Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja

Better Call Saul (polski tytuł: Zadzwoń do Saula) – amerykański dramat prawniczy i kryminalny AMC z elementami komediowymi, będący spin-offem kultowego już serialu „Breaking Bad”. Twórcami serialu są Vince Gilligan i Peter Gould. Za produkcję serialu odpowiada Sony Pictures Television (Sony), High Bridge Productions (studio produkcyjne Vinca Gilligana), Crystal Diner Productions oraz Gran Via Productions (studio produkcyjne Marka Johnsona).

GATUNKI : dramat kryminalny / dramat prawniczy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Better Call Saul liczy 10 odcinków. Był on emitowany premierowo na kanale AMC od 8 lutego 2015 roku do 6 kwietnia 2015 roku.

Serial opowiada o Jamesie McGill, prawniku z Albuquerque w Nowym Meksyku, który w przyszłości funkcjonować będzie pod nazwiskiem Saul Goodman. Wydarzenia przedstawione w pierwszym sezonie Better Call Saul rozgrywają się siedem lat przed wydarzeniami przedstawionymi w serialu „Breaking Bad„.

Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Jim McGill zaczynał swoje prawnicze praktyki w kancelarii Hamlin & McGill (HHM) współzakładanej przez swojego brata. Jego starszy brat Chuck McGill nigdy jednak poważnie nie traktował dyplomu prawniczego Jimmy’ego, traktując go jak podrzędnego prawnika. Ten niejako zmuszony brakiem perspektyw na zostanie partnerem w kancelarii Hamlin & McGill, odchodzi z kancelarii. Zbiegło to się z wydarzeniami, gdy pewnego dnia Jimmy trafia na grubszą sprawę defraudacji pieniędzy z ubezpieczeń prywatnych, którymi objęte są głównie osoby starsze. Część z nich to kuracjusze domu spokojnej starości w Nowym Meksyku. Sprawę prowadzić miała kancelaria HHM, ale z uwagi na obszerną materię skorzystała ona z usług dużej renomowanej kancelarii z Santa Fe – Davis & Main. Ta zaproponowała Jimowi pracę, z uwagi na znajomość materii sprawy od podstaw.

Równoległym wątkiem serialu są losy emerytowanego policjanta Mike’a, który przybywa do Albuquerque głównie do swojej wnuczki. Dorabia on do emerytury jako portier na parkingu sądowym. Tam poznaje Jima McGilla, któremu trafiają się głównie, żeby nie powiedzieć wyłącznie, rozprawy sądowe, na których występuje jako pełnomocnik oskarżonych wyznaczony z urzędu. Pewnego dnia Mike dostaje fuchę ochrony Daniela Wormalda, byłego pracownika firmy farmaceutycznej, który zaczyna kręcić ciemne interesy handlowe, sprzedając specyfiki od swojego byłego pracodawcy na czarnym rynku. Półświadomie Mike wplątuje się w sprawę lewej sprzedaży, w którą zaangażowany jest członek jednego z największych karteli narkotykowych operującego na terenie Nowego Meksyku – Kartelu Rodziny Salamanca.

Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Analizę serialu Better Call Saul powinno zacząć się od słów – to najlepszy spin-off serialowy jaki chyba kiedykolwiek ujrzał światło dzienne. Ze spin-offami bywa różnie, ale przeważnie są one znacznie gorsze i odstające poziomem od pierwowzoru. W tym przypadku prequel „Breaking Bad” niemal dorównuje swojemu serialowemu ojcu. To nie lada wyczyn, bo przecież „Breaking Bad” uchodzi za jeden z najlepszych seriali, jeśli nie w całej historii telewizji, to przynajmniej wśród seriali XXI wieku. Poprzeczkę dla Better Call Saul zawieszono niezwykle wysoko. Jednak serial poradził sobie z olbrzymie trudnym wyzwaniem i pierwszy sezon udowadnia, że Better Call Saul jest wybitnym spin-offem.

Słowo wybitny nie jest tu rzucane na wiatr. Jednak sporą zasługę na miano tego określenia ma fakt, że fabułę serialu oparto na trzonie najbardziej lubianej postaci drugoplanowej „Breaking Bad„. Tą właśnie postacią jest osoba charyzmatycznego i zabawnego prawnika Saula Goodmana, która daje/dawała jakąś w miarę gwarancję, że cały projekt spin-offu może się udać. Jednak twórcy serialu wykazali się sporym wysiłkiem, by ciekawie opowiedzieć przeszłość Saula Goodmana.

Oglądamy go od początku jako Jima McGilla. To jak się okazuje jego prawdziwa tożsamość. Posiada on brata, który jest szanowanym prawnikiem i założycielem największej kancelarii prawnej w Albuquerque. Widzimy jego dobre relacje rodzinne z bratem, ale całkiem odmienne relacje zawodowe. Chuck McGill na swój sposób kocha swojego brata, ale wie, że jest on kiepskim prawnikiem i nie nadaje się do tego zawodu. Dyplom uzyskał on z uczelni korespondencyjnej z Samoa Amerykańskiego, co dla Chucka było jedynie dumą na pokaz (dumą pozorną). Zaoferował on swojemu młodszemu bratu pracę w kancelarii, ale nigdy na poważnie nie dopuszczał do siebie myśli, że Jimmy kiedykolwiek stanie się jej partnerem. To wg Chucka drastycznie zaszkodziłoby renomie kancelarii Hamlin & McGill (HHM), której on sam jest żywą legendą.

Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oprócz świetnie pokazanych skomplikowanych relacjach między braćmi McGill, serial wprowadza wiele elementów, które mają nam przypominać, że jest on ściśle powiązany z późniejszymi wydarzeniami z serialu „Breaking Bad„. Z czasem poznajemy kolejne postacie produkcji, która stanowiła pierwowzór ciekawej kryminalnej historii. Od pierwszego sezonu mamy prezentowane także losy byłego policjanta, którego w „Breaking Bad” poznajemy jako pomocnika Saula Goodmana. Mike Ehrmantraut prowadzi spokojne życie, jednak przypadkiem wplątuje się w działalność mafijną stanu Nowy Meksyk. Za jego pośrednictwem poznajemy kolejne postacie znane z głównej produkcji. Jednak nic nie jest robione na siłę. Jego postać dostaje także niezwykle ciekawą historię fabularną. To wszystko czyni, że produkcja Better Call Saul (polski tytuł: Zadzwoń do Saula) otrzymuje przemyślaną konstrukcję. To w połączeniu z barwnymi postaciami i ich dobrą grą aktorską czyni ten serial właśnie wybitnym spin-offem.

Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Jeżeli jesteśmy już przy aktorstwie, to pierwsze skrzypce w serialu gra Bob Odenkirk. Aktor zaczynał swoją karierę w oryginalnej amerykańskiej wersji satyrycznego show „Saturday Night Live„. Współcześnie, tak w ramach uzupełnienia, dostaliśmu jej polski odpowiednik jako produkcję oryginalną Showmax Polska. Bob Odenkirk występował w wielu produkcjach o charakterze komediowym i satyrycznym. Jego większa rola poza strefą humoru przypada dopiero jednak na obecną dekadę. Wcielił on się w postać policjanta Billa Oswalta w wyśmienitym dramacie kryminalnym „Fargo„. Sam aktor jednak przyznaje, że najlepiej czuje się w rolach komediowych.

Chuck McGill, czyli serialowy brat naszego głównego bohatera, to nikt inny jak Michael McKean. To amerykański muzyk, aktor i dubbingowiec. Fani seriali mogą go kojarzyć z postaci Gibby Fiske’a z amerykańskiego sitcomu „Dream On„. Karierę aktorską zaczynał także sitcomem. Był to serial „Laverne & Shirley„. Tam wcielił się on w postać Leonarda Kosnowskiego.

Były policjant Mike Ehrmantraut to Jonathan Banks. Aktora można kojarzyć z roli Guy’a Manna w serialu komediowym NBC „Fired Up„. Przyjaciółka Jimmy’ego Kim Wexler to natomiast amerykańska aktorka Rhea Seehorn. Aktorka jest chyba najbardziej znana z roli Roxanne w serialu komediowym „Whitney„.

Jeszcze uzupełniając główną obsadę pierwszego sezonu trzeba wspomnieć o postaci Howarda Hamlina. W serialu występuje on jako syn współzałożyciela kancelarii Hamlin & McGill (HHM). Aktorsko Howard Hamlin to Patrick Fabian, amerykański aktor filmowy i serialowy. Serialowo można go kojarzyć z roli Roba Parkera w „Working Class„. Rozpoznawalność przyniosła mu jednak rola Cottona Marcusa w filmie Daniela Stamma „The Last Exorcism„.

Better Call Saul – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Better Call Saul (polski tytuł: Zadzwoń do Saula) zachwyca widzów już od pierwszego sezonu. Twórcy świetnie wykorzystali potencjał postaci zabawnego prawnika Saula Goodmana. Serial ten jest zarówno ciekawym dramatem prawniczym ukazującym niezbyt standardowe w wykonaniu Jima McGilla machinacje prawnicze, jak i dobrym komediodramatem. Serial potrafi bawić, a także porusza poważne kwestie w relacjach międzyludzkich. Produkcję możemy polecić nie tylko fanom „Breaking Bad”.

Udostępnij w social mediach