czas pokaże. Do tego czasu możemy serialowo korzystać z tego, co znajduje się w ofercie CHILI.

Chili.com dla serialomaniaków ? Słowo końcowe

Jest to jakaś alternatywa dla typowych SVOD, jeżeli interesuje nas jedynie konkretny tytuł danego serialu, a nie cała masa innych pozycji, których i tak w jeden miesiąc subskrypcji nie obejrzymy. Nie każdy przecież jak autor tego tekstu miesiąc w miesiąc wykupuje subskrypcje do każdej platformy streamingowej. Są widzowie nastawieni na konkretny tytuł, a nie by oglądać co popadnie. Można oczywiście narzekać na ubogą ofertę (red. choć ta się rzeczywiście powiększa – to fakt) i można polemizować w kwestii opłacalności. Ceny to odrębny temat, ale patrząc przykładowo na Amerykańskich bogów, to kupno na Chili.com się bardziej opłaca niż kupno wydania na płycie DVD.

Jeżeli ktoś z serialomaniaków odrzucał Chili z uwagi na to, że jest to serwis typowo filmowy, to pewnie zainteresuje go powyższy artykuł. Wniosek jest krótki – są tam także dostępne seriale. To tyle. Wystarczy odwiedzić stronę przygotowaną w języku polskim – CHILI – PL i wybrać to, co nas najbardziej interesuje.

Udostępnij w social mediach