BREATHE – Sezon 1 – RECENZJA

BREATHE (polski tytuł – Breathe: Walka o oddech) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Indyjski thriller kryminalny, którego twórcami są Mayank Sharma oraz Abhijeet Deshpande. Za produkcję serialu odpowiada Abundantia Entertainment.

GATUNKI : thriller / thriller kryminalny / suspense
KRAJ PRODUKCJI : Indie

BREATHE liczy 8 odcinków. Był on udostępniany premiero widzom platformy Amazon Prime Video od 26 stycznia 2018 roku do 23 lutego 2018 roku.

BREATHE – Sezon 1* – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o kochającym ojcu, dla którego cel uświęca środki, by uratować życie sześcioletniemu synkowi. Anita Sahani zostawia rodzicom na telefonie nagranie, w którym informuje, że sama jest odpowiedzialna za to co zrobi. Następnie dziewczyna owija swoją głowę folią spożywczą i więzi swoje dłonie, co prowadzi do samobójstwa.

Cztery miesiące przed przedstawionymi wydarzeniami, Inspektor Kabir z 9 Wydziału Policji Andheri w Mumbaju przyskrzynia swojego podwładnego Malwankara na nielegalnym procederze. Kabir, zrozpaczony po utracie córki Shreya’i , przesadza z interwencją i publicznie okłada Malwankara, co zostaje nagrane smartphonem. W rodzinie Mascarenhas syn Danny’ego – Josh obchodzi natomiast szóste urodziny. Syn trenera piłkarskiego marzy, by w przyszłości zostać zawodowym piłkarzem. Josh niestety cierpi na wrodzoną chorobę Mukowiscydozę. Dzień po swoich urodzinach doznaje ataku, który jeszcze bardziej uszkadza jego płuca. Ojciec chłopca i jego babcia dostają informację, że będzie konieczny przeszczep płuc, a do czasu aż znajdzie się dawca, Josh nie może się w żaden sposób przemęczać. Ponadto skazany jest teraz na aparat oddechowy z dołączoną butlą tlenową. Marne szanse, że dożyje do operacji, bo jest dopiero czwarty na liście oczekujących na przeszczep.

Denzil „Danny” Mascarenhas po informacji, że syn może przeżyć góra sześć miesięcy bierze sprawy w swoje ręce. Zaczyna przekonywać rodziny pacjentów, by ich bliscy zdecydowali się na bycie dawcami organów. On sam pochodzi z chrześcijańskiej rodziny mieszkającej w Indiach, natomiast przeważający Hinduiści z reguły nie zgadzają się naruszać ciała swoich bliskich. Babcia Juliet prosi syna, by jednak zrobił wszystko, by uratować życie małemu Joshowi. Ten postanawia więc włamać się do szpitala i sfotografować pełną tajną listę dawców narządów, by następnie dotrzeć do każdego z nich. Tylko tym razem Danny nie ma zamiaru negocjować z rodzinami dawców, a jest gotowy za wszelką cenę skrócić listę oczekujących na przeszczep.

BREATHE – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial BREATHE, to drugi chronologicznie indyjski serial oryginalny platformy Amazon Prime Video. Ich pierwszą indyjską produkcją serialową był „Inside Edge” (red. jednak do dnia dzisiejszego serial nie doczekał się polskiego tłumaczenia, nawet w postaci polskich napisów). BREATHE (z polskim tytułem Breathe: Walka o oddech) był udostępniany etapowo podczas zimy 2018 roku. Amazon bowiem ma mieszany model prezentowania seriali, choć statystycznie większość udostępniają jednorazowo, podobnie jak na platformie Netflix.

O czym natomiast jest serial BREATHE ? To wskazuje wyżej zaprezentowany opis wprowadzający oraz hasło promujące ten serial. Jakie to hasło ? „Ten serial zadaje tylko jedno pytanie – jak daleko się posuniesz, aby chronić ukochaną osobę”. Właściwie w tym jednym zdaniu mieści się odpowiedź na pytanie o czym jest ten serial. To historia kochającego ojca, który zrobi dosłownie wszystko, by jego syn Josh odzyskał normalne życie. Normalne – słowo klucz. Josh bowiem oczekuje na przeszczep płuc, a do tego czasu jest skazany na aparat tlenowy. Każdy jego gwałtowny ruch i wysiłek fizyczny, może go natomiast zaprowadzić prosto do grobu.

Na to nie może bezczynnie patrzeć Denzil „Danny” Mascarenhas. Sytuacja w jakiej znalazł się Josh jest jednak podbramkowa. Porównanie to nie jest przypadkowe, bo Danny zawodowo jest trenerem piłkarskim, a jego sześcioletni syn marzy o tym, by zostać sławnym piłkarzem. Przeszczep płuc Josha jest konieczny, ale chłopiec ma już bardzo mało czasu i może nie dożyć tego przeszczepu. Jednak co ma zrobić jego rodzina, skoro chłopiec jest dopiero czwarty na liście oczekujących na przeszczep. Danny obiecał swojej zmarłej w 2010 roku żonie Margaret, że Josh będzie dla niego zawsze priorytetem. Obiecał swojej żonie, że dla Josha zrobi wszystko, więc tym bardziej teraz nie może się wycofać z tych obietnic. W pierwszej kolejności zaczyna więc przekonywać rodziny potencjalnych dawców, aby zgodzili się na przekazanie niezbędnych organów.

BREATHE – Recenzja – ANALIZA – część 2

Negocjacje z rodzinami potencjalnych dawców nie są jednak łatwe. W Indiach problematyczne są obostrzenia natury religijnej. Przeważający w kraju Hinduiści nie są chętni zgadzać się na krojenie zmarłych i uszkadzanie ich ciała w celu pozyskania organów. W przypadku wiary w reinkarnację pogarszanie własnej karmy powoduje wcielenie się później w gorszy byt. Rodziny osób w agonii nie mogą tego zrobić swoim bliskim. Danny pochodzący z rodziny chrześcijańskiej odbija się wobec takiego problemu jak od ściany. To rzeczywisty i istotny problem na niekorzyść transplantologii w Indiach, stąd serial równocześnie naświetla tą problematykę. Jednak robią to na przykładzie chrześcijańskiej rodziny, a właściwie przez dłuższy czas wielu chrześcijan również wzbraniało się od przeszczepów, traktując zbyt dosłownie „zmartwychwstanie ciała”. Tak czy inaczej Danny nie może w ten sposób przebić głową muru, więc realizuje plan alternatywny. Plan bardziej brutalny i bezwzględny, który prowadzi go ścieżką Breaking Bad. Wszystko to jednak z chęci uratowania życia Josha.

Dalej w serialu podążamy więc schematem seryjnego mordercy, więc jest to klasyczny thriller kryminalny. Bez wchodzenia w szczegóły, by nie spoilerować fabuły, Danny nie chce zabijać dawców w sposób bezpośredni. Wykorzystuje więc do tego ich słabości, choroby, czy zwykłą naiwność. Scena Anity Sahani z początku pierwszego odcinka to jeden z takich wybiegów sprytnego Danny’ego. Nasz główny bohater to niezła spryciura i niczym popularny niegdyś Dexter dopada swoje ofiary. Czasami nawet jest sprytniejszy od Dextera, co czyni ten serial bardzo emocjonującym. Ciekawie to się na świecie układa, bo wspomniany wyżej serial był niegdyś najpopularniejszy pod względem oglądalności. Uchodzi też do dzisiejszego dnia za jeden z najlepszych seriali XXI wieku, natomiast o podobnym serialu BREATHE chyba mało kto w Polsce słyszał. Oczywiście indyjska produkcja zlecona przez Amazon różni się znacznie podłożem fabularnym, jednak dużo znajdziemy tu podobieństw z kultowym amerykańskim serialem „Dexter„.

BREATHE – Recenzja – ANALIZA – część 3

Indyjski BREATHE (z polskim tytułem Breathe: Walka o oddech) jednak nie tylko skupia się na Denzilu Mascarenhas, zwanym w zdrobnieniu Danny. Równolegle serial przedstawia nam również sylwetkę starszego inspektora policji z komisariatu w Mumbaju (czy jak kto woli Bombaju). Kabir Sawant uchodzi za skutecznego w pracy policjanta, ale równocześnie nie stroni od agresywnego podejścia. Jego policyjna brutalność szybko odstawiłaby Kabira na boczny tor, ale wiele wybacza się młodemu policjantowi. Niedawno stracił on małą córeczkę, która poniosła śmierć z jego winy. Mała Shreya zabiła się z jego służbowej broni, którą niegdyś zostawił w niezabezpieczonym miejscu. Częsty kinematograficzny standard śmierci dzieci z rodziny mundurowych. Od tego jednak czas Kabir nie może przyjąć śmierci córki do świadomości. Stan jego permanentnej żałoby daje mu jednak pewną służbową ochronę, bo wiele się daruje brutalnemu policjantowi. Szczególnie, że jednym z zastępców komendanta jest wujek jego żony Rii.

Kabir jest jednak dobry w pracy, którą wykonuje. Gdy po mieście grasuje seryjny zabójca, to nie umknie to jego uwadze. Zabójca co prawda jest dość sprytny i nie zostawia po sobie śladów, jednak przy oficerze Kabirze nie może czuć się zbyt pewnie. Kabirowi towarzyszy służbowo inspektor Prakash Kamble. Ten nie ma takiego otwartego umysłu i spostrzegawczości jak Kabir, ale ufa swojemu przyjacielowi i równocześnie przełożonemu. Kabir, mimo żałoby po córce, bada więc ślady tajemniczych wypadków, które dotykają osoby z listy potencjalnych dawców.

BREATHE ma więc w sobie seryjnego mordercę oraz śledczego na jego tropie. Jeżeli lubimy tego typu thrillery kryminalne, to warto zainteresować się indyjską produkcją od Amazon Prime Video. Serial ponadto potrafi budzić emocje. Nie brakuje mu również pewnych zwrotów akcji. Ta przedstawiona jest od strony inspektora Kabira oraz od strony gotowego na wszystko Danny’ego Mascarenhas. Ten drugi ma natomiast w głowie tykający zegar Josha, po słowach doktor Aruny, że chłopcu nie zostało zbyt wiele życia.

BREATHE – Recenzja – O AKTORACH

Czas jeszcze rzucić okiem na warstwę aktorską. W rolę trenera piłkarskiego Danny’ego wciela się Madhavan (właśc. Ranganathan Madhavan). To głównie aktor filmowy, znany między innymi z filmów „Vikram Vedha„, „3 Idiots” oraz „Saala Khadoos„.

Kabir, to aktorsko Amit Sadh. Serialowo to Major Videep Singh w serialu oryginalnym SonyLIV (red. taki twór Sony na rynek azjatycki) „Avrodh the Siege Within„.

Doktor Aruna Sharma, to aktorsko Shriswara. W drobnej roli miała ona okazję występować w produkcji oryginalnej Disney+ Hotstar „Hostages„.

Mały Josh, to w rzeczywistości Atharva Vishwakarma, a mała Shreya Sawant z retrospekcji to Ritvi Jain. Nie mają oni jeszcze dorobku aktorskiego. Więcej za to możemy powiedzieć o babci Josha – Juliet Mascarenhas. W tej roli wystąpiła Neena Kulkarni. To chociażby Nirmala z filmu „Bhootnath” oraz matka głównego bohatera w filmie „Hasee Toh Phasee„.

Z-ca komendanta Shankar Patil, to aktorsko Kali Prasad Mukherjee. Serialowo to między innymi D.K. Banerjee z produkcji Hotstar „Special OPS„. Drugi z-ca Nilesh Mohite, to natomiast aktorsko Ajit Bhure.

Skorumpowany glina Malwankar, to w rzeczywistości Shrikant Yadav, natomiast partnera Kabira – Prakasha Kamble gra w tym serialu Hrishikesh Joshi. Aktor wystąpił między innymi w filmie „Kaminey„.

Ronnie, to aktorsko Tarun Gahlot, znany z serialu „The Test Case„. Subodh Rao, to natomiast w rzeczywistości Suneel Sinha.

To jeszcze postacie z drugiego planu, takie jak Anita Sahani, w którą wcieliła się Jayashree Venketaramanan. Aktorka występuje w serialu „Thinkistan„. Shaina, to natomiast w rzeczywistości Madhura Naik.

Chory na astmę Sudhir Verma, to aktorsko Gyan Prakash. Aktor znany jest z opery mydlanej Ruk Jana Nahin.

Natomiast już całkiem na koniec Ria Ganguly To w rzeczywistości Sapna Pabbi. Aktorka wystąpiła we wspomnianym w artykule „Inside Edge„, gdzie wcieliła się w postać Mantry Patil. To również Kiran Rathod w indyjskiej wersji „24„.

BREATHE – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial BREATHE jest na platformie Amazon Prime Video prezentowany jako pierwszy sezon (*). To właściwie zamknięta historia, choć jej twórcy myśleli o kontynuacji serii. Drugiego sezonu jednak nie ma, choć kontynuacja powstała w postaci swoistego sequela. Nosi on tytuł „Breathe: Into the Shadows„. Równie dobrze możemy traktować jednak BREATHE jako miniserial. I to taki serial, na który warto zwrócić swoją uwagę. Produkcję tą można polecić fanom Dextera oraz po części również fanom Walera White’a, bo główny bohater Danny kroczy dokładnie tą samą ścieżką, co główny bohater kultowego serialu „Breaking Bad„.

W serialu nie brakuje emocji oraz napięcia, więc jeśli tego poszukujemy w serialach, to indyjska produkcja szyta jest na naszą miarę. Serial ten ma ponadto do dnia dzisiejszego wielką oglądalność (red. ale nie dziwcie się, bo ogromna lokalna publika robi swoje, a Amazon odcina tylko kupony). Poza tym indyjskie seriale z Amazon Prime Video cechują się wyższą jakością, niż seriale prezentowane w indyjskiej telewizji. Lepsze seriale są chyba tylko te z Hotstar (red. a więcej o samej platformie możecie przeczytać w artykule „Disney+ hotstar w Europie„). Całość natomiast możemy obejrzeć w języku polskim. To w tym przypadku wyjątek od reguły, bo Amazon nie spieszy się zbytnio z tłumaczeniem indyjskich seriali na nasz rodzimy język. BREATHE jest natomiast dostępny w całości po polsku na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach