BARRY – Sezon 1 – RECENZJA

BARRY – amerykański komediodramat wyprodukowany dla stacji HBO. Jego twórcami są Alec Berg i Bill Hader, którzy bezpośrednio odpowiadają także za jego produkcję.

GATUNKI : komediodramat / czarna komedia / komedia kryminalna
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu BARRY liczy 8 odcinków. Premierowo był on emitowany na kanale HBO od 25 marca 2018 roku do 13 maja 2018 roku.

BARRY – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o byłym żołnierzu Barrym Berkmanie, który po powrocie do rodzinnego kraju z zagranicznej misji wojskowej, zostaje płatnym zabójcą na zlecenie. Barry wykorzystuje swoje umiejętności strzeleckie do eliminowania celów zleconych przez różnego rodzaju gangsterów. Nie jest jednak zadowolony ze swojej obecnej profesji i szuka dla siebie jakieś alternatywy.

Pewnego dnia dostaje zlecenie na wyeliminowanie pewnego jegomościa w Los Angeles. Podążając jego tropem trafia do lokalnej grupy teatralnej. Tam poznaje nowych ludzi, przy których stopniowo zaczyna się zarażać pasją do aktorstwa. Jego równoległe życie jednak szybko nie chce dać o sobie zapomnieć, co może mieć nawet w nowym środowisku przykre konsekwencje.

BARRY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

BARRY to ciekawa historia o ludzkiej psychice, etyce oraz pogoni za marzeniami. Tytułowy bohater działa zawodowo jako płatny zabójca. Jednak czy komuś może podobać się taka praca ? Z całą pewnością da się z tego wyżyć, a czym większa ryba do złowienia, to tym większe z tego tytułu profity. Finansowo jest to z całą pewnością opłacalna robota, ale ktoś w miarę normalny nie może z tej pracy czerpać przyjemność. Tytułowy BARRY szybko uświadamia sobie, że ma powoli tego wszystkiego dość. Chętnie wyrwałby się z tej roboty z dnia na dzień, ale wszelkie powiązania zleceń powodują, że działa to trochę jak zaklęte koło. Nie można obudzić się jednego dnia i powiedzieć – rzucam to wszystko w diabły.

Tak oto poznajemy głównego bohatera, który na starcie serialu otrzymuje kolejne zlecenie. Tym razem jest to jakiś koleś w stolicy kinematografii. BARRY odnajduje go w grupie początkujących aktorów, uczących się i szlifujących swój potencjalny talent. Z czasem nasz tytułowy bohater uświadamia sobie, że jego potencjalna ofiara to spoko koleś i nie ma powodów by miał go – mówiąc kolokwialnie – skasować. Tylko jak to łagodnie przekazać swoim zleceniodawcom ? Na domiar złego rządni krwi Czeczeńcy dają sugestywnie Barry’emu do zrozumienia, że albo będzie grać tak jak mu zagrali, albo jego przyjaciel, którego traktuje jak członka własnej rodziny, przypłaci za to własnym życiem.

BARRY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu BARRY to trochę takie zderzenie światów. Widzowie obserwują jak zawodowy zabójca próbuje całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie. Na szczęście dla tytułowego bohatera, trafił on do grupy przyjaznych mu ludzi. Współkursanci działają na Barry’ego mobilizująco, dodając mu otuchy w drodze do aktorskiego sukcesu. Wszak każdy z nich ma ten sam cel, a kooperacja jest tu jak najbardziej wskazana i korzystna dla każdej ze stron. W aktorstwie jednak nie wystarczą tylko chęci. Jeśli ktoś nie ma umiejętności, to ciężko zrobić z niego genialnego aktora. Nauczyciel aktorstwa z lokalnej grupy szkoleniowej raczej nie widzi potencjału w naszym tytułowym bohaterze. Jednak daje mu szanse, by ten pod jego okiem mógł się aktorsko rozwinąć.

BARRY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W tytułowej roli w tym serialu występuje sam pomysłodawca serii Bill Hader. To amerykański komik i aktor. Dał się poznać szerzej amerykańskiej publice występując w przeszłości w telewizyjnym show Saturday Night Live. Później zaczął występować w rolach epizodycznych różnych seriali. Pojawił się między innymi w popularnej komedii „The Office„, gdzie zagrał samego siebie, czy też innej komediowej produkcji FOX-a „Brooklyn Nine-Nine„. Równocześnie zajmował się też dubbingiem. Podkładał swój głos w serialu animowanym „South Park” oraz w oryginalnej animowanej produkcji Hulu – „The Awesomes„.

Detektyw Janice Moss, to aktorsko Paula Newsome. Aktorka często występuje w różnych serialach w drobnych rolach epizodycznych. Przewinęła się przez takie produkcje jak „Heroes„, „ER” (w Polsce znany jako Ostry Dyżur), czy „Law & Order„.

Uczestniczka kursu Natalie, to w rzeczywistości D’Arcy Carden. To aktorka, która lubi grać w różnego rodzaju programach i serialach komediowych i satyrycznych. Serialomaniacy w ostatnim czasie kojarzą ją głównie z roli Janet w serialu komediowym NBC „The Good Place„.

Sally Reed w tym serialu to aktorsko Sarah Goldberg. To kanadyjska aktorka bez większego dorobku aktorskiego. Można nadmienić, że wystąpiła w filmie z Batmanem w „The Dark Knight Rises„.

BARRY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Gangster Goran Pazar to natomiast w rzeczywistości Glenn Fleshler. Ten amerykański aktor grywał w takich produkcjach jak „Damages„, czy chociażby „True Detective„. Z poważniejszych jego ról można jednak wymienić odgrywaną przez niego postać Orrina Bacha w serialu Showtime „Billions„. Zagrał też Dr. Cordella Doemlinga w thrillerze „Hannibal„.

Serialowy towarzysz Barry’ego Monroe Fuches, to aktorsko Stephen Root. Jego możemy znać chociażby z flagowego serialu Amazona „The Man in the High Castle„, gdzie wcielił się w rolę tytułowego bohatera, a mianowicie Hawthorna Abendsena. Inni mogą go kojarzyć z postaci Gastona Meansa w produkcji HBO – „Boardwalk Empire„. Epizodycznie przewijał się natomiast przez takie seriale jak przykładowo dramat prawniczy „The Good Wife„, sensacyjny „24” (znany w Polsce jako 24 godziny), komediowy „The Big Bang Theory„, czy chociażby science-fiction – „Star Trek: The Next Generation„. Stephen Root często także udziela swojego głosu w licznych animacjach.

Nauczyciel aktorstwa Gene Cousineau to w rzeczywistości Henry Winkler. To znany aktor filmowy i serialowy. Karierę aktorską zaczynał na początku lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Wcielił się w postać Fonziego w sitcomie „Happy Days„. Wielokrotnie udzielał też swojego głosu w licznych animacjach. Już w nowym stuleciu natomiast zagrał Dr. Stewarta Barnes w serialu „Out of Practice„. Zawodowo spełnia się też jako reżyser i producent. Jego produkcji jest serial „MacGyver” (zarówno stara, jak i nowa wersja).

I jeszcze na koniec słów kilka o innym gangsterze imieniem Noho Hank. W tej roli amerykański aktor Anthony Carrigan. Sympatyczny łysol jest znany przede wszystkim z roli Victora Zsasza w serialu „Gotham„. Epizodycznie wystąpił też w innej produkcji DC – „The Flash„.

BARRY – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon serialu BARRY potrafi przyciągnąć przed ekran. Sama może historia zabójcy prowadzącego podwójne życie nie jest jakoś przesadnie oryginalna. Swego czasu rekordy popularności bił serial „Dexter„, który mniej więcej przedstawiał coś podobnego tematycznie. Oczywiście założenia serialu są odmienne, ale ciężko nie doszukiwać się tu podobieństw w tej materii.

Generalnie BARRY to także historia ciągłych dylematów głównego bohatera. Jednak choć dotyczą one poważnych spraw, to ubrane zostały w komediowe ubranko. Koniec końców wyszedł finalnie ciekawy dla oka komediodramat, który doczekał się swojej kontynuacji. Premiera drugiego sezonu odbyła się 31 marca 2019 roku.

Udostępnij w social mediach