CASTLE ROCK – Sezon 2 – RECENZJA

CASTLE ROCK 2 – A hulu Original – hulu serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiej antologii na bazie prozy Stephena Kinga. Jej twórcami są Sam Shaw oraz Dustin Thomason. Producentami wykonawczymi serialu są między innymi: we własnej osobie Stephen King i J. J. Abrams. Informacje o producentach tej antologii zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – CASTLE ROCK 1.

GATUNKI : horror / fantasy / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. CASTLE ROCK 2 był udostępniany premierowo na platformie hulu od 23 października 2019 roku do 11 grudnia 2019 roku.

CASTLE ROCK – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Historia ta skupia się młodej Annie Wilkes. Annie wraz z córką przemierza samochodem całe Stany Zjednoczone, by uciec przed przykrą przeszłością. Z powodu drogowego wypadku dziewczyny czeka dłuższa przerwa w podróży na wysokości miejscowości CASTLE ROCK. Córka Joy ma już dość ciągłej jazdy donikąd oraz tego, że obie żyją poza normalnym światem. Joy nie może używać komórki, ani tym bardziej korzystać z netu. Matka twierdzi, że robi wszystko by ją chronić. Sama potrzebuje pilnie leków, które musi zażywać, bo w przeciwnym wypadku nawiedzają ją na jawie widma przeszłości. Dlatego też zatrudnia się pod fałszywą tożsamością jako pielęgniarka w miejscowym szpitalu, aby mieć swobodny dostęp do niezbędnych medykamentów.

Generalnie nikt specjalnie nie interesuje się przyjezdnymi. To małe miasteczko, a ludzie zajęci są swoimi sprawami. Jednak wynajmujący Annie domek Ace Merrill podejrzewa, że dziwne zachowanie kobiety jest spowodowane tym, że przed czymś ucieka lub za coś jest poszukiwana. Poza tym Ace ma zatarg ze swoją somalijską rodziną, a incydent z próbą podpalenia zaobserwowała córka Annie. Po tym wydarzeniu Ace postanawia odwiedzić Annie w wynajmowanym domku pewnego wieczoru, by porozmawiać z nią o Joy. Podczas rozmowy wyjawia jej, że odkrył jej prawdziwą tożsamość. Annie dla ukrycia swojej tożsamości posuwa się do morderstwa, a ciało Ace’a postanawia podrzucić na teren budowy somalijskiego centrum handlowego. Nie spodziewa się tylko, że obszar ten potrafi przywrócić zamordowanego Ace’a ponownie do życia, co zapoczątkowuje dziwny ciąg zdarzeń w tym nieprzyjaznym do życia miasteczku, w którym ugrzęzła Annie Wilkes.

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami druga historia z antologii Hulu na motywach prozy Stephena Kinga. CASTLE ROCK 2 skupia się na postaci Annie Wilkes, znanej z powieści Misery, wydanej w 1987 roku. Książka ta doczekała się adaptacji trzy lata później. Wydarzenia przedstawione w serialu rozgrywają się do czasu poznania przez Annie Paula Sheldona. Tutaj poznajemy Annie jako trzydziestoparoletnią kobietę, podróżującą po kraju wraz z Joy. Nastolatce nie wolno korzystać z telefonu komórkowego, ani tym bardziej z internetu. Annie twierdzi, że to dla ich bezpieczeństwa, a Joy przez lata nauczyła się nie zadawać niewygodnych pytań w tym temacie. Celem podróży jest znalezienie dla siebie „szczęśliwego miejsca”, w którym będą mogły zostać na dłużej. Los jednak chciał, że po wypadku samochodowym muszą osiąść na dłużej w CASTLE ROCK, a ta mieścina wcale nie wygląda na „szczęśliwe miejsce”.

Podróżując po kraju Annie rzeczywiście ucieka przed własną przeszłością, co odkrył niejaki miejscowy Ace Merrill. Kobieta zmienia często tożsamość i tablice rejestracyjne samochodu. W miejscach postoju zatrudnia się na krótko jako pielęgniarka. Wszystko po to, aby mieć dostęp do niezbędnych dla siebie leków. Te pomagają jej trzeźwo myśleć i blokują jej omamy wzrokowe. Po odstawieniu leków bowiem widma przeszłości często dają się Annie we znaki. Plan ten częstej zmiany miejsca zamieszkania i miejsca pracy przynosił zadowalające efekty. Wszystko jednak bierze w łeb w nowej dziurze, w której właśnie ugrzęzły. Problematyczny okazuje się miejscowy Ace Merrill, a jego zabicie wcale nie rozwiązuje problemu, a nawet go pogłębia. Rozpoczyna to bowiem pewien ciąg przyczynowo-skutkowy, który przywraca do życia jakieś dawne postacie w nowych ciałach. Wokół tego budowany jest w tym sezonie jeden z głównych wątków CASTLE ROCK 2.

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Generalnie CASTLE ROCK 2 to wymieszane dwie różne historie, które przypadkowo zeszły się ze sobą za sprawą Annie Wilkes. Z jednej strony mamy historię samej Annie i tego dlaczego jej życie to ciągła tułaczka po kraju. Z drugiej strony to plan pewnej grupy ludzi, która z pozoru wygląda jak sekta, ale jej geneza jest bardziej skomplikowana. Ma ona początki w sąsiedniej miejscowości, nazywającej się niegdyś New Jerusalem. I te dwa różne wątki sprawiają, że ciężko jednoznacznie ocenić drugi sezon tej antologii. Generalnie jest on ciekawszy od pierwszej odsłony i ma więcej, mówiąc kolokwialnie, ładu i składu. Z drugiej strony nie trudno oprzeć się wrażeniu, że gdyby był skupiony wyłącznie na losach Annie Wilkes to oglądałoby się to wszystko znacznie lepiej.

Jej życiowa historia jest ciekawa i została w dobry sposób opowiedziana w ramach CASTLE ROCK 2. Dostajemy nawet jeden osobny odcinek o jej przeszłości pokazujący dawne życie Annie wraz ze swoimi rodzicami. Ten epizod daje odpowiedzi widzom na wiele pytań, które pojawią się podczas oglądania tego sezonu. To nie tylko uzupełnienie fabuły, ale również klucz do przyszłych (w sensie teraźniejszych) wydarzeń.

CASTLE ROCK 2 to kolejny raz istna mieszanka gatunkowa. Mamy tu trochę horroru, thrillera, jak również elementy fantasy i science-fiction. Od taki Stephen King wrzucony wraz ze swoją twórczością do jednego worka. Taki był zamysł na ten serial i pod tym względem się on sprawdza. Serial w każdym sezonie oddaje ducha twórczości tego niezwykle płodnego pisarza. Tak jest i tym razem, a CASTLE ROCK 2 dodatkowo sięga po postać, która w twórczości Kinga ma niebagatelne znaczenie. Baa, można powiedzieć, że obok Carrie, to postać już nawet kultowa w jego twórczości. I patrząc przez pryzmat samej Annie Wilkes można pozytywnie odbierać drugi sezon tej antologii. A istotne znaczenie ma tu również dobra gra aktorska odtwórczyni głównej roli.

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W postać Annie Wilkes wciela się Lizzy Caplan. Amerykańska aktorka i modelka jest znana z filmu „Cloverfield„. Karierę aktorską rozpoczynała drobną rolą Sary w serialu „Freaks and Geeks„, który dla wielu przyszłych aktorów był trampoliną do kariery. W późniejszych latach przewinęła się przez komiksowy „Smallville” i książkowy „True Blood„. Jej najbardziej znacząca rola przypada jednak na serial „Masters of Sex„, gdzie wcieliła się w postać Virginii E. Johnson. Ostatnio natomiast wcielała się w siostry Burhman w serialu Apple „Truth Be Told„.

John „Ace” Merrill w CASTLE ROCK 2, to aktorsko Paul Sparks. Amerykanin jest najbardziej znany z postaci Mickey’a Doyle’a w serialu „Boardwalk Empire„. Serialowo to również Thomas Yates w „House of Cards” oraz Steve Schneider w „Waco„. Epizodycznie pojawiał się również w kryminałach : „Law & Order„, „Law & Order: Special Victims Unit” i „Law & Order: Criminal Intent„.

W drugiej historii wraca też epizodycznie w drobnej roli Bill Skarsgård. Zagrał on w CASTLE ROCK 1, a najbardziej jest znany serialowo z roli Romana Godfrey’a w „Hemlock Grove„.

Joy, to natomiast w rzeczywistości Elsie Fisher. Najczęściej zajmuje się dubbingiem. Użyczyła swojego głosu między innymi w animacji „The Addams Family„i minionkowym „Despicable Me” (pod polskim tytułem Jak ukraść księżyc).

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Chris Merrill, czyli serialowy brat Ace’a, to aktorsko Matthew Alan. Serialowo to między innymi Seth z „13 Reasons Why„. Epizodycznie przewinął się przez „Sons of Anarchy„, czy chociażby „The Night Shift„.

Nowa koleżanka Joy – Chance, to aktorsko Abby Corrigan. Nie ma ona większego dorobku aktorskiego, ale przewinęła się w przeszłości przez „Banshee” i „Homeland„.

To teraz somalijskie rodzeństwo. Abdi Howlwadaag, to aktorsko Barkhad Abdi. To rzeczywiście Somalijczyk, który dał się szerzej poznać światu w filmie „Captain Phillips„. Później zagrał również w innym filmie o somalijskich piratach „The Pirates of Somalia„.

Jego serialowa siostra Nadia Howlwadaag, to aktorsko Yusra Warsama. Aktorka jest chyba najbardziej znana z roli Lauren Dalby w filmie „The Last Days on Mars„.

Valerie, to w rzeczywistości Alison Wright. Ją możemy kojarzyć z roli . Marjorie w „Sneaky Pete„.

Andersen to natomiast Greg Grunberg znany przede wszystkim z postaci Matta Parkmana w serialach „Heroes” i „Heroes Reborn„. To również serialowy Gene Moretti w „Masters of Sex” oraz Eric Weiss w „Alias” (znanego w Polsce jako Agentka o stu twarzach). I jeszcze obowiązek fana nakazuje wspomnieć jego występy w „Star Wars: Episode VII – The Force Awakens” i „Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker„.

Reginald „Pop” Merrill, to natomiast w rzeczywistości Tim Robbins. Aktor można powiedzieć jest związany z miejscowością Castle Rock na długo. Zagrał on bowiem niegdyś Andy’ego Dufresne w innej produkcji związanej z tym miastem, a mianowicie w „The Shawshank Redemption” (znanej w Polsce jako Skazani na Shawshank). Filmowo to również Hammond z „Green Lantern” i Dave Boyle z „Mystic River„. Serialowo to między innymi Walter Larson w „The Brink” (znanym w Polsce pod tytułem Świat w opałach).

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze na koniec Annie oraz jej rodzina z retrospekcji. Młodsza wersja głównej bohaterki jest odgrywana przez Ruby Cruz. Rita. K. Green, to natomiast aktorsko Sarah Gadon. Ją znamy chociażby z roli Elisy Montgomery w „True Detective„. To również Grace Marks w „Alias Grace” oraz Sadie Dunhill z innej adaptacji Kinga „11.22.63„. Dla innych to również Katie Atkins w „Being Erica” i Georgia Bravin w „Happy Town„.

Matkę Annie w CASTLE ROCK 2 gra Robin Weigert. Serialowo to między innymi Wendy Ross-Hogarth w „Jessica Jones„. To również Amanda Reisman w „Big Little Lies” i Verena w „Dietland„. Dla innych widzów to także Ally Lowen w „Sons of Anarchy” oraz Calamity Jane w kultowym już „Deadwood„.

W ojca Annie wciela się natomiast John Hoogenakker. Jego ostatnio możemy kojarzyć z roli Matice’a w serialu „Jack Ryan„. To również Scott Garland w „Colony” i porucznik Spellman w „Chicago Fire„.

CASTLE ROCK – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

CASTLE ROCK 2 poza opisanymi dwoma wątkami głównymi porusza jeszcze rodzinny wątek poboczny Reginalda „Popa” Merrilla. Tu poznajemy jego relacje z siostrzeńcem Ace’em. Wątek ten przedstawia też jego żołnierską przeszłość i wyjaśnia w jaki sposób Abdi i Nadia Howlwadaag znaleźli się pod jego ojcowskimi skrzydłami. Na pochwałę w tym przypadku zasługują dosłownie migawkowe fragmenty z Somalii. Tu widzimy świetnie dobrane aktorsko postacie, jako młodsze odpowiedniki rodzeństwa Howlwadaag. Jak do tak totalnie epizodycznych fragmentów, twórcy serialu dobrze się przyłożyli do tematu, by znaleźć osoby odpowiednio dopasowane wyglądem do ich starszych odpowiedników. Mała rzecz, ale wymaga pochwały.

Drugi sezon ma kilka niedociągnięć, ale wypada ostatecznie całkiem przyzwoicie. To antologia, więc można po CASTLE ROCK 2 śmiało sięgnąć nawet jeśli się nie widziało pierwszej odsłony. Poza drobnym [„klatkowym”] elementem łączącym oba sezony, to dwie niezwiązane ze sobą historie. Jeśli więc ktoś jest fanem twórczości Stephena Kinga, a jeszcze nie widział tej historii, to z całą pewnością powinien się tym serialem zainteresować z czystej ciekawości.

Udostępnij w social mediach