BLINDSPOT – Sezon 1 – RECENZJA

BLINDSPOT (polski tytuł: BLINDSPOT: Mapa zbrodni) – amerykański dramat kryminalny stacji NBC, łączący elementy standardowego kryminału, czyli police procedural, elementy thrillera oraz elementy sensacyjne, charakterystyczne dla kina akcji.  Twórcą serialu jest Martin Gero. Za produkcję serialu odpowiada Warner Bros. Television (wówczas Time Warner Inc., a dzisiaj już AT&T) oraz Berlanti Productions (studio produkcyjne założone przez Grega Berlantiego).

GATUNKI : kryminał / akcja / mystery / thriller
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu BLINDSPOT liczy 23 odcinki. Był on emitowany na kanale NBC od 21 września 2015 roku do 23 maja 2016 roku.

BLINDSPOT – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Fabuła serialu kręci się wokół zamkniętej w torbie kobiety znalezionej pewnego dnia na Times Square. Znaleziona kobieta była całkiem naga i posiadała znamiona amnezji. Jej ciało, prawie na całej powierzchni, było pokryte tatuażami. Na pierwszy rzut oka można to było uznać za dzieło sztuki, ale eksperci FBI szybko zauważają, że poza artystycznym wyrazem tatuaży, wyróżnić tu można ukryte i zaszyfrowane wiadomości. Jedną z nich może być umieszczone na ciele kobiety imię i nazwisko jednego z agentów FBI – Kurta Wellera.

Kurt Weller prowadzi grupę dochodzeniową, która zaczyna badać tożsamość kobiety, oraz ewentualne jej powiązanie z dowódcą grupy. W międzyczasie eksperci rozszyfrowują inne ukryte w tatuażach wskazówki, które doprowadzają śledczych do grup przestępczych oraz wpływowych ludzi powiązanych ze światem przestępczym.

BLINDSPOT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Tak w skrócie prezentuje się początek pierwszego sezonu, a co za tym idzie początek całego serialu BLINDSPOT (polski tytuł: BLINDSPOT: Mapa zbrodni). Serialu, który początkowo był świeżym powiewem w gatunku opowieści kryminalnych. I wcale nie chodzi tu tylko o pomysł z tajemniczymi tatuażami, bo nie jest on przecież niczym nowym. Wystarczy wspomnieć „Prison Break„. Chociaż cały pierwszy sezon głównie kręci się wokół tych tatuaży, to sprawiają one, że poszczególne odcinki nie są sztampowymi kryminałami. Sam pierwszy sezon cieszył się dużą popularnością wśród widzów amerykańskich i odnotował jeden z lepszych wyników oglądalności seriali NBC w ostatnich latach.

Z jednej strony BLINDSPOT skupiał się na rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Mamy tu więc do czynienia z całą procedurą śledczą FBI, czyli amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego. Mózgowcy FBI, w tym przypadku technik grupy Patterson Leung, rozszyfrowywała tatuaże na ciele znalezionej kobiety. Następnie akcją w terenie zajmował się sam Kurt Weller oraz jego grupa operacyjna. Z czasem do grupy operacyjnej włączono nieoficjalnie także wytatuowaną kobietę, ponieważ zauważono jej specjalne umiejętności, przydatne w pracy antyterrorystów. W ten sposób z odcinka na odcinek serial przybierał kształt typowy dla kryminału.

Z drugiej jednak strony, poszczególne ślady i wskazówki na ciele tajemniczej kobiety doprowadzają agentów FBI do wniosku, że tatuaże to nie tylko pomocna dla nich mapa zbrodni. Pojawiają się więc w serialu wątki, charakterystyczne dla konspiracyjnych thrillerów.

Serial BLINDSPOT mocno także przykłada wagę do relacji między bohaterami. Są to relacje partnerskie kolegów z pracy, relacje rodzinne i relacje uczuciowe. Sieć powiązań z czasem robi się dość spora, więc by uniknąć niepotrzebnych spoilerów przejdźmy do gry aktorskiej.

BLINDSPOT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Tu na pierwszy plan wysuwa się rola Jaimie Alexander. To ona wcieliła się w tajemniczo wytatuowaną kobietę, którą początkowo nazywano Jane Doe. To zdecydowanie najwyraźniejsza postać całego serialu. Twórcy serialu narzucili aktorce rolę postaci, która z każdego odcinka na odcinek musi odkrywać nowe cechy oraz nowe umiejętności. Zarówno fizyczne, jak i psychiczne (tu na przykład znajomość wielu języków obcych). Jaimie Alexander spisała się przy tym na medal. Aktorka do tej pory była znana telewidzom głównie z serialu „Watch Over Me„. Tam grała jedną z głównych ról i wcieliła się w postać Caitlin Porter. Inni ją też mogą znać z produkcji ABC – „Kyle XY„, gdzie w drugim i trzecim sezonie występowała jako Jessi Hollander.

Całkiem nieźle w serialu wypada też Audrey Esparza, która wciela się w rolę Tashy Zapata. Aktorka raczej wcześniej nie miała szczęścia do angażowania jej do jakiś znaczących ról. A trochę żal, bo wyróżnia się nieprzeciętną urodą, nieco w typie Chloe Bennet 😉

Inną z głównych ról, czyli postać Kurta Wellera, odgrywa Sullivan Stapleton. To australijski aktor, któremu w przeszłości przypadła główna rola w „300: Rise of an Empire” (komiksowej adaptacji historycznego komiksu „Xerxes„, autorstwa Franka Millera), gdzie zagrał Themistoklesa. Z serialowych ról przychodzi na myśl amerykańsko-brytyjski „Strike Back„, oraz inne produkcje stacji SKY, z którą aktor od lat współpracuje.

BLINDSPOT – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Oczywiście najbardziej denerwująca jest polonizacja tytułów, na które twórcy przestali mieć jakikolwiek wpływ oddając tytuł pod skrzydła obcej dystrybucji. Stąd BLINDSPOT w Polsce jest znany bardziej pod tytułem „Mapa zbrodni”. Mapa ze względu na tatuaże prowadzące do miejsc zbrodni… hmm.. w ten sposób na zasadzie skojarzeń nazywano właśnie „Supernatural” tytułem „Nie z tego świata”. Ale to taka mała dygresja na koniec, bo w tym temacie pewnego dnia, trzeba poświęcić cały odrębny artykuł.

Pierwszy sezon serialu BLINDSPOT (polski tytuł: BLINDSPOT: Mapa zbrodni) może przypaść do gustu wielu widzom. Nie jest przypadkiem, że zanotował on wysoką oglądalność podczas swojej emisji na NBC. Oczywiście czasami wysoka oglądalność nie idzie w parze z jakością. Jednak w przypadku pierwszego sezonu BLINDSPOT można śmiało powiedzieć, że serial z początku jest warty swojej uwagi. W kwestii jakości późniejszych sezonów można polemizować, ale artykuł dotyczy pierwszego sezonu, więc śmiało można go polecić polskim widzom.

Udostępnij w social mediach