Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja

Bron / Broen – szwedzko-duński serial kryminalny w Polsce emitowany pod tytułem The Brigde oraz jako Most nad Sundem. Za produkcję odpowiada Nimbus Film (duńska wytwórnia filmowa) oraz Filmlance International (szwedzka wytwórnia filmowa).

GATUNKI : kryminał / kryminał skandynawski
KRAJ PRODUKCJI : SZWECJA   DANIA

Premierowy sezon liczy 10 odcinków 60-minutowych. W Polsce był on emitowany w połączonych dwuodcinkowych epizodach (siłą rzeczy w dwugodzinnym seansie). Pierwotnie pierwszy sezon serialu był emitowany na SVT1 (Sveriges Television) od 21 września 2011 roku do 23 listopada 2011 roku oraz na DR1 (Danmarks Radio) od 28 września 2011 roku do 23 listopada 2011 roku.

Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozpoczyna się wydarzeniem kryminalnym na moście łączącym Szwecję z Danią. Pewnej nocy na ruchliwym jak zawsze Moście nad Sundem gasną wszystkie światła. Po pewnym momencie oświetlenie mostu zostaje przywrócone, a na środku mostu pojawiają się ludzkie zwłoki przepołowione na dwie części. Zwłoki zostały tak ułożone, że jedna ich część leży formalnie na terytorium Szwecji, a druga ich część jest położona na terytorium Danii. By tego było mało, części należą do dwóch różnych osób.

W związku z tym wydarzeniem jest uruchomione śledztwo. Sprawę zaczyna prowadzić szwedzka policja, a oficerem prowadzącym śledztwo jest policjantka Saga Norén z komisariatu w Malmö. Z uwagi na charakter sprawy, duńska policja łączy postępowanie przydzielając do śledztwa swojego policjanta Martina Rohde z komendy w Kopenhadze.

Tym samym rozpoczyna się pościg za mordercą, który podsuwa śledczym różne wskazówki. Wykorzystuje też do swojej kryminalnej gry dziennikarza z Malmö Daniela Ferbé.

Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Dzisiaj na stronie Seriale Srebrnego Ekranu skandynawski kryminał. Na początek trzeba powiedzieć że Bron / Broen to rasowy przedstawiciel kryminałów. Nie jest to przypadek, bo Skandynawowie potrafią robić dobre seriale kryminalne. Generalnie wiele ludzi poszukujących dobrych kryminałów z Europy sięga właśnie albo po brytyjskie kryminały, albo po kryminały skandynawskie. Mają one w sobie wszystkie elementy, który czynią z niemal każdej ich produkcji, kompletny (niemal schematyczny) kryminał. Można powiedzieć, że Polacy, którzy próbują ciągle tworzyć nowe kryminały, powinni brać z nich przykład, to może podniosą się one swoim poziomem.

Most nad Sundem w swojej pierwszej odsłonie skupia się na śledztwie dotyczącym tajemniczego morderstwa i jak się okazuje w trakcie – morderstw w liczbie mnogiej. Śledczy mają do czynienia z wyjątkowo sprytnym zbrodniarzem. Z czasem elementy układanki są łączone w spójną całość, a wszystko przez wnikliwe postępowanie kryminalistyczne. Nie da się ukryć, że kryminalistyka w schematycznych kryminałach odgrywa pierwsze skrzypce. Jednak Bron / Broen to nie tylko dobrze wykonane elementy śledztwa, ale także ciekawe postacie mające wpływ na rozwój fabuły.

Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Główną bohaterką jest specyficzna szwedzka policjantka. Można powiedzieć, że to osoba dotknięta Zespołem Aspergera (red. choć po aferach psychologiczno-medycznych, w których wyszły na jaw informacje, że niektóre tego typu choroby zostały sztucznie wymyślone na potrzeby procesów sądowych, jestem ostrożny z nazewnictwem tego typu dziwactw). Poznajemy jej metody postępowania oraz po części jej życie osobiste. Saga Norén przy swoich ułomnościach jest jednak świetną policjantką. Aspołeczna policjantka nie skupia się na elementach emocjonalnych, co czyni z niej dobrego śledczego proceduralnego. Docenia to komendant szwedzkiej policji w Malmö, mimo że cały lokalny zespół kryminalny traktuje ją jak kosmitkę.

Całkowicie inny jest duński policjant, który w żaden sposób nie pasuje do Sagi Norén (baa, a kto by do niej pasował). Martin Rohde to człowiek z dużym temperamentem, choć nie jest już młodzieniaszkiem. Bardziej podchodzi pod schemat amerykańskich gliniarzy. Nie oznacza to, że jest kiepskim policjantem. W tym zawodzie liczy się przecież także intuicja. W życiu osobistym jest żonatym facetem, ale niestabilnym uczuciowo. Poznajemy także rodzinę Martina Rohde. Ma to niebagatelne znaczenie dla fabuły pierwszej odsłony serialu. Jednak mimo wyraźnych różnic charakterologicznych, śledczy znajdują wspólny język, co sprawia, że śledztwo z każdym dniem posuwa się do przodu.

Bron / Broen - Saga

Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę szwedzkiej policjantki w serialu Bron / Broen (polski tytuł Most nad Sundem) wciela się Sofia Helin. Rozgłos aktorce przysporzyła rola Mii w filmie „Masjävlar„. Martin Rohde to natomiast duński aktor Kim Bodnia. Występował on już w wielu zagranicznych produkcjach wielkiego ekranu. Zagrał on między innymi w amerykańskim dramacie politycznym „Rosewater„.

Znaną aktorką z pierwszego sezonu jest Ellen Hillingsø. Wcieliła się ona w postać Charlotte Söringer i poznajemy ją w pierwszych sekwencjach serialu, gdy próbuje się ona, mimo zatrzymania ruchu, przedostać z karetką pogotowia na drugą stronę mostu. Aktorka często występuje w różnych duńskich produkcjach filmowych i serialowych.

Bron / Broen – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Bron / Broen (polski tytuł : Most nad Sundem) ukazuje wszystko to, co najlepsze w skandynawskich kryminałach. I to nie tylko chodzi o kwestie fabularne, ale i o całą realizację. Dzięki temu serial nie ustępuje niczym amerykańskim produkcjom. Chętnie byśmy wysłali naszych pseudo-speców od kryminałów z TVN-u na przeszkolenie do Nimbus Film czy Filmlance International. Jeśli się uczyć (a muszą się wiele nauczyć) to od najlepszych, bo właśnie tego typu kryminały ogląda się z przyjemnością.

Udostępnij w social mediach