BARRY – Sezon 2 – RECENZJA

BARRY 2 – serial HBO. Druga odsłona komediodramatu, którego twórcami są Alec Berg i Bill Hader. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – BARRY 1.

GATUNKI : komediodramat / czarna komedia / komedia kryminalna
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. BARRY 2 był premierowo emitowany na kanale HBO od 31 marca 2019 roku do 19 maja 2019 roku.

BARRY – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Barry postanawia zakończyć działalność zawodowego zabójcy i przychodzi do Monroe’a zabrać swoją kasę. Fuches idzie z tym tematem do Czeczeńców, ale Goran Pazar nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy i nakazuje swoim zbirom zabić Monroe’a. W ostatniej chwili przed egzekucją Barry ratuje skórę Fuchesowi wykańczając wszystkich Czeczeńców. Po tej akcji Barry kolejny raz informuje Monroe’a, że to ostatnia jego przysługa i kończy z tą profesją raz na zawsze.

Barry chce też zrezygnować z aktorstwa, ale Sally namawia go by został, bo dostrzegła w nim talent do tego zawodu. Razem postanawiają poćwiczyć sztukę w domku nad jeziorem, u Pana Cousineau. Tam Gene Cousineau zaprasza też swoją ukochaną Janice Moss. Ta w nocy wykrada się nad wodę, by sprawdzić w internecie informacje na temat Barry’ego Blocka, czyli scenicznej tożsamości zawodowego zabójcy. Przy grzebaniu na profilu Facebooka, Janice odkrywa prawdę o Barrym i jego prawdziwej tożsamości. Ten w tym czasie zachodzi ją od tyłu, ale i próbuje przekonać, że jest obecnie całkiem innym człowiekiem i przeszłość pozostawia za plecami. Policjantka działająca pod przykrywką jednak nie daje się przekonać zapewnieniom zabójcy. Ostatecznie zdesperowany Barry sięga po ukrytą za drzewem broń i zabija policjantkę, zapewniając po tym wszystkim sam siebie, że to już na pewno ostatni raz.

BARRY 2 - Barry Berkman

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po tych wydarzeniach Gene przechodzi załamanie nerwowe z powodu zniknięcia Janice i odchodzi z kółka teatralnego. Barry jednak próbuje namówić grupę, by kontynuować realizację przedstawienia nawet bez reżysera. Nie zgadza się na to Sally, która wysyła go, by ten namówił Gene’a do powrotu. Ostatecznie szef kursu przybywa na spektakl, by przed publicznością odwołać przedstawienie. Później informuje grupę, że oficjalnie rozwiązuje kurs aktorski. Barry namawia go do zmiany decyzji, a ten wymusza na nim odsłonięcie własnych uczuć, wspominając pierwsze swoje zabójstwo na froncie. To wszystko powoduje, że Gene Cousineau zmienia zdanie i obiecuje, że kurs będzie kontynuowany.

NoHo Hank w tym czasie skumał się z boliwijskimi gangsterami i bardzo odżył po wyeliminowaniu przez Barry’ego ludzi Gorana. Gangsterską zabawę psuje mu nieco jego boliwijski wspólnik. Ten proponuje mu sojusz z birmańską rodziną mafijną, która zastąpi czeczeńskich cieniaków Hanka. Dodatkowo czeczeńska centrala informuje go, że za skumanie się z Boliwijczykami stał się dla nich wrogiem. Hankowi w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak prosić Barry’ego o przysługę. Gdy ten odmawia, Hank przy kolejnej okazji przechodzi z próśb na groźby i wymusza na Barrym współpracę, która kolejny raz ściąga na niego widmo przeszłego życia.

BARRY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już drugi sezon komediodramatu, czy jak kto woli w tym przypadku tragikomedii od HBO, opowiadającej o zawodowym zabójcy, który zapragnął zostać aktorem. I możemy powiedzieć, że drugi sezon potrafi nawet bardziej bawić i budzić większe emocje niż premierowy sezon. Teraz tytułowy BARRY już rzeczywiście chce porzucić raz na zawsze swoją dawną profesję. Aby nic nie ciągnęło go w tą stronę, zrywa wszelka współpracę z Monroe Fuchesem. Ten jednak tak łatwo nie odpuszcza, bo wie, że BARRY to najlepszy zabójca jaki mu się kiedykolwiek trafił. To on go stworzył, czy wykreował i dlatego nie może go od tak po prostu porzucić, tylko dlatego, że ten zapragnął nagle być nowym i lepszym człowiekiem. Choć BARRY bardzo wierzy w swoją przemianę, to Fuches wciąż widzi w nim brutala, idealnie nadającego się jedynie do pracy płatnego zabójcy na zlecenie.

Problemem, który przyciąga głównego bohatera do jego dawnego życia jest w tym sezonie nie tylko Fuches. O swój dług wdzięczności występuje także NoHo Hank. Początkowo BARRY go zbywa, bo przecież nie chce mieć już nic wspólnego ze swoim dawnym życiem. Ten jednak z czasem posuwa się do bardziej subtelniejszej prośby, żeby nie powiedzieć groźby, kierowanej pod adresem Barry’ego. Chcąc nie chcąc, z naciskiem na nie chcąc, BARRY wchodzi w układ z Hankiem. Jednak ciężko mu ponownie z dnia na dzień stać się zimnokrwistym zabójcą. Porzucił już przecież takie życie, a każdy wyjątek od reguły popchnie go w otchłań bez wyjścia, a on tak bardzo chce uwierzyć w to, że nie jest złym człowiekiem.

BARRY – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W tej tezie utwierdza go stale jego dziewczyna i partnerka z kursu aktorskiego Sally Reed. To ona widzi w nim zupełnie innego mężczyznę, niż człowieka, którego kiedyś wybrała na męża. Dla niej BARRY jest całkowitym przeciwieństwem Sama, który podczas ich małżeństwa był względem niej bardzo zaborczy i brutalny. Sally jednak nic nie wie o prawdziwym JA, naszego głównego bohatera. Poznała go jako innego człowieka, choć tak naprawdę poznała jego nową i świeżo wykreowaną tożsamość. BARRY wie, że jego przeszłe życie musi pozostać tajemnicą względem Sally, bo to zniszczyłoby nie tylko ich związek, ale i całą przyjaźń.

BARRY generalnie nie chce, aby ktoś z nowego otoczenia dowiedział się jakim był niegdyś człowiekiem. Na domiar złego kierownik kursu aktorskiego Gene Cousineau wpadł na pomysł, aby każdy z kursantów odsłonił swojego najgorsze wspomnienia z przeszłości. To pozwoli im przelać nagromadzone wewnątrz emocje na postacie, które odgrywają. Barry’emu przydziela wystawienie sztuki o Afganistanie, choć sam tytułowy bohater doskonale wie, że to nie wspomnienia z frontu wojennego są dla niego najgorszymi i najbardziej bolesnymi wspomnieniami.

BARRY 2 poza ciekawszą i bardziej emocjonującą warstwą fabularną lepiej też zagospodarowuje inne – poza głównym bohaterem – postacie tego serialu. Poprzez przygotowania do spektaklu lepiej poznajemy Sally i jej przeszłość w nieudanym małżeństwie. NoHo Hank w BARRY 2 jest też bardziej barwną postacią, wokół której zbudowano całkiem duży wątek drugiego sezonu. No i Pan Cousineau, który przez cały sezon przechodzi różne etapy rozpaczy po utracie swojej ukochanej Janice Moss. Obecnie także ukazane są relacje z jego synem, z którym od dawna nie utrzymywał żadnego kontaktu. Bardziej zbliża się on też do naszego tytułowego bohatera, któremu koniecznie chce bardzo pomóc w jego wschodzącej karierze aktorskiej.

BARRY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

BARRY 2 to także kilka nowych postaci. A jak one wyglądają od strony aktorskiej ? Agentka Sally, pomagająca jej przebić się w branży filmowej, to aktorsko Jessy Hodges. Nie ma ona na koncie jakiś błyskotliwych ról, ale pojawiła się epizodycznie w popularnym serialu „Grey’s Anatomy„.

Detektyw John Loach, czyli były partner zawodowy policjantki Janice Moss, to w rzeczywistości John Pirruccello. Aktor wystąpił między innymi w dokrętce po latach serialu „Twin Peaks„. Ponadto przewinął się przez „Nash Bridges” oraz komediowy „Two and a Half Men„.

To teraz Rodzina Proxin z najlepszego epizodu w tym sezonie. Mała Lily Proxin to aktorsko Jessie Giacomazzi. Jej serialowy ojciec Ronny Proxin, to natomiast w rzeczywistości szwajcarski aktor i mistrz Karate oraz Taekwondo Daniel Bernhardt. W przeszłości zagrał on w kontynuacji kultowego Krwawego sportu, czyli w „Bloodsport II: The Next Kumite„, „Bloodsport III” oraz „Bloodsport 4: The Dark Kumite„. Serialowo pojawiał się w mniejszych rolach w produkcji Amazona „Jean-Claude Van Johnson” oraz Netflixowym „Altered Carbon„.

BARRY 2 - Daniel Bernhardt

BARRY – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Leo Cousineau, czyli syn dyrygenta młodymi aktorami, to aktorsko Andrew Leeds. Aktor raczej przewija się jedynie w rolach epizodycznych. Zagrał on między innymi w „Silicon Valley„, „Veep„, czy trzecim sezonie serialu „Lucifer„. Nieco dłużej na ekranie gościł w serialu „Bones„.

Akhmal z czeczeńskiej mafii, to natomiast aktorsko Troy Caylak. Serialowo możemy go skojarzyć z drobnych ról w „The Blacklist„, czy „Nurse Jackie„. Epizodycznie zagrał też w „Law & Order: Special Victims Unit„, czy ostatnio w młodzieżowym „Euphoria„.

BARRY 2 - Troy Caylak

Esther, z birmańskiej rodziny mafijnej, to aktorsko Patricia Fa’asua, która wystąpiła niegdyś w serialu „Diaries from Wonderland„. Wyborowy strzelec Mayrbek z grupy Czeczeńców, to natomiast aktorsko Nikita Bogolyubov. Rosjanin gra przeważnie Rosjan w różnych serialach. Zagrał ostatnio epizodycznie w trzecim sezonie „Stranger Things„, czy drugiej odsłonie komiksowego serialu „Legion„.

To jeszcze na sam koniec dzisiaj Cristobal Sifuentes, czyli szef boliwijskiej mafii. W tej roli Michael Irby. Aktor przewija się przez wiele seriali. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak „24” (znane w Polsce jako 24 godziny), „Person of Interest„, czy „Law & Order„. Zagrał też detektywa Elvisa Ilince w innym serialu HBO – „True Detective„.

BARRY 2 - Michael Irby

BARRY – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

BARRY 2 ciekawie rozwija fabułę zapoczątkowaną w pierwszej odsłonie tego serialu. Niektóre postacie z dalszego planu nabierają tu również większego znaczenia. Serial w drugim sezonie jeszcze lepiej balansuje scenami bardzo poważnymi, przeplatając je takimi, które potrafią wręcz bawić do łez. Finał sezonu kończy się ciekawym cliffhangerem, co sprawia, że jeszcze bardziej widzowie mogą chcieć kontynuacji tej serii.

Udostępnij w social mediach