BETWEEN – Sezon 1 – RECENZJA

BETWEEN – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Kanadyjski dramat sci-fi, udostępniony widzom przy współpracy platformy Netflix oraz stacji City. Jego twórcą jest Michael McGowan. Za produkcję serialu odpowiada Don Carmody Television (studio filmowe Dona Carmody), Elevation Pictures (Black Bear Pictures) oraz Mulmur Feed Company (prywatna firma Michaela McGowana). Za wyłączną światową dystrybucję serialu odpowiada NETFLIX.

GATUNKI : dramat sci-fi / mystery / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : Kanada

Pierwszy sezon serialu BETWEEN liczy 6 odcinków. Były one nadawane premierowo na kanale City od 21 maja 2015 roku do 25 czerwca 2015 roku. Następnie całość trafiła na platformę NETFLIX.

BETWEEN – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o młodych ludziach uwięzionych w miasteczku Pretty Lake. Pewnego dnia w Pretty Lake wybucha epidemia dziwnej choroby, która dziesiątkuje mieszkańców miasteczka. Śmierć ponoszą wszyscy powyżej 21 lat. Władze państwowe postanawiają odizolować tą miejscowość od reszty kraju, by choroba nie rozpowszechniła się na innych obywateli. W ten sposób młodzi mieszkańcy Pretty Lake są zdani sami na siebie.

BETWEEN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kanadyjski serial BETWEEN, za którego światową dystrybucję odpowiada Netflix, pojawił się w naszym kraju w początkowych falach seriali, po udostępnieniu tej platformy w Polsce. Nie jest to typowa dystrybucja, po w przeciwnym razie w serwisie Seriale Srebrnego Ekranu nie figurowałby jako „serial oryginalny”. W tym przypadku Netflix poza Kanadą ma wyłączne prawa do tego serialu. Baa, to ważne – nie ma tego serialu nawet w żadnym kanadyjskim VOD. I to go różni chociażby od serialu „ANNE WITH AN E„, który mimo, że powstawał w drugim sezonie przy współpracy z platformą Netflix, to jednak lokalnie jest dostępny poza Netflixem.

Bohaterami BETWEEN są młodzi ludzie poniżej 22 lat. Tylko ich nie zniszczyła tajemnicza i śmiercionośna choroba. Tym samym serial jest realizowany w konwencji teen drama, a całość jest ubrana w aurę tajemnicy. Widzowie wraz z bohaterami serialu od samego początku nie wiedzą, czym jest śmiercionośna choroba i co ją wywołało. Tragizm jest tym większy, że najstarsi mieszkańcy, którzy przeżyli atak epidemii, też nie wiedzą, czy są bezpieczni, czy choroba ich dopadnie po upływie kolejnego roku.

BETWEEN jest pozycją, która może się spodobać wszystkim tym, którzy lubią tajemnicze seriale realizowane w małomiasteczkowych lokacjach. Najczęściej ten typ seriali jest zarezerwowany dla horrorów i dramatów kryminalnych. Tym razem dostajemy dramat science-fiction i to z pomysłem, który trafia w gusta miłośników medycznych thrillerów. Niestety wiele do życzenia pozostawia realizacja całości. Często widzowie mogą odnieść wrażenie, że akcja jest nadto rozciągnięta. Może to być dziwnym uczuciem, szczególnie, że takie coś się rzadko zdarza w sezonach, które mają zaledwie 6 odcinków.

BETWEEN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Główną bohaterką serialu BETWEEN jest ciężarna nastolatka Wiley Day. Wyznaje ona filozofię życiową w stylu: „no zaszłam w ciąże, big deal, trudno, urodzę, ale mam to wszystko później gdzieś”. Cała odpowiedzialność spada tym samym na jej starszą siostrę Melissę. Podobne olewackie podejście do życia mają także inni młodzi mieszkańcy Pretty Lake. Tym samym po ustanowieniu kwarantanny w miasteczku wybucha chaos. Najstarsi żyjący czują się odpowiedzialni za przywrócenie porządku i wewnętrznego zorganizowania społeczności. Jednym z nich jest Chuck Lott Jr. choć nie każdy smarkacz chce tu słuchać samozwańczego młodocianego burmistrza i stróża prawa w jednej osobie. W ten sposób wyłania nam się kolejna płaszczyzna tego serialu – obraz codziennych konfliktów i problemów lokalnych nastolatków.

Chuckowi nie jest łatwo stróżować w objętym kwarantanną Pretty Lake. A poza szczeniackimi wybrykami wybuchają tu też inne konflikty oraz miasteczko dotykają niecodzienne zdarzenia. Poza tym, próbujący trzymać porządek mieszkańcy nie mają pewności, kiedy zakończy się kwarantanna i czy ktokolwiek z zewnątrz chce im w jakikolwiek sposób pomóc.

BETWEEN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak BETWEEN wygląda od strony aktorskiej ? Wiley Day, to w rzeczywistości Jennette McCurdy. To amerykańska aktorka i YouTuberka. Serialomaniakom była dotychczas najbardziej znana z roli Sam Puckett w serialu Nickelodeon „iCarly„. Tą samą postacią zagrała w „Sam & Cat„. W dzieciństwie zagrała też w „Malcolm in the Middle„. Epizodycznie pojawiła się też w takich serialach, jak „Law & Order: Special Victims Unit” oraz „Will & Grace„.

Adam Jones w tym serialu, to w rzeczywistości Jesse Carere. Kanadyjczyk nie ma jakieś przebojowej kariery, a aktorsko przewinął się przez takie serie jak „Skins„, czy „NCIS„.

Melissa Day, to aktorsko Brooke Palsson. To bardziej kanadyjska muzyczna tekściara niż aktorka, choć zdarzały jej się występy w kanadyjskich produkcjach filmowych i serialowych. Epizodycznie wystąpiła między innymi w „Orphan Black„.

Chuck Lott Jr. to natomiast aktorsko Justin Kelly. Aktor zaczynał w kanadyjskich serialach młodzieżowych. Później epizodycznie wystąpił w amerykańskim serialu „Warehouse 13„. Niektórzy mogą go też kojarzyć z postaci Robyna w serialu „Wynonna Earp„.

BETWEEN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ojciec Chucka, to aktorsko Stephen Bogaert. On ostatnio wystąpił w horrorze na bazie powieści Stephena Kinga „It„. To także Generał Hastings z „X-Men: Apocalypse„. Amanda Lott z Zespołem Dawna, to natomiast w świecie realnym Krystal Nausbaum.

Gordon (nazywany Gord), to aktorsko Ryan Allen. Serialowo ostatnio został zaangażowany w roli DeMara w „Tokens„. Epizodycznie pojawił się w przeszłości także w „Orphan Black„. Frances, to natomiast w świecie realnym Shailyn Pierre-Dixon. Młoda aktorka zagrała chociażby w filmie „Suicide Squad„.

Tajemniczy więzień Mark, to w rzeczywistości Jack Murray. Aktor nie ma jakieś błyskotliwej kariery. Epizodycznie przewinął się w pierwszym sezonie „Designated Survivor„.

To jeszcze na koniec Ronnie Creeker. W tej roli Kyle Mac. Aktora ostatnio widzieliśmy w roli Nicka Zucco w „Titans„. Występował też w serialu „Dark Matter„.

BETWEEN – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W Kanadzie wielu widzów dostrzegło w tym serialu potencjał i otrzymał on swoją kontynuację. Ciężko jednak jednoznacznie ocenić pierwszy sezon BETWEEN. Z jednej strony dostajemy wprowadzenie do ciekawej historii. Ta bazuje na niezidentyfikowanym wirusie, który dziesiątkuje mieszkańców małego miasteczka. Z drugiej strony natomiast realizacja całości pozostawia wiele do życzenia. W serialu generalnie dużo się dzieje, ale akcja jakby na siłę jest nienaturalnie rozciągana czasowo. Poza tym z jednej strony serial jest ubrany w ciekawą otoczkę wielkiej tajemnicy. Z drugiej strony to czasami niemal sztampowa teen drama.

Koniec końców z uwagi na ilość odcinków jest to serial, który jak najbardziej można samemu przetestować, bo wiele czasu się przy tym przecież nie straci. Wszystkie 6 odcinków pierwszego sezonu jest dostępne w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach