CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – Recenzja

CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – serial oryginalny Syfy. Druga niezależna historia z antologii horrorów Channel Zero. Informacje o producentach serialu oraz opis pierwszej historii zatytułowanej Candle Cove, można przeczytać w artykule dotyczącym pierwszego sezonu – Channel Zero 1.

GATUNKI : horror / antologia /supernatural fiction / gore
KRAJ PRODUKCJI : USA

Historia CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE liczy 6 odcinków. Była pierwotnie emitowana na kanale Syfy od 20 września 2017 roku do 25 października 2017 roku.

CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Raz do roku w różnych lokacjach na świecie pojawia się tajemniczy dom. Do THE NO-END HOUSE poprzez apele w mediach społecznościowych zmierzają rzesze ciekawskich nastolatków. Jedną z zainteresowanych jest Margot Sleator, ponieważ w tym roku dom grozy pojawił się w jej miejscowości. Margot postanowiła sprawdzić na czym polega fenomen tajemniczego domu i udała się do niego wraz ze swoją najlepszą przyjaciółką Jules.

THE NO-END HOUSE ma w sobie wiele komnat. By przejść z jednej komnaty do drugiej, trzeba poprawnie rozwiązać zadanie. Zadania są mroczne i przerażające, dlatego każdy może się wycofać na różnych etapach gry wyjściem ewakuacyjnym. Kiedy Margot wchodzi do pokoju, w którym widzi mężczyznę, który ogląda w telewizji sceny z jej dzieciństwa, z przerażeniem opuszcza THE NO-END HOUSE. Po wyjściu z mrocznego domu okazuje się, że wszystko wygląda inaczej, a najbardziej przerażające jest to, co Margot zastaje w swoim własnym domu.

CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – Recenzja – ANALIZA

Nowa odsłona CHANNEL ZERO to jeszcze mroczniejsza historia niż ta przedstawiona w pierwszym sezonie serialu. Z początku wydaje się, że dostajemy oklepany pomysł domu z zadaniami. Znamy takie produkcje, w których grupa osób musi rozwikłać zagadkę, by przejść do kolejnego pomieszczenia lub kolejnego etapu. Na myśl przychodzi kultowy „Cube„, czy rewelacyjny brazylijski serial Netflixa „3%„. Temat jest oklepany nawet poza światem filmowym i serialowym, bo w rzeczywistości istnieją takie pomieszczenia jak escape roomy. Cieszą się one dość dużą i wzrastającą popularnością, zarówno w kraju jak i za granicą. CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE to jednak coś więcej niż przechodzenie przez dom pełen zagadek i łamigłówek. Twórcy serialu wykorzystali znany motyw przewodni, ale przekształcili go wg własnej wizji.

Kiedy nasza główna bohaterka Margot Sleator opuszcza domostwo zauważa, że nagłe opuszczenie domu grozy spowodowało zniekształcenie rzeczywistości. To co widzi przed oczyma nie może mieć miejsce, bo jest to fizycznie niemożliwe. Pozostaje tylko pytanie, czy nadal znajduje się w rozszerzonej rzeczywistości THE NO-END HOUSE, czy może dom w jakiś sposób wpłynął na nią i świat zewnętrzny.

Nowa historia CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE jest znacznie bardziej zeschizowana. Swoim wykonaniem przypomina bardziej opowieści American Horror Story. Czy jednak jest bardziej straszna, niż Candle Cove ? Tam głównym zarzutem był słabo wykorzystany motyw z zębowym stworem, który widniał na plakatach promocyjnych. Jednak dostaliśmy ciekawą historię zbudowaną wokół pewnego nagrania emitowanego w telewizji. Tym razem nie dostajemy żadnych potworów, ani śniących się po nocach bajek. Tu głównych bohaterów ścigają głównie, można powiedzieć, zjawy przeszłości. Wszystko to pokazane w jak najbardziej zeschizowanej opowieści, jednak nie można jej zarzucić braku elementów horroru, bo tego jest znacznie więcej, niż w pierwszej odsłonie serii. Drugi sezon jest zdecydowanie mroczniejszą i bardziej horrorową opowieścią, choć co tu dużo mówić, fabularnie jest słabszą historią od Candle Cove.

CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – Recenzja – O AKTORACH

W CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE główną rolę, czyli postać Margot Sleator odgrywa Amy Forsyth. To kanadyjska aktorka, która wcześniej grywała już w horrorach. Zagrała między innymi Natalie w „Hell Fest„. Wcieliła się też w postać Caprice Bauer w „A Christmas Horror Story„. Serialomaniacy mogą ją natomiast kojarzyć z roli Gwen Strickland w „Rise” (znanym w Polsce szerzej pod tytułem Podnieś głos).

Jej serialowa przyjaciółka Jules to natomiast Aisha Dee. Ta australijska aktorka i piosenkarka gra obecnie Kat Edison w serialu „The Bold Type„. Wcześniej Dee grała Elizabeth „Beth” Kingston w serialu ABC – „Chasing Life„. Wystąpiła też jako Tasha w przedwcześnie skasowanej opowieści o ludziach i dinozaurach – „Terra Nova„. Można ją także kojarzyć z serialu „Dead Gorgeous”, gdzie grała małą Christine.

Seth Marlow to w historii CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSEJeff Ward. Aktor jest znany przede wszystkim z odgrywania postaci Deke’a Shawa w marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.”. Do czasu obsadzenia go w jednej z głównych ról nowej odsłony CHANNEL ZERO, aktor raczej grywał role epizodyczne w różnych serialach.

No i na koniec koniecznie trzeba wspomnieć o Johnie Sleator. Ojca naszej głównej bohaterki odgrywa John Carroll Lynch. Jemu najbliżej było do takich zeschizowanych klimatów 🙂 bo grał już w przeszłości w „American Horror Story: Freak Show” ; „American Horror Story: Hotel” oraz „American Horror Story: Cult„. Aktor wcielił się też w postać Buda Morrisa w „Body of Proof„. Drogę do kariery otworzyła mu jednak rola Steve’a Carey’a w serialu „The Drew Carey Show„.

CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE – PODSUMOWANIE

Co można powiedzieć o CHANNEL ZERO – THE NO-END HOUSE ? Serial nawiązuje w pewnym sensie do popularnych dziś escape roomów, ale nie skupia się wyłącznie na zwiedzaniu tytułowego domu. Wokół niego rozbudowano natomiast historię jakby równoległej rzeczywistości. Czym ona rzeczywiście jest ? Nie da się tego opisać precyzyjnie, by nie spoilerować widzom przyszłego seansu. Czy może się ona podobać ? Szczególnie widzom, którzy mają za sobą podobne klimatycznie historie z American Horror Story. Innych może nie ruszyć w ten sposób zrealizowany serialowy horror.

Na koniec warto zauważyć, że cała seria doczekała się jeszcze dwóch kolejnych historii. Są to opowieści „Butcher’s Block” oraz „The Dream Door„.

Udostępnij w social mediach