BLOODRIDE – Sezon 1 – RECENZJA

BLOODRIDE (norweski tytuł Blodtur) – EN NETFLIX ORIGINAL SERIE – Netflix serial oryginalny. Norweska antologia horrorów stworzona dla platformy Netflix. Jej twórcami są Kjetil Indregard oraz Atle Knudsen. Za produkcję serialu odpowiada Monster Scripted AS (Norweskie studio produkcyjne z siedzibą w Oslo).

GATUNKI : horror / antologia
KRAJ PRODUKCJI : Norwegia

Pierwszy sezon serialu BLOODRIDE liczy 6 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX w dniu 13 marca 2020 roku.

BLOODRIDE – Sezon 1 – RECENZJA

OPISY WPROWADZAJĄCE BEZ SPOILERÓW

ODCINEK 1 : Offervilje / Ultimate Sacrifice / Całkowite poświęcenie

Pierwsza historia opowiada o rodzinie Hartmannów, która wyjeżdża na wieś i wprowadza się do domu, który wymaga remontu. Od razu po przyjeździe Leon, Molly i ich córka Katja są witani przez osobliwych tutejszych sąsiadów. Ci z marszu proponują im pomoc w remoncie domu. Następnie sami wpraszają się na powitalnego grilla i ku zdziwieniu przyjezdnych udaje im się skrzyknąć całą okolicę, która pomaga im odnowić dom. Molly zauważa, że każdy z tutejszych mieszkańców ma przy sobie jakiegoś zwierzaka. Gdy pyta mieszkańców o co chodzi chodzi z tym wszystkimi zwierzakami, pani Kloppen odpowiada : „nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą”. Natomiast następnego dnia podczas joggingu Molly zauważa jak pani Kloppen zabija na kamiennym ołtarzu w lesie swojego kota. To jeszcze bardziej przeraża Molly, ale sąsiadki wyjaśniają jej niezwykłe właściwości tutejszego ołtarza ofiarnego.

ODCINEK 2 : Tre syke brødre / Three Sick Brothers / Trzech chorych braci

Druga historia opowiada o Eriku, który po trzech latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym wraca do domu. Jego matka wie, że Erik teraz potrzebuje spokoju, ale trzeba mieć go stale na oku. Kiedy na chwilę opuszcza mieszkanie Erik daje się namówić swoim braciom na wspólny wypad do domku w lesie. Otto i George wyciągają go na leśną imprezę, a po drodze zgarniają jakąś laskę do wspólnej zabawy, która przedstawia im się jako Monika. Gdy przybywają na miejsce zabawa trwa w najlepsze. Jednak impreza w leśnym domku siada, gdy dziewczyna dowiaduje się, że Erik siedział w psychiatryku za zabicie swojego ojca.

ODCINEK 3 : Karakterdrap / Bad Writer / Zły pisarz

Trzecia historia opowiada o Olivii. Dziewczyna jest urocza, bystra i pochodzi z bogatej rodziny. Dla Olivii nadszedł czas rozpoczęcia warsztatów pisarskich. Tam prowadząca warsztaty inspiruje kursantów do napisania utworu, w którym mają uśmiercić lubianą bohaterkę. Gdy Olivia wraca do domu słyszy rozmowę swoich współlokatorek, które ją obgadują. Te jadą po Olivii za jej bogactwo, przez które się bardzo wozi. Wszystkie chętnie utarłyby jej za to nosa. Jedna z rozmówczyń rzuca jednak propozycję pozbawienia Olivii życia, na co przystają pozostałe dziewczyny. To nie mogło umknąć uwadze dziewczyny, ale tak się składa, że jej współlokatorki domyślają się, że Olivia słyszała ich rozmowę i plan morderstwa. Olivii pozostaje ucieczka podczas której trafia na Alexa – jednego z kursantów, który szczególnie podczas warsztatów zainteresował się Olivią. Dziewczyna korzysta z podwózki w stronę komisariatu policji, a wychodząc z samochodu przypadkowo zabiera fragment jego autorskiego opowiadania.

ODCINEK 4 : Rottefella / Lab Rats / Szczury doświadczalne

Czwarta historia opowiada o Edmundzie Bråthen. Edmund organizuje imprezę korporacyjną, by uczcić sukces jaki jego firma farmaceutyczna osiągnęła przebijając największą konkurencję w tej branży. Podczas imprezy Edmund nie szczędzi kiepskich żartów rzucanych pod adresem swoich pracowników. Wszyscy podczas wspólnej kolacji czekają jednak na pokazanie prototypu, który ma pozamiatać konkurencje. Gdy Edmund udaje się po niego do sejfu, okazuje się, że prototyp ktoś wcześniej zabrał. I zapewne jest to ktoś z jego dzisiejszych gości. Żarty więc się kończą, a rozpoczyna się wymuszone przeszukanie zaproszonych na imprezę pracowników.

ODCINEK 5 : Gammelskolen / The Old School / Stara szkoła

Piąta historia opowiada o Sannie. Nauczycielka Sanna podejmuje zatrudnienie w wiejskiej szkole. Szkoła zostaje otwarta pierwszy raz od czterdziestu lat, a Sanna rozpoczyna nauczanie najmłodszych uczniów. Po lekcjach Sanna słyszy jakieś głosy w piwnicy szkoły, ale jak do niej zagląda to natrafia jedynie na model szkieletu. Następnego dnia Sanna trafia na kobietę, która twierdzi, że w tej szkole zapewne wydarzyło się kiedyś coś okropnego, dlatego była zamknięta przez czterdzieści lat. Słowa kobiety dają Sannie do myślenia, a jeszcze bardziej zaczyna przerażać ją, co dzieje się w tej starej szkole gdy Sanna kończy prowadzenie lekcji.

ODCINEK 6 : Elefanten i Rommet / The Elephant in the Room / Tajemnica poliszynela

Szósta historia opowiada o balu przebierańców, którego tematem są kostiumy zwierząt. Organizowany jest właśnie firmowy letni bal przebierańców. Podczas balu bliżej poznają się Kristin i Paul, którzy są tu w miarę świeżymi pracownikami. Przy okazji całkiem nowa w pracy Kristin dowiaduje się, że takie imprezy organizowane są tu często, a podczas ostatniego majowego balu doszło do tragicznego wypadku, o którym dzisiaj nawet ciężko rozmawiać. To zawsze mocno zakrapiane imprezy i wówczas jedna z pracownic spadła z dachu. Dla Kristin jej wypadek wydaje się dość podejrzany, szczególnie że jedynymi świadkami zdarzenia byli William i Helene. Dwójka ta postanawia pobawić się w detektywów i zgłębić bardziej ten nietypowy wypadek, szczególnie że William w stroju słonia jest dla nich bardzo podejrzaną osobą.

BLOODRIDE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

13 marca 2020 roku platforma Netflix prezentuje widzom norweską antologię horrorów. Każdy odcinek stanowi osobną niezależną historię, a to co łączy wszystkie epizody to jedynie wstęp do serialu BLOODRIDE, który zastępuje standardową czołówkę. W niej oglądamy jadący autobus, który przewozi pasażerów stanowiących bohaterów poszczególnych odcinków tego serialu. Przed każdym odcinkiem kadrowanie wstępu kończy się na bohaterze/bohaterach, których dotyczy dany epizod. Powtarza się również zgodnie z nawiązaniem do tytułu BLOODRIDE element ociekającej krwi, który dotyka pasażerów tego mrocznego autobusu.

Jak w każdej antologii mamy do czynienia z nierównym poziomem poszczególnych odcinków. Widocznie ktoś bardziej rozgarnięty zadbał o układ odcinków, bo początkowe historie mają najwyższy poziom, co pewnie sprawiło, że wielu widzów zostało z tą produkcją do końca sezonu. A ten niestety jest bardzo krótki, bo liczy zaledwie sześć odcinków. Epizody natomiast nie są dłuższe niż na pół godziny oglądania. Jednak akurat czas epizodów nie jest wielkim problemem, bo fabularnie odcinki są szyte na miarę. Twórcom udaje się sprawnie bez przedłużaczy opowiedzieć to, co chcieli zaprezentować krótko swoim odbiorcom.

Norweską antologię klasyfikuje się jako horror i rzeczywiście prawie każdy odcinek wypełnia cechy tego gatunku. W nieco innej konwencji zbudowany jest epizod Rottefella / Lab Rats / Szczury doświadczalne. On skupia się na psychologii przesłuchiwanych / przeszukiwanych osób. W pozostałych przypadkach to typowe horrory, ewentualnie lekko thrillerowe historie, które całkiem „przyjemnie” się ogląda [red. jeśli makabra może być dla kogoś przyjemnością ;P (choć z drugiej strony w czarnych komediach makabra często bawi)].

BLOODRIDE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Poszczególne epizody różnią się od siebie oczywiście wersją fabularną, ale łączy je wspólnie element zaskoczenia. Ten serwowany jest pod koniec każdego odcinka serialu BLOODRIDE. Twórcy produkcji robią wszystko, by finalnie zaskoczyć i zszokować widza. Jednym razem wychodzi to lepiej, innym razem trochę gorzej. Procentowo pod tym względem twórcy serialu finalnie wychodzą na plus, choć ciągle trzeba pamiętać, że pierwszy sezon to zaledwie sześć odcinków.

Jak sugeruje nazwa serialu BLOODRIDE, całościowo wygląda ta produkcja dość „krwiście”. Fabularnie więc są to horrorowe historie z motywem morderstw. W jednej z opowieści stanowią ono połączenie fikcji literackiej ze światem rzeczywistym, a w innej są niemal jak wyjęte z jakiegoś slashera. Poza tym fabularnie są to historie w większości dobrze przemyślane. To przy antologiach szczególnie ważne, bo przecież każdy odcinek jest jakby osobnym filmem.

Scenariuszowo BLOODRIDE wypada całkiem pomyślnie. No a na koniec nie możemy zapominać o grze aktorskiej. Ta na dość przyzwoitym poziomie sprawia, że aktorzy nie szkodzą całokształtowi produkcji. Przyjrzyjmy się więc z bliska kto aktorsko stoi za odgrywanymi w tym serialu postaciami.

BLOODRIDE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To zacznijmy od pierwszej historii. Leon, który wraz z rodziną wprowadza się do wiejskiego domku, to w rzeczywistości Bjørnar Teigen. Aktor serialowo jest chyba najbardziej znany z postaci Lauritza w „Hos Martin„.

Jego seriolowa córka Katja, to aktorsko Emma Spetalen Magnusson. Żonę Molly w tej opowieści gra natomiast Ine Marie Wilmann. Serialowo to między innymi Erle w norweskim „ZombieLars„. To również Celine Bergvik z serialu „Exit„.

Erik z drugiej opowieści, to aktorsko Erlend Rødal Vikhagen. Nie posiada on większego dorobku aktorskiego, wiec to jego pierwsza znacząca rola w tej antologii horrorów.

Serialowi bracia Erika Otto i George, to kolejno Benjamin Helstad i Harald Rosenstrøm. Ten drugi miał drobną rolę w serialu „Okkupert„.

Helene z ostatniej opowieści, to aktorsko Silje Storstein. Aktorka zagrała drobną rolę w „Heksejakt„. Przebrany za słonia William, to natomiast w rzeczywistości Bao Andre Nguyen. Natomiast bawiących się w detektywów Paul i Kristin grają kolejno Karl Vidar Lende i Rebekka Jynge.

Olivia z warsztatów pisarskich, to natomiast aktorsko Dagny Backer Johnsen. Ją serialomaniacy mogą skojarzyć z roli Snaefrid z piątego sezonu historycznego „Vikings„.

BLOODRIDE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Alex z tej samej opowieści pisarskiej, to w rzeczywistości Henrik Rafaelsen. Serialowo to głównie Lars Hansteen w „Frikjent„.

Pisarka prowadząca warsztaty pisarskie w tym samym odcinku BLOODRIDE, to Synnøve Macody Lund. Ją polscy widzowie mogą nawet kojarzyć z polskiego serialu Canal+ „Nielegalni„. Ponadto to Ran z innej produkcji oryginalnej platformy Netflix, a mianowicie z serialu „Ragnarok„, jak również Tonje Sandvik ze wspomnianego wyżej „Frikjent” oraz Johanne Rønningen w serialu „Black Widows„.

Edmund Bråthen stojący na czele firmy farmaceutycznej w odcinku Rottefella / Lab Rats / Szczury doświadczalne, to aktorsko Stig R. Amdam. Jego możemy kojarzyć z postaci Haralda Volda w „Okkupert„. To również Harald Eriksen w serialu HBO Nordic „Beforeigners„.

Margrethe z tego samego odcinka, to aktorsko Pia Borgli. Ona również przewinęła się przez pierwszy sezon serialu „Okkupert„. Abdi, to w rzeczywistości Kingsford Siayor, którego mogliśmy zaobserwować w serialu „Home for Christmas„. Natomiast Philip, to aktorsko Trond Teigen.

Oda, to aktorsko Isabel Beth Toming, a Iselin w tym samym odcinku zagrała Anna Bache-Wiig. Ją niektórzy widzowie mogą kojarzyć z serialu „Mammon” (pol. Układ).

To jeszcze na sam koniec nauczycielka Sanna z odcinka o starej szkole. Ją w tym serialu gra norweska aktorka pochodząca z Sierra Leone – Ellen Bendu.

BLOODRIDE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nową norweską serię od platformy Netflix możemy polecić wielbicielom antologii każdej maści. Fanom tego typu seriali nigdy dość podobnych historii, bo jeśli ktoś kosztem seriali mniej ogląda filmów, to wszelkie antologie rekompensują mu te straty. Koniec końców to przecież takie mini filmy. Jeżeli wśród tych samych widzów są też fani horrorów, to BLOODRIDE tym bardziej powinien przypaść im do gustu. Nie ma on stuprocentowej skuteczności na płaszczyźnie poziomów jakościowych każdego odcinka, ale większość z nich możemy zaliczyć na plus.

W takim wypadku pozostaje liczyć, że powstanie drugi sezon i będzie on zawierał w sobie więcej takich opowieści (red. w sensie większą ilość odcinków w sezonie, choć więcej tych bardzo dobrych jakościowo, to też rozsądne życzenie). Podobnych antologii jest przecież mało (red. no na myśl przychodzi „Lore„, ale on jest realizowany w innej formie).

Udostępnij w social mediach