BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – RECENZJA

BLACK LIGHTNING 2 – druga odsłona serialu superbohaterskiego ze stajni DC Comics, bazującego na postaci zamaskowanego Jeffersona Pierce’a. Nad rozwojem serialu stacji The CW czuwa Salim Akil. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – BLACK LIGHTNING 1.

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 16 odcinków. BLACK LIGHTNING 2 był nadawany premierowo na kanale The CW od 9 października 2018 roku do 18 marca 2019 roku.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu doszło do konfrontacji zamaskowanego stróża sprawiedliwości z Tobiasem Whale’em i jego protegowanym Khalilem Payne’em, znanym teraz jako Painkiller. Ten drugi pozbawił praktycznie przeciwnika życia. Ratunkiem dla Pierce’a okazała się jego młodsza córka, która uaktywniając swojego moce przywróciła go do świata żywych, choć Jefferson zapada w śpiączkę.

Po tych wydarzeniach Gamby postanawia odizolować całą rodzinę i ukrywa ją bezpiecznie poza miastem. Wszystko do czasu, aż BLACK LIGHTNING zyska pełnię sił. Gdy ten wreszcie odzyskuje przytomność, to pierwsze co czuje, to brak własnych mocy, jakby całkowicie ulotniły się z jego ciała. Zbiegło się to z czasem inwazji na ich kryjówkę zorganizowaną przez oddziały A.S.A. Jeffersona Pierce, by chronić własną rodzinę przywdziewa kostium i postanawia improwizować. Na to nie może się zgodzić troszcząca się o jego bezpieczeństwo Jennnifer, dlatego ponownie używa mocy, którą doładowuje (niczym ładowarka) swojego ojca. Teraz BLACK LIGTNING i Thunder idą razem powstrzymać komandosów.

W tym czasie Whale strofuje Khalila za to co zrobił podczas walki z Black Ligtningiem. Następnie wykorzystuje gangstera Lalę jako żywą bombę i posyła go do siedziby agencji A.S.A. Gdy okazuje się, że BLACK LIGHTNING jednak żyje i walczy obecnie z ludźmi A.S.A, to Whale wykorzystuje okazję, do całkowitego wyeliminowania agencji. Samego Martina Proctora powstrzymuje jednak Pierce z rodziną, a Peter Gambi ostatecznie zabija szefa agencji odpowiedzialnego za eksperymenty na dzieciach Freeland.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Green Light zbiera śmiertelne żniwo. Lynn Stewart zostaje odcięta od pracy badawczej przy zbiornikach przez Agenta Percy’ego Odella, przesłuchującego ją z ramienia A.S.A. W międzyczasie dochodzi do konfrontacji między Syonide, a Karą Fowdy. Z tej walki Kara wychodzi obronną ręką zabijając tym samym zawodową zabójczynię. Następnie kobieta prosi Petera Gambiego o pomoc i ochronę przed agencją A.S.A. W zamian przekaże mu teczkę Tobiasa.

Młoda Jen nie potrafi jeszcze kontrolować swoich mocy. To niepokoi jej siostrę i matkę. Ta druga chce ją jakiś czas izolować, ale Jennifer buntuje się na wiadomość zostania ptaszkiem zamkniętym w klatce. Podczas sprzeczki z matką przypadkowo wysyła na nią swoje promienie raniąc ją w ramię. Po tym incydencie Lynn zastanawia się nad specjalną terapią dla swojej córki. Sprawy z czasem nabierają większego obrotu, gdy Jen zaczyna się zamieniać w żywe pole elektromagnetyczne. Tym razem to ojciec ratuje córkę, w ramach rewanżu za poprzednie ratowanie jego skóry.

W międzyczasie Inspector Bill Henderson poznaje prawdziwą tożsamość Black Lightninga. Sam skojarzył pewne fakty i powiązał tą postać z Jeffersonem Pierce’em. Gdy ten ściąga przed nim maskę, frustracja Billa bierze górę, że przez tyle lat był oszukiwany przez człowieka, którego uważał za swojego przyjaciela. Kara Fowdy natomiast udaje się do siedziby Tobiasa Whale’a po obiecaną Gambiemu teczkę. Ten powstrzymuje ją harpunami, dlatego kobieta zmuszona jest porzucić misję. W tym czasie tajemniczy narkotyk Green Light kolejny raz zaskakuje mieszkańców Freeland. Uznany za zmarłego z powodu działania narkotyku miejscowy dealer powstaje z martwych. W laboratorium natomiast część dzieciaków ulokowanych w zbiornikach wydostaje się na zewnątrz. Jednak po opuszczeniu zbiornika stają się metaludźmi.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Zgodnie z polityką stacji The CW żaden serial nie dostaje kasacji po premierowym sezonie niezależnie od jakości produkcji. Tym samym serial zostaje przedłużony o kolejny sezon. Czy w drugim sezonie twórcy serialu wyciągnęli wnioski z wszelkich niedociągnięć pierwszej odsłony ? Na te i inne pytania przyjdzie nam odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Generalnie na wstępie trzeba powiedzieć, że wiele się działo na przełomie obu sezonów. Z grubsza można o tym przeczytać w opisie wprowadzającym. Ponadto retrospekcje przyniosły odpowiedzi na wiele pytań. W retrospekcjach sprzed 30 lat dowiedzieliśmy się za co konkretnie zginął ojciec naszego głównego bohatera. Peter Gambi prosił go jedynie o ujawnienie eksperymentów medycznych na mieszkańcach Freeland. Ten jednak ujawnił korupcję ludzi w to zamieszanych, co doprowadziło do zrobienie sobie wroga z Tobiasa Whale’a. Teoretycznie ojciec działał w interesie syna, bo ten był również medycznym obiektem eksperymentalnym. Tym samym widzimy, że jego specjalne zdolności objawiły się już we wczesnym dzieciństwie.

W pierwszym sezonie wiele można było zarzucić tej produkcji w sferze superhero. Serial był po części przyzwoity jako dramat społeczny ukazujący dyskryminację rasową oraz społeczną uboższej części mieszkańców Freeland. W sferze superbohaterskiej wołał natomiast o pomstę do nieba. Oglądając go przychodziły na myśl prymitywne serialiki o zamaskowanych bohaterach, którzy jedynie z maseczką na oczach potrafili oszukać, w sensie swojej tożsamości wszystkich swoich bliskich i przyjaciół. I takie coś w 2018 roku serwuje nam The CW !

Czy coś się w tym przypadku zmieniło w drugiej odsłonie ? Nooo, gdyby oceniać BLACK LIGHTNING 2 jedynie po pierwszym odcinku, to odpowiedź byłaby jednoznacznie potwierdzająca, że brak jakichkolwiek zmian na plus. Ponownie dostajemy scenę Jeffersona Pierce’a w stroju tytułowego bohatera, który stoi dwa metry od Inspektora Billa Hendersona, a ten nadal szuka potwierdzenia tożsamości swojego przyjaciela. Żenady ciąg dalszy, ale… na całe szczęście późniejsze odcinki lekko zmywają nam z oczu obraz totalnej żenady.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście BLACK LIGHTNING 2 w kilku elementach superhero nadal bywa drażniący, szczególnie przez zachowanie Thunder. Drugi sezon jednak dodatkowo zyskuje na wątku dotyczącym poznawania swoich mocy przez młodszą siostrę Thunder. Teraz Jennifer również dołączą do super-rodzinki, a jej moce wydają się nawet potężniejsze. Problem tylko taki, że dziewczyna nie potrafi nad nimi panować. Czeka ją tym samym nauka kontroli własnych mocy. Te specjalne zdolności już kilka razy uratowały życie tytułowemu bohaterowi. Trochę w tym serialu dziwnie są one ukazane wizualnie, bo często widać je jakby Jennifer miotała płomieniami ognia. To jednak ciągle moc oparta na energii. Tak, tak w komiksach też to nie najlepiej wygląda w jej przypadku. Jednak za każdym razem widać aurę elektryczną, bo to wciąż electrical powers, a w serialu to trochę wygląda za bardzo ogniście. (red. chociaż gdy była w tej bańce w wannie oraz unosząc się na łóżkiem, to wyglądało to całkiem dobrze).

BLACK LIGHTNING 2 wykorzystuje też motyw znany nam z serialu „The Flash„. W drugim sezonie dostajemy wysyp metaludzi. To dzieciaki, które opuściły zbiorniki oraz te które w inny sposób odmienił Green Light. Mamy więc chłopaka co na oczach gapiów wrócił z martwych. Teraz gdy patrzy innym w oczy, to zmusza ich do mówienia prawdy. Są też inne dzieciaki z bardziej bojowymi zdolnościami nadnaturalnymi. Tych kolejno wyłapują w duecie Jefferson Pierce i Anissa Pierce. Anissa dodatkowo anonimowo bawi się w Robin Hooda, lub jak kto woli Janosika 😉 Często także w tym sezonie zaglądamy w jej życie osobiste i miłosne rozterki.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Generalnie od strony superhero w drugiej odsłonie serial wygląda lepiej. Poza pierwszym odcinkiem drugiego sezonu Salim Akil widocznie wyciągnęła wnioski z konstruktywnej krytyki ze strony fanów komiksów DC (red. bo ze strony samych widzów, to raczej była potraktowana za pierwszy sezon dość łagodnie). Główny bohater przestał być na wskroś schematyczny. Ciekawie ułożyły się także jego relację z Inspektorem Billem Hendersonem. Ten nie wydał swojego przyjaciela, a z czasem nawet uznał, że taki pomocnik na boku poza policją, to nie jest dla niego wcale złe rozwiązanie. Bill podchodzi więc do całej sprawy racjonalnie. Z początku jest bardzo zły za to, że został oszukany. Po pewnej refleksji dochodzi do wniosku, że BLACK LIGHTNING w pewnych sytuacjach może więcej niż on jako oficer policji.

W BLACK LIGHTNING 2 oglądamy wielu super złoczyńców znanych z kart komiksu. Po tym względem drugi sezon bardziej przypomina przytoczony wcześniej „The Flash„. Supervillains ci u nas dostatek powinno głosić hasło na plakatach promujących drugi sezon, bo z uwagi na konstrukcje sezonu jest ich naprawdę sporo, z Looker na czele. Jednak mimo wszystko najciekawszy wątek jest zbudowany wokół wykreowanego jeszcze w pierwszej odsłonie Painkillera. Jego wątek przeplata się z relacjami z Jennifer Pierce. Właściwie tylko jego dziewczyna dalej widzi w nim nie Painkillera, ale wciąż Khalila Payne’a. W ten sposób wątek ten jest bardziej emocjonalny, bo dziewczyna z czasem zaczyna współczuć Khalilowi. A ten nie ma łatwo, bo przyjmując niegdyś pomoc Tobiasa Whale’a stał się praktycznie jego niewolnikiem. Psiakiem na łańcuchu, który nie ma swojego zdania, a jest jedynie narzędziem w ręku wspieranego się sztucznie stymulantami groźnego gangstera.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

No a jak już jesteśmy przy super złoczyńcach i innych postaciach znanych nam z komiksów DC, to czas przyjrzeć się, jak wyglądają ich pierwowzory. Zacznijmy od tych walczących po dobrej stronie 😉 Sam tytułowy bohater pierwszy raz pojawił się w kwietniu 1977 roku, od razu w solowej serii Black Lightning #1. Twórcami postaci są Tony Isabella i Trevor Von Eeden.

Thunder natomiast debiutowała dopiero w sierpniu 2003 roku, na łamach serii Outsiders. Twórcami postaci są Judd Winick i Tom Raney. Jej życiowa partnerka Grace Choi to również oczywiście postać komiksowa, która była częścią wspomnianej wyżej grupy. Jennifer Pierce w świecie komiksowym nosi przydomek Lightning. Taką ciekawostką jest, że postać debiutowała w elsewordzie, a mianowicie powieści graficznej Kingdom Come, wydanej w 1996 roku. Twórcami postaci są: Mark Waid, Alex Ross, Geoff Johns i Dale Eaglesham.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Główny antagonista tytułowego bohatera – Tobias Whale, debiutował z nim razem na kartach komiksów w kwietniu 1977 roku. Painkiller na swój komiksowy debiut musiał natomiast czekać do marca 1995 roku. Wówczas pojawił się w komiksie Black Lightning Vol. 2 #2. Postać Khalila Payne’a wykreowali Tony Isabella i Eddie Newell.

Ciekawostką jest, że postać o pseudonimie Syonide, która tu robiła za podopieczną Tobiasa Whale’a, nosi kilkoro super złoczyńców ze świata DC Comics. Ta, o której mowa w serialu debiutowała na kartach komiksu Black Lightning #3, wydanym w lipcu 1977 roku.

To jeszcze na koniec Looker, która nie pierwszy raz gości na ekranie. Postać ta pojawiła się również w animacji Justice League: Crisis on Two Earths. W komiksach jako Looker debiutowała natomiast w listopadzie 1985 roku i był to The Outsiders #1.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Zacznijmy od inspektora policji. W rolę Billa Hendersona wciela się Amerykanin Damon Gupton. Serialowo to między innymi prawnik Leonard Letts z serialu „Goliath„. To również dr Gregg Edwards w „Bates Motel” oraz detektyw Calvin Walker w „Empire„. Inni mogą go jeszcze kojarzyć z roli Stephena Walkera w „Criminal Minds„.

To teraz rzut okiem na członków rodziny Jeffersona Pierce’a. Jego była żona Lynn Stewart, to aktorsko Christine Adams. To angielsko-amerykańska aktorka i była modelka. Nie pierwsza to jej styczność z adaptacjami komiksów, bo wystąpiła jako Agent Anne Weaver w serialu „Agents of S.H.I.E.L.D.”. Serialowo to również Cara w pierwszym sezonie „Counterpart” oraz Mira w „Terra Nova„. Epizodycznie wystąpiła w siódmym sezonie „The Mentalist„, w czwartym sezonie „Heroes” oraz udzieliła swojego głosu w jednym z epizodów „Love, Death & Robots„.

Jennifer Pierce, to aktorsko China Anne McClain. Aktorka w przeszłości występowała w produkcjach Disney Channel, gdzie również śpiewała. Były to przeważnie drobne role, jak chociażby w „Wizards of Waverly Place„, czy w „Hannah Montana„.

Jej serialowa starsza siostra Annisa, to w rzeczywistości Nafessa Williams. Aktorka karierę zaczynała w amerykańskich operach mydlanych, gdzie występowała między innym w popularnym w Polsce The Bold and the Beautiful, nazywanym u nas jako Moda na sukces. W ostatnich latach trafiła się jej rola Jade w dokrętce po latach kultowego „Twin Peaks„.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Dr Helga Jace pracująca przy zbiornikach, to aktorsko Jennifer Riker. Aktorka przed BLACK LIGHTNING 2 udzielała się aktorsko raczej w rolach epizodycznych. Przewinęła się przez dwunasty sezon „Law & Order” i czwarty sezon „Law & Order: Special Victims Unit„. Wystąpiła również w pierwszym sezonie „The Purge„, czwartym sezonie „Mad Men” oraz piątym sezonie „House of Cards„.

Nowy dyrektor szkoły – Mike Lowry, to aktorsko P. J. Byrne. Amerykanin w przeszłości zagrał Nicky’ego Koskoffa 'Rugrata’ w filmie „The Wolf of Wall Street„. Serialowo to Scott Levitt w „Vinyl” oraz Warren Nippal w „Big Little Lies„.

Grace Choi, to w rzeczywistości Chantal Thuy. Serialowo dotychczas pojawiała się jedynie w rolach epizodycznych. Zagrała w czwartym sezonie „Pretty Little Liars” oraz pierwszym sezonie „Madam Secretary„.

Inna dziewczyna z wątku romantycznego Annisy – Zoe, to aktorsko Andy Allo. To również piosenkarka, a na srebrnym ekranie pojawiła się jako Wendy Seager w „Chicago Fire„.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Kara Fowdy, to aktorsko Skye P. Marshall. Ją niektórzy mogą kojarzyć jako Mambo Marie z „Chilling Adventures of Sabrina„. Epizodycznie przewinęła się przez piąty sezon „The Mentalist” oraz ósmy sezon serialu „Dexter„.

Agent Percy Odell, to w rzeczywistości Bill Duke. Aktor w przeszłości grał w takich głośnych filmach jak „Predator” i „Commando„. Serialowo trafiały mu się drobne role, jak chociażby w pierwszym sezonie „Between„.

Gangster Lala, to aktorsko William Catlett. Pastor Jeremiah Holt, to natomiast w rzeczywistości Clifton Powell. To znany aktor filmowy. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Terrence’a Price’a w „Army Wives„.

Issa Williams, czyli dzieciak od mówienia prawdy, to w rzeczywistości Myles Truitt. Natomiast nowy protegowany Tobiasa – Todd Green, to aktorsko RJ Cyler. Jego możemy kojarzyć z postaci Deiona Elliota w trzecim sezonie „Scream: The TV Series„.

To jeszcze na koniec znana komiksowa Looker. W tej roli w BLACK LIGHTNING 2 wystąpiła Amerykanka rosyjskiego pochodzenia Sofia Vassilieva. Ostatnio mogliśmy ją oglądać jako Larę Buterskay’e w „Looking for Alaska„. Wcześniej natomiast dała się poznać szerszej publice w serialu „Medium„.

BLACK LIGHTNING – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

BLACK LIGHTNING 2 na tym etapie nie jest częścią większego serialowego „Arrowverse”. Chociaż pierwszej odsłonie to niewiele pomogło, to w drugim sezonie jako produkcja niezależna prezentuje się znacznie lepiej. Serial wyzbył poza kilkoma przytoczonymi przykładami absurdów z pierwszej odsłony. Drugi sezon wrzuca też więcej super łotrów znanych z kart komiksu, choć nadal oczywiście pierwsze skrzypce gra tu główny antagonista tytułowego bohatera – Tobias Whale. Ciekawie prezentuje się wątek Khalila oraz zmienne relacje na linii Jefferson Pierce – Bill Henderson.

BLACK LIGHTNING 2 to oczywiście nadal żaden wybitny serial superhero. Jednak na całe szczęście dla wszystkich fanów DC Comics, co pochłaniają każdą adaptację serialową, serial w drugim sezonie staje się mniej żałosny i łatwiejszy do przetrawienia. (red. poza pierwszym odcinkiem – przestaje męczyć, co odczułem na własnej skórze). I choćby z tego powodu można się nim zainteresować bliżej.

Udostępnij w social mediach